Problem z odsłuchem na AT-92

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:Oj koszmar, zawsze przyjdziesz namieszać nic nie wnosząc.
Tak, wiem... mieszam, bo wymagam uzasadnienia. Niektórym to przeszkadza.
Defcio pisze:Praktyczna różnica między anteną bazową 5/8 a anteną 1/4 o niewielkim skróceniu to 1,5-2 dB , oczywiście szumy pasmowe są wliczane w sygnał więc niewielki to zysk praktyczny
Dlatego właśnie idę zmienić na króciaka mobilnego, skoro różnica znikoma. Po co napinać się na wydatek...
Defcio pisze:Czemu najwydajniejsza ?, bo najsilniejsze sygnały generowała w testach które przeprowadziłem, zresztą to jest oczywiste bo anteny to prawa fizyki a ich nie można oszukać, nie ma co amatorsko kombinować jak zrobić coś niepodlegającego tym prawom, lepszego, mniejszego i udowadniać że mamy rację .
Woda Defciu, masa wody... A ja proszę o konkrety. W jakich warunkach anteny, ile anten porównałeś, czym mierzone i w jakim interwale czasowym... Tylko pewnie znów na proszeniu się skończy.
Sakaszwili

Post autor: Sakaszwili »

To po co ludzie montują 8-metrowe baty na dachy, skoro zwykły boomerang jest niewiele gorszy, albo pracuje tak samo ?
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

skoro są takie różnice pomiędzy mobilówką 1 metr a 2 metry i dostawić do tego 7 metrową antenę to różnicy nie będzie?

ktoś kiedyś mówił że w okolicy Łodzi ktoś pracował na Sirio 5000 na maszcie i też sobie dobrze radził...
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Łukasz8282 pisze:100 km takiej łaaczności w am nie miałem jeszcze.
100km zdarzało mi się z samochodu robić ze stacjami bazowymi w AM. W czasie jazdy :)

Wracajac do porównywania anten to nie mając na dachu na raz dwóch na raz każde "wydaje mi się", wygląda, że" o kant tyłka można potłuc.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

koszmar pisze:Woda Defciu, masa wody... A ja proszę o konkrety. W jakich warunkach anteny, ile anten porównałeś, czym mierzone i w jakim interwale czasowym... Tylko pewnie znów na proszeniu się skończy.
Wodę to Ty lejesz, bo nic nigdy nie napisałeś praktycznego, non stop narzekanie na kogoś testy a sam nic nie robisz.
Ja przynajmniej od połowy życia robię testy aby komuś pomóc, projektuje anteny a nie wzoruje się na opisach w internecie, opisałem zasady pracy anten samochodowych CB przed kimkolwiek w internecie, przynajmniej nie musiałem kraść opisów jak znaczna część specjalistów dziedziczących kogoś wiedzę.
Jak to jeden z moich znajomych powiedział, że nie dogodzę wszystkim, najgorsi są ci co najmniej rozumieją ponieważ jak np. Pudzianowski przegrał walkę to połowa Polaków uważała że cienki jest i sami by z przeciwnikiem wygrali, od Małysza też wielu lepszych było.
Jeśli uważasz że lepiej opiszesz zjawiska fizyczne i pomożesz komuś to zrób to, po to jest to forum, do pomagania a nie do całkowicie nic nie wnoszących potyczek słownych.
Bardzo ucieszy me serce jeśli ktoś zacznie bezinteresownie poznawać promieniowanie i anteny oraz dzielić się poznaną wiedzą, niestety prawie wszyscy "krótkofalowcy" wolą tylko prowadzić łączności i narzekać że ktoś jest gorszy..
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7776
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Przyłączam się do prośby:
W jakich warunkach anteny, ile anten porównałeś, czym mierzone i w jakim interwale czasowym...
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:Wodę to Ty lejesz, bo nic nigdy nie napisałeś praktycznego, non stop narzekanie na kogoś testy a sam nic nie robisz.
A bardzo proszę, tak na dzień dobry:
http://sp5prf.pl/articles.php?article_id=3
Teraz czekam na ciebie.
Defcio pisze:Ja przynajmniej od połowy życia robię testy aby komuś pomóc, projektuje anteny a nie wzoruje się na opisach w internecie, opisałem zasady pracy anten samochodowych CB przed kimkolwiek w internecie, przynajmniej nie musiałem kraść opisów jak znaczna część specjalistów dziedziczących kogoś wiedzę.
Tak, to już czytałem nie raz. My jesteśmy idiotami kopiującymi czyjeś dokonania, ty jesteś jedynym w SP.... e tam, bez kozery powiem: jedynym na świecie amatorem eksperymentującym z antenami...
Defciu, nie zamierzam kolejny raz powatarzać tej samej ścieżki. Jak zadam pytanie o metodologię, to znów uciekniesz od odpowiedzi, albo uraczysz nas tekstem w stylu:
jak to mierzyłem ?. A no nie jestem bogaty ani też milionerem wiec nie było testów na poligonach ze sprzętem z NASA. Standardowo stawiałem antenę na kogoś samochodzie albo parapecie w tym samym miejscu i obsłuchiwałem siłę sygnału. Oczywiście nadawczo zawsze ktoś różnice miedzy antenami lepiej rozróżniał. Niestety trzeba mieć w tym pół życia praktyki i rozumieć co się robi aby zachować wspólne punkty odniesienia, to nie cyfrówka tu nawet firana obok anteny wa wpływ, i nasze ciało obok samochodu. <...>

Dalsza polemika jest faktycznie bezcelowa, póki nie przedstawisz konkretnych materiałów do analizy: metodologii twoich badań z uwzględnieniem warunków w jakich pracowały mierzone anteny, sposobu montażu, używanych mierników, warunków w jakich zainstalowane były stacje pomiarowe. Aż tyle i tylko tyle...
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Nie podam liczb bo nigdy tego nie zapisywałem, nie miałem celu, nie potrzebowałem zamieszczać wyników testy były robione jako punkty odniesienia dla moich własnych konstrukcji i badań na polem elektrycznym. Anteny były testowane kilka-krotnie w różnych warunkach nadawania oraz odbioru, i co mam napisać że raz nadajnik był 3 km od miasta w polu a 30 metrów od samochodu rosło drzewo ?, innym razem auto stało między dwoma blokami długimi na ok.40 metrów i wysokości 18 metrów ?.
To mało istotne bo nie podawałem zasięgu tylko różnice między antenami a te były zawsze takie same.
Dostęp do wszystkich ówczesnych anten Presidenta i Alana lecz ant. alana niektóre modele produkowane były krótko np. udany model "excellence" 175cm nie dały się sprawdzić bo już ich nie miałem.
Antena odbiorczą były małe anteny ponieważ antena bazowa wnosi dużo zakłóceń i szumu eterowego zmniejszając dynamikę odbieranych sygnałów, dzięki małej antenie odbiorczej różnice w odbiorze sygnałów są bardzo czytelne na S-metrze radia.
Do detektora radia nie podłączałem niczego bo tak dokładnych wyników nie potrzebowałem.
Podsumuje to tak , Ja na pewno oszukuje skoro tego nie spisałem, wystarczy spisać i jest bez oszustwa. Na pewno miałem niecny cel oszukiwać ludzi w nieznanym nikomu celu. Obecnie nie mam warunków do pomiarów a znane mi kiedyś staje mobilowe się całkowicie wykruszyły było to w końcu około 10 lat temu.
Teraz wolę projektować miniaturowe anteny w tym magnetyczne szerkopasmowe, jest bardzo trudno dlatego to takie wspaniałe. Anteny projektuje zawodowo ale nie dla celów komercyjnych, niestety przy dzisiejszym postępie produkcyjnym tylko Chińska produkcja jest opłacalna przynajmniej dla Polaków.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:Anteny były testowane kilka-krotnie w różnych warunkach nadawania oraz odbioru, i co mam napisać że raz nadajnik był 3 km od miasta w polu a 30 metrów od samochodu rosło drzewo ?, innym razem auto stało między dwoma blokami długimi na ok.40 metrów i wysokości 18 metrów ? To mało istotne bo nie podawałem zasięgu tylko różnice między antenami a te były zawsze takie same.
A to ciekawe, bo ja uważam, że różnice w warunkach odbioru mają zasadnicze znaczenie i że anteny ze względu na swoje różne konstrukcje będą miały różną wyniki w stacjach pomiarowych. Chociażby ze względu na różny kąt promieniowania.
Dlatego nigdy nie podaję, że jakaś antena jest najlepsza, a jedynie że w DANYCH warunkach była najwydajniejsza. Skoro tak eksperymentujesz, to wiesz, że nie ma cudownych rozwiązań.
Defcio pisze:Podsumuje to tak , Ja na pewno oszukuje skoro tego nie spisałem, wystarczy spisać i jest bez oszustwa. Na pewno miałem niecny cel oszukiwać ludzi w nieznanym nikomu celu
Przestań znów uderzać w płaczliwą nutę, bo nikt nigdy nie mówił o oszustwach, a jedynie o materiale do ANALIZY. To nie jest tak, że pan Defender zapodał hasło i drżyjcie narody. Wbrew temu co starasz się forsować, ludzie myślą, mają własne doświadczenia i dokonują własnych doświadczeń.
Ja podałem ci materiał do oceny podany w sposób klarowny. Możesz komentować i doszukiwać się błędów. Nie obrażę się, co najwyżej zastanowię, jak kolejne testy zrobić lepiej. Skoro nie potrafisz udokumentować swoich badań, nie dziw się, że ludzie nie bardzo maja zaufanie do twoich twierdzeń.
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Czym podwiesiliści przeciwagi,widziałem w Leroy linki żeglarskie niewiem czy wystrzymią od wody i warunków atmosferycznych.Pytanie 2 wiązać na końcu przeciwagi czy łapać w połowie jej?
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Najlepiej będzie podeprzeć w 2/3 licząc od promiennika anteny.
Przy bardzo silnych wiatrach niestety przeciwwagi wyginają się na bok i tak zastają, niektórzy spinają wszystkie przeciwwagi razem żyłką aby zmniejszyć ten efekt.
koszmar pisze:Dlatego nigdy nie podaję, że jakaś antena jest najlepsza, a jedynie że w DANYCH warunkach była najwydajniejsza. Skoro tak eksperymentujesz, to wiesz, że nie ma cudownych rozwiązań
A ja mam inne zdanie, nie spotkałem się zjawiskiem że dana antena źle działa w danych warunkach a w innych rewelacyjnie względem innych anten, różnice terenu wpływają równo na wszelkie podobne anteny tak samo a takie na 27Mhz są, wiem że wszyscy o tym mówią lecz czy to sprawdzają ?, w tym paśmie nie ma jakiś wąskich kątów promieniowania jak antena generuje już od 300 metrów silniejszy sygnał od innej to tak pozostaje do samego końca "zasięgu".
Inne mam odczucia na 433Mhz i 900 Mhz przy kolinearnych antenach ale przy pojedynczych elementach promieniujących się po prostu z tym nie spotkałem.
Jeśli chodzi o wysokość instalacji anteny to ma ona kluczowy wpływ na siłę sygnału w miejscach odległych i bliskich, lecz sama wymiana anteny o pojedynczym wibratorze zmienia niewiele a zmiana pozostaje tak samo odbierana blisko i daleko.
Oczywiście nikt nie musi się ze mną zgadzać, bo po to jest forum aby każdy napisał jak uważa. Dawniej uważano że antena musi pracować w rezonansie a teraz coraz częściej powstają anteny szerokopasmowe bez rezonansu a jednak działają , wojsko się cieszy bo odpadają ciężkie tunery szczególnie w plecakowych i ręcznych radiostacjach oraz testowany przez Was BB2M to też przenik wojska to cywila choć technologia pochodzi z lat 80' to jest do dziś stosowna i nic jej na razie nie wypiera.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:A ja mam inne zdanie, nie spotkałem się zjawiskiem że dana antena źle działa w danych warunkach a w innych rewelacyjnie względem innych anten, różnice terenu wpływają równo na wszelkie podobne anteny tak samo a takie na 27Mhz są, wiem że wszyscy o tym mówią lecz czy to sprawdzają ?

Jakby nie sprawdzali, to by nie mówili. Gdyby było tak, jak twierdzisz, to rozkład wyników dla każdej anteny w teście byłby taki sam. Stacja A zawsze miałaby silniejszy sygnał od stacji B lub/i słabszy od stacji C. Poniższe wyniki mówią co innego. Poniższe testy pokazują, jaki wpływ na siłę sygnału może m/n rozkład przeciwwagi (dachu) względem kierunku nadawania, oraz to, jaka jest wysokość zainstalowania anteny rozmówcy.
Obrazek
Obrazek


Co zresztą koresponduje z wynikami tego, co zostało opublikowane w książce Andrzeja SP5AHT.
Obrazek
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Witam.
Czytałem tą książkę wielokrotnie, to jest od dzieciństwa jak "biblia" ale mi te efekty się nie potwierdzają. Może kiedyś coś takiego zaobserwuje ale na razie nie mam żadnych możliwości posiadania bazy na testy.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

A ja tak pozwolę sobie wtrącić małe zapytanie, problem dotyczy mojej lokalizacji i mojej anteny , a tu sobie Panowie przepychacie wiedzę lub jej brak , tylko jak to sie ma do mojego problemu bo nie widze związku ze sprawą .
Łukasz8282 pisze:Czym podwiesiliści przeciwagi,widziałem w Leroy linki żeglarskie niewiem czy wystrzymią od wody i warunków atmosferycznych.Pytanie 2 wiązać na końcu przeciwagi czy łapać w połowie jej?

Kolego Łukaszu ja podwiazałem w połowie długości i podwiązałem pod kątem 45* . Wykorzystałem do tego grubą żyłkę. Przeciwwagi ustawione sa w tej chwili prostopadle do promiennika, ale zastanawiam się czy to nie jest błędem, bo może jeśli one opadają swobodnie to może nie należy zmieniać ich naturalnego opadania - może być wpływ na charakterystkę jej pracy - ale nie jestem pewien?!

[ Dodano: 2012-03-26, 22:48 ]
Kolego Łukaszu
napisz proszę jakie ustawileś dlugości :
promiennika i jakie przeciwwag, oraz na którym węźle bimbrownicy masz stroik?
z góry dzięki za info.
ps. czy w twoim zestwie byly wszystkie pierscienie do zacisków pod nakrętki?, bo u mnie brakowało tego między I a II segmentem od cewki.
161pc329
Posty: 33
Rejestracja: 2009-01-03, 02:26
Znak/ranga: 161NT107
Lokalizacja: Mielec

Problem z odsłuchem na AT-92

Post autor: 161pc329 »

Jak tam Bax doszles juz ładu ze swoją AT92?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”