Stabo xm3001 e - słaby zasięg i duże szumy

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

WAUZZZ
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-25, 11:25
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: WAUZZZ »

Wczoraj miało miejsce dziwne zjawisko. Rano korzystałem z radyjka, jak zwykle żeby odbiór był komfortowy musiałem porządnie skręcić rfg i sq. Około południa ponownie musiałem gdzieś jechać. Antena na dach, włączam cb i nie świeci się żadna dioda. Rozkręcam na maksa i zapalała się jedna. Ruszam w drogę i odbiór nadal bardzo komfortowy. Na próbę przestawiałem antenę w inne miejsca na dachu i nadal było idealnie. Słyszałem zdecydowanie więcej i wyraźniej niż na co dzień. Odbiór pogarszał się nieco przy otwartej klapie bagażnika. Samochód stał z anteną na dachu do godziny ~18 i o tej porze cały czas było ok. Około 20 myłem auto więc zdjąłem antenę. Po powrotnym jej zamontowaniu wszystko wróciło do normy, tj szumy na 3 diody. O co tutaj chodzi ?

Jako ciekawostkę dodam ze dotarła do mnie swr miarka i po tym wszystkim zabrałem się za strojenie anteny. Oczywiście już wcześniej byłem w serwisie cb w tej sprawie ale jakoś nie bardzo im ufałem. Za szybko to poszło, dodatkowo regulacja została przeprowadzona w samym centrum miasta. Początkowo swr wynosił na pierwszym kanale około 1,1 i rósł do 40, gdzie było 1,4. Teraz na kanale 20 jest 1,0, na 1 - 1,1 i na 40 -1,3. Przestawianie anteny w różne miejsca na dachu nie wpływa specjalnie na wskazania.
foliatek
Posty: 10
Rejestracja: 2008-09-16, 07:15

strojenie

Post autor: foliatek »

Kupilem stabi xm3001e + super florida czy musze to jakos strojc czy nie trzeba ????
Nie mam jeszcze tego radyjka w rekach gdyz jedzie do mnie spedycja.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

foliatek, zawsze zestraja się antenę do miejsca montażu :-)
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
konrad12

Post autor: konrad12 »

Ale ja nie widzę tu żadnego problemu...
W jednym miejscu zakłócenia są większe, w innym mniejsze. W sumie to forum o cb-radiach nie jakiś blog.
foliatek
Posty: 10
Rejestracja: 2008-09-16, 07:15

Post autor: foliatek »

ok wiec wytlumacz mi w jakis sposob dosrojc antene super florida do radia ????
konrad12

Post autor: konrad12 »

Jak się stroi antenę do radia to nie mam pojęcia, więc może Ty mi to wytłumaczysz...

Floridy się nie stroi, chociaż niektórzy regulują, to zgrubienie z naklejką Presidenta, ale ja regulując ją nie stwierdziłem jakichś zmian SWR-a. Także jak postawisz ją tak jak należy, a nie gdzieś w bagażniku to SWR będzie ok.

P.S. Anteny dostraja się najczęściej do miejsca montażu. Wg Ciebie do raz dostrojonej anteny nie mógłbym podłączyć innego radia niż te na którym dostrajałem antenę, co oczywiście jest bzdurą.
Awatar użytkownika
jarek19740312
Posty: 646
Rejestracja: 2009-12-26, 12:47
Lokalizacja: Kutno

Post autor: jarek19740312 »

konrad12 pisze:Floridy się nie stroi
ale trzeba sprawdzić, tak dla świętego spokoju, jeśli postawisz ją(floridę) na środku dachu powinno być o.k :mrgreen: .
Seat Leon, Yosan JM-3031 Turbo + President ml 145, Sirio Megawat 3000, Wilson Little will
SkoreK
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-22, 13:15
Lokalizacja: Opole

Post autor: SkoreK »

Też mam to radyjko z anteną Sirio AS100 i też mam zakłócenia. Na włączonym ASC lubi przerywać czasami jak ktoś coś mówi, a jest słabszy zasięg. Na ręcznym rfg i sq szumi bardzo, tzn. sq muszę skręcić prawie na 3/4 w prawo, żeby radio nie szumiało. Odłączenie anteny powoduje brak zakłóceń, to samo gdy podłączoną antenę będę trzymał w ręce to nie szumi, a odbiór jest ładny. Antena zestrojona. Czy to może być wina anteny?
Mobil SkoreK- Stabo XM3001e + Sirio AS-100
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

SkoreK pisze:Czy to może być wina anteny?
Zawsze auta, bo to je słyszysz.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
ruii
Posty: 106
Rejestracja: 2012-01-04, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ruii »

SkoreK pisze: Na włączonym ASC lubi przerywać czasami jak ktoś coś mówi, a jest słabszy zasięg.
Warto poprawić ASC w serwisie i wtedy efekt przerywania znacznie się zmniejsza.
Ja mam ten zestaw co ty i nie mam zakłóceń od samochodu, może tylko prawa elektryczna szyba jest słyszalna
CRE 8900 * ESP-12 * Densei EC-2002 tuning * Turbo 2000/MW3000
Montaż
sullivan
Posty: 123
Rejestracja: 2011-03-02, 13:29
Znak/ranga: SQ3RLZ
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie

Post autor: sullivan »

Witam wszystkich. Mam radyjko Stabo XM 3001e + antenę Sirio ML 145 i mam dośc spory kłopot. Mianowicie gdy mam wyłączony silnik w samochodzie szumów nie mam praktycznie wcale. Zależy to od miejsca w którym się znajduję. Zazwyczaj nie pali się żadna dioda lub jedna. Natomiast gdy włącze silnik, dodaję gazu, używam wycieraczek, reguluje lusterka lub otwieram szyby w samochodzie to zakłócenia podskakują czasem nawet na czerwoną diodę. Podczas jazdy zakłócenia skaczą od dodawania gazu, włączania nawiewu itp. przez co drastycznie słabnie zasięg anteny. Antena podłączona jest do gniazda zapalniczki samochodowej i jest na magnesie. Na wyłączonym silniku gdy nie mam zakłóceń odbiór jest rewelacyjny, a zasięg czasami dolatuje do ponad 20 kilometrów. Macie jakieś pomysły co do wyeliminowania tych zakłóceń podczas pracy silnika? Nie wiem czy to radio ma jakieś filtry przeciwzakłóceniowe. Pytałem gościa który się zajmuje strojeniem anten i mówi, że zakłócenia, które emituje mi samochód są masakryczne. Dodał, że to najprawdopodobniej jest wina alternatora. SWR na skrajnych kanałach wynosi 1.0 na 1 kanale i 1.1 na 40 kanale. Ma ktoś jakiś pomysł jak wyeliminowac te zakłócenia? Auto mam w benzynie Mitsubishi Carisma 98 rok.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Radio podpinaj pod akumulator.
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
sullivan
Posty: 123
Rejestracja: 2011-03-02, 13:29
Znak/ranga: SQ3RLZ
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie

Post autor: sullivan »

Jak tylko znajdę chwilę czasu to się za to zabiorę. Mam nadzieję że to coś pomoże.
CB Baza: SS 3900 + Santiago 1200 + Sadelta Echo Master Plus Classic
VHF UKF: Icom 2730E
KF: Brak


SQ3RLZ
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Jeszcze przydałoby się wymienić szczotki w alternatorze.
Awatar użytkownika
Groszek
Posty: 54
Rejestracja: 2012-02-27, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Groszek »

Z tym podpięciem pod akumulator to różnie bywa, nie zawsze pomaga.....
Tak samo jak ferryty na zasilaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stabo”