stabo xm5012 - włącznik a głośnik

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

NorN
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-29, 19:37
Lokalizacja: Strzelce Op./Opole

stabo xm5012 - włącznik a głośnik

Post autor: NorN »

bry!

Żeby nie przedłużać poprzedniego topicu o STABO - problem dotyczy tegoż radyjka, model xm5012.

Z lewej nad wejściem gruchy ma ono przełącznik on/off. Po włączeniu radio łapie sygnał, świecą wszystkie diody jakie mają świecić acz w pewnych momentach jakby wyłącza się głośnik - radyjko pracuje nadal sprawnie ale bez głosu. Zauważyłam, że mocne poprzyciskanie włącznika pomaga i czasem zaskakuje, ale w czasie jazdy kiedy wszystko drga skutek jest marny. Generalnie można jechać cały czas trzymając dociśnięty przełącznik i wtedy działa :]

Jakie jest powiązanie (albo to czysty przypadek) i czego może dotyczyć wada? Podejdę jutro do serwisu (lokalnego hehe) ale nie chcę dać sobie kitu wcisnąć jak już zaczną naprawiać.

Objawia się jak jakaś pierdoła...

pozdr!
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

przełącznik jest wytarty , zużyty , brudny - koszt naprawy nie powinien być wielki i jeśli to , jest to , to powinni od reki naprawić.


przy okazji - o której będziesz w Opolu ( bo rozumiem , że w Opolu będziesz naprawiać ) - daj znać to postaram się być na radiu o tej porze - zawołaj jak będziesz gdzieś obok serwisu --- kgb
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
NorN
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-29, 19:37
Lokalizacja: Strzelce Op./Opole

Post autor: NorN »

kgb14, dzieki za odp.

generalnie jutro kopnę się w strzelcach do gości zobaczyć co powiedzą. dziś w Opolu mi radyjko całkiem świrowało, ale po wystaniu wyroku w korkach odpuściłam sobie szukanie serwisu. jeśli jutro będą nosami kręcić, wezmę radyjko do Opola (gdzie pisałeś) ale pewnie pod koniec tygodnia, bo jak na złość 'sprzęgło mi się skończyło" ;) i zostawiam auto u mechanika. Słowem "jak sie sypie to wszystko :]]'
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

sprawdź połączenia przewodów we wtyczce mikrofonowej , możliwe że któryś przewód ma zimny lut ( tzn . mógł się oderwać lub urobić ) . Możliwość następna zimny lut na połączeniu gniazda mikrofonowego z płytką wewnątrz radia .
NorN
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-29, 19:37
Lokalizacja: Strzelce Op./Opole

Post autor: NorN »

Krecik, miales racje, acz nie powiem Ci na 100% czy byl to zimny lut czy jakis wyrypany kabelek (bo jak mi kolega tlumaczyl to sa jakies druty miedzy gniazdem i płytką?). w kazdym razie typ zrobil to na miejscu, a co sie na cwaniakowal to jego ;]
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

NorN pisze:Krecik, miales racje, acz nie powiem Ci na 100% czy byl to zimny lut czy jakis wyrypany kabelek (bo jak mi kolega tlumaczyl to sa jakies druty miedzy gniazdem i płytką?). w kazdym razie typ zrobil to na miejscu, a co sie na cwaniakowal to jego ;]
To podaj ten serwis
NorN
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-29, 19:37
Lokalizacja: Strzelce Op./Opole

Post autor: NorN »

JanC, odsylam Cie tu: www.drut.org . większe kompetencje i milsza atmosfera.
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Stary temat, ale żeby nie zakładać nowego wątku, używał ktoś tego Stabo xm 5012, może ktoś podać opinie nt. tego radyjka ?
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Mam nadzieję ze nasz kolega Przemek nie pogniewa się za ten zapożyczony link

http://www.youtube.com/user/iPrzemo75#p/u/2/b6DvzAbtItQ

tak to radyjko pracuje ponoć potrzebuje przestrojenia jeżeli nie pracuje w "0"
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Nabyłem to radio wczoraj. Narazie testowane tylko na mojej prymitywnej baziew AM. Odbiornik bardzo czuły, trochę nawet za bardzo ale na szczęście jest dość liniowy RF-Gain. Oczywiście szeroki jak stodoła (słychać Nataszę :mrgreen:) , coś w stylu Alana 87, ale za to bardzo wyraźny i niebełkoczący :) Na duży plus głośnik wewnętrzny, bardzo przyjemny i głośny. Raporty modulacji od "mobilków" bardzo pozytywne. Moje radio ma 1w AM (typowe niemieckie). Charakterystyczne trzeszczenie w głośniku na granicy zamknięcia blokady sq, da się to znieść, sama blokada działa dobrze, miękko, nie rwie. Radio w 5 stopniowej skali oceniam na 4, szczególnie za zbyt dużą czułość. Po teście w samochodzie, napiszę jak radzi sobie w pracy mobilowej, gdyż na bazie nie ma jak sprawdzić filtrów, gdyż akurat w mojej okolicy zakłóceń brak :)
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Witam w klubie, radio mam od 2 dni. Oceniam na 4 a odbiorink ma zaje..................sty. No odbiornik nawet na 5. Brak mi tej przelotki na 19 - no cóż - mże kiedyś da się podciągnąć pod klawisz zbędny po przestrojeniu czyli MIX.

