Yosan Excalibour - wszystko na temat + opinie.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

PanMloteczek
Posty: 311
Rejestracja: 2011-11-10, 02:41
Lokalizacja: UK

Yosan Excalibour - wszystko na temat + opinie.

Post autor: PanMloteczek »

Witam wszystkich. Na poczatek chcialbym zaznaczyc, ze szukalem takiego tematu i na 19 stronach ktore wyrzucila szukajka nic nie znalazlem konkretnego.

Tak wiec chcial bym sie dowiedziec co nieco o tym radiu w szczegolach, bo planuje je na zakup do mobila, ktorego uzywam do pracy (w 2 innych bedzie yosan pro120 i Jackson II).

Mianowicie interesuje mnie jak sprawuje sie radio ogolnie, jakie sa filtry przeciwzakluceniowe, jak jest z szumami, jak wyglada modulacja, sprawnosc funkcji jak ASC, RF gain, RF mic ,czy SQ (to prawdopodobnie wymaga poprawki jak w Yosan Pro 120).

Bede niezmiernie wdzieczny jesli temat potraktujecie jak ABC tego radia i bedziecie wrzucac tylko konkretne info bez zbednych dyskusji wydluzajacych temat na kilka stron.

Fajnie by bylo gdyby ktos mogl wrzucic schemat, instrukcje i fotki srodka(od gory i od dolu) dla tego radyjka.

Przydatne bylo by tez podlinkowanie jakims filmikiem z testu.


Mysle ze temat tak zkonstruowany z taka zawartoscia info bedzie przydatny nie tylko mi ale i innym na przyszlosc.

Pozdrawiam wszystkich, a najbardziej aktywnie pomagajacych w zkompletowaniu kompendium wiedzy na temat Yosan Excalibur.
Jako zalozyciel tematu, bede nagradzal plusikiem kazdego kto dorzuci jakies wazne info jak schemat foty czy linka do ladnie wykonanego testu.
73
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

Miałem okazję przejechać dłuższą trasę autem kolegi z bliźniaczym modelem Lafayette Trucker i serdecznie Ci go nie polecam. Lepszy już Yosan Turbo bez RFG albo 120.
PanMloteczek
Posty: 311
Rejestracja: 2011-11-10, 02:41
Lokalizacja: UK

Post autor: PanMloteczek »

Czyli moze to nie byc inwestycja zycia rozumiem...A bardziej szczegolowo?
Bo moc to trzeba miec, a nie tylko o niej mowic;)
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

RFG mi ucinał zamiast zmniejszać szumy - coś jak SQ. ASQ jak ktoś używa to wpuszczał śmieci, a jak chciałem stłumić RFG to znowu ucinało. SQ manualne sobie radziło, ale miałem wrażenie, że zaraz za granicą szumu ucinało jakby było jeszcze bardziej skręcone. No i inni użytkownicy (no może 2 osoby) zwrócili uwagę na bełkotliwość. Z kolei głośnik był wydajny jak na takie małe rozmiary i miałem miły odsłuch.
PanMloteczek
Posty: 311
Rejestracja: 2011-11-10, 02:41
Lokalizacja: UK

Post autor: PanMloteczek »

Acha. Czyli tak jak przypuszczalem SQ wymaga poprawki bo dziala identycznie (z twojego opisu) jak w nie grzebanym Yosan Pro-120. RF gain pewnie do calkowitej modernizacji, ASC do zkorygowania.

