Atena , wylapuje co jakis szumy

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Post autor: tarnus »

Besserwisser pisze:Ja to robię na najlepszy SNR.
Jakbyś nie robił, SINAD czy SN to właśnie strojenie na maksimum czułości.
Przecież im słabszy sygnał na wejściu antenowym jest w stanie uzyskać odpowiedni poziom z głośnika ponad szumy własne radiotelefonu tym większa jest jego czułość. To jest właśnie twój SNR czyli Signal to Noise Ratio przy czym w SINAD dochodzą jeszcze zniekształcenia.
I tak np. dla 20dB SINAD jest to 10%THD a dla 12dB jest 25%THD.
Spodziewałem się w twojej wypowiedzi wcześniejszej że masz na myśli strojenie filtrów na możliwie płaską charakterystykę w paśmie użytecznym. Tu na maksa strojenie na np. 20 kanale nie zawsze daje pewność że na 1 lub 40 kanale albo jeszcze gorzej w sąsiednich czterdziestkach jeżeli są, czułość będzie na akceptowalnym poziomie i trzeba balansować rdzeniami obwodów wejściowych tak aby uzyskać zadowalającą czułość w całym zakresie.
karols87
Posty: 2
Rejestracja: 2013-11-09, 12:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: karols87 »

Witam, mam radio atene i antene as sirio 100. ostatnio z dnia na dzien cos sie stalo z radiem...nadawanie jest bardzo dobre ale odbioru w ogole...slysze tylko nie wyraznie jakies zagraniczne gadanie a z samochodu stojacego 10m dalej nic. zmienialemn antene i to samo wiec cos jest nie tak z radiem. przywracalem ustawienia fabryczne, zmienialem 5 i nic a wczesniej ladnie odbieralo i zasieg byl dobry. z gory dziekuje z odp

Nie dublujemy postów ;-)
Ostatnio zmieniony 2013-11-09, 12:59 przez karols87, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

Poczytaj o propagacji fal radiowych.
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
karols87
Posty: 2
Rejestracja: 2013-11-09, 12:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: karols87 »

nie widze zadnego zwiazku..macie jakies inne pomysly co to moze byc ze tak z dnia na dzien padlo?
czarek0402
Posty: 194
Rejestracja: 2014-07-04, 17:48
Lokalizacja: Dolnośląskie

Atena , wylapuje co jakis szumy

Post autor: czarek0402 »

Z tym wyłapywaniem obco krajowców, Niemców, Rosjan miałem z 2 razy na Atenie, ale to ze względu na warunki propagacyjne raczej, bo czy pogoda ma na to wpływ, nie do końca, ale wtedy było na pewno pochmurno, jakby na deszcz. Na pewno nie było słońca.

Jak świeci słońce rewelacyjnie się odbiera. :-)

Raz jak była burza z piorunami nade mną, rewelacyjny był odbiór z okolic, innym razem słaby deszczyk wokół to trzaski i zakłócenia, taki szum, poszum przez kilkanaście kilometrów. Uderzenia piorunów w okolicy radio/antena też odbiera czasami.

Obecnie jadąc nad Bałtyk z Dolnegośląska w nocy i w dzień spisała się dobrze, bardzo dobrze nawet, ale to dlatego, że nie mam porównania z innym modelem radia. ;-)

Radio/antena wyłapuje, ale nie jest to regułą, że zawsze i wszędzie, różne zakłócenia słabsze i mocniejsze. Są to dla przykładu w pobliżu drogi, kilka metrów, stacje transformatorowe, fotoradary, przejeżdżające Tiry/osobowe. Jest to krótko trwałe buczenie, rezonans, sprzężenie takie.

Raz nawet odebrałem zakłócenia, powiedzmy, z pracujących taśmociągów z urobkiem tuż obok drogi czy jadącego wolno tuż przede mną wielkiego ciągnika z wielkim metalowym pługiem do góry, jak tylko skręcił, zakłócenia ustały.

Reguła jest jedna, w mieście narastają zakłócenia, w terenie panuje już cisza, ale dlatego, że SQ ustawiony mam na około 10 rano, a RF GAIN w prawo do końca. W mieście uciekałem w lewo z RF GAIN.

Kto się odezwał, a był głośny i wyraźny to był słyszalny. Wjeżdżając na wzniesienie, na otwarte pola antena zbiera więcej transmisji. Chowając się w las, za zakręty ucina się więcej.

W nocy, nad ranem w Gorzowie Wielkopolskim na odcinku 20-30 km na S3 w eterze na 19 kanale było słychać rozmowę kobiety z innymi osobami, ale zniekształconą z szumem w tle. Deszcz lekko padał wtedy. Nie mam nic przeciwko rozmowom, ale ten poszum, takie brzęczenie było za długie i denerwujące. :shock:

W dzień w okolicach Trójmiasta tradycyjnie był korek z Helu ku bramkom A1, wtedy miał z 15-20 km, 3 godziny stania. Informacje mobile, jeden od drugiego, na 19 sobie przekazywali, więc jadący 6 na Gdynię, przez Wejherowo, Lębork, Słupsk mieli okazję skręcić i ominąć korek, aby później wbić się na A1. :roll:

Tak samo na skrzyżowaniu dróg 11 i 22 w Podgajach był korek, 0,5 godziny, radio było pomocne, wtedy nawet nawigacja nie potrzebna jak jechać, bo już mapę samochodową zawsze trzeba mieć. :mrgreen:
Uniden 78LTW, Sirio Turbo 2000, Albrecht CB-250
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lafayette”