Dwie anteny na jednym maszcie

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
MAJKUSS
Posty: 105
Rejestracja: 2009-12-02, 08:06
Lokalizacja: Kleszczele-KO12PN

Dwie anteny na jednym maszcie

Post autor: MAJKUSS »

Mam do Was Panie i Panowie pytanie, posiadam na dachu, przymocowany do komina 4 metrowy maszt a na nim antena na pasmo 70cm/2m. Antena ma dlugosc 4,6 metra plus trzy przeciwwagi po około poł metra każda. Moje pytanie brzmi czy mogę postawić dodatkowo antene CB plus minus 5 metrów długości, dajac ja na wysiegniku bocznym? Antena posiadałaby także przeciwwagi, pytanie brzmi czy można coś takiego zrobić i czy nie będą się obie anteny "gryzły"? Oraz ci zrobić z przeciwwagami w antenie Cb bo prawodopodobnie byłyby one przy antenie. I drugie pytanie, czy jest różnica, która antena będzie wyżej oraz czy przeciwwagi wyższej anteny nie będzie miało wpływu na niższą? Wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
Mobil: President Johnny II ASC+President ML-145+ FD2060
Baza: Uniden UBC80XLT+Wouxun KG-UV6D+Diamond (2m/70cm)+ Sirio Gain Master+KPO DX 5000+KLV200+Zetagi TM1000+Sadelta Echo Master Pro
Awatar użytkownika
Hummer130
Posty: 794
Rejestracja: 2011-04-14, 15:33
Lokalizacja: JO90NF / Sosnowiec

Post autor: Hummer130 »

jeżeli bedziesz wtym samym czasie uzywał dwie na raz to tak bo jak wiadomo antena wytwarza pole magnetyczne tak jak każdy przewodnik przez który płynie prąd wiec w ant obok bedzie wzbudzany napewno jakiś sygnał. Tak jak działa np trafo. tak na chłopski rozum zapodaję tą teorie bo po 3cim już jestem i tak na szybko mi to przyszło do głowy
Jesteś bardzo wiele wart jeśli walczysz ze swoimi słabościami.
Młody

Post autor: Młody »

Niedawno nosiłem się z tym samym problemem. Możesz zastosować odskocznie SR-5076-40. Długość 40cm i cena ok 60zł za 2 sztuki. Jeśli masz możliwość to daj jedną sekcję odciągów. Podstawą, żebyś na szczycie masztu dał antene cb bo ona jest dużo cięższa i bardziej pracuje na wietrze.

Ja u siebie w ten sposób na max 3m maszcie dam kopie cometa 250 cha bx II na szczycie i ok 1m od dachu na odskoczniach lafayette uvs 300.

[ Dodano: 2011-11-05, 05:54 ]
PS jeśli anteny są na 2 różnych pasmach to nie powinno być żadnego problemu
Awatar użytkownika
MAJKUSS
Posty: 105
Rejestracja: 2009-12-02, 08:06
Lokalizacja: Kleszczele-KO12PN

Post autor: MAJKUSS »

Dzięki koledzy za odpowiedź. Będę coś kombinował. Nie chce stawiać kolejnego masztu bo na to już reszta domowników się nie zgodzi a taki maszt na dwie anteny byłby do zaakceptowania. Pozdrawiam.
Mobil: President Johnny II ASC+President ML-145+ FD2060
Baza: Uniden UBC80XLT+Wouxun KG-UV6D+Diamond (2m/70cm)+ Sirio Gain Master+KPO DX 5000+KLV200+Zetagi TM1000+Sadelta Echo Master Pro
koszmar

Post autor: koszmar »

Postaw antenę cb na maszcie głównym, a duobanda na wysięgniku i nic się nie będzie wzbudzało. Dlaczego duobanda na wysięgniku? Bo łatwiej uzyskać odsunięcie od masztu na odległość większa niż strefa bliska.
Co do wpływu jednej na drugą: nic się nie będzie wzbudzało, zbyt duża różnica częstotliwości i nie te harmoniczne.
Awatar użytkownika
MAJKUSS
Posty: 105
Rejestracja: 2009-12-02, 08:06
Lokalizacja: Kleszczele-KO12PN