Odzielny wyłącznik i regulacja głóśnosci - wyborne.


Filtry w mobilu niczego sobie ale mniej przepuszczaja tego mojego wspomagania niż radia, które już miałem. Inna sprawa, zewspomaganie tylko sieje na poczatku przy pierwsym skręcie - to chyba powazne skoki napięcia albo uszkodzenia jakieogś tam ekranowania w instalacji. Poza tym od silnika - ciszaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Powiem o klawiszach bo jest jeden fajny myk - klawisz mod - pokazuje poziom modulacji na skali (skala jak w Wilsonie/Herbercie) i zapala się czerwona kropa - no taki bajer raczej jak ten SWR w innycg modelach.
Mix - domyślnie przy nieprzestrojonym radiu automatycznie przeskakiwał na FM z AM na określonych kanałach. PO wciśnieciu mix zablokujemy AM i klawiszem FM/AM już nie przełączymy.

Gała SQ/FMQ - wyciągana lekko do pozycji FMQ - to żadne ASQ ani inne tego typu tylko wyciszenie w FM - mało przydatne w Polsce podczas normalnej jazdy bo zwykle gadamy w AM.

Z mikrofonem dynamicznym seryjnym daje dobry sygnał mimo 0,8-1 W w AM ale modulacja jest troszke zciszona chociaż wyraźna. Z mikrofonem KP NM 532, który wcześniej miałem w radiu Johnny z powodzeniem, teraz głupieje i traci modulację na taka nijaka i z 5S sygnał spada na 1S.

Chętnie posłucham opinii na przeróbkę lub podpytam o inne mikrofony dynamiczne i Power, z którymi dobrze gada za rozsądną cenę - nawet bez Powera.

Odsłuch robiłem już 2 razy u kilku osób na bazie na wolnym kanale 7 (warszawska siódemka).

Radio w miescie sprawuje się genialnie - w trasie jescze nie było sprawdzane. Polecam antene dłuższą tak od 1,4 w górę. Ja testowałem na tej mojej metrówce i daje radę.

Z tego radia można najwyżej wycisnąć w AM do 2,5 W ale to straszna papranina - źródło elektroda PL
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Wczoraj kolejny raz sie upewniłem, że kasa nie poszła na marne. Na "metrowej" antenie LC-65 z mobila miałem komfortowa rozmowę z bazą na kanale 7 AM. Na szukaczu wyszło w linii prostej 10 KM. Mało tego - teraz uwaga - słyszał mnie kolega w mobilu w odległości 18-20 km a ja jego na pograniczu szumów. Mikrofon seryjny i radio 1 W AM.

I to tyle na temat tego radia, o którym krążą sprzeczne opinie.

Refleksja - szukam sposobu na wzmocnienie modulacji o 1S - to jest 6dB. Rozwiązania sa dwa zamiennie lub połaczonone.

W najblizyszm czasie podmieniam druga antenę na Sirio Super 9 i mam zamiar nabyc mikrofon dynamiczny ze wzmocnieniem. O skutkach napiszę.

Wszyscy którzy chcą wydać na wilsona 300-350 PLN moga miec to radio Stabo za pół ceny. To juz moje kolejne - 3. radio z rynku niemieckiego 1W AM i kolejny raz potwierdza się jakosc tego sprzętu.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Dzisiaj znowu odsłuch na kanale 27 AM i potem przeskoczylismy na FM dla sprawdzenia.
Antena Sirio super 9 na podstawie magnetycznej, mikrofon seryjny dynamiczny:

Legionowo na postoju Aleja Róż do baza Modlin - 10,5 KM - raport - poprawna modulacja i kilka S (nie pamiętam dokładnie ile)

do Baza Dębe - około 8,6 Km - modulacja poprawna, kilka S
do mobil w ruchu - Kąty Węgierskie - 7 KM- modulacja poprawna, tu słabiej ale rozmawialiśmy ze zrozumieniem.

Reasumując - nie jest źle :shrek: a w FM oczywiście dochodzi 2,5 W.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
poweredge
Posty: 934
Rejestracja: 2012-05-30, 09:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: poweredge »

Olo nagraj jakiś odsłuch tego radia z włączonym / wyłączonym silnikiem ... Takie raporty to można pisać co dzień inne ... Daj filmik z odsłuchu zobaczymy .. wzbogacimy forum . Tak to tylko się napiszesz a i tak nikt nie wie jak to ci działa :mrgreen:
....
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Masz na YT Stabo w dieslu w Toyocie u Przemka kilka postów wyżej w tym temacie - nie znam Kolegi, ale tam tego dużo nie ma. Posłuchaj :shrek:

Ja też mam diesla i to tego "łagodniejszego" bo citroena. Nagrał bym chętnie w benzyniaku bo w moim dieslu to każde radio daje radę. No chyba, że jakiegos opla CDTI - jak wytrzyma w tym mobilu to już warte grzechu :shrek:

Odbiornik Panie - odbiornik - to bezcenne

Muszę nagrać coś faktycznie bo mało kto coś o tym radiu wie i traktują go jak egzotyk.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stabo”