YAESU FT-950 - praca w AM

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

YAESU FT-950 - praca w AM

Post autor: Marcin Sandomierz »

Witam

Krąży wiele informacji, że radiostacje amatorskie KF w modulacji AM fatalnie działają.

Czy również to dotyczy YAESU model FT-950 ?

Chciałbym nabyć ten sprzęt i odblokować go do pracy w 11 metrach. Zależy mi na sprzęcie do nasłuchu KF oraz normalnej pracy na CB. Sporo użytkowników doradza, że do 11 metrów warto mieć typowe radio CB. W takim wypadku dochodzi uciążliwe przełączanie / przepinanie sprzętów.

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jednego sprzętu obsługującego pasma KF i CB.

Czy FT-950 będzie w miarę normalnie pracował w AM ?
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

Powiem tak

Jak ze zwykłym CB czasami zastanawiasz się czy ktoś nadaje w 0 czy w 5 tak tu będziesz zastanawiał się czy ktoś nadaje na 19 czy na 21 w AM czy w FM i do tego jeszcze odbiornik tępy jak pięta żydowska
YIP YIP
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Dlaczego, przecież odbiorniki KF są selektywne ... Przecież mają wąskie filtry i nie powinno być takiej sytuacji jak piszesz. Sądziłbym że okrawają widmo sygnału odbieranego wysłanego przez zwykłe CB.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
koszmar

Post autor: koszmar »

W AM z tym brakiem selektywności bym nie przesadzał, bo obsadzone jest jak większość sprzętu KF filtrem 6kHz. Ale faktem jest iż w tej emisji ft950 jest głuche jak stodoła.
W FM podstawowy filtr to 15kHz, również nie odbiega od normy. NArow pomaga, ale nie przy silnych sygnałach.
W sumie to radio przeznaczone do pracy w SSB, CW i RTTY.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Czy również tak samo pracuje FT-1000MP ?
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
bubutm
Posty: 470
Rejestracja: 2008-11-11, 16:40
Znak/ranga: SQ7ACP
Lokalizacja: KO01am
Kontakt:

Post autor: bubutm »

Nie rozumie jednego wybulisz niezły hajs na porządne radio a CB będziesz nadawał ?
Praktycznie każde KFowe radio jest tępe w CB, lepiej kupić osobny Transceiver (pomijając aspekt prawny jeśli jesteś krótkofalowcem to dobrze o tym wiesz że zasadniczo nie wolno ci nadawać w tym paśmie z takiego radia)
Baza:
TRX: Kenwood TS590s ; Icom 735 ; Icom 2820 ; Yaesu FT 60; Alan CT-145
CB: COBRA 75 WX ST + Siro AS 100
Anteny: FD 4 (na wysokości 6m)
Awatar użytkownika
gibol1412
Posty: 157
Rejestracja: 2010-03-31, 16:43
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: gibol1412 »

marcin82w pisze:Czy również tak samo pracuje FT-1000MP ?
Tylko tutaj z kolei z tego modelu nadawanie w AM pozostawia wiele do życzenia :mrgreen:
73!
Jarek Choszczno
161NT043
SQ1PRC


Moje filmy
Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

Post autor: ROMAN06 »

marcin82w pisze: Sporo użytkowników doradza, że do 11 metrów warto mieć typowe radio CB. W takim wypadku dochodzi uciążliwe przełączanie / przepinanie sprzętów.
Zawsze możesz zastosować coś takiego i z anteną już masz spokój a zasilanie to już żaden problem!!!http://allegro.pl/przelacznik-antenowy- ... 33588.html
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
koszmar

Post autor: koszmar »

marcin82w pisze:Czy również tak samo pracuje FT-1000MP ?
Znakomita większość trx,ów KF zachowuje się tak że albo mają marny RX w A3E, albo TX...

Do lokalu kup sobie starego poczciwego herbatnika, albo namów znajomych by przeszli do znacznie wydajniejszej i przyjemniejszej emisji F3E... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Chyba zastosuję rozwiązanie o którym wspomina 161GB001 (przełacznik antenowy) Tak na dobrą sprawę w CB potrzebuję tylko podstawy w AM, więc tu wystarczy zwykłe najzwyklejsze radio CB pracujące w AM i FM bez żadnych wodotrysków. Poza podstawową czterdziestką tylko SSB. I tu już znalazłby zastosowanie YAESU FT-950.

