Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

hmmm... jeszcze jedna sprawa nie daje mi spokoju: Czy ja potrzebuję pozwolenie URT na użytkowanie anteny bazowej? Na tzw. mobilka pozwolenia mieć nie trzeba, ale czy w przypadku bazówki to wygląda analogicznie?

Tu czytałem, że nie mogę mieć radia które może nadawać w innym paśmie niż w podstawowej 40stce. RCI 2950 może "troszkę" więcej (oile będzie działać bo narazie na nie czekam) więc jak bym chciał nadawać to pewnie musiał bym do tego celu użyć mojego 2W Alana 28, który ma już ponad 15 lat (nie mam do niego homologacji). Więc pewnie musiał bym jeszcze uzyskać homologację na Alana i z ręką na sercu skłamać, że to jego używać będę. hmmm... :evi:

Tak ogólnie to: Szczęśliwego Nowego Roku! (zostało jeszcze kilka chwil od [teraz], ale jednak)

P.S. Znalazłem jeszcze taki filmik: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ySgotYeXjKA[/youtube]
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

vbfun pisze:Tu czytałem, że nie mogę mieć radia które może nadawać w innym paśmie niż w podstawowej 40stce. RCI 2950

Chłopie, to ja Ci zyczę z całago serca - nie czytaj tyle, tylko uzywaj rozumu :)

a jak masz Ferrari to płacisz mandaty tylko za to, ze można nim jechac 300 km/h czy ....?????
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: Almighty »


Super, gość zrobił antenę z audiofilskich rur miedzianych (tylko masa ponad 3x aluminium), ale aluminium PA38 też będzie O.K. Zanim wejdziesz na dach powieś dipol na płocie nad zmrożoną ziemią i sprawdź jak się zachowuje na różnych wysokościach (między 2 a 2.75m). Jeżeli nie masz dachu wyłożonego blachą miedzianą, albo dużych metalowych przedmiotów w pobliżu anteny to nie powinno być większych różnic ;-)

PS W przypadku montażu dipola w polaryzacji poziomej na kominie należy pamiętać, że działa on kierunkowo.

Rys 1. Charakterystyka promieniowania dipola półfalowego

Obrazek

Źródło: vu2ivv.blogspot.com

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

olo_r pisze:nie czytaj tyle, tylko uzywaj rozumu
Dobra rada :merygreen:! Ja tak czasem mam, że przejmuję się czymś zupełnie niepotrzebnie. Jak jeszcze poczytam o czym takim, nie czytając nowelizacji ustaw to mnie strach bierze. Gdzieś czytałem, że do 3m nad dachem można sobie montować antenę bez zezwoleń itp.
Almighty pisze:Charakterystyka promieniowania dipola półfalowego
Oj pamiętam to z zajęć :-)

Dopytam wuja czy by mi rur miedzianych nie sprzedał za rozsądną cenę :) Jak już dawać zarobić to lepiej dać zarobić rodzinie :-) jak nie to zamówię te aluminiowe.

Najchętniej puścił bym antenę pionowo na krawędzi dachu, ale jestem w stanie uzyskać max 1m. od krawędzi dachu (ok. 1,5m od ściany budynku) bo z drugiej strony mam płot betonowy. Nie wiem więc czy warto, ale jeśli jednak by można było by fajnie bo fider by mi wyszedł bardzo krótki.

Znalazłem wzór na balun:
XL=2[pi]*f*L gdzie XL ma być 10x większe niż impedancja linii czyli 50Ohm * 10 = 500 Ohm'ów
Czyli L = XL / (2 [pi] f) = 500 Ohm / ( 2 * 3,1415 * 26MHz) = 500 / (6,283 * 26 M) = 3,06 uH
Mam kawałek rurki ok. 1,9cm i drut nawojowy 0,9mm (pozostałość po starym radzieckim transformatorze). Spróbuję nawinąć proponowane w sieci 9zwojów (podwójnie bo mam za cienki drut) i zobaczę jaka mi indukcyjność wyjdzie. Mam prosty miernik indukcyjności i pojemność z zestawów do montażu (powinien wystarczyć do określenia indukcyjności na oko). Dotąd nigdy nie nawijałem cewek (no może raz) bo nie miałem miernika, ale może się uda. Jakieś rdzenie ferrytowe też gdzieś mam w razie czego. Zostało mi kilka małych cewek i kilka luźnych rdzeni. Może by mi się udało zrobić mniej ugly balun :hopla:
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

vbfun pisze:Gdzieś czytałem, że do

Ten temat juz przerabiałem i jet tu na forum wszelkie ustawy i problemy. Prawda jest taka - jak Ci chcą zrobic od góre to cie przetrzepią a jak maja sie zgodzić to chwila moment i jestes na dachu.

