tymczasowa antena cb na parapecie

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

jqr
Posty: 16
Rejestracja: 2010-06-12, 14:46
Lokalizacja: Wałcz

tymczasowa antena cb na parapecie

Post autor: jqr »

Potrzebuję mieć w mieszkaniu przez tydzień, może dwa, antenę cb (do potestowania i porównania paru radyjek ) i stwierdziłem że na parapecie stanie stara magnesówka z auta (niczego innego nie mam).

Akurat ta strona mieszania patrzy na obszar bez przeszkód terenowych i "miasto", parapet z blachy o wymiarach 1x0,3m trochę zardzewiały. Radio zasilę z ładowarki akumulatorowej z ograniczeniem napięcia (14,5V).

O czym powinienem pamiętać oprócz oczyszczenia parapetu pod magnesem i zwarcia minusa z parapetem dodatkowym kablem.
mig25
Posty: 290
Rejestracja: 2011-05-21, 09:29
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: mig25 »

O ustawieniu SWRa ?
Ooza tym ladowarka jesli laduje taki akumulator , to napiecie daje wyzsze, takze nie wiem ,czy ona bedziw dobra.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

O dostrojeniu anteny
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
jqr
Posty: 16
Rejestracja: 2010-06-12, 14:46
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: jqr »

mig25 pisze:O ustawieniu SWRa ?
Ooza tym ladowarka jesli laduje taki akumulator , to napiecie daje wyzsze, takze nie wiem ,czy ona bedziw dobra.
Zasilanie będzie jednak z akumulatora w UPSie pracującego w buforze, zmierzyłem (13,9V), o strojeniu anteny pamiętam.
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

jqr pisze: i zwarcia minusa z parapetem dodatkowym kablem.
to wydaje się być zbędne.
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
jqr
Posty: 16
Rejestracja: 2010-06-12, 14:46
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: jqr »

Bartecki pisze:
jqr pisze: i zwarcia minusa z parapetem dodatkowym kablem.
to wydaje się być zbędne.
nawet przy magnesówce ?

zresztą sprawdzę empirycznie jak wpływa na odbiór i dam znać
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

zresztą sprawdzę empirycznie jak wpływa na odbiór i dam znać
Sprawdź jak wpływa na SWR. Ten parametr ma zasadnicze znaczenie dla ciebie, zbyt duży może się przyczynić do uszkodzenia radia.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

jqr pisze:nawet przy magnesówce ?
a jak stawiasz antenę na auto to też ciągniesz osobny kabel? :-)
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
jqr
Posty: 16
Rejestracja: 2010-06-12, 14:46
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: jqr »

Bartecki pisze:
jqr pisze:nawet przy magnesówce ?
a jak stawiasz antenę na auto to też ciągniesz osobny kabel? :-)
ale nadwozie auta (masa) jest zwarte do minusa radia przez instalację, a u mnie parapet jest "w powietrzu" bez żadnego potencjału, radio z resztą też jest odizolowane od zera z sieci
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

jqr, a na co antenie masa ?? przecież wiadomo, że potrzebna jest jej przeciwwaga, a nie masa. Tak czy owak to co zrobisz będzie działało byle jak, jak każda druciarnia.
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
Awatar użytkownika
zajec
Posty: 153
Rejestracja: 2013-01-11, 20:51
Lokalizacja: Łódź / Tomaszów Maz.

Post autor: zajec »

ja u siebie też chciałem wystawić antenę na magnesie za okno... sprawdzałem 4 anteny:
1) sirio omega 27
2) sirio ml-145
3) sirtel santiago 1200
4) president wa-27

i niestety tylko omega dała się jako tako zestroić (swr średnio poniżej 1.5). Pozostałe anteny skakały dużo ponad 3. Niestety omega stroiła się tylko w am/fm. w ssb swr leciał w nieskończoność. testy prowadziłem na 2 podstawach sirio (PL + adapter dv sirio oraz DV). Okno jest na drugim piętrze, przy szczycie budynku. Do budynku na przeciw jest jakieś 40-50 metrów. Anteny zachowywały się "nieco lepiej", gdy stały dalej od szczytu budynku. Co ciekawe, kolega mieszka w tym samym budynku, tylko na 8 piętrze i po drugiej stronie (z okna ma czysty "widok" na świat) i u niego te same antenki stroiły się "od ręki" poniżej 1.5...
Tak więc wysokość i otoczenie bardzo mocno wpływa na instalację "parapetową"...
President Wilson ASC
Sirtel Santiago 1200 / WA-27 / Sirio ML-145
Bearcat ESP-12
Mic WM61a + płytka by Mayor7
W odwodzie Alan 109, omega27...
Awatar użytkownika
drail
Posty: 280
Rejestracja: 2011-11-02, 22:23
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: drail »

U mnie ml normalnie na podstawie zeszła do 1.1 na parapecie.
Jak coś jest do wszystkiego, jest do niczego.
Awatar użytkownika
zajec
Posty: 153
Rejestracja: 2013-01-11, 20:51
Lokalizacja: Łódź / Tomaszów Maz.

Post autor: zajec »

u mnie nie... nawet przełożyłem promiennik od omegi do ml i swr spadł, jednak nadal był znacznie powyżej 3...
President Wilson ASC
Sirtel Santiago 1200 / WA-27 / Sirio ML-145
Bearcat ESP-12
Mic WM61a + płytka by Mayor7
W odwodzie Alan 109, omega27...
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

drail pisze:U mnie ml normalnie na podstawie zeszła do 1.1 na parapecie.
Na balustradzie to samo - ML-ka się stroi od ręki na samym wsunięciu promiennika do samego dołu.
zajec pisze:u mnie nie..
No to parapet do wymiany a mówiąc inaczej - nie masz jakiejś rzygaczki za balkonem??? Postaw na innej metalowej części albo podstaw kawał blachy na parapet, miskę metalową, pokombinuj tylko po to, by zobaczyć czy SWR się zmieni, a raczej czy spadnie.

Pojeździj antena po parapecie od środka na boki a nawet złap tylko skrajem magnesu (tak by stabilnie trzymało oczywiście) i sprawdzaj SWR - może w końcu się wstrzelisz w jakies wartości do zaakceptowania.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
zajec
Posty: 153
Rejestracja: 2013-01-11, 20:51
Lokalizacja: Łódź / Tomaszów Maz.

Post autor: zajec »

olo_Ringelbluma pisze:No to parapet do wymiany a mówiąc inaczej - nie masz jakiejś rzygaczki za balkonem??? Postaw na innej metalowej części albo podstaw kawał blachy na parapet, miskę metalową, pokombinuj tylko po to, by zobaczyć czy SWR się zmieni, a raczej czy spadnie.

Pojeździj antena po parapecie od środka na boki a nawet złap tylko skrajem magnesu (tak by stabilnie trzymało oczywiście) i sprawdzaj SWR - może w końcu się wstrzelisz w jakies wartości do zaakceptowania.
Z tego co napisałeś, to jeszcze tylko żadnej blachy nie podkładałem (bo nie mam skąd takowej wykołować). swr "poprawia się", gdy anteny stoją najdalej jak to możliwe od szczytu budynku ale i tak trzyma się powyżej 3. Jedynie ta krótka omega da się ustawić w akceptowalnym zakresie, jednak tylko w am/fm...
President Wilson ASC
Sirtel Santiago 1200 / WA-27 / Sirio ML-145
Bearcat ESP-12
Mic WM61a + płytka by Mayor7
W odwodzie Alan 109, omega27...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”