Post autor: MAJKUSS »

Żeby nie zakładać tematu to napiszę tu, a jaką antenę CB polecacie?
Mobil: President Johnny II ASC+President ML-145+ FD2060
Baza: Uniden UBC80XLT+Wouxun KG-UV6D+Diamond (2m/70cm)+ Sirio Gain Master+KPO DX 5000+KLV200+Zetagi TM1000+Sadelta Echo Master Pro
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

MAJKUSS pisze:jaką antenę CB polecacie?
wszystko zależy ile chcesz na nią wydać?

zerknij tu
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Młody

Post autor: Młody »

Daj GPE 27. Jest w miare lekka, waga jest tutaj dość istotnym parametrem.
Awatar użytkownika
MAJKUSS
Posty: 105
Rejestracja: 2009-12-02, 08:06
Lokalizacja: Kleszczele-KO12PN

Post autor: MAJKUSS »

Powiedzmy, że cena tak do 300 zł. Antena z dobrym zyskiem itp., wybrać coś konkretnego po to by nie zmieniać za jakiś czas.
Mobil: President Johnny II ASC+President ML-145+ FD2060
Baza: Uniden UBC80XLT+Wouxun KG-UV6D+Diamond (2m/70cm)+ Sirio Gain Master+KPO DX 5000+KLV200+Zetagi TM1000+Sadelta Echo Master Pro
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7805
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Do 300zł to Sirio Tornado 27.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
MAJKUSS
Posty: 105
Rejestracja: 2009-12-02, 08:06
Lokalizacja: Kleszczele-KO12PN

Post autor: MAJKUSS »

A teraz mam jeszcze ciekawe pytanie, czy jeżeli dla jakiejś tam pewności, może trochę dla bezpieczeństwa chciałbym na czubku anteny dać trzy odciągi do dachu wykonane z żyłki? Czy ma to sen oraz czy nie zakłóci pracy?
Mobil: President Johnny II ASC+President ML-145+ FD2060
Baza: Uniden UBC80XLT+Wouxun KG-UV6D+Diamond (2m/70cm)+ Sirio Gain Master+KPO DX 5000+KLV200+Zetagi TM1000+Sadelta Echo Master Pro
Młody

Post autor: Młody »

Jeśli nie będzie w tej żyłce metalu jak np w sznurkach do prania to nie.
Awatar użytkownika
Lech
Posty: 983
Rejestracja: 2010-09-15, 16:37
Lokalizacja: Ostróda ( JO93WP )

Post autor: Lech »

a ja się spyta o kabel, jak zamontuje dwie anteny na maszcie to kabel musiałbym puścić tym samym torem co do lolka. Czy będzie to szkodziło :?: Kabla mam 40 metrów czyli by szły dwa kable obok siebie przymocowane opaskami do linki stalowej. Myślę że nie będzie wpływu ale chciałbym potwierdzić. Myślę sobie że diamonda bym właśnie dał na odskoczni od masztu, który jest wysoko.
Mobil: plany powstają na nowo
Mobil 2:
*President Walker ASC + President TEXAS + EC 2002 + HP-2
* AOR 8200 + antena konstrukcji kolegi :-)
* YAESU FT-7900 + Antena NAGOYA MAG-79EL-3W + jakiś głośnik zew. NOKIA
Baza:w trakcie budowy- czas około (...)
Młody

Post autor: Młody »

Lech u mnie tak idą 3 fidery w tym 2 x h155. Problemu nie ma. Fider z w miare sensownym ekranem nie zaszkodzi.
koszmar

Post autor: koszmar »

Lech pisze: Czy będzie to szkodziło
Nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”