Montaż anteny - czy mogę w tym miejscu?

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Blink
Posty: 86
Rejestracja: 2012-06-08, 11:49
Lokalizacja: JO82DJ61KR

Post autor: Blink »

Potrzebuję pomocy. Antene dostałem "no name" 5/8 fali i do tego bardzo gruby kabel. Wszystko ładnie zmontowane, antena ma 3 przeciwwagi. Kabel ma około 50 metrów. I teraz takie pytanie:

1. Czy mogę stroić antenę na takim długim kablu czy muszę wystroić to na krótszym przewodzie??

2. Czy antena może być bezpośrednio przymocowana do tego metalowego masztu czy muszę ją odizolować np. podkładając gume pod uchwyty żeby nie dotykała masztu?

3. Stroję antenę i najniższy SWR jaki udało mi się uzyskać to ok 2,5 na 20 kanale AM. Stroiłem to chowając lub wyciągając dolną część anteny. Czy wpływ na SWR ma wyciągnięcie /schowanie dolnej rurki czy górnych rurek?

Wiem że zadaje głupie pytania, ale antene dostałem od gościa który już sie od kilkunastu lat w to nie bawi i on nie wie, a nie mam kogo znajomego podpytać.
Galaxy Radio Fan!
Awatar użytkownika
maniek8902
Posty: 15
Rejestracja: 2013-06-07, 07:29
Lokalizacja: Polska

Re: Montaż anteny - czy mogę w tym miejscu?

Post autor: maniek8902 »

Blink pisze:Witam.

Pytanie do doświadczonych użytkowników.
Czy mogę w tym maszcie zamontować antenę?
Obrazek

Antena jaką chciałem postawić to Sirio GPE-27, ewentualnie coś innego w cenie do max 250zł. Maszt nie jest uziemiony, jego czubek jest około 4 metry nad ziemią. Dach który widać jest z blachy. Łączności jakie chciałbym z tego mieć to trochę lokalnie i w przypływie propagacji coś dalej, niekoniecznie od razu USA :-P

Czekam na opinie i wskazówki.
Ja zamontowałem antenkę w tym miejscu proszę obejrzeć filmik.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HDqrq_Lnn7c[/youtube]
Awatar użytkownika
maniek8902
Posty: 15
Rejestracja: 2013-06-07, 07:29
Lokalizacja: Polska

Post autor: maniek8902 »

Blink pisze:Potrzebuję pomocy. Antene dostałem "no name" 5/8 fali i do tego bardzo gruby kabel. Wszystko ładnie zmontowane, antena ma 3 przeciwwagi. Kabel ma około 50 metrów. I teraz takie pytanie:

1. Czy mogę stroić antenę na takim długim kablu czy muszę wystroić to na krótszym przewodzie??

2. Czy antena może być bezpośrednio przymocowana do tego metalowego masztu czy muszę ją odizolować np. podkładając gume pod uchwyty żeby nie dotykała masztu?

3. Stroję antenę i najniższy SWR jaki udało mi się uzyskać to ok 2,5 na 20 kanale AM. Stroiłem to chowając lub wyciągając dolną część anteny. Czy wpływ na SWR ma wyciągnięcie /schowanie dolnej rurki czy górnych rurek?

Wiem że zadaje głupie pytania, ale antene dostałem od gościa który już sie od kilkunastu lat w to nie bawi i on nie wie, a nie mam kogo znajomego podpytać.
Co do strojenia to stroisz na całej długości kabla jaki masz i jaki będziesz potrzebował.Kabel powinien być oryginalny RG58 50om. Antenkę stroisz przez wyciąganie lub chowanie promiennika , czyli anteny,jak najbardziej wskazane w twoim przypadku jest dostrojenie anteny przeciwwagami.Wiem coś o tym bo niedawno sam stawiałem antenę bazową zachęcam do obejrzenia filmiku ANTENA BAZOWA SIRIO BOOMERANG - 27A
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

maniek8902 pisze:.Kabel powinien być oryginalny RG58 50om.
a jak kupię CNT400, H1000 lub RF5 to będzie źle?
maniek8902 pisze:jak najbardziej wskazane w twoim przypadku jest dostrojenie anteny przeciwwagami
a jak ma "dostroić" przeciwwagami w antenie 5/8? docinać je?
maniek8902 pisze:Wiem coś o tym bo niedawno sam stawiałem antenę bazową
właśnie widać że coś tam wiesz...

edycja: patrz akurat jak kręciłeś filmik o montażu antenki bazóweczki do radyjka to trzęsienie ziemi było. cóż za pech...
! HAM I AM !
Blink
Posty: 86
Rejestracja: 2012-06-08, 11:49
Lokalizacja: JO82DJ61KR

Post autor: Blink »

Spoko, Panowie. Wczoraj wszystko się wyjaśniło. Antena wystroiła się bardzo pięknie, kabel na bazie mam RG-213 około 50metrów. To było moje pierwsze stawianie anteny bazowej - człowiek uczy się na własnych błedach.
Galaxy Radio Fan!
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

I o co chodziło w tych "błędach"??

Bo jak tu czytam to filmik był o boomerangu a potem szybki skok na 5/8 - niezła szkółka MBA - wiedza w pigułce :shrek:

I na czym w końcu stanęło - sama jazda promienniikiem - góra dół czy jeszcze jakieś niuanse???

Pisz pisz Blink - sam się czaję z 5/8 to akurat poczytam.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Blink
Posty: 86
Rejestracja: 2012-06-08, 11:49
Lokalizacja: JO82DJ61KR

Post autor: Blink »

Stanęło na tym, że antenę źle zamocowałem. Zamiast dać na sam czubek masztu to dałem zbyt nisko, przez co masz wystawał około 40 cm ponad cewkę i SWR był kosmos. Później już tylko antena na sam czubek masztu, SWR spadł bardzo ładnie na około 1,1 na podstawie i dalej już tylko korekta górnym stroikiem. Czasem gdy już mi sie nie chciało dokonywać drobnych korekt to popuszczałem dolną opaskę i wysuwałem albo opuszczałem na spodzie anteny.

Na chwilę obecną jestem już po kilku DXach i pomocy kolegów z lokalnych stacji bazowych. Antenę mam trochę za nisko przez co czasami "koledzy" dolatują dalej a ja nie, mimo że odbieram czasami czytelnie innych korespondentów. Zdjęcia anteny wstawiłem na innym forum i się okazało że antena to Almas Grun 5/8. Nie ma zbyt wielu pozytywnych opinii, stroi sie ładnie tylko do wybranej czterdziestki.

Dla porównania SWR w podstawie to ok 1,05 na #20 a 1,1 na skrajnych, w porównaniu do czterdziestki 2 bandy niżej to SWR na #20 to 1,7 i 1,9 i 1,5 na skrajnych.

Radio na bazie to Alan 87 ze standardowym majkiem. Teraz gdy już wiem "jak to leci" to czas na zakupy i dokupienie lepszej anteny, montaż wyżej i w innym miejscu oraz zbrojenie się.
Galaxy Radio Fan!
Awatar użytkownika
Rayan88
Posty: 16
Rejestracja: 2014-01-23, 16:03
Lokalizacja: Wolbrom

Post autor: Rayan88 »

Mam pytanie. Posiadam taki maszt a raczej sztyce na murze do którego dochodzą linie zasilające do domu. Czy mógłbym go wykorzystać i zamontować na nim Sirio Signal Keeper 27?

Obrazek

Dodatkowo 50m od posesji stoi transformator, gdzie latem często lubi piorun w niego uderzyć.
<b>Yosan 3031 TURBO Tuning V2 + Sirio Turbo 1000
Awatar użytkownika
kajdan
Posty: 558
Rejestracja: 2011-10-23, 10:13
Znak/ranga: 161CBF122

Post autor: kajdan »

Założyć możesz ale jak piorun go popieści to po całej instalacji w domu poleci.
161CBF122
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Rayan88 pisze:o wykorzystać i zamontować na nim Sirio Signal Keeper 27?
skoki napięcia w tej sieci dadzą ci się we znaki. Pomijam pomysł niczym jazda po bandzie
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Ja bym odpuścił.
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

ja bym się do tej balustrady dopiął masztem i wyszedł nim wyżej i mało tego - antena koniecznie z przeciwwagami. I to jak najwięcej tej sztucznej ziemi.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”