ONWA MK2 wskaźnik power signal

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
desaintgermain
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-07, 00:54
Lokalizacja: Warszawa Włochy

ONWA MK2 wskaźnik power signal

Post autor: desaintgermain »

Witam

Moje pierwsze radio, uszkodzone które dostałem niedawno ONWA MK2 (spalony tranzystor końcowy). Oczywiście wymieniony został w serwisie już tranzystor końcowy mocy. Zakupiłem zasilacz i antenę Midland ML145. Radia używam stacjonarnie, a sama antena jest przymocowana do barierki balkonu (magnes). Rozmawiałem już z kimś w promieniu 5km słyszał mnie dobrze (mieszkam w warszawie we włochach), słyszałem doskonale też ludzi z odległości ok 13km (jeszcze nie rozmawiałem). Problem polega na tym, że jakaś cisza w tym eterze, może się mylę i tak mało ludzi rozmawia. Lecz pamiętam jeszcze czasy jak mój Ojciec 12 lat temu miał Presidenta lincolna i ciągle na jakimś kanale kogoś słyszałem (tak wiem czasy się zmieniły, komórki itd.). Antena jeszcze nie dostrojona, jednak niepokoi mnie wskaźnik power signal podczas odbioru kiedy nikt nie mówi i słychać sam szum na 5 diod wskaźnika świecą się 3, no i biorąc pod uwagę, że to duże miasto jakaś taka cisza. Czy to tylko problem niezestrojonej anteny.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

to jest problem taki że antena samochodowa stoi bardzo blisko budynku
b.w
Posty: 466
Rejestracja: 2009-11-04, 20:22
Lokalizacja: Opole

Post autor: b.w »

to jest problem taki że antena samochodowa stoi bardzo blisko budynku
niekoniecznie.
Po pierwsze jak masz możiwość kup sobie uchwyt rynienkowy, główkę PL, i przykręć to do balustrady (musisz odskrobać troszkę lakieru i smar miedziany dać). Będziesz miał masę. Jak stawiasz antenę na balustradzie na magnesie to masy i przeciwwagi brak.
jak nie masz możliwości montażu na uchwycie rynienkowym to pod magnes daj kawał blachy 1x1m (coś musi za przeciwwagę robić).
Po drugie KONIECZNIE zestrój antenę.
Daj znać jak efekty.

Zobacz sobie w galerii instalacji stacjonarnych jak ja to miałem zrobione.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

b.w, to jak stawiasz antene na dachu samochodu to też niema masy jako przeciwwagi nie ? co za bzdety , ta antena nie jest do takiego używania
b.w
Posty: 466
Rejestracja: 2009-11-04, 20:22
Lokalizacja: Opole

Post autor: b.w »

darelk pisze:b.w, to jak stawiasz antene na dachu samochodu to też niema masy jako przeciwwagi nie ? co za bzdety , ta antena nie jest do takiego używania
bez komentarza
orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

desaintgermain, ml'ka ma szeroki magnes i nie wiem jak ją na balustradzie zmieściłeś. Postaw ją zwyczajnie na blaszanym parapecie, tylko zerknij czy nie masz czubka anteny dotykającego muru. Moja antena jest dostrojona do auta i tam mam 1,4 na 20 i więcej nie kombinuję. Na parapecie zupełnie inaczej bo głownie używam jej na 28, 35, 5 kanale. Na tych kanałach wykazuje około 2,3 -2,5. Rozmawiam głównie ze stacjonarnymi i nie muszę się martwić jakimiś szmerami, szumami i tego typu. Minus tak dużego swr jest taki że przy mojej nośnej nie zapala mi się cała skala a raptem 7-9s i oczywiście minusem jest zasiąg ale nie opłaca mi się jej dostrajać bo niebawem stanie zwykła baza a antena wróci do auta.

Co do wskaźnika to popatrz po mieszkaniu czy nie masz jakiegoś siejącego zasilacza od laptopa, tego typu rzeczy poszukaj. Mój zasilacz sieje na 4-7 s i nie da się w żaden sposób rozmawiać.
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
Awatar użytkownika
szpara
Posty: 794
Rejestracja: 2008-01-29, 21:17
Lokalizacja: KO01KX (Tarczyn)