Co do FT-950, czy tak samo (ewentualnie lepiej lub gorzej) spisuje się na 11 metrach w emisji SSB niż typowe CB przeznaczone do tego celu jak np lincoln, president george itp ?

[ Dodano: 2011-05-20, 20:03 ]
Panowie, testowałem FT-950 na modulacji AM w paśmie 11 metrów, nie ma tragedii aż takiej tragedii jak co poniektórzy piszą. Na wywołanie "próba radia, jak mnie słychać" dostaję odpowiedź że słychać ładnie i czysto. Jeszcze w wolnym czasie muszę kogoś posadzić i sam z większej odległości sprawdzę. Odbiornik w AM może nie jest idealny, troszkę zbyt mocno przycina wyższe tony ale po zabawie z filtrami tragedii nie ma.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
michalzawodzie
Posty: 259
Rejestracja: 2010-09-04, 19:06
Lokalizacja: z DX Katowice
Kontakt:

Post autor: michalzawodzie »

marcin82w pisze: Panowie, testowałem FT-950 na modulacji AM w paśmie 11 metrów, nie ma tragedii aż takiej tragedii jak co poniektórzy piszą. Na wywołanie "próba radia, jak mnie słychać" dostaję odpowiedź że słychać ładnie i czysto.
Ja kiedyś w FM na 19 zawołałem jak mnie słychac i mi odpowiedzieli, że super cię kolego słychać...
__________________________

Jak Cię słyszą , tak Cię widzą...

baza: ICOM IC746, Jackson II, ICOM IC208H, Diamond X510, LW
mobil: Walker, Kenwood D710, Iowa, Comet SBB7
APRS: ON
SQ9RHZ / 161KTW003
adam86-20
Posty: 558
Rejestracja: 2009-11-18, 00:30
Lokalizacja: Bełk

Post autor: adam86-20 »

Mój dobry kolega jest już od paru ładnych lat na innych pasmach, miał parę transceiver-ów i teraz przesiadł się właśnie na nowiutkiego FT-950 do tego ma MD-100A8X i powiem Ci że bardzo ładnie to idzie. Można powiedzieć że nie gorzej jak inne stacje pracujące na CB.
Sam powiedział mi że nie wiedział czego się spodziewać kupując to radio, jak będzie działać na 11m w AM, ale bardzo miło się zaskoczył.
M: Herbert + Turbo 5000 + KL 203P + DM 432mt
B: DX-5000 + 1/2 lambda (czeka Winkler XA 27 - L) + mic home made
Yaesu 7900 + J-pole 2/70
Kenwood TS-480 + FD-3
UV-5R

Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Bardzo fajny temat :-)

Chyba nie istnieje transceiver CB/KF do 5000zł co TX miałby jak Galaxy 95T2 i RX jak Jackson... czy się mylę?

95T2 jest fajniutki, boję się że na bazie nie wytrzymałbym z jego odbiornikiem.

Jacksona kiedyś muszę czymś wyręczyć bo 10W to ciut za mało dla mnie.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Przede wszystkim złe założenie kupować TRX KF do pracy na 11 m . Emisja AM w trach kf to tylko dodatek tak jak i pasmo 11 . Pasmo to fabrycznie w radiach KF jest zablokowane . Generalnie te radia są przeznaczone do pracy SSB i FM w pasmach amatorskich . Nie wyklucza to jednak przyzwoitej modulacji nie których trxów w emisji AM w pasmie CB . Ja np nie narzekam na Yaesu FT 450D na pracę AM w pasmie CB , słyszę też kolegę z tytułowego FT-950 na 11 m w AM i idzie bardzo ładnie . Bardzo ładną modulacją w AM mogą się też poszczycić trxy Kenwooda TS 570 i nowy TS 590 . Są też radia z którymi pomimo stawania na przysłowiowej głowie nie uzyskasz dobrej modulacji w AM na CB . Takimi radiami są np wielopasmowe kombajny Yaesu 857 i 897 .
AdamB

Post autor: AdamB »

Ja, choć nie mam takiego obycia ze sprzętem KF (i ogólnie radiowym), jak Kolega Janusz, to dodam, że Yaesu FT-840 (które mam) i Yaesu FT-767GX (które miał Kolega), także bardzo ładnie śmigają, na 11 metrach, w AM. Dotyczy to TX i RX.

Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Yaesu”