Pierwsza baza

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
klauz
Posty: 196
Rejestracja: 2013-01-10, 18:50
Lokalizacja: Będzin

Post autor: klauz »

Albo koszulka termokurczliwa.
President Valery, JFK I, Jackson I, Uniden Pro520XL, Pro710e
lukaszzagan
Posty: 10
Rejestracja: 2013-01-06, 16:22
Lokalizacja: Żagań

Post autor: lukaszzagan »

Krzychu1211 pisze:Rzecz niesłychana! SWR od wczoraqj podskoczył o 1 czyli wynosi 3.
Za to szumy spadły do 5s. Wszystkich pięknie ściągam ale nie wiem jak nadaję.
Nie miałem ochoty i czasu zabrać się do strojenia ale jutro pochwalę się efektami.
Chciałbym mieć szumy na 5s ale wszystkich pieknie ściagać... bajki opowiadasz kolego.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Ja obstawiam fider-kabel antenowy , że jest coś skopane . Polutować wtyki starannie na nowo i nie podłączony przemierzyć miernikiem izolacji. Powinno być nieskończoność dla prądu stałego . Samą nie podłączoną antenę przemierzyć omomierzem zwykłym na okoliczność przejścia na gnieździe antenowym gorący-oplot. Powinno pokazać opór w okolicach zera ( rezystancja kilku zwojów cewki), tym samym omomierzem zmierzyć przejście z gniazda przez cewkę na promiennik ,też powinno być w okolicach zera. Doszukać jaka dokładnie ma być długość promiennika tej anteny co do centymetra , ustawić takową długość i od tego zacząć precyzyjne strojenie anteny długością szczytówki .
Co do uziemienia stanowczo odradzam uziemienia w jakikolwiek połączone z siecią energetyczną , raz , że może być brum sieciowy , a dwa , że jak dojdzie do awarii przewodu zerowego na sieci możesz mieć 400V na radiu . Uziemienie dla instalacji radiowej wykonać osobne w postaci półcalowej rury o długości ponad 2m wbitej w ziemie . Ponad 2 m dlatego , aby część rury w zimie była głębiej niż punkt przemarzania . Jak wbijesz za krótko , to w zimie twój uziom będzie nie czynny , gdyż w zmarzlinie ma bardzo wysoką impedancję. Punkt przemarzania w terenie otwartym w Polsce się przyjmuje na ok 80-90cm .
Krzychu1211
Posty: 26
Rejestracja: 2012-12-10, 20:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Krzychu1211 »

Dziękuję wszystkim za porady.Nie spodziewałem się takiego odzewu.
Chylę czoła za wiedzę!
Winą była wtyczka przy radiu:)

Swr spadł sporadycznie.
1#-1,5
20#-1,4
40#1,4

Do wymiany masztu itp. takiego go zostawię.Dążenie do doskonałości musi potrwać :-D
Myślę nad uziemieniem masztu i daszku pod nim przy okazji.


Pierwsze testy wypadły pomyślnie, jak dla mnie oczywiście.
Jak zauważył lukaszzagan do szczęścia mi nie wiele trzeba :mrgreen:

Kumpel został przy bazie a ja śmigłem na drugi koniec miasta gdzie mieszkam.
Na odległości 12km z przeszkodami rozmawialiśmy dość komfortowo.
Pod koniec podróży baza wychylała się na 5\4.Ze mną było gorzej 3\4
W mobilu mam co widać, na bazie był Walker.

Może to i komu urąga ale jak na pierwszą bazę jestem b.zadowolony.
JFKII+fd1818+At 71
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Krzychu1211 pisze: jak na pierwszą bazę jestem b.zadowolony.
I o to chodzi ;-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”