Poczytaj tu na forum dawałem obszerne linki.
vbfun pisze:Znalazłem wzór na balun:
a ja znalazłem za 75 z przesyłka gotowe baluny do kazdej prawie anteny i jet pełno publikacji o balunach w sieci. Chłopie - widzę że najpierw zbierasz graty a potem chcesz antene w 20 minut sklecić

No tak też można - ale o balunach to jeszcze pomagluj temat bo to nie żarówka 60 W, że ja do każdego żyrandola wkręcisz :shrek:

vbfun pisze:Dopytam wuja czy by mi rur miedzianych nie sprzedał za rozsądną cenę :) J
czuję, że te rurki szybko znajdą nowego "właściciela" po zamontowaniu na dachu :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

Zrobiłem taki balun:
Obrazek

Wyprowadzenia muszę dociąć i zmierzyć wszystko raz jeszcze. Narazie na zaznaczonym taśmą wyprowadzeniu mam 3,09uH (według mojego miernika). Na pozostałych mam 3,20 i 3,30uH. Tyle, że długości wyprowadzeń są różne i niestety drut jest aluminiowy, a nie miedziany. Zastanawiało mnie trochę czemu ten drut ma inny kolor i się okazało czemu. Muszę lepiej przetrzeć wyprowadzenia papierem ściernym. Czy podczas pomiarów należy pozostałe wyprowadzenia podpiąć do masy lub spiąć ze sobą? Druty się nie przeplatają i są dość mocno napięte. Może te różnice wynikają też z niedokładności przyrządu, albo długości wyprowadzeń lub ze zbyt słabego spiłowania warstwy ochronnej. Tę 3,3uH'enrową cewkę najtrudniej było zmusić by dało się ją zmierzyć właśnie przez te wyprowadzenia. Dzisiaj wpadłem tylko na chwilę do biura, złożyłem balun, zabrałem kilka rzeczy i wróciłem. Gdyby taki mógł być to będę musiał jeszcze dokupić końcówki do zaciśnięcia bo aluminium sobie nie polutuję.
olo_r pisze:widzę że najpierw zbierasz graty a potem chcesz antene w 20 minut sklecić
W 20min to ja wiem, że się nie da. Pewnie trochę czasu mi to zajmie. Natomiast chciał by to zrobić samemu, nawet jeśli lepiej/taniej było by kupić gotowy sprzęt. Mam dużą satysfakcję jak coś co sam zrobię zaczyna działać tak jak powinno, stąd właśnie ten pomysł. Uwzględniam to, że problemy będą się pojawiać i samo ich rozwiązywanie zabierze mi sporo czasu, ale w ten sposób może się czegoś nauczę. W życiu przeważnie uczę się na błędach i to niestety często na własnych.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: cassiopeia »

vbfun pisze:Dopytam wuja czy by mi rur miedzianych nie sprzedał za rozsądną cenę :)
Almighty pisze:tylko masa ponad 3x aluminium
dlatego stosuje się aluminium.

do takiego prostego dipola z rurek wystarczy choke balun
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: Almighty »

cassiopeia pisze:dlatego stosuje się aluminium.
Masę można jeszcze przeżyć, ale cena jest 10x aluminium :-P

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: cassiopeia »

Dla mnie wazniejsza od ceny jest wytrzymalosc i waga konstrukcji
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: Almighty »

cassiopeia pisze:Dla mnie wazniejsza od ceny jest wytrzymalosc i waga konstrukcji
Dla mnie natomiast najważniejsze jest przewodnictwo właściwe promiennika (Aluminium PA38 28-34 MS/m vs. miedź 59 MS/m). Pewnym kompromisem byłaby rura aluminiowa platerowana srebrem, potem rura aluminiowa platerowana miedzią. Wracając do tematu, wprawdzie 10x wyższa cena nie zagwarantuje 10x lepszej anteny (różnice, jeśli będą to minimalne), ale jak będzie dostępny materiał, to czemu nie.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

vbfun pisze:W życiu przeważnie uczę się na błędach i to niestety często na własnych.
i super - kupić można jak się nie umie zrobić, ja nie kupuje anten ale balun musiałem :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

olo_r pisze:ja nie kupuje anten ale balun musiałem
Mogę kupić balun :)

Tak sobie ostatnio długo myślałem i zastanawiam się czy napewno potrzebuję antenę z rurek. Bo tak się składa, że dach ma długość 23m (zakończony murkiem od północy i południa). Między kominami mam ok. 7 m (między bliższymi) oraz 11m między dalszymi. W kierunku zachód-wschód dach z obu stron opada od środka na boki (ciężko w tę stronę coś założyć). Dwa oddalone o 3m kominy są na prawej i lewej stronie dachu (odległość 1,6m od siebie). W podanych odległościach nie uwzględniam grubości kominów, więc montując mini maszt z przeciwnych stron można uzyskać trochę większe odległości.

