Problem z odsłuchem na AT-92

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Post autor: Mayor7 »

Radia radiami ale duża ilość zakłóceń w mieście to prawdziwe utrapienie
...dlatego przeniosłem się na wieś :mrgreen:
Cisza, spokój a sygnały "bez wskazań" są czytelne.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Szczęśliwy kto mieszka na wsi (jak ja czy Mayor7) szczególnie jeżeli nie ma obok lini WN i trafa jak u mnie :evil: to dopiero maskra czasem jest :evil:
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę -przeprowadzka, będzie teraz pare dni wolnych i może pogoda dopisze to trzeba się wziąść za poprawki w instalacji może to coś pomoże.
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Witam odświeżam troche temat wczoraj zamontowałem moją antene AT92 musze stwierdzić że moja pracuje duzo lepiej niż kolegi Bax w dzień na propagacji mam okolo 5s a juz wieczorkiem nawet 1s ciężko osiągnąć.Odsluch jak narazie rewelcaja na lokalu mam wrażenie że słyszy wiecej niż futura5/8 z 6 przeciw. którą miałem.Mam ją zamontowaną na kominie na maszcie 2 metry(dom jednorodzinny).Jak tylko zrobie foto wrzuce pokazać,musze powiedzieć że mieszkam w dole na "bagnach" a miasto jest powyżej 20 metrów wyżej odemnie.SWR strojony jak narazie tylko radiem na podstawowej 40 1.0,1.1,1.2 ,przeciwagi narazie nie podwieszone ale u mnie ptactwa mało lata.Pozdrawiam:)
hcl
Posty: 16
Rejestracja: 2012-02-23, 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: hcl »

kolego podwieś przeciwwagi i nie wiem jak u Ciebie ale u mnie wieje i muszę jeszcze zrobić pierścień antywibracyjny (mój temat w dziale maszty ) bo jak wieje to antena huczy jak helikopter :> i spać nie daje :<
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Bagna - to dobrze, niskie częstotliwości "lubią" dobrą przewodność ziemi.
No i to najwydajniejsza antena dookólna 27Mhz dostępna na rynku.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Defcio pisze:No i to najwydajniejsza antena dookólna 27Mhz dostępna na rynku.
Nie wiem dlaczego ale ja na swojej tego potwierdzić nie mogę, w porównaniu z anteną mobilową na dachu niewielki zysk.

Może to dla tego że ja mieszkam na terenie o wysokości 140 m npm i antenę mam niewiele ponad dwa metry ponad dachem. Dom też jest parterowy z poddaszem. Może gdybym mieszkał w innej lokalizacji byłoby znacznie lepiej.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

marcin82w pisze:Nie wiem dlaczego ale ja na swojej tego potwierdzić nie mogę, w porównaniu z anteną mobilową na dachu niewielki zysk.
I tak będzie, jest ok. w złych warunkach antena na dachu domu ma ogromną przewagę a u Ciebie mobil to baza bo ma dobre warunki usytuowania.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Defcio pisze:I tak będzie, jest ok. w złych warunkach antena na dachu domu ma ogromną przewagę a u Ciebie mobil to baza bo ma dobre warunki usytuowania.
To powiedz jak mogę tą sytuację zmienić. Kupując lemma sądziłem że jak go zainstaluję będę mógł cieszyć się dobrymi łącznościami i odsłuchem - a tu tymczasem niewiele lepiej niż na mobilówce.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Nic tego nie zmieni, w tym zakresie fal są takie efekty , nie ma tu silnej propagacji na małe odległości jak na np. 7mhz. Głównie łączności są bezpośrednie na fali przyziemnej i bezpośredniej.

Jeśli chcesz innego rozchodzenia się tych fal powinieneś zrobić licencję a wtedy dobierasz pasmo takie jak lubisz.

Pasmo 20-50Mhz to byłe pasmo militarne (dziś 30-88Mhz), w tym paśmie pojazdy metalowe mają wysoką sprawność wytwarzania energii a propagacja tych fal jest wręcz idealna dla powierzchni pojazdu i max kilkumetrowej anteny. Stacje bazowe mają tylko tą przewagę że antena może wypromieniować energię wyżej co omija cześć przeszkód oraz pod bardziej efektywnym kątem dla łączności bezpośredniej.
Nieco dalej zajedzie niższa częstotliwość lecz trzeba ją wypromieniować z wysoką sprawnością czego niższe pasma nie są w stanie w zwykłych warunkach dla pojazdów ruchowych zaoferować bo anteny staja się bardzo duże. Dlatego wojsko wybrało najlepszy kompromis zasięgu/efektywności wobec wielkości anteny dla pojazdu w ruchu.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:No i to najwydajniejsza antena dookólna 27Mhz dostępna na rynku.
A jakieś pomiary na poparcie tak odważnego stwierdzenia?
Defcio pisze: Głównie łączności są bezpośrednie na fali przyziemnej i bezpośredniej.
Zasięg bezpośredni dotyczy wyłącznie tych anten, które się widzą. Cała reszta jest po odbiciu lub załamaniu na przeszkodzie.
Defcio pisze:Nic tego nie zmieni, w tym zakresie fal są takie efekty
Idę zdjąć swoją bazówkę, skoro mobilówka z ujemnym zyskiem będzie działać tak samo.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Oj koszmar, zawsze przyjdziesz namieszać nic nie wnosząc.

Praktyczna różnica między anteną bazową 5/8 a anteną 1/4 o niewielkim skróceniu to 1,5-2 dB , oczywiście szumy pasmowe są wliczane w sygnał więc niewielki to zysk praktyczny. Główna przewaga to miejsce montażu.

Napisałem też o zasięgu fali przyziemnej a wtedy anteny nie muszą się widzieć i taki jest dobrze widoczny w tym paśmie. Ugięcie też występuje ale efektywnie widoczne jest na wyższych pasmach gdzie przeszkoda stanowi duży obiekt względem długości fali.

Czemu najwydajniejsza ?, bo najsilniejsze sygnały generowała w testach które przeprowadziłem, zresztą to jest oczywiste bo anteny to prawa fizyki a ich nie można oszukać, nie ma co amatorsko kombinować jak zrobić coś niepodlegającego tym prawom, lepszego, mniejszego i udowadniać że mamy rację .
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Oto moja antena i troche lokalizacji szału niema ale działa miodzio słysze duzo więcej niż ze zwykłej 5/8 futury.Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Ile to jest dużo więcej?
Jaki masz przyrost sygnału gadając w AM na 100km na przykład?
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Słysze stacje bazowe których jeszcze nie słyszałem,może zbieg okoliczności,wczoraj popołudniu miałem łączność z Siewierzem na tamtej antenie niedostepne sygnałowo wychodziłem 7s kolega u mnie 2s,testuje i sprawdzam dalej ale słyszalność jest dużo większa,mniejsze zakłócenia niż poprzednio może też wina radia hm ogólnie raporty zwrotne takie same jak rozmówców porównywalnie naprawde jest lepiej.

[ Dodano: 2012-03-25, 21:56 ]
100 km takiej łaaczności w am nie miałem jeszcze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”