Bezpieczna wysokość anteny CB

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Piotrek-TJE
Posty: 771
Rejestracja: 2010-12-25, 14:38
Znak/ranga: 161CBF147
Lokalizacja: TJE

Re: Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Piotrek-TJE »

Wciąż piszecie coś nowego a kolega nie rozumie o czym.
Istnieje coś takiego jak propagacja (poczytaj na forum), raz słabsza, raz silniejsza, dzięki której możliwe się rozmowy przez cb nawet na kilka tys kilometrów.
Wracając, kup antenę do 150 cm jak boisz się trakcji i już. Na informacje drogowe dłuższa nie potrzebna moim zdaniem, a na takiej już spoko pogadasz.
161CBF147
Mobil: Yosan PRO-120 Tuning Konektor + SIRIO AS-100
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: SP9 »

Do pytania o "dróżke" wystarczy - 1m np Omega27
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: olo_r »

Almighty pisze:275cm, np. Tank Whip

3 kawałki rury alu na 3 średnice jedna w druga z zaciskowym gwintem + mocowanie do wyboru PL/DV ale obstawiam że na dachu to się gdzies przy 3-310 dopiero zestroi dlatego ostatnia cześć tak z 50 cm to powinien byc promiennik od anteny mobilnej i tylr roboty. zmyle ,ze materiały maks 50 pln + podstawka/ucvhwyt i to cała robota - bezcenne :shrek:

Ja tekiej nateny używałem jako promiennik w polu do improwizowanego boomeranga. I myślę, ze na kabiniue jako przeciwwadze to promiennik tak jak pisałem ponad 3 m wyjdzie spoko.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Almighty »

olo_r pisze:3 kawałki rury alu na 3 średnice jedna w druga z zaciskowym gwintem + mocowanie do wyboru PL/DV ale obstawiam że na dachu to się gdzies przy 3-310 dopiero zestroi dlatego ostatnia cześć tak z 50 cm to powinien byc promiennik od anteny mobilnej i tylr roboty. zmyle ,ze materiały maks 50 pln + podstawka/ucvhwyt i to cała robota - bezcenne
Jak się bawić to porządnie. Po co kupować damskie rurki , jak można po męsku - 2 rury aluminiowe 1.5m fi32 i fi28 + opaska zaciskowa z nierdzewki, a wszystko gdzieś w okolicy 2.5m się zestroi, cena PLN 15,- :shrek:
Ja tekiej nateny używałem jako promiennik w polu do improwizowanego boomeranga. I myślę, ze na kabiniue jako przeciwwadze to promiennik tak jak pisałem ponad 3 m wyjdzie spoko.
Ja po bożemu, Boomeranga zestroiłem na 27.5550MHz przy 261cm (o ile dobrze pamiętam - kreski miałem narysowane), a na 26.4250 MHz promiennik trzeba było wyciągać do 275cm - przeciwwaga fabryczna pod kątem 90 stopni, druga przeciwwaga to karoseria auta kombi ;-)

PS U nas w Szczecinie chłopaki też zakładają rurki na dach auta, z tego co mi wiadomo po ok. 275cm, a SWR im wychodzi 1.1 - 1.3

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: olo_r »

no no niegłupio, można i kablami 2 mm2 ale trzeba napinać. Generalnie nawet kablem od AKU by się zestrroiło na uypoartego. Boomerang to całkiem niegłupia antenka do pogadania z łąki a nawet z dachu. za 140 PLN masz ćwiartke promiennika i na upartego na karoserii jak się nie chce zestroić to dokłądasz kawałeczek promiennika i jazda nawet na opasce zasikowej byle ciagłosśc elektryczne była.

Grunt że jes zabawa i książka sobie a życie sobie :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Almighty »

olo_r pisze:Grunt że jes zabawa i książka sobie a życie sobie :shrek:
Ależ oczywiście zabawa i radość najważniejsze. Ja jeszcze awaryjnie wożę w bagażniku 3m przewodu miedzianego 10mm^2 - jako przeciwwaga do ćwiartki, ale wymienię go na miedź spawalniczą OS-25mm2 - będzie o czym rozmawiać w wątkach :mrgreen:

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: olo_r »

:))))))))))))))))))))))) dokładnie, ja uważam, że podstawka magnesowa i drut zalutowany w uc1 to baza wyjściowa tak z 4 m a poptem mozesz go napinac w poziomie , pionie, nawijać, rozwijac formowac w L, Trójkat, byle się zestroił i na moje oko to dx-y z trego by leciały jak złoto - a dach samochodu zawsze jako ziemia

i bez jaj - mam tak na barierce i gadam :shrek:

I z kolegą za tydzień jedziemy na łąkę z tym patentem za miasto i testujemy. Będzie, będzie sie działo .... :musik:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: cassiopeia »

dalekich potwierdzonych Wam życze i dobrze wie o tym olo_r, ale troche by sie Wam przydało wiedzy łyknąć jeszcze co sie z czym je i od czego pochodzi... miedz spawalnicza 25mm2 :shock: przewód 10mm2 :shock: rurki fi32 :shock:

i na co mi powiedz to wszystko :shock: totalny przerost formy nad treścią...

ale zabawy życzę przedniej z tarmoszeniem tego złomu miedziano-aluminiowego... no i jak wspomniałem: dalekich łączności bezpośrednich. bo z odbicia to i z missouri byś pogadał ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Stan6767
Posty: 37
Rejestracja: 2014-05-25, 12:26

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Stan6767 »