Teoretycznie gdybym pociągnął linkę od największego centralnie umieszczonego komina do obu skrajnych to uzyskał bym dwa kierunki emisji na dwa sąsiednie miasta (południowy wschód i południowy zachód). Tyle, że w takim przypadku były by potrzebne dwie anteny. Mógł bym jeszcze połączyć dwa sąsiednie kominy linką i od jej środka puścić linkę na kierunku północ-południe. Ewentualnie mógł bym puścić linkę komina do krawędzi dachu (15 m), chociaż w takim przypadku wolał bym puścić wzmocnienie dla wspomnianego murku (no chyba, że taka linka nie stanowiła by sporego obciążenia), ale antena była by rozpięta idealnie na kierunku północ południe.

Boję się, że jeśli wpadł bym na pomysł by rozpiąć na linkach antenę rurkową to będzie ona stanowić duże obciążenie dla obu krawędzi. Nie mówiąc już o tym, że w takim przypadku tracę możliwość obracania anteny.

Natomiast jeśli takie rozwiązanie (dwie lub jedna antena między kominami) to mógł bym później dołożyć antenę kierunkową typu skypper lub yagi i obracać ją w pożądanym kierunkiem.
Wadą montowania dwóch anten na dachu jest to, że koszt fidera wzrasta dwukrotnie. Nie rozważam aktualnie wykonania zestawu antenowego z dwóch dipoli umieszczonych w formie litery V (poziomej V) bo aktualnie zestawy antenowe i ich zasilanie przerasta całkowicie moją wiedzę i umiejętności. Na zajęciach projektowaliśmy dipola, dipola z reflektorem i prostą antenę yagi. To jeszcze nie było takie złe. Natomiast jak mieliśmy zrobić zestaw dipoli to miałem z tym duże problemy... Jakoś 4NEC2 jest jak dla mnie dość mało intuicyjny lub używałem go zbyt krótko i rozumiem zbyt mało.

Powiedzcie mi jeśli błądzę w swoim rozumowaniu.
Przy okazji: Jaka jest różnica w parametrach dipola wykonanego z drutu miedzianego w izolacji, a dipola wykonanego z rurki miedzianej/aluminiowej bez izolacji, lakieru itp.
Tak na wypadek gdybym jednak chciał zmontować dipol z rurek (nie odrzucam tej możliwości) czy mogę pomalować rurki po ich zestrojeniu lakierem bezbarwnym? Czy też taka operacja wpłynie znacząco na pogorszenie parametrów anteny? Miedź pod wpływem warunków atmosferycznych zmienia kolor na zielonkawy lub ciemnieje. Czy ta zmiana nie wpływa na pogorszenie parametrów?

Dużo pytań, ale jestem ciekawski, a brak wiedzy upodabnia mnie do dziecka które ciągle o coś pyta.

Inverted v niestety nie mógł bym założyć bez naruszania powłoki dachu (dach z papy).
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

rurka do kabla - efekt naskórkowości itp itd. a poza tym jak stabilnie zrobisz dipol poziomy lub pionowy z rurek i boom z dobrego nieprzewodzącego materiału.

Linka, PKL, przewody głosnikowe - jako slooper działa dookólnie podobno
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

olo_r pisze:boom z dobrego nieprzewodzącego materiału
Czytam ten fragment i czytam i jakoś nie przychodzi mi do głowy jego znaczenie. Pewnie już jestem zmęczony i czas spać :-)

Coś mi się wydaje, że zrobię sobie zarówno antenę w formie rurek (demontowalną) i taką z kawałka przewodu :-). Jak przewód się sprawdzi to antena rurkowa powędruje na działkę i będę ją rozstawiał w trakcie letnich wypadów. Jeśli jeszcze uda mi się załatwić te rurki miedziane od wuja to tym bardziej antenę zmontuję.

Odnośnie polaryzacji anteny to do używania anteny jako bazówka dla samego CB pewnie lepsza jest polaryzacja pionowa, ale dla emisji DX czytałem, że lepsza będzie pozioma. Właśnie na tym by mi zależało. Wiem, że laik ze mnie ale mam określony cel i chcę go osiągnąć, uwzględniając trudy drogi i ewentualne problemy. Chcę zacząć od DXa i później robić uprawnienia na radioperatora kierując się w stronę zostania krótkofalowcem :-) (kiedyś kiedyś, w odległej przyszłości i galaktyce).
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

konstrukcja nośna (wysięgnik) np z włokna szklanego albo z dobrego drewnianego kanciaka lub bambusa
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”