Post autor: szpara »

desaintgermain pisze:podczas odbioru kiedy nikt nie mówi i słychać sam szum na 5 diod wskaźnika świecą się 3
Zakłócenia. Może okazać się, że nic z tym nie zrobisz. Jeżeli jednak nie daje Ci to spokoju to we wnątrz radia jest potencjometr montażowy, za którego pomocą można to skorygować :mrgreen: .
darelk pisze:co za bzdety
Czytaj uważnie i ze zrozumieniem.
darelk pisze:jak stawiasz antene na dachu samochodu to też niema masy jako przeciwwagi nie
Oczywiście, ale jest podstawa magnesowa i następuje sprzężenie pojemnościowe.
b.w pisze:kup sobie uchwyt rynienkowy, główkę PL, i przykręć to do balustrady
W tym wypadku nie ma magnesu, więc 'zmasowanie' anteny jest jak najbardziej wskazane.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

szpara pisze:darelk napisał/a:
co za bzdety


Czytaj uważnie i ze zrozumieniem. darelk napisał/a:
jak stawiasz antene na dachu samochodu to też niema masy jako przeciwwagi nie


Oczywiście, ale jest podstawa magnesowa i następuje sprzężenie pojemnościowe.
zgadza sie ale poprzez postawienie magnesu na balustradzie też się zmasuje i jak ja stawiałem kiedyś to nie miałem żadnych zakłuceń czy to na hustlerze czy to na sirio ml umieszczonej chwilowo poziomo
Awatar użytkownika
desaintgermain
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-07, 00:54
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Post autor: desaintgermain »

Antena stoi na rogu balustrady, czyli ma najwięcej powierzchni na której stoi. Myślałem też o jakiejś podstawie, ale biorąc pod uwagę ceny anten stacjonarnych pewnie na taką się zdecyduję w najbliższej przyszłości. Poczekam tylko, aż śnieg stopnieje, bo na dachu samotny 2,5 metrowy maszcik tylko czeka abym podłączył do niego antenę stacjonarną. Zwłaszcza że mieszkam w dzielnicy gdzie dominuje bardzo niska zabudowa. Jestem narwany, jeszcze nie pojechałem po miernik SWR i skróciłem antenę o 5mm. Odbiór wyraźnie się poprawił wskaźnik spadł na 2 diody podczas szumu. Czyli niezestrojona, a już się martwiłem. Muszę tylko znaleźć chwilę i pojechać po miernik, nie chciałbym za bardzo jej obciąć. Dzięki za rady, dam znać jak postępy.
Awatar użytkownika
desaintgermain
Posty: 8
Rejestracja: 2010-02-07, 00:54
Lokalizacja: Warszawa Włochy

Post autor: desaintgermain »

Podobno zakłócenia mogą powodować wzrost na skali podczas szumu. Ok, to według instrukcji wykręciłem bat i poziom ma power meter spadł do zera. Dziś kupiłem miernik i SWR wynosi ponad 3 ! Podobnie, wręcz identycznie na 1,20,40. Oczywiście środkowy wtyk wtyczki antenowej nieprzylutowany, więc doprowadziłem to do porządku. Niestety jak się spodziewałem, nie pomogło. Jutro przejże swoje graty i poszukam miernika, pomierzę wszystko. Kabel wygląda ok. Sądzę że to w cewce może być zwarcie... :-/

[ Dodano: 2011-09-22, 22:44 ]
Radio sprawdzone w innych warunkach i na innej antenie. Wskaźnik dalej pokazuje przy odbiorze tylko o jedną diodę więcej! Bez znaczenia czy słyszę mobila w okolicy, czy stacje bazową 4km dalej.

Nie ma tu też znaczenia czy reguluję wskaźnik trymerem VR5, tak że szum powoduje świecenie większej ilości diod na skali. Przy odbiorze jakiejkolwiek modulacji, słabej czy dobrej zawsze mam więcej tylko o jedną diodę...

Dioda detektora D5 sprawna.
Mam za to dziwne wskazania na:
D12 = 8,9V (prawidłowo 9,1V)
D13 = 8V (prawidłowo 7,5V)
D16 = 7,95V (prawidłowo 8,2V)

? :-/
| Używanie mózgu nie boli i nie powoduje skutków ubocznych |
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Post autor: BeBek »

Jesli zakłócenia masz na 3 diody (6 kwadracików) to wzrost o 1 to dobrze. Moja onwa zapalała całą skalę gdy rozmówca był 100-200m odemnie więc tutaj chyba masz wszysko dobrze.
Awatar użytkownika
bad
Posty: 1051
Rejestracja: 2009-08-21, 23:07
Lokalizacja: WND

Post autor: bad »

minęły ponad 2 lata :lol:

PC-122 / U520XL Philippines / Yosan JC-2204 Turbo
Sirio Omega 27 / Sirio Turbo 2000 Black / Sirio Turbo 1000 Black
RF LIMITED EC-2018 TURBO
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Post autor: BeBek »

bad pisze:minęły ponad 2 lata :lol:
och faktycznie ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Onwa”