Lafayette Venus

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
krzysiekpian
Posty: 824
Rejestracja: 2009-04-25, 15:56
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: krzysiekpian »

Czyli zdemontowałeś stary przewód i zamontowałeś w "gruszce" nowy 5metrowy z wtyczką RJ-45 typu patch?
Mobil I: Lafayette Texas + Alan 9 PLUS/Omega 27 + SUNKER CDM550
Mobil II: President JFK I + Performer 5000
Baza: obecnie przebudowa.
> > > Opcja Szukaj Jest Skarbnicą Wiedzy, Nie Bójmy Się Z Niej Korzystać... < < <
StuW
Posty: 13
Rejestracja: 2012-10-28, 12:04
Lokalizacja: Sanok

Post autor: StuW »

witam
podepne sie do tematu,
z racji, ze w moin niedawno kupionym volvo v70 II nie ma mkejsca na "normalne"cb musialem sie pozegnac z moim midlandem 248XL. przegladajac rozne oferty zainteresowalo mnie wlasnie Venus
i tu moje kilka pytan:
1. czy radyjko ma system antyszumowy czy antyzakluceniowy
2, jak sprawuje sie glosnik
3. czy wogole warto zainwestowac w ten sptrzet
4. jaka kupic do niego antene (dodam ze mieszkam w bieszczadach, duzo gorek jest)
5, czy sa jakies sensowne alternatywy dle Venus

prosze o odp i wyrozumialosc bo jestem glupi w sprawach CB i dlatego pytam na tym forum.
Awatar użytkownika
jmaniek
Posty: 1307
Rejestracja: 2011-04-23, 09:00
Lokalizacja: Mielec

Post autor: jmaniek »

Na antymiśka Venus wystarczy, ale nie wiem jak to radio pracuje. Posiada automatyczną redukcję szumów i skuteczny filtr przeciwzakłóceniowy. Z racji tego, że Venus nie posiada rf-gain najbardziej optymalna wg mnie byłaby antena 1m, ale loc/dx jest jakąś namiastką tej funkcji, więc np. Sirio ML 145 wchodzi w grę ;-) Będziesz miał lepszy zasięg w trasie.
Ciekawą alternatywą dla Venusa jest Yosan CB 100, na YT są filmy jak działa.
StuW
Posty: 13
Rejestracja: 2012-10-28, 12:04
Lokalizacja: Sanok

Post autor: StuW »

wlasnie najwiekszem moim problemem jest brak miejsca na cb dlatego venus jest dobrym rozwiazaniem dla mnie, yosan tez widze ciekawe radio, a antenki do tego yosana takie same? czy technicznie to to samo, czy yosan lepszy?
StuW
Posty: 13
Rejestracja: 2012-10-28, 12:04
Lokalizacja: Sanok

Post autor: StuW »

co do prezydenta... cena jak dla mnie zbyt duza, tti jakies przekombinowane
zaostajke mi albo venus albo cb-100, nie wiem czy zakladac w zwiazku z tym nowy temat bo troche OT robie.
sokal
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-27, 12:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: sokal »

Witam wszystkich z racji mojego pierwszego posta na forum ;)

Z racji faktu iż jestem początkującym użytkownikiem CB może się zdarzyć że użyję nieodpowiednich określeń za co z góry przepraszam i w takich przypadkach proszę o poprawienie mnie :)

Od kilku dni jestem posiadaczem radyjka Lafayette Venus podłączonego do anteny SIRIO Omega 27 na podstawie magnesowej 125mm.

Jest to niby ta "poprawiona" wersja z białymi napisami...

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne choć konieczne było kilkukrotne przeczytanie instrukcji obsługi - po tych kilku dniach obsługuje się je bardzo intuicyjnie i często "bez wzrokowo".

Jakość wykonania jest całkiem przyjemna, przyzwoite materiały, przyciski działają bez zarzutu - jedynie przycisk nadawania mógłby mieć w/g mnie "większy opór" ale na to coś się poradzi ;)

Kabel mikrofonu w niektórych przypadkach może okazać się nieco sztywny lecz to wszystko zależy od miejsca jego podłączenia - w moim przypadku (tunel środkowy) jest to niezauważalne.

Jak już kolega wcześniej napisał zamiast "przedłużacza" z zestawu można użyć zwykłego kabla UTP i wtyczek RJ-45 - ja przedłużyłem kabel o ok 3m używając zwykłej skrętki bez ekranowania i działa to wyśmienicie.

