Pamięć 5 kanałów w Onwie

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
desaintgermain
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-07, 00:54
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Pamięć 5 kanałów w Onwie

Post autor: desaintgermain »

Ostatnio szukając możliwości dodanie skanera w modelu MK2 bez niego, trafiłem na instrukcję techniczną syntezy jaka jest zastosowana w radiu ONWA. Układ ten LC7185, pozwala on na trochę więcej niż zostało to wykorzystane w modelach dostępnych fabrycznie. Dało mi to do myślenia.

Dość prosto można by dorobić pamięć dodatkowych kanałów, w sumie 5. Jeszcze tego rozwiązania nie testowałem, znalazłem jednak na rosyjskiej stronie przykład jak to zostało już prze kogoś zrealizowane. Wklejam Przetłumaczony artykuł, rysunki, zdjecia i linki. Może się komuś innemu jeszcze przyda. Dodam tylko że synteza ta jest spotykana w innych radiach, można i tam zastosować dodatkowo pamięć kanałów. Plus jest jeszcze funkcja Beep (sygnał dźwiękowy), przy zmianie kanałów itp. ale tu nie będzie to poruszane.

Opis na przykładzie MegaJet 2701 (odpowiednik ONWA MK2):

"5 kanałów w pamięci MegaJet 2701

LC7185-8750 to synteza działająca w MegaJet 2701, i kilku innych stacjach radiowych, jest w stanie szybko zapisać i przywołać jeden z 40 kanałów. W celu zmniejszenia kosztów producent transceivera nie stworzył w modelu przycisków pamięci, więc to chyba nie dla nas (o ile jest to komuś potrzebne;)).

Zacznę wyjaśniać, jak z tego skorzystać. Wszystko, czego potrzebujemy do przerobienia radia - to sześciu przycisków. Pięć przycisków do pięciu komórek pamięci (M1, M2, M3, M4 i M5) i jeden - "Zapisu" (ME) (ok. - wszystkie dane pochodzą z zaleceń producenta syntezy). Aby zapamiętać kanał musimy ustawić żądany kanał, nacisnąć przycisk "Zapisu" (ME) i kliknąć jeden przycisk pamięci, w której chcemy zarejestrować kanał. Na przykład, aby zapamiętać kanał 23, naciśnij przycisk "Zapis" (ME), a następnie kliknij przycisk M1. Kanał 23 zapisany w komórce lub po prostu, kanał 23 jest teraz zarejestrowane w pierwszym kanale pamięci. Aby uzyskać dostęp do tego kanału z pamięci, musimy tylko kliknąć na komórkę pamięci, która została przypisana do tego kanału. W razie potrzeby, wszystkie zapamiętane kanały pojawią się w radiu.


Teraz o tym, co i gdzie przylutować. Spójrz na schemat po lewej stronie (schemat 1). To matryca przycisków (pin - pin). Przyciski Góra i Dół mamy już wyprowadzone w radiu, tak że nie bierzemy ich pod uwagę.


Zgodność komórek pamięci i wyprowadzeń procesora:

M1 - 13-15;
M2 - 10-16;
M3 - 11-16;
M4 - 12-16;
M5 - 13-16;
ME - 12-15.


Teraz, jak umieścić przyciski.

W czasopiśmie "Radioamator" w grudniu 1997 r. zaproponowano użycie klawiatury z telefonu, umieszczając przyciski na górnej pokrywie radia. Wydawało mi się, że ta opcja jest strasznie niewygoda i nie wpisująca się w wystrój korpusu transiwiera. Umieściłem przyciski pamięci na przednim panelu MegaJet 2701, oraz przycisk pamięci na górnej części tego samego panelu. Przyciski są z "gumy", takie jak stosowane w telewizorach, kalkulatorach, itp. Przyciski są dobrze połączone z transceiverem (patrz rys. 1).


Spojrzyjcie na zdjęcia. Tak u mnie została zainstalowana płytka z przyciskami. Znajduje się ona w rowku pomiędzy przełącznikami kanałów i S-metra. Płytkę należy przymocować za pomocą kleju, aby nie wyskoczyła od przyciskania. Zamiast kleju wykorzystałem niezrozumiałe? chińską masę, która od rozgrzewana przez lutownicę topi się, a przy stygnięciu zastyga.

Dane urządzenie działa od 2000 roku, całkiem przykładnie skoro tylko raz na rok wypada odklejać płytkę z klawiszami dla ich czyszczenia (odbywa się zwyczajne utlenienie kontaktów)

I jeszcze jedna mała uwaga: po odłączeniu zasilania przez więcej niż 10 sekund, procesor resetuje całą pamięć. Więc jeśli jesteś leniwy, by wpisać znowu wszystkie kanały, to podłącz zapasowe zasilanie dla procesora (np. paluszkową baterię).

Constantine Kartushov (RA9AMN, CB 6728)"


Nie czepiać się nie znam za dobrze rosyjskiego

Link do strony autora: http://rz9awn.narod.ru/hard/memory.htm
| Używanie mózgu nie boli i nie powoduje skutków ubocznych |
ODPOWIEDZ

Wróć do „Onwa”