Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: olo_r »

Misior1993 pisze:Baza. zmontowana i pierwsze odsłuchy lecą ;-)
Ciągle tylko walcze z wysokim SWRem. Antena odsunięta 1m od balkonu a swr dalej ~3. Kabel OK. Zastanawiam sie czy nie odizolować anteny od balustrady kawałkiem gumy.

Rozumiem ze strojenie zgrubne boomeranga odbywa sie przez ustawienie długosci promiennika a poprawki kątem przeciwwagi? :-P
Ja boomeranga ustawiłem w przysowiową "sekundę" i tak:

kiabel - 1/2+1/4 fali - żadnego skracania

Promiennik - jakos tak 2,5 m chyba

Przeciwwaga 135 stopni +/- kilka na oko
Wysięgnik - bagażnik samochodowy metr za barierką i na końcu dokręcona antena.

Czyli to może być wina .....?????kabla - obstawiam albo gdzies na antenie nie ma przejścia elektrycznego.

Nie ma potrzeby odizolowac anteny od balustrady - a co to za wysięgnik???

Głosno myślę - promiennik na antenie albo na przeciwwadze nie styka - to mocowanie przeciwwagi to kijowo rozwiązali. A wogóle to przeciwwaga ma ciągłosć elektryczną z z mocowaniem. Nie dałes tam jakiejs podkładki co nie przewodzi prądu???
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Almighty »

Misior1993 pisze:Kolejne rzeczy jakie mi przychodzą do głowy to odizolowac wysiegnik i antenę od barierki kawałkiem gumy i od wtyku antenowego poprowadzic osobną masę do balustrady.
Bommeranga 27A stroiłem poniżej 5 minut, zarówno na maszcie stalowym jak i na dachu auta. Bez problemu można osiągnąć SWR = 1.0, SWR = 3 miałem w przypadku ustawienia przeciwwagi pod kątem 180 stopni do promiennika. Zatem, jeżeli jesteś na 100% pewny, że kabel i wtyki są w porządku wyjdź z anteną na zewnątrz, powieś ją w otwartej przestrzeni na płocie - nie ważne, czy drewnianym czy metalowym - ustaw długość promiennika 263cm (wsp. skrócenia do obliczeń k=0.955) i zmieniaj kąt przeciwwagi sprawdzając SWR na kanale #20. W pewnym momencie musi osiągnąć wartość 1.0. Jeżeli nie, reklamuj antenę jako uszkodzoną.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Melman
Posty: 42
Rejestracja: 2014-04-28, 15:19

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Melman »

Almighty, Serio masz SWR 1.0 :lol: ?
Ciężko mi w to uwierzyć ... Coś ta twoja miarka jest zaczarowana :-D

A tak na serio, to ja nie wiem jakim wy cudem uzyskujecie SWR 1.0 ... W zasadzie jest on nie do osiągnięcia
Mobil: Legend III + Performer 600
Mobil: Alan 18 + ML-145
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Almighty »

SWR = 1.0 oznacza, że wskazówka w miarce (Farun 264) nie rusza się, rzeczywiste wartości mogą być minimalnie wyższe. W aucie nie mam laboratorium ze wzorcowanym sprzętem ;-)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Melman
Posty: 42
Rejestracja: 2014-04-28, 15:19

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Melman »

No to bardzo bym prosił o to, żebyś to zaznaczał ... To, że miarka pokazuje 1.0 nie oznacza, że taki jest właśnie WFS (czy tam SWR)

I oprócz tego nie pisz, że SWR 1.0 jest bez problemu do uzyskania, bo to raczej mija się z prawdą ;-)
Mobil: Legend III + Performer 600
Mobil: Alan 18 + ML-145
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Almighty »

Melman pisze:I oprócz tego nie pisz, że SWR 1.0 jest bez problemu do uzyskania, bo to raczej mija się z prawdą ;-)
Skoro na swojej antenie dla różnych częstotliwości jestem w stanie go uzyskać, to dlaczego ma się mijać z prawdą?

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Melman
Posty: 42
Rejestracja: 2014-04-28, 15:19

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Melman »

Z ciekawości tylko podepnij pod analizator (jak tylko będziesz miał taką możliwość) i zobacz jaki rzeczywiście jest współczynnik. Wtedy będziesz wiedział dlaczego napisałem, że jest on praktycznie nie do uzyskania ;-)
Mobil: Legend III + Performer 600
Mobil: Alan 18 + ML-145
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Almighty »

Melman pisze:Wtedy będziesz wiedział dlaczego napisałem, że jest on praktycznie nie do uzyskania ;-)
Jakim analizatorem dysponujesz i gdzie go wzorcowałeś? Ja mam, to co mam, tak jak większość forumowiczów. Zatem podając SWR = 1.0 podaję to, co pokazało moje urządzenie.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Melman
Posty: 42
Rejestracja: 2014-04-28, 15:19

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Melman »

To, że twój sprzęt tak pokazuje nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości ...

