Problem z odsłuchem na AT-92

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Mi bardziej chodziło o układ odciągów :-) Możesz dać 3 rzędy odciągów do samego masztu (kończąc pod mocowaniem anteny) i antenę zostawić już bez odciągów :-) Dzięki temu zyskasz pewnie min. 2m :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Bess a jest może sposob by zmniejszyć zakłócenia, np jakiś ekarn zamontować na powierzchni daszku pod anteną? Spotkał sie ktoś z czyms takim - ekranowanie?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Nic ci to nie da.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

lepiej podnieść antenę na jakieś 40 metrów...

[ Dodano: 2012-01-04, 18:11 ]
:lol:
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Ot co :)
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Bax pisze:przy rozkreconym na max RF-G a SQ na min;
na AM w dzień w granicach 4-5S w nocy 2-3S
na USB w dzień i w nocy w granicach 2S
Jak pisałem poprzednio mam taki sam problem, dlatego dokładnie śledzę problem. Nie do końca jestem przekonany co do stwierdzenia że przyczyną problemów z odsłuchem mogą być zakłócenia. Jeżeli na SSB poziom zakłóceń jest w granicach 2S, to wszystkie stacje z siłą sygnału 2S powinno być słychać w miarę czytelnie.

Według mnie te stacje które powinno być słychać na przyzwoitym poziomie słychać znacznie słabiej lub tylko poślad sygnału.

U mnie właśnie tak jest, jedna antena mobilowa o długości ok 140 cm na dachu, podłączona cienkim kablem sztukowanym w trzech miejscach, w tym w jednym na skrętkę, druga bazowa 5/8 Lemm AT-92, wyżej umieszczona od mobilówki na dachu podłączona grubym kablem w jednym kawałku, trzeci zestaw na samochodzie to Midland ML-145

Gdy porównuję mobil na dachu a bazowa nad dachem, bazowa troszkę lepiej wychodzi niż mobil, ale szału nie ma. A porównując mobil na samochodzie a bazową nad dachem, bazowa niczym nie jest lepsza, taki sam poziom sygnału odbieranych korespondentów a i jakoś mam wrażenie że troszkę mniej szumów w tle jest.

Moje QTH to okolice Sandomierza, tylko na moje nieszczęście te najniższe okolice u stóp wyżyny sandomierskiej. Mieszkam z daleka od centrum i smogu elektromagnetycznego w eterze. Według google earth jest 140 m npm.

W czym może leżeć problem z zasięgiem jakie mam na antenie bazowej porównywalny z dłuższym mobilem?
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

marcin82w pisze:
Bax pisze:przy rozkreconym na max RF-G a SQ na min;
na AM w dzień w granicach 4-5S w nocy 2-3S
na USB w dzień i w nocy w granicach 2S
Jak pisałem poprzednio mam taki sam problem, dlatego dokładnie śledzę problem. Nie do końca jestem przekonany co do stwierdzenia że przyczyną problemów z odsłuchem mogą być zakłócenia. Jeżeli na SSB poziom zakłóceń jest w granicach 2S, to wszystkie stacje z siłą sygnału 2S powinno być słychać w miarę czytelnie.
W radiu są 2 PR-ki od ustawiania s-metra. Nie widziałem jeszcze radia, a którym przy takiej samej sile sygnału w AM i SSB pokazywało to samo. A miałem ich kilkaset u siebie :)
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

W radiu są 2 PR-ki od ustawiania s-metra. Nie widziałem jeszcze radia, a którym przy takiej samej sile sygnału w AM i SSB pokazywało to samo. A miałem ich kilkaset u siebie :)
Nie do końca mnie zrozumiałeś.

Piszę, że słucham w domu, odłączam radio w domu i idę z nim do samochodu, podłączam i dalej słucham. Cała operacja trwa dosłownie może 2 minuty.

To co zauważałem, nie wiem czy ze względu na troszkę mniejszy poziom szumów czy też lepszy odbiór w samochodzie, ale na tle szumów więcej się słabych stacji przebija.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

takie porównanie, to żadne porównanie...
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Bax jakie radio posiadasz do tej antenki?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Jeśli coś szumi w okolicy to we wszystkich emisjach tak samo się to odbiera. Cudów nie ma. Tylko różnie ustawiony smetr i inna czułość odbiornika w zależności od emisji.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Jeśli coś szumi w okolicy to we wszystkich emisjach tak samo się to odbiera. Cudów nie ma. Tylko różnie ustawiony smetr i inna czułość odbiornika w zależności od emisji.
Ale ja cały czas piszę o jednym i tym samym radioodbiorniku i porównuję na tej samej modulacji, lecz w dwóch różnych lokalizacjach.

1 - sza lokalizacja - dom, radio podpięte do anteny bazowej.
2 - ga lokalizacja - samochód stojący obok domu (dom ten sam co w poprzedniej lokalizacji) radio podpięte do anteny ML-145 f-my Midland
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Łukasz8282 pisze:Bax jakie radio posiadasz do tej antenki?
kolego Łukaszu moje radyjko to: Jackson II rozblokowany + RFQ 8C

[ Dodano: 2012-01-05, 20:22 ]
Dla ścislości dodam że wykonałem podobny test jak zaczeło mi świrować odłączyłem radyjko z domu i podłączyłem w mobilku który znajduje sie na 17m nad poziomem morza w podwórzu kamienicy przy garażui w zestawie podłączona antena Dominator CL, SP59 i na koniec Santiago 600. Wynik odsłuchowy korzystniejszy jeśli chodzi o mobile na localu czyli w obrębie miasta z mobila, to między innymi skłoniło mnie do szukania prezyczyn na bazie. Na dzien dzisiejszy , czyli drugi dzien osłuchiwania się stwierdzam iż obecne poprawki wpłyneły na poprawę odbioru i nadawania. Zapewne podniesienie jej jeszcze o 2m zadowoli mnie i sprawi przyjemność z jej korzystania.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

marcin82w pisze:
Jeśli coś szumi w okolicy to we wszystkich emisjach tak samo się to odbiera. Cudów nie ma. Tylko różnie ustawiony smetr i inna czułość odbiornika w zależności od emisji.
Ale ja cały czas piszę o jednym i tym samym radioodbiorniku i porównuję na tej samej modulacji, lecz w dwóch różnych lokalizacjach.
O kant tyłka potłuc twoje porównanie. Tu masz s5 na bazie i szlus.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
koszmar

Post autor: koszmar »

marcin82w pisze:Gdy porównuję mobil na dachu a bazowa nad dachem, bazowa troszkę lepiej wychodzi niż mobil, ale szału nie ma. A porównując mobil na samochodzie a bazową nad dachem, bazowa niczym nie jest lepsza, taki sam poziom sygnału odbieranych korespondentów a i jakoś mam wrażenie że troszkę mniej szumów w tle jest.

No to ja bym się zastanowił nad poprawnością zainstalowania anteny bazowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”