Samo radio jest bardzo małych rozmiarów (przed zakupem wiedziałem że jest małe ale i tak zrobiłem w sklepie wielkie oczy biorąc je do ręki po raz pierwszy) co daje niesamowite możliwości co do montażu - u mnie widok radia w samochodzie ogranicza się jedynie do fabrycznego gniazda RJ-45 pod podłokietnikiem przeznaczonego na podłączenie telefonu - wnętrze 100% fabryka (dla niektórych to istotny element).

Bardzo dobrze działające filtry, zero zakłóceń - elektryczne szyby, klimatyzacja i wszelkie nawiewy, sama praca "silnika" oraz pozostałe wyposażenie elektryczne w trakcie działania na "rozkręconym na maxa radiu" (jeśli można tak powiedzieć mając do dyspozycji tylko guziki ;)) są niesłyszalne.
Jedynie rozrusznik podczas kręcenia generuje lekko słyszalne zakłócenia.

Nieprawdą jest że radio w trybie Local jest kompletnie głuche choć to zapewne w dużym stopniu zależy od miejsca użytkowania radia oraz anteny - ja jeżdżę głównie po aglomeracji śląskiej i w trybie Local docierają do mnie komunikaty nadawane w promieniu około 2km zatem uważam że jazda "po mieście" w tym trybie jest uzasadniona.

Najczęściej jednak korzystam z trybu DX z włączoną funkcją ASQ która działa bardzo przyzwoicie, nie "wycina" zbyt wiele (tzn że przepuszcza nie tylko zupełnie czyste komunikaty ale również te z lekkim szumem jednak będące "łatwo zrozumiałymi".
Z tego co zauważyłem w tym trybie docierają do mnie komunikaty z odległości ok 7-8km w linii prostej - nie wiem czego to dokładnie kwestia bo czasem zdarza się że ktoś będący bliżej jest słabo zrozumiały ale jestem mile zaskoczony "ogółem" działania ASQ tak potępianego przez bardziej zaawansowanych użytkowników ;)

Kolory podświetlenia faktycznie nijak mają się do opisu, w rzeczywistości są to (tu też przepraszam ale jestem facetem i nie znam się na kolorach ale chyba to będzie mniej więcej tak... ;]): zielony, żółty i pomarańczowy/bursztynowy - pomimo fabrycznego podświetlenia wszystkich elementów w samochodzie na kolor czerwony akurat wyświetlacz mojego niefabrycznego radia ma podświetlenie bursztynowe więc nareszcie się z czymś komponuje ;P

Można mieć zastrzeżenia co do jakości dźwięku z głośnika w gruszce, choć z racji jego gabarytów i nie można mu mieć tego za złe oraz do głośnika w radiu który nie jest najwyższych lotów - ponieważ ja samą "bazę" i tak zamontowałem w miejscu niedostępnym zarówno dla narządu wzroku jak i słuchu zamówiłem do kompletu polecony mi przez kolegę z innego forum głośnik NOKIA SP-3 - zamontujemy, zobaczymy ;)

Jeszcze co do samej regulacji Squelch, jest ona stopniowa (od 0 do 15) i dla wymagających użytkowników chcących rozumieć komunikaty będące na granicy szumu może okazać się niewystarczająca jednak myślę że radio tak czy inaczej jest skierowane do nieco innej grupy klientów oczekujących bardziej w miarę sprawnego działania ASQ.

Na chwilę obecną nic więcej nie przychodzi mi do głowy :)

Ani tego radia nie polecę ani nie odradzę ponieważ uważam że każdy powinien radio dobrać do własnych oczekiwań i wymagań a samego wyboru powinien dokonywać świadomie znając wszystkie plusy i minusy konkretnego rozwiązania.

Ja na chwilę obecną jestem w pełni zadowolony choć nie wykluczam eksperymentowania z innymi radiami w przyszłości mimo iż samo radyjko Lafayette Venus raczej zostanie w aucie do końca z racji jego "pełnej integracji" z nim przerabiając fabryczne elementy :D

mobil: Lafayette Venus + Nokia SP-3 / Sirio Omega 27
baza: się kompletuje ;]
Yogi
Posty: 1
Rejestracja: 2012-12-03, 21:15
Lokalizacja: EL

Post autor: Yogi »

mam pytanie czy cały czas powinna wyświetlać się skala siły sygnału obok ikonki anteny (3 kreski) ? jeśli nie to kiedy ?
mi pojawia się gdy nacisnę przycisk nadawania
lafayette venus + siro turbo 2000 + mag 16cm
qbaton
Posty: 7
Rejestracja: 2013-01-29, 10:58
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: qbaton »

Witam wszystkich.