Koniec OT ...
Mobil: Legend III + Performer 600
Mobil: Alan 18 + ML-145
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Witek3212 »

Jeżeli nie oskrobałeś farby na barierce pod uchwytem wysięgnika, to masz odizolowany.
Oskrob, dokręć, MA BYĆ przejście elektryczne między barierką a wysięgnikiem.
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
Awatar użytkownika
Misior1993
Posty: 296
Rejestracja: 2014-01-07, 00:16
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Misior1993 »

Witek3212, Nie oskrobałem, masz racje. Zrobie to.

Kolejna sprawa ktora mnie bardzo zdziwiła to to ze promiennik mam ustawiony dokładnie na 264cm, przeciwwaga dokladnie 135* i gdy mialem normalnie założony wtyk sprawnego kabla w radio swr lecial do konca skali. Gdy odkrecilem mase przy radiu i byla wsadzona tylko sama gorąca żyla w radio, swr byl ~3.0 :?: Wyglada jak walniety kabel, ale sprawdzilem go miernikiem i kurde wygląda na to ze jest sprawny, tak jak pisalem wyżej.
MOBIL: Johnny II ASC (Tuning Konektor) + Sirio Turbo 2000 + Uchwyt nie do końca relingowy ;)
BAZA: Intek HR5500 + Sirio GPE-27 5/8 + FD1818 + Xbox 203W

Uniden UBC125XLT
Awatar użytkownika
Melman
Posty: 42
Rejestracja: 2014-04-28, 15:19

Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Melman »

Jak wynik mógł być poniżej zera ?
Mobil: Legend III + Performer 600
Mobil: Alan 18 + ML-145
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Almighty »

Misior1993 pisze: Wyglada jak walniety kabel, ale sprawdzilem go miernikiem i kurde wygląda na to ze jest sprawny, tak jak pisalem wyżej.
Zarób inne wtyki na innym kablu (RG58), wyjdź z anteną na świeże powietrze i sprawdź. Boomerang 27A będzie pracował na maszcie | wysięgniku metalowym oraz na niemetalowym (izolowanym).

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: olo_r »

Melman pisze:To, że twój sprzęt tak pokazuje nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości ...

Koniec OT ...

Ale analizator mfj o dziwo tez pokazuje 1,0 na własne oczęta widziałem.

Wracając do boomeranga, dzisiaj byłem w plenerze i na maszcie tak około 2,7 z promiennikiem ponad 3 m i przeciwwagą - cte 1700 na podstawce z kątownika aluminiowego tak się idealnie zestroił, ze farun za 40 pln ledwo drgnął.

nie twierdze że to wskazanie oznacza 1.0 a może 1,05 ale fakt faktem że blisko 1,0.

Natomiast da się zestroić boomeranga samoróbkę i pływ na to ma długośc promiennika i kąt przeciwwagi. Natomiast sam słupek może być nawet z rury od kibla - wiem co mówię bo tak zrobiłem

Zeby nie byc gołosłownym :mrgreen:

http://zapodaj.net/9e7ea5249cbd5.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Witek3212 pisze:Jeżeli nie oskrobałeś farby na barierce pod uchwytem wysięgnika, to masz odizolowany.
Oskrob, dokręć, MA BYĆ przejście elektryczne między barierką a wysięgnikiem.
Nie musi być
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Misior1993
Posty: 296
Rejestracja: 2014-01-07, 00:16
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Re: Planowanie bazy Kraków, Pare pytań

Post autor: Misior1993 »

Koledzy poszedłem po rozum do głowy i odpuściłem sobie balkon....

Zrobilem sobie dziś wycieczke na dach i o dziwo wszystkie włazy otwarte, dach płaski i duzo możliwosci montażu. Dodatkowo uświadomiłem sobie ze mając mieszkanie własnościowe nikt mi łaski nie robi i dach jest po częsci też mój;)

W drodze jest już do mnie intek Hr5500 więc planuje na dniach wrzucic antene na DACH.

Narazie chciałbym wrzucic tego mojego boomeranga, jak zda egzamin podmienie go na jakies gpe 27;)

I tu rodzi sie pare pytań:

1. W którym miejscu zamontować antene. Kupić opaski kominowe, rure i zrobić swój wlasny maszt na tym małym kominie ( najbliżej mam z okna do niego ) Czy moze wrzucic boomeranga na szczyt tego maszciku który juz tam stoi ( choć patrząc po mocowaniu to dośc mizernie to wygląda)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2. Kabel tak poprostu puscic dachem a potem w doł ? Moze sobie tak wisieć przy elewacji? Musi minąć dwa piętra bo mieszkam na 1 pietrze...
3. Jak najprościej i najtaniej podłączyć się pod instalacje odgromową widoczną na zdjęciu?
MOBIL: Johnny II ASC (Tuning Konektor) + Sirio Turbo 2000 + Uchwyt nie do końca relingowy ;)
BAZA: Intek HR5500 + Sirio GPE-27 5/8 + FD1818 + Xbox 203W

Uniden UBC125XLT
Zablokowany

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”