Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

mlodyon89
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-01, 09:38

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: mlodyon89 »

Witam, poszukuję informacji na temat wpływu anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB. Chodzi o to jaki wpływ mają na siebie te anteny będące w bliskiej odległości od siebie. Jeśli macie jakieś pomysły albo teoretyczne wytłumaczenia to proszę o każdą pomoc.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: cassiopeia »

mam antene CB w dachu po środku w otworze, a antenę UKF na uchycie na klapie w liftback-u i czy jest czy jej nie ma nie odczuwam żadnej różnicy. anteny podczas pomiarów analizatorem również nie wykazują żadnych zmian
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: Besserwisser »

Ile to jest wg ciebie blisko?
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: olo_r »

Dobre pytanie :)

Antena nie podłączona robi za promiennik albo za director, możliwe że zmieni się kierunkowość transmisji. Tak czy siak wpływ mierzalny albo nie mierzalny jest.

Jak się myle to zawsze jest Wikipedia :-P

Przykład: konstrukcja anteny Yaga 2 lub 3 elementy. Odległosci i długości elementów nie są dobrane przypadkiem.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: cassiopeia »

olo_r pisze:Odległosci i długości elementów nie są dobrane przypadkiem
no właśnie... nie są dobrane przypadkiem, to jaki wpływ ma antena z innego pasma w przypadkowej odległości :?:
ja nie mówię że nie bedzie miała jak je się postawi obok siebie, ale normalnie zamontowane (np po przeciwnych stronach klapy bagażnika) wpływ na wzajemne oddziaływanie będą miały nikłe
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: olo_r »

cassio, ja mówię tylko, że kawał pręta w pionie bez sztucznego obciążenia jest tylko kawałkiem pręta i może miec wpływ - a raczej negatywny niż pozytywny. Może być tak, że z tyłu zgubisz respondenta.

Ale pewnosci nie mam.

Jak nie zmierzymy to możemy se pogdybać albo na ucho w terenie.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: DR-DM »

Swego czasu sprawdzałem SWR Performera 800. Tuż obok niego stał niepodpięty Hustler. SWR w kosmosie.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: olo_r »

No to ja własnie tak niby-gdybam bo sprawdzałem ze znajomym na jego vanie w odległosci 136 cm w osi pojazdu 2 anteny i jedna do radia a druga do dumma 50 Ohm i tak dobraliśmy ta odległosć i długość tego drugiego promiennika, ze działało za reflektor ale po przełączeniu już "czarna dupa"


I ta podpięta pod sztuczne obciązenie trochę działa jak reflektor w tej antenie H9V coś tam.... czyli dwa elementy zasilane.

Ja też na balkonie wieszam w pionie przewód 2.75 w odległosci około 2,5 metra od promiennika boomeranga (w osi nadawania) i czasem lepiej to wychodzi a czasem gorzej ale jest wpływ na 100%
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: cassiopeia »

mówimy o dwóch antenach na inne pasma a nie na takie samo...
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: DR-DM »

Kolega strychoo może się wypowie. Ma na dachu Grande Punto na rogach z tyłu Megawatta 4000 i Midlanda NR-770. Ale jakoś nie słyszałem żeby narzekał.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: AntekPabianice »

Temat jakiś czas temu wielokrotnie poruszany, w instalacjach też jest sporo fotek aut z kilkoma antenami i nikt nie narzekał, że któraś ma wpływ na działanie innej.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: tarnus »

Jakis wplyw zawsze jest. Ale w jakim stopniu to nikt ci nie odpowie, bo to zalezy od rozmiaru i odleglosci a nawet czy bedzie cos do niej podlaczone.
Postaw ja przynajmniej pol metra dalej i sprawdz. Czesto spotkac mozna na dachach remiz czy policji itp. odgromnik rownolegly do anteny pionowej oddalony mniej niz metr od promiennika i nie szkodzi Az tak bardzo. Zawsze to jakis kompromis, mniejsze zlo...
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: olo_r »

cassiopeia pisze:mówimy o dwóch antenach na inne pasma a nie na takie samo...

Zgadza się cassio - mówię tylko, ze promiennik od tej anteny na inne pasmo tez wnosi coś do sprawy - to przeciez kawał drutu w pionie i zawsze coś tam zakłóci albo cudem wzmocni.

Trzeba pomierzyć analizatorem i tyle. Stań obok anteny i włącz analizaotr to zobaczysz.

A przeciez ludzkie ciało to tez antena - i tu juz nikt nie zgadnie na jakie pasmo.

Ja się stanowczo nie upieram ale głowy nie dam, że to nic do sprawy nie wnosi. :hopla:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: domino.pl »

W kilku przypadkach zbliżenie anteny efemki do promiennika powodowało głuchnięcie odbiornika (w jakimś stopniu).
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Wpływ anteny UKF w samochodzie na pracę anteny radia CB

Post autor: tarnus »

olo_r pisze:Trzeba pomierzyć analizatorem i tyle. Stań obok anteny i włącz analizaotr to zobaczysz.
Ha!. Można się z deczka zdziwić rezultatami. Kiedyś sprawdzaliśmy jakąś antenę, bodaj AT1200 która była na sporym arkuszu blachy, jak ma wpływ goły pręt-promiennik z innej anteny stopniowo zbliżany do niej. Analizator z oddalonym prętem pokazywał SWR coś około 1,3. Gdy zbliżaliśmy promiennik SWR malał do 1,0. Niestety ale antena robiła się jednocześnie głucha jak pień :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”