Też zastanawiam się nad zakupem Venus'a ale obawiam się ze to bardziej zabawka niż fajne radio. Z tego co tu czytam to widzę że komentarze są podzielone, a radio nie jest tanie. Kolega polecął M-Techa Legend II ale nie za bardzo mam go gdzie upchnąć, a chciałbym zamonwotwać zestaw na stale.

Załóżmy że jednak kupię, któreś z nich to co myslicie o antenach:
1. President ML-145 Export
2. President Montana
Różnica w cenie 10zł a Montana ma o 3dBi mniej zysku, ale za to jest prawie o połowę krótsza i łatwiej ją schować w samochodzie. może to dziwne i wiem że dla niektórych zupełnie nie ważne ale chcę czarną antenę ;-)

Zestaw ma jeździć w Focusie MKII kombi 1,8 benzyna - podaję to info na wypadek gydyby ktoś wiedział czy ten samochód mocno sieje ;-)
Awatar użytkownika
jmaniek
Posty: 1307
Rejestracja: 2011-04-23, 09:00
Lokalizacja: Mielec

Post autor: jmaniek »

Nie czytało się forum :-P Na zysk nie patrz, President ML-145 może być, jest wystarczająco długa, aby zapewnić dobry zasięg. Montanę sobie odpuść, jeżeli uprzesz się na coś krótszego to Sirio Omega 27 będzie lepsza jakościowo i nieco dłuższa.

Co do radia to Yosan 120 jest na prawdę malutki i założę się, że w Twoim Focusie znajdzie się na niego miejsce ;-) Powodzenia.
qbaton
Posty: 7
Rejestracja: 2013-01-29, 10:58
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: qbaton »

Kolego, cz tzn że również ML-ka Presidenta jest gorsza od ML-ki Sirio?
Awatar użytkownika
yaszczur
Posty: 337
Rejestracja: 2013-01-15, 18:22
Znak/ranga: 161BD890
Lokalizacja: KO00FF/płd.PL
Kontakt:

Post autor: yaszczur »

qbaton pisze:Załóżmy że jednak kupię, któreś z nich to co myslicie o antenach:
1. President ML-145 Export
2. President Montana
Różnica w cenie 10zł a Montana ma o 3dBi mniej zysku, ale za to jest prawie o połowę krótsza i łatwiej ją schować w samochodzie. może to dziwne i wiem że dla niektórych zupełnie nie ważne ale chcę czarną antenę ;-)
Sugerowanie się zyskiem anteny to ostatnia rzecz jaką powinno się robić przy zakupie anteny, ML-ka bije ją na głowę osiągami. Moje zdanie jest takie - minimum metr i obowiązkowo made in Italy :)
qbaton pisze:Kolego, cz tzn że również ML-ka Presidenta jest gorsza od ML-ki Sirio?
ML-ki masz od Midland'a, Sirio i President'a - President tylko znacznie odstaje ceną ponieważ trzeba zapłacić za markę, różnica w osiągach praktycznie niezauważalna
Ostatnio zmieniony 2013-01-29, 12:28 przez yaszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
BAZA: Intek HR-5500 v6 + Densei EC-2002 / RCI 2950 + Densei EC-2002 mod-knktr / Lemm AT 920 M1
mini BAZA: Alan 87 + Farun FD2020 / Lemm AT 920 M1

>> 161BD890 on YouTube <<
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

qbaton pisze:Witam wszystkich.

Też zastanawiam się nad zakupem Venus'a ale obawiam się ze to bardziej zabawka niż fajne radio. Z tego co tu czytam to widzę że komentarze są podzielone, a radio nie jest tanie. Kolega polecął M-Techa Legend II ale nie za bardzo mam go gdzie upchnąć, a chciałbym zamonwotwać zestaw na stale.
Legend II to nie legenda :shrek: Jest chyba większe deczko od Yosana ale wielkośc to chyba nie najważniejsze kryterium wyboru.
M-Tech II to sa wymiary Unidena 520 i Johnny I/II etc a z upchnięciem tego raczej nikt nie ma problemu.

Powiem to pierwszy raz w życiu - wybór między Legend II i Yosan???? Yosan
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lafayette”