Piotrek-TJE pisze: Istnieje coś takiego jak propagacja (poczytaj na forum), raz słabsza, raz silniejsza, dzięki której możliwe się rozmowy przez cb nawet na kilka tys kilometrów.
Raz słyszałem rusków na CB 19, ale ich nie rozumiałem i się nie odzywałem, bo miałem krótką antenkę 75cm i myślałem, że mnie nie usłyszą.
A pewnego razu zdarzyło się, jak pracowałem w straży, że rozmawialiśmy przez radiotelefon, który był na samochodzie i było nas słychać przez moment w zwykłym odbiorniku radiowym, ale nie wiem już na jakich falach. Słyszał nas dyspozytor w swoim radioodbiorniku.
Piotrek-TJE pisze: Wracając, kup antenę do 150 cm jak boisz się trakcji i już. Na informacje drogowe dłuższa nie potrzebna moim zdaniem, a na takiej już spoko pogadasz.
Wojtek KR pisze:Do pytania o "dróżke" wystarczy - 1m np Omega27
Może w woli wyjaśnienia: ja pisałem o moim pojeździe, który ma dach na trzech metrach, a każdy myśli o ciężarówce, a to jest ciągnik rolniczy. Potrzebna jest mi długa antena, żeby mieć zasięg daleki, bo na uboczu, na wsi mało kto ma CB i na krótkiej się nikogo nie dowoła. A pola mam dosyć daleko od domu i przejeżdżam pod trakcją kolejową, a podnoszenie i pochylanie pod trakcją, boję sie, że mogę kiedyś zapomnieć. Wiem, że krótka starczy na aucie na trasie, bo na samochodzie osobowym miałem 75cm (teraz mam 150cm) i starczyła. Mam CB w osobówce i w dwóch ciągnikach - w jednym 75cm, druga 100cm i chciałbym założyć dłuższe, bo brakuje mi zasięgu na tych polskich, wiejskich drogach. Tam jest całkiem inna łączność jak na trasie.
Radia: Intek m-110 Plus, Intek m-760
Anteny: President Michigan, Sirio Turbo 2000, Sirio AS-100
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: cassiopeia »

Zamontuj dwa metry na masce ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Sahim »

Był tu niedawno temat o łączności właśnie z ciągnikami na polach - ale tam rozwiązanie poszło w kierunku wykorzystania innych pasm radiowych, może to jest pomysł? Zamiast długich anten.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: SP9 »

Koledze raczej chodzi właśnie o cb...i jak najwiekszy zasięg ....
Jak obawiasz sie o przejazd z długa antena...zamontuj metrowego helikala....porównywalny z ML145 a na postoju tankwhipa...jest na Allegro w dobrej cenie -110 zł
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: olo_r »

cassiopeia pisze:bo z odbicia to i z missouri byś pogadał

no bys byś - nawet jak mojego króciaka by zestroił na 27555 na dachu samochodu i propa szaleje to na górce w terenie by sie wydarł i w końcu by sie doprosił QSY.

Nie czytałęm całego wątku, ale nie ma co szastać śrdenicami na pałę, nie wspomne o długościach. I 2,75 to jedynie punkt wyjściowy do działania.

Ja też nie wiem do końca w jakiej polaryzacji działa mój poziomy wynalazek - wiem, ze działa. Wiem też że mozna go dopracować - ale bez wiedzy, o której wspomniał cass i urządzeń pomiarowych to tylko będzie kolejny fart :shrek: Ja sam sięjeszcze muszę dużo nauczyć.

Przyłaczam się do zyczeń i jak zawsze życzę wszystkim udanych i dalekich DX-ów.

A jak ktoś ma do cywilizacji min 10 km w lini prostej to nie ma bata - musi zaczac od anteny 1,5 m by miec zawsze pewność, że w końcu go ktos usłyszy:)
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Stan6767
Posty: 37
Rejestracja: 2014-05-25, 12:26

Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Stan6767 »

cassiopeia pisze:Zamontuj dwa metry na masce ;-)
No właśnie to jest ten dylemat. Czy lepiej krótszą antenę zamontować wyżej czy dłuższą niżej... Ponoć wyżej jest lepsza łączność. W sklepie, gdzie kupowałem anteny sprzedawca mi tłumaczył, że koniecznie na dach i koniecznie na środek dachu. Też myślałem, żeby zamontować na masce, ale sprzedawca koniecznie "im wyżej, im dłuższa tym lepiej!" .
Sahim pisze:Był tu niedawno temat o łączności właśnie z ciągnikami na polach - ale tam rozwiązanie poszło w kierunku wykorzystania innych pasm radiowych, może to jest pomysł? Zamiast długich anten.
Ale mi nie chodzi o łączność tylko z ciągnikami, bo chciałbym też wiedzieć, co sie dzieje na drodze.
olo_r pisze: A jak ktoś ma do cywilizacji min 10 km w lini prostej to nie ma bata - musi zaczac od anteny 1,5 m by miec zawsze pewność, że w końcu go ktos usłyszy:)
Tak, zgadzam się!
Radia: Intek m-110 Plus, Intek m-760
Anteny: President Michigan, Sirio Turbo 2000, Sirio AS-100
Awatar użytkownika
Istreed
Posty: 80
Rejestracja: 2013-11-28, 22:09
Lokalizacja: Katowice

Re: Odp: Bezpieczna wysokość anteny CB

Post autor: Istreed »

Ja wam powiem że po błądzeniu w okolicy 1.4 - 1.6 m kupiłem 2m i jednak rozmiar ma znaczenie :)
I to podstawowe :)
CRE8900 + Dominator 2500 + Tank Whip
H III + SS1200
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”