I tu przydalby sie schemat oraz fotki z wnetrza bo byc moze sprawe SQ da sie zalatfic identycznie jak w Y120, wiec pozostaje tylko ASC i RF do kosultacji z jakims specem od radyjek jak PHERNI.
Bo moc to trzeba miec, a nie tylko o niej mowic;)
scorpion1629

Post autor: scorpion1629 »

http://www.youtube.com/watch?v=ynPEsBr5n-w
http://www.cb-mania.pl/forum/lofiversio ... t4173.html
NADAJNIK
Stabilizacja częstotliwości nadajnika dzięki wbudowanemu układowi PLL

ODBIORNIK
Superheterodyna z podwójną przemianą częstotliwości

ZASILANIE
DC 13.8 V

TEMPERATURA PRACY
-10°C ~ +50°C

ODSTĘP KANAŁOWY
10 kHz

WYMIARY
188(D) x 158(S) x 57(W)mm.

WAGA
1,9kg (z akcesoriami)

MOC NADAWANIA
FM/AM : 4W (10W/8W)

ZAKRES CZĘSTOTLIWOŚCI
26,960 ~ 27,405 MHz

TOLERANCJA CZĘSTOTLIWOŚCI
+-100 Hz

CZUŁOŚĆ MODULACJI
7mV (WEJ. 1,25KHz)


GŁĘBOKOŚĆ MODULACJI
AM : 85 %
FM : 2 KHz

ZAKRES CZÊSTOTLIWOOECI
26,960 ~ 27,405 MHz

CZUŁOŚĆ SQUELCH
1 mV

AUTO SQUELCH
0,5 mV

STOSUNEK SYGNAŁ/SZUMY
40dB

ZNIEKSZTAŁCENIA HARMONICZNE M.CZ.
3%

OBCiĄŻENIE ANTENY
50ohm

OBCIĄŻENIE AUDIO
8ohm

CZUŁOŚĆ ODBIORNIKA
AM : 0,5 mV (S/N 10dB)
FM : 0,5 mV (S/N 20dB)
18.07.2011, 11:42
Modyfikacja tłumaczona translatorem:

Udoskonalenie Yosan Excalibur

1. Wyłącz radio Yosan Excalibur od zasilania, wyjmij 8 śrubami z każdej strony stacji i 2 śruby z tyłu i zdjąć pokrywę.

2. Dokręcić nakrętki, aby zablokować PTT jack i anteny i przykręcić złącze mikrofonu

3. Lutowane wszystkich połączeń lutowniczych rogu na płycie głównej Yosan Excalibur z planszy i zarządów organów regulacyjnych. Ponadto, tylko w przypadku wszystkich dostępnych lutowane lutowanie złącza PTT, regulacja głośności i shumodava do karty. Nie pozwala pomost pomiędzy sąsiednimi zestykami.

W razie wątpliwości - lepiej upewnić się, że nie obwód prozvoniv tester. Zauważonych "ekstra" most może doprowadzić do awarii stacji kontroli procesora, oraz fakt, że można znaleźć nowy procesor.

?????? Yosan Excalibur



4. Finalizacja modulacji coglasno Rys. 3. rozlutować SMD kondensatory i kondensator elektrolityczny, oznaczone czerwonymi krzyżami na rysunku. Resolder SMD kondensatora jest oznaczona czerwoną strzałką, rezystor równolegle "272". Resolder kondensator elektrolityczny jest oznaczona czerwoną strzałką, jak na rysunku.

5. Eliminacja możliwości samo-pobudzenie transferu w AM (reasekuracji na podstawie YOSAN Stealth). Zdemontować PTT, a równolegle mikrofon ustaleń (mikrofon lub bezpośrednio na płycie), lutowania lub folii ceramicznych kondensatorów 470-2200 pF (można użyć pilota od kondensatora pokładzie, który jest oznaczony na rysunku "1000 pF?). Zebrać PTT.

6. Przed montażem radia Yosan Excalibur można dostosować kontur pierwszych 3 odbiornik na maksymalną czułość do sieci, gdzie głównie plan pracy, ale w zasadzie nie jest to wymagane.

7. Zamknij pokrywę i dokręcić śruby boczne.

[ Dodano: 2012-01-16, 13:21 ]
zgłoś sie do mnie na gg to przesle ci schematy tegop radia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Yosan”