Problem z odsłuchem na AT-92

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Problem z odsłuchem na AT-92

Post autor: Bax »

Witam Koleżanki i Kolegów z NR i pozwolę prosić o wypowiedź bardziej doswiadczonych uzytkowników eteru w sprawie porawienia odbioru mojej AT-92.
Na schemacie przedstawiłem jak wyglada montaż anteny na daszku nad klatką schodową.
Jest to montaż który jest w tej chwili po małych poprawkach, ale antena jest głucha na dalej niż obrzeża Szczecina. Najdalsze łaczności w tej chwili to Marian Pucice a z Cazrkiem i Agą Stargard to nie ma szans się połaczyć. Zastanawia mnie , że oprócz fatalnego QTH co jest jeszcze źle i co mogę porawić by uzyskać poprawę odsłuchu przy takiej antenie.
Planowane rzeczy do wykonania to podniesienie anteny na wysokośc 5,5m nad poziomem daszku - to MAX na jaki mogę sobie pozwolić.
Pytania jakie mnie nurtują to:
-czy te kominy mają duży wpływ na obecną charakterystyke pracy anteny?
-czy kierunek ustawienia przeciwwag ma znaczenie przy pracy anteny vertikal?
-antena nie jest osadzona na maszcie a przyklejona do niego, czy to ma jakieś znaczenie?
-czy może problem tkwi w obecnie posiadanym radyjku?
Za wszelkie konstruktywne sugestie z góry serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Bax, planowane podniesienie anteny powinno dużo zmienić, jeżeli chodzi o odsłuch w Local-u. Jedyną rzeczą którą można teraz zrobić, to sprawdzić charakterystykę pracy anteny na analizatorze antenowym. Bo tak to tylko możemy sobie gdybać, co ma wpływ na pracę anteny.
Bax pisze:a z Cazrkiem i Agą Stargard to nie ma szans się połaczyć.
a nie są przysłonięci, jakąś przeszkodą terenową?
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Kolego Rafi:
co uznajesz za lokal bo w zasiegu do 15km, w zależności od sprzetu respondenta na mobilu nie ma problemu z odsłuchem ale kierunek czytelności zmienia się w zależnosci jak skierowane są przeciwwagi. Problem jest z połaczeniem ze stacjami bazowymi poza zakres 15km .
Ale odsłuch tych stacji bazowych w granicach do 15km zmienia się też w zależnosci jak skierowane są przeciwwagi i znajdują się w danej chwili w stosunku do tych dwóch kominów.
Wiem , że to troszke kosmicznie brzmi ale latam co chwilke na dach od tygodnia i krece anteną na wszystkie strony - dlatego powstał ten temat bo zabrakło mi juz pomyslów.
tak jak sobie życzyłeś wykonałem pomiar analizatorem i wrzucam go do wglądu jak na chwile obecną kształtuje się charakterystyka SWR.
Młody

Post autor: Młody »

Podniesienie masztu powinno pomóc. Jaki masz fider i wtyki? i ile metrów tego.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Kolego Młody Dąbrowa
-zastosowany kabelek to : RF7 odcinek o długości 18mb
-tłumienie kabla według max-a wynosi : max 4,77
-wtyki grube z przejsciówkami na kabel wykończone igielitem
-maszt uziemniony - wykonanym we własnym zakresie uziomem oczekajacy na pomiar rezystencji
- maszt wykonany z rur aluminiowych o grubosci ścianek 2mm i skladajacy sie z segmentó fi 50,45,40
-antena zamontowana na rurze aluminiowej o grubości ścianek 2mm i fi35
-4 odciągi z linki alpinistycznej o grubosci 6mm i założonych na wysokości 2m masztu o długości 2,6m
-wysokość na poziomem morza:
podstawa masztu - 31m
przeciwwagi - 35m
- horyzont wokoło cewki wolny w odległosci 50m, dalej przesłoniety zabudową i wzniesieniem , gdyż moje QTH znajduje sie w niecce w centrum miasta
Młody

Post autor: Młody »

Bax jedyna sprawa to podniesienie masztu. U Nas jest stacja z podobnym "problemem", też jest w niecce względem reszty stacji miasta i okolicy. Koniec masztu czyli 5.5m jest nad dachem a na nim lemm at-92. Co ciekawe słyszy więcej ode mnie w USB, często słysze jak robi DX a ja nawet nie słysze 2 stacji. Moją stacje możesz zobaczyć w galerii. Niestety u mnie odpada maszt dłuższy niż 3m ze względu na odciągi...

Myśle, że podniesienie masztu przy tej antenie pomoże. Warto wspomnieć, że długość masztu powinna być półfalowa i liczyć najlepiej byłoby to od czubka komina.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Młody_Dąbrowa pisze:Bax jedyna sprawa to podniesienie masztu
Z masztem sie wstrzymam, jutro muszę wydłużyć antenę. Na wielu forach szukałem karty katologowej AT-92 , bo miałem wątpliwości co jej pracy od poczatku i dzisiaj dostałem info własciwej długosci anteny.
Gdy kupiłem swoja powiedziano mi , ze długość 7040mm liczy sie od czubka do pierścienia z przeciwwagami, a okazuje sie iz właściwa długośc to czubek anteny do bimbrownicy. Czyli moja antena była zakrótka o długośc bimbrownicy, jutro ja wydłuże i zobaczymy wtedy co sie stanie.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Mam identyczny problem ze swoją AT-92. Zarówno w lokal w AM jak i na DX w SSB słabo słyszę i kiepsko nadaję. Niewiele lepiej niż stary mobil na dachu podłączony cienkim kablem sztukowanym w trzech miejscach. Moja ML-145 w mobilu porównywalnie słyszy w stosunku bo obecnej anteny Lemm AT92.

A warunki podobne jak u ciebie - 18 metrów kabla RF7, około 2,5 metrów ponad dachem, nic jej nie zasłania w promieniu 400 metrów. SWR niewiele większy od 1 na podstawie, nie miałem okazji zbadać anteny analizatorem.

U mnie pracę nad rozwiązaniem problemu uniemożliwiła jesienna pogoda, na wiosnę chciałbym wrócić do tematu. Gdybyś u siebie znalazł rozwiązanie problemu, proszę opisz je.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Młody

Post autor: Młody »

Bax w takim wypadku powinna mieć kiepski swr chyba?
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Bax na rysunku At92 który posiadam długość anteny jak pisza 7040 od czubka anteny do pierscienia nad cewką (sry niewiem co to bimbrownica).U mnie niema tego pierścienia ta blaszka co łączy u góry cewke z anteną jest chwycona opaską,antene kupilem 2 tyg temu narazie spoczywa w piwnicy:)Posiadam orginalny rysunek z tej anteny,poprzedni właściciel tej anteny powiedział że mierzy się tą długość od czubka do tej blaszki wygiętej nad cewką.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Młody_Dąbrowa pisze:Bax w takim wypadku powinna mieć kiepski swr chyba?
własnie to mnie zmyliło bo też tak myślałem, żeby ustawić włąściwy, musiałem stroik przesunąć do góry o całe 1,5 spirali. Najniższy jaki mi sie udało ustawic jest własnie na powyższym wstawionym dzisiejszym pomiarze. Bardzo wąsko stroiła, trzeba było pójść na kompromis i min SWR ustawić w granicach 27.000MHz bo wtedy szerokośc pasma dawała wynik mniejszy niż 2.00 na 26.425, czyli tak w granicach 1,75-1,76. i pozwalałaby też swobodnie obsłuchiwać 27.555.
Ale cały czas nie dawała mi spokoju. Założenie uziomu jedynie zmnieszyło szumy z 5-7S do 2-4 przy pełnym rozkreceniu RF-G. Ale ciągle była głucha. Dlatego jutro zaczynam od rana na dachu i napewno podzielę się świeżym pomiarem i wrażeniami.
Przeanalizowałem wszystkie pomiary jakie dokonywałem i zawsze zastanawiało mnie dlaczego krzywa "Phase" nie przechodzi przy minimalnym SWR przy 45* a zawsze jest w granicach 135*, z tego powodu nastąpila wymiana kabla na rf7. Tak wiec jutrzejszy dzien pokaże prawdę.

[ Dodano: 2012-01-02, 17:41 ]
Łukasz8282 pisze:Bax na rysunku At92 który posiadam długość anteny jak pisza
7040 od czubka anteny do pierscienia nad cewką
kolego Łukaszu byłbym Ci wdzięczny za przesłanie ewntualnego skanu. Dzisiaj dostałem skan rysunku gdzie tylko podana jest wartość długości promiennika.
Kiedy kupiłem swoja nie bylo przy niej instrukcji i z otrzymanych informacji dlugośc ta miała byc od czubka do pierścienia z przeciwwagami tak wiec właśnie ustawiłem u siebie i ciągle walczyłem z nia co podniosło mi juz tak cisnienie , ze dałem jej ostatnie podejście czyli maszt na 5,5 i zobaczyc co to da. Ale teraz wiedzac jak liczona jest dlugość wiem co poprwić jutro.
73
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

lemmAT92
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Dzięki Łukaszu - czyli Lemm nie daje nic lepszego. Po zmiezrzeniu miernikiem laserowym wyszło, że moja ma chwilke obecną jest zakrotka tak około o 70cm. Jutro dam znac co jest 5.
pozdrawiam i jeszcze raz dzieki dobry człowieku.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Łukasz8282, widzę że masz oryginalną instrukcję, czy u siebie również masz tak wykonane połączenie przewodu z cewką ?

Obrazek

Mnie trochę zdziwiło wykonanie, które Lemm pokazał. Już przy pierwszej próbie strojenia opaska "rozleciała się". Totalna porażka.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Marcinie u mnie to troszkę lepiej wygląda jak zdejmę jutro antenke - to wrzuce fotke jak to u mnie wyglada :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”