Yosan Turbo MJ-3031M i mikrofon Radmor

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Sidney
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-12, 01:27
Lokalizacja: Kalisz

Yosan Turbo MJ-3031M i mikrofon Radmor

Post autor: Sidney »

Witam, jestem "świeży" w tematach CB więc proszę wybaczyć pewne nieścisłości. Otóż jestem w posiadaniu radyjka- model Turbo MJ-3031M i jak wiadomo nie zaskakuje ono pod względem seryjnego mikrofonu. Mam na stanie mikrofon Radmora z tzw. Murzynka z wkładką dynamiczną 50 Ohm i przedwzmacniaczem. Poniżej rozpiska pinów w Yosanie:

1. zmiana kanału
2. zmiana kanału
3. nadawanie
4. modulacja
5. odbiór
6. masa

Wszystkie połączenia w mikrofonie robię od zera, rozumiem, że podczas odbioru masa z pinu nr. 6 jest podawana na pin nr. 5 ? Po w ciśnięciu przycisku na mikrofonie masa musi być przełączana jest na pin nr. 3 ? Dodam, że po przełączeniu masy na pin nr. 3 na pinie nr. 5 (odbiór) występuje napięcie trochę ponad +10V (nie pamiętam dokładnie). Czy właśnie z tego pinu mogę zasilić przedwzmacniacz (używając stabilizatora gdyż przedwzmacniacz działa na +9V) który posłuży do zasilenia wkładki dynamicznej w mikrofonie ? Zamieszczam prowizoryczny schemat w załączniku.
Proszę o opinię oraz ew. porady. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz . Moja uwaga dotyczy stabilizatora . Jeśli zastosujesz popularny 7809 to różnica jednego wolta to za mało aby CI utrzymał 9 V z 10-ciu V . Zamiast stabilizatora daj po prostu diodę prostowniczą . Ona Ci da spadek niezależnie od obciążenia 0,7 V .
Awatar użytkownika
Sidney
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-12, 01:27
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Sidney »

Mikrofon polutowany tak jak mówiłem, tyle, że zamiast stabilizatora dałem diodę prostowniczą. Na pierwszy rzut oka (miernika) masa jest podawana tam gdzie trzeba, przedwzmacniacz załącza po wciśnięciu PTT, modulacja dochodzi do pinu nr.4 . Jutro będę miał dostęp do samochodu to sprawdzę jak ten "wynalazek" pracuje z radiem i jak wypada na tle seryjnego mikrofonu. Swoimi spostrzeżeniami podzielę się na forum.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Tylko nie na #19 "Mobilki sprawdzam radio, jak mnie słychać" ;-)
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Sidney
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-12, 01:27
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Sidney »

Witam, więc sprawa wygląda tak: Napięcie na pinie nr.5 jest ale TYLKO zaraz po włączeniu radioodbiornika i to przy odłączonym mikrofonie. Gdy pin zostanie zwarty do masy w celu odbioru to po wciśnięciu PTT napięcie nie powraca a co za tym idzie nie zasila przedwzmacniacza. Mój błąd, trzeba było powtórzyć pomiar. Zastosowanie wkładki dynamicznej bez przedwzmacniacza mija się z celem gdyż po odizolowaniu stałej składowej od cewki mikrofonu sygnał jest zbyt słaby aby można było normalnie rozmawiać. Pozostaje mi kupić gotowca albo zostać przy oryginalnym póki co.
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

Czyli brak Ci +9V zasilania po prostu.
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

A może wykorzystać jeden pin od zmiany kanałów i poprowadzić do niego zasilanie 12v z radia, dodać jeszcze do tego stabilizator 9v i ma gotowe zasilanie na zbędnym pinie
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
Awatar użytkownika
Sidney
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-12, 01:27
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Sidney »

Myślałem o tym i prawdopodobnie nie byłoby większego problemu z wykonaniem ale nie chciałbym zrywać plomby bo radio ma jeszcze 10 miesięcy gwarancji. Mam na oku Densei-a 2002 i chyba się targnę na zakup w niedalekim czasie.
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

Sidney, wyślij to wszystko do kierownika i będziesz miał na tip top.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

W każdym radiu jest 8V, nie potrzeba nic dokładać, tylko podać to na mikrofon przez rezystor 1k.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Sidney
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-12, 01:27
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Sidney »

Tak jak mówiłem, podanie zasilania na gniazdo to żaden problem dla mnie ale boję się, że jak zerwę plombę to potem jak (nie daj Boże) radyjko trafi do serwisu to będą mieli podstawy aby nie uznać mi gwarancji. Dobrze myślę ?
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7797
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Dobrze. Bo z jakiej okazji serwis ma tolerować ingerencję kogoś innego w radio?
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Yosan”