Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

Witajcie!

To mój pierwszy post na tym forum, więc mam nadzieję, że nie potraktujecie mnie jak elektroda.pl :pirat:

Mam dwa promienniki z cewkami: Boston Molla i Sirio ML 145. Zmontowałem przeciwwagę dla tych promienników używając nakrętki od słoika, pełnych rurek aluminiowych i gniazda PL od starej podstawy magnetycznej. Z uwagi na pogodę wejście na dach jest aktualnie zbyt niebezpieczne (jak jest sucho to trzeba się pogimnastykować, a teraz to igranie ze zdrowiem). Czy mogę przytwierdzić antenkę do kijka i sprawdzić miernikiem SWR?

Pomiary nie mogą być raczej wykonywane w pomieszczeniu, natomiast na ziemi też nie mogę położyć anteny. Na jakiej wysokości powinna być umieszczona antena by móc wykonać przykładowy pomiar, zestroić antenę i wykonać kilka testowych rozmów?

Miernik powinien dzisiaj dotrzeć: DF2465 więc mógł bym się pobawić. Jeśli umieszczę konstrukcję na dachu samochodu to dostanę masę i nie będę wiedział czy przeciwwaga zdaje egzamin, czy też potrzebuję dłuższe rurki (założyłem 4 rurki na 4 strony świata po 50cm każda).

Możecie coś doradzić?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Odp: Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: Besserwisser »

Załóż, zmierz i będziesz wiedział.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

eee... nic z tego. SWR leci w kosmos (ok. 10) dobrze, że mam tylko 2W mocy.

Widzę dwie opcje:
1. Przeciwwaga jest za krótka lub za rzadka.
2. Połączenia rurek z ekranem są słabe.

Chyba zostanę narazie przy antenie w samochodzie. Jak będzie cieplej to zastanowię się co z tym zrobić. Zaczynając od wymiany gniazda i założenia aluminiowej podstawy do której przykręcę rurki na stałe. Wstawię dłuższe rurki wygięte pod kątem i zobaczę co z tego wyjdzie. Mogę jeszcze sprawdzić czy cewki są dobrze zamocowane.

Jak nic się nie uda to kupię antenę bazową i będę miał spokój.
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: kedar1 »

Dipola z drutu zrób a nie jakieś kombinacje ze słoikami po ogórkach ;-)
857d
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

vbfun pisze:To mój pierwszy post na tym forum
weź mi to narysuj bo mi trąci jakimś boomerangiem ale nie do końca kumam.

Ja robiłem taki eksepryment i stroiło jak złoto:

kątownik do montazu półek
Antena 2 m śródcewkowa sirtel jako promiennik na głowce DV
Anten AP1700 CTE jako przeciwwaga zamocowana pod kątem prostym na tym katowniku a śruba za docisk.

Aluminiowy bagażnik do samochodu jako wysięgnik.

Pokombinuj z katem przeciwwagi
Sprawdź czy promiennik nie zwiera z przeciwwagą
Zamieniaj promiennik z przeciwwagą

kup głowkę DV z kablem i powinno zatrybić

PS. 2x 2,75 druta 1,0-2,0 mm2 + fider+ płytka na izolatorze i jakiś wysięgnik i już starczy do powieszenia dipola w pionie

I lutownica by do jednego ramienia dolutowac gorącą zyłę fidera a do drugiego ekran

Długości przewodu oczywiście do zestrojenia - obstawiam na 2x 2,60-2,7 m na pasmo 11 m

2 wędki - dipol w poziomie - Kubaopp tak trzaska aż iskry idą.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Re: Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

olo_r pisze:Sprawdź czy promiennik nie zwiera z przeciwwagą
eee... no więc ponieważ w ML 145 jest cewka więc właściwie to przy użyciu cewki promiennik zwiera się z przeciwwagą. W boston molla mogę zdemontować cewkę lub wstawić tam cokolwiek. Ta antena na magnesie od ML145 wymagała docięcia sporej długości promiennika. Nie robiłem tego bo używałem antenki do mojego skanera szerokopasmowego. Dzisiaj strasznie zmarzłem męcząc ten cały eksperyment na polu (nie mylić z "na polu" z terenów miasta nadal stołecznego Krakowa). Mam drogę szutrową ok. 1,5km stąd (z miejsca gdzie właśnie siedzę) i tam jest otwarta przestrzeń (z lewej pole, z prawej pole) wprost wymarzona na testy i strojenie.

Mój DF2465 wymagał użycia śrubokręta bo przyjechał z miernikiem w środku obudowy (oj paczka fruwała w DHLu) i wymagał ustawienia zera ręcznie. No i takie rzeczy sprzedają wysyłkowo w sklepach CB... Ostatecznie testowałem go na Piracie i dopiero później na moich eksperymentach.
kedar1 pisze:Dipola z drutu zrób
eee... 1/2 lambda -> 5,5m? Jak dla mnie to trochę "dużawo".

Jak by się dało to chcę jeszcze pomęczyć posiadane anteny. Najwyżej zdemontuję cewkę w Boston'e i zobaczę co mi wyjdzie.
2 wędki - dipol w poziomie
Wędki z włókna węglowego? Dwie po 3m to by był bardzo fajny interes. Dipola się stroi po jego długości? Muszę odpalić 4NEC2 i sobie to przypomnieć. No a jak z długością kabla? Jest jakiś wzór na to? Do dipola też 50ohm kabel czy 75? Jaki typ kabla?

Wolał bym dipol w pionie bo z tego co pamiętam w poziomie miał minimalnie kierunkową charakterystykę (jeśli ten obwarzanek można tak nazwać). W pionie to był ładny krążek :merygreen: .

Z czego maszt zrobić? Dało by się to zrealizować bez odciągów na dachu?

Ciekawe czy jeszcze coś zdołam zrobić z posiadanych anten.
kubab
Posty: 227
Rejestracja: 2011-10-20, 12:43
Znak/ranga: 161WKP072
Lokalizacja: JO82HG

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: kubab »

Zrób sobie GP z rurek alu - będzie budżetowo
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1160732.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- kup rurki alu w sklepie z tego typu pierdołami - u mnie najprościej supermarket budowlany - rurka po jakieś 10zł/szt. - za krótkie możesz naciąć na końcu, w środek rurka mniejszej średnicy i ściśnięte opaską śkręcaną.

Chyba że to, co masz ci się zestroi to działaj na tym co masz i zbieraj na coś lepszego. Z własnego doświadczenia - celuj od razu w docelowe rozwiązania - oszczędności spowodują, że zapłacisz jakieś 1,5x więcej niż jakbyś coś kupił od razu docelowo.

Jak masz warunki, to wieszaj dipol jak pisze olo_r i będziesz jeszcze bardziej budżetowo jak w przypadku GP, a osiąg podobne.
161WKP072
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

kubab pisze:Zrób sobie GP z rