Baza, maszty uziemienia..

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
xdert
Posty: 32
Rejestracja: 2013-12-13, 10:39
Lokalizacja: Chełm

Baza, maszty uziemienia..

Post autor: xdert »

Witam kolegów, od razu powiem, że od jakiegoś czasu siedzę i czytam, latam po forach, ale każdy przypadek jest inny, zdania w tym temacie podzielone, więc postanowiłem zapytać..

Robię bazę, tzn. pewnie wstrzymam się do wiosny i do tego czasu chcę przygotować to co potrzebne.

Mieszkam w małej wsi, dom jednorodzinny, myślałem żeby zamontować antenę na kominie (jakieś 7 m nad ziemią. Komin wystaje jakieś 20 cm ponad kalenicę. Mógłbym ewentualnie zastosować jakiś dodatkowy maszt. Na początek myślę o antenie Sirio new tornado albo o gain masterze czyli ponad 7 m. W związku z powyższym antena była by najwyższym punktem w promieniu nawet kilku kilometrów i tu zaczyna się problem..

Mój dom nie posiada instalacji odgromowej na dachu, czytałem że niektórzy radzą nie uziemiać wcale, ale wydaje mi się to dość dziwne. Na pewno jest ktoś kto ma podobne warunki - jak macie ten problem rozwiązany?

Dodam że na ścianie domu mam skrzynkę elektryczną z wyprowadzeniem do ziemi, bednarka zakopana ok. 1m pod ziemią i przyspawana do stalowej rury fi 15 cm położonej pod powierzchnią ziemi równolegle (nie wiem jakiej długości ta rura)

Nie znam się na takich instalacjach, więc może głupie pytanie, ale czy nie można po prostu podpiąć anteny pod tą bednarkę, lub do tej zakopanej rury jakimś grubym drutem odgromowym, na takich uchwytach do muru? albo ewentualnie zrobić osobny odgromnik na tej samej, lub podobnej zasadzie?

Czy nie będzie tak że podczas pierwszej lepszej burzy tak uziemiona antena zostanie uderzona i zniszczona jako najwyższy uziemiony punkt? i czy przy takim uderzeniu komin, instalacja elektryczna domu, ja sam itp jesteśmy bezpieczni?

Czy są jakieś inne skuteczne sposoby na bezpieczne użytkowanie tak zamocowanej anteny, bez podpinania się pod profesjonalnie wykonaną instalację odgromową domu, czy może lepiej i bezpieczniej będzie zainwestować w wolnostojący maszt?

Dzięki za pomoc i pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Jeżeli uziemienie będzie wykonane prawidłowo z anteny zostaną wióry(jako że przyjmie uderzenie) a reszta będzie bezpieczna.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
xdert
Posty: 32
Rejestracja: 2013-12-13, 10:39
Lokalizacja: Chełm

Post autor: xdert »

To wiem, ale co znaczy prawidłowo - czy podpięcie się do tego uziemienia, bądź jak pisałem wykonanie oddzielnego analogicznie lub podobnie to jest prawidłowe wykonanie?

Wiadomo, że własne bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale skoro po każdej większej burzy miałbym do wymiany antenę to jaki to ma sens? Czy w tej sytuacji nie lepiej postawić maszt?

Chciałbym poznać Wasze autopsyjne doświadczenia.
Awatar użytkownika
korni8808
Posty: 792
Rejestracja: 2013-08-01, 11:59
Lokalizacja: Jawor / JO81CB(42GL)

Post autor: korni8808 »

Co zmienia postawienie masztu, w kwestii starchu o antene podczas burzy?
Bo nie rozumiem.

Z autopsji nie wiem bo od kiedy mam antene to burzy nie było.
3Z6Z
B: FT-2k + HexBeam + dipol 40m; IC-V8k + GP6E
M: IC-7k + Ampro 20/40
Awatar użytkownika
xdert
Posty: 32
Rejestracja: 2013-12-13, 10:39
Lokalizacja: Chełm

Post autor: xdert »

Posiadając antenę na maszcie przy odpowiedniej instalacji, można by na przykład maszt położyć na ziemi - mam do tego warunki terenowe.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

No to zrób tak, żeby kłaść i po temacie.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
xdert
Posty: 32
Rejestracja: 2013-12-13, 10:39
Lokalizacja: Chełm

Post autor: xdert »

Po temacie, pomijając koszty masztu - gdyby było sensowne rozwiązanie montażu do komina wolałbym w ten sposób. Inaczej nie pytałbym na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”