Problem z odsłuchem na AT-92

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Taaa i łączenie miedzi z alu w ten sposób to bardzo mądre rozwiązanie.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Besserwisser pisze:Taaa i łączenie miedzi z alu w ten sposób to bardzo mądre rozwiązanie
masz rację kolego że niezbyct dobre rozwiazanie ale fabryczne, a sądze że takie jest u mnie też na łaczeniu jest taka opaska i dociska orginalnie zaprawioną skówke miedzianą do bimbrownicy. Masz pomysł na lepsze połączenie to podaj i chetnie jutro skorzystam jak zdejme swoja antenkę. Chociaz uważam iz kabel jaki kolega tu wrzucił jest pare razy grubszy niż przy moim stroiku.
ps, ja dodatkowo wykorzystam po ustawieniu WFS smar do zacisków z dodatkiem miedzi by nie utleniało się :)
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Smarowanie miedzą aluminium to też jeden z "lepszych" pomysłów :)
Na styku miedzi z aluminium występuje korozja. Dlatego stosuje się podkładki cupalowe.
W tak wypasionej antenie z górnej półki cenowej to jest poważna niedoróbka i brak wiedzy i doświadczenia ze strony producenta.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Besserwisser pisze:podkładki cupalowe
co prawda jestem drugim włascicielem tej anteny, może fabrycznie byla w opakowaniu, ale dobre rozwiązanie jak dostane to założę - dzięki
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

Młody_Dąbrowa pisze:Podniesienie masztu powinno pomóc
ale nie musi...
sprawdź połączania poszczególnych elementów promiennika i reszty anteny... generalnie SWR mógłby pokazać jakieś niedociągnięcia, ale kto wie...

sprawdź sobie na jakiej wysokości jest twoje QTH i innych twoich słuchaczy... chociażby tutaj http://www.earthtools.org/ tools-> height oraz teren dzielący was... a jaką masz pewność że Twoi słuchacze z bazówek są w pełni słyszący :-P ?
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Witam u mnie roziązanie z kabelkiem na cewce jest troszke inaczej(ja już tak kupiłem używaną)skręcone opaską cybant.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

domino.pl pisze:Młody_Dąbrowa napisał/a:
Podniesienie masztu powinno pomóc
ale nie musi...
sprawdź połączania poszczególnych elementów promiennika i reszty anteny... generalnie SWR mógłby pokazać jakieś niedociągnięcia, ale kto wie...
Więc sprawy mają się następująco:
Dzisiaj pododa od rana sprzyjała więc wykonałem wypad na dach. Zdemontowałem cały maszt i antenę. Antena rozkreciłem, przeczyścilem i zlozyłem od nowa. Długośc promiennika ustawiłem zgodnie z uzyskanymi informacjami czyli 7040mm (musiałem jednak ja skrocić o całe 30cm), przeciwwagi ustawiłem na długość 2750mm (musiałem je wydłużyc o całe 19cm). Następnie zmontowałem maszt i w tej chwili przeciwwagi znajdują się dokladnie 4,5m nad omawianym daszkiem i założyłem dodatkowy zestaw odciągów w ilości 4 szt 50 cm poniżej cewki. Żeby nie było to najpierw na wysokości dogodnej czyli na 2,5m wykonałem na dodatkowym odcinku kabla(2,75mb) SWR za pomocą analizatora i okazlo sie , że jest taki sam jak przed demontazem stroika do czysczenia i ponownym jego zamontowaniu. Nastepnie antena podjechała do góry i w domu ponownie pomiar i to samo. Pierwsze wnioski niby nic się nie zmieniło, ale udalo mi sie nawiązać łączność na USB zAndrzejem Kłodzino (linia prosta 52km), w Am i FM on mnie słyszał ale ja jego niestety nie. Mobile w tej chwili w promieniu do 10km, slyszę ale te które maja mocny i dobry sygnał, pozostałe robia smog elektroniczny. Tak więc musi minąc pare dni bym miał porównanie do tego co było obecnie i wtedy można bedzie powiedzieć czy to coś dało czy też nie. Na pewno kolejne doświadczenie , które jest bezcenne ale czy efektywne? Sadze jednak , że biorąc pod uwagę długość promiennika i prawdopodobnie konieczność postawienia masztu o tej samej długości na co jednak nie moge sobie pozwolić trzeba powoli rozglądać sie za inna antenką bardziej uniwersalną. Tak masz racje kolego Domino, może problem nie leży u mnie a u innych, ale chciałbym być pewny, że zrobiłem wszystko jak należy.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Circa 50 km z Andrzejem to ja z jadącego samochodu w AM robiłem po uprzednim zawołaniu go na 19 :)
Coś marnie to u ciebie działa.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Besserwisser pisze:Coś marnie to u ciebie działa.
marnie och marnie i brak dalszych pomysłów, dlatego pytanie co dalej? jakieś sugestie?

[ Dodano: 2012-01-03, 21:32 ]
Bo chyba analizator max 6 nie klamie pokazuje lepiej niż SWR-miarka i lepiej znaleźć dopasowanie
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

A jaki mas poziom szumów u siebie w dzień a jaki w nocy jak wszyscy śpią i większość elektroniki jest wyłączona?
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Besserwisser pisze:A jaki mas poziom szumów u siebie w dzień a jaki w nocy jak wszyscy śpią i większość elektroniki jest wyłączona?
przy rozkreconym na max RF-G a SQ na min;
na AM w dzień w granicach 4-5S w nocy 2-3S
na USB w dzień i w nocy w granicach 2S
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

No to masakra. Tu jest pies pogrzebany. Nie dziwota, że nic nie słyszysz.

Masz kilka wyjść.
1. Zlokalizować co tak śmieci i zkikwidować źródło zakłóceń.
2. Uziemić ją.
3. Podnieść antenę 2-3x wyżej i mieć nadzieję, ze zakłócenia tak wysoko nie sięgną.
4. Przeprowadzić się w cichą okolicę.
5. Postawić poziomą antenę. Lokalne łączności będą marne ale na DX-y będzie znacznie lepiej bo szumy opadną i to znacznie. O ile interesuję cię DX-y.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

1. Zlokalizować co tak śmieci i zkikwidować źródło zakłóceń.
dworzec PKP , przychodnia, dwa gabinety dentystyczne, sygnalizatory na skrzyżowaniu, dwa klimy jedna 10m od anteny a drugi 25m, lampy sodowe na ulicy 4 lampy
2. Uziemić ją.
uziemniona, zalożyłem uziom na własny koszt
3. Podnieść antenę 2-3x wyżej i mieć nadzieję, ze zakłócenia tak wysoko nie sięgną.
nie możliwe do realizacji - juz tak sąsiedzi lekko kręcą głowami
4. Przeprowadzić się w cichą okolicę.
na dzień dzisiejszy brak perspektyw
5.Postawić poziomą antenę
myśle o jednej z tych:
SIRIO SY 27-3 / SY 27-4
a do tego :
AR-300XL
6.Lokalne łączności będą marne
na lokal myślałem założyć coś w stylu:
SIRIO GPA 27-45 lub SIGNAL KEEPER
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

To złom a nie rotor. Antena też delikatna zabawka.
Antenę polecam ci produkcji SP3GEM a rotor żyrardowski.
Mam taki rotor i Jurka anteny i są naprawdę najwyższej klasy. Każdy użytkownik jego anten ci to powie.
Tanio nie będzie ale postawisz i zapomnisz. Kilkadziesiąt lat postoi.
Antenę dookólną jednak zostawiłbym tą co masz, zapewni ci najlepszy stosunek sygnał do szum.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Besserwisser - dzieki , ale wracajac do tematu co moze być jeszcze źle, czemu sie przyjrzeć , co mozna jeszcze poprawic? by sie całkowicie do tego nie zrazić? jestem cierpliwy i uparty , wiec proszę o jeszcze jakies sugestie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”