RADIO CB YOSAN TURBO

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

kajoj
Posty: 1992
Rejestracja: 2008-12-15, 00:24
Lokalizacja: kętrzyn,toruń

Post autor: kajoj »

a jak radio było podłaczone? za pewno pod zapalniczkę w bmw 328
było;alan 48+,78,onwa mk3-2,s9,at1000,sirio s9,mlka 145,as100,kl203 wzmacniacz,baofeng vr-5,cobra 25ltd,
jest;uniden520
+densei2002+gamma2R
alan18+densei,santiago 1200
grant+mlk-a
baza;president jack+zasilacz xbox 19A
+massen 5/8 +747wzma mocy midland,mikrofon wm61-wkładka
jero

Post autor: jero »

kw.logo poczytaj sobie ten temat może coś ci pomoże ,ale z tego co wiem niema zołtego środka zakócenia
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

może jakiś zewnętrzny filtr przeciw zakłuceniowy da radę albo podpięcie pod akumulator
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
kw.logo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-04-02, 13:12
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: kw.logo »

Cześć.
Nie lubię druciarni w moim aucie, więc zrezygnowałem z podpinania do zapalniczki (w BMW jest w niej napięcie nawet po wyciągnięciu kluczyka, cały czas). Wpiąłem się w zasilanie radia, dzięki czemu CB włącza mi się automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Zainstalowałem też zewnętrzny głośnik polecany na tym forum, jakiś model NOKIA.
Niepokoił mnie brak szumów i innego syfu płynącego z głośnika, więc udałem się do serwisu w Rzeszowie celem strojenia. Poprawa niesamowita, na antenie Sirio Omega 27 wyłapuje mi rozmowy z odległości ~20km!
Never underestimate the predictability of stupidity.
Awatar użytkownika
Pawciu
Posty: 1111
Rejestracja: 2009-09-22, 18:42
Lokalizacja: Skierniewice KO01BW87

Post autor: Pawciu »

kw.logo pisze:wyłapuje mi rozmowy z odległości ~20km!
przesadzasz 20 km to ja nawet nie mam na 2 m
M1. Johnny III tuning + President texas 208 + ESP-12

Nigdy nie narzekaj , że w życiu masz pod górę , jeżeli zdecydowałeś ,że idziesz na sam szczyt
cinn3k
Posty: 198
Rejestracja: 2011-09-17, 21:21
Lokalizacja: ..

Post autor: cinn3k »

Pawciu pisze:
kw.logo pisze:wyłapuje mi rozmowy z odległości ~20km!
przesadzasz 20 km to ja nawet nie mam na 2 m
Może kolega miał łącznośc z jakąś bazówką inaczej sobie tego nie wyobrazam chyba ze ktos "dopalony" leciał.
Mobil: Uniden pc-122 + sirio ml-145 + Alan SP-S Inox + Nokia sp-3

Mini baza: Superstar 3900F / Jackson 1 + Astatic RD + Sadelta me-3 + sirio performer 5000 + motorola 4001A + kl203 + nissei tm-2000
kw.logo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-04-02, 13:12
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: kw.logo »

Wnioskuję po pytaniach o drogę. Będąc w Sokołowie Małopolskim słyszałem pytania o drogę na Sandomierz, Biłgoraj i inne miejscowości. Wywnioskowałem, że musiało coś dolecieć, bo przecież nie pyta się o drogię do Szklarskiej Poręby będąc w Białymstoku.
W każdym razie regulacja, której sens dla kilku moich znajomych, korzystających z CB była jedną wielką ściemą okazała się strzałem w dziesiątkę :)
Never underestimate the predictability of stupidity.
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Od kiedy strojenie anteny zwiększa zasięg odsłuchu ?
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Sakaszwili pisze:Od kiedy strojenie anteny zwiększa zasięg odsłuchu ?
Zależy czy sprawdzasz tylko SWR, czy stroisz analizatorem. To, że masz niski SWR nie oznacza, że antena stoi w rezonansie. Ma to wpływ na nadawanie i odbiór. SWR oszczędza końcówkę mocy ale z pełnym zestrojeniem anteny ma tyle wspólnego co zajączek z bombkami na choinkę. Oczywiście jest to pewien wyznacznik ale może się okazać, że Twoja antena jest w rezonansie przy SWR 2,0 a przy 'magicznym' 1,1 wcale dobrze 'nie stroi'.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Chodzi mi o sam SWR. Zresztą nawet strojąc analizatorem niemożliwe jest uczynić z głuchej anteny odsłuchu 20-kilometrowego.
Ostatnio zmieniony 2012-04-16, 20:49 przez Sakaszwili, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Sakaszwili pisze:Chodzi mi o sam SWR.
W sumie kolega nie napisał jak była strojona antena i czy był sprawdzany SWR. Z drugiej strony SWR w kosmosie też powoduje, że antena źle słyszy bo (teoretycznie) anteny projektuje się tak, aby były w rezonansie przy niskim SWR (ale rzadko się to pokrywa). Dlatego stosuje się układy dopasowujące (cewki).

Wysoki SWR może więc powodować duże rozstrojenie i brak rezonansu co też ma wpływ na odbiór. Natmiast strojnie na poziomie SWR z 2,0 na 1,2 może nie przynieść widzocznych 'słyszalnych' rezultatów.

Podsumowując - najniższy SWR nie zawsze znaczy najlepszy :-) Na pewno najlepszy dla końcówki mocy ale to jak antena stoi w rezonansie (albo nie) pokaże dopiero analizator antenowy.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Eazy pisze:Podsumowując - najniższy SWR nie zawsze znaczy najlepszy Na pewno najlepszy dla końcówki mocy ale to jak antena stoi w rezonansie (albo nie) pokaże dopiero analizator antenowy.
Dokładnie.
Eazy pisze:Z drugiej strony SWR w kosmosie też powoduje, że antena źle słyszy bo (teoretycznie)
Tylko żadna nowa-sprawna antena, która jest poprawnie zamontowana przed strojeniem nie ma SWR-u w kosmosie, co najwyżej może mieć ok. 2.
kw.logo
Posty: 6
Rejestracja: 2012-04-02, 13:12
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: kw.logo »

Nie znam się na tyle w tym temacie, żeby nawet próbować z Wami rozmawiać, ale przed strojeniem radio było ciche, okazjonalnie przepuszcając jakieś treści. Dźwięk super czysty, bez szmerów. Zdążyłem się też zorientować, że nie zawsze byłem słyszany, a jeśli już się udało, to w zasięgu kilkuset metrów. Po wizycie w serwisie wszystko się zmieniło, a co miało na to wpływ, to mnie już nie bardzo interesuje. Wiedza o zasadach działania tego urządzenia nie jest mi do niczego potrzebna, ważne, że radio wreszcie należycie spełnia swoje zadanie.
Never underestimate the predictability of stupidity.
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

Możliwe że coś nie łączyło, np. była sniedź na tych śrubkach trzymających promiennik. Po odkreceniu i przykręceniu ponownie mogło złapać styk :-D
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Sakaszwili pisze:
Eazy pisze:Z drugiej strony SWR w kosmosie też powoduje, że antena źle słyszy bo (teoretycznie)
Tylko żadna nowa-sprawna antena, która jest poprawnie zamontowana przed strojeniem nie ma SWR-u w kosmosie, co najwyżej może mieć ok. 2.
To też zależy od miejsca montażu. Możesz trafić na szpachel albo mieć słabą masę. Antena sama w sobie może być ok ale po zamontowaniu SWR nie konieczie będzie w okolicach 2.0. Może być i 1,1 (jak wrzuciłem ML145 na 16cm na dach to nawet nie musiałem jej dotykać) ale może być powyżej 3,0.

W sumie to kolega mało napisał. Nie wiemy jakie były pomiary wyjściowe przed strojeniem i jak wygladało samo strojenie (oraz jak było wykonane). Czy zmieniło się położenie anteny, itp.

Kilka prostych 'zabiegów' (jak np. zmiana położenia anteny) może mieć znaczący wpływ na pracę anteny (chociaż w tym wypadku częściej nadawczo niż odbiorczo).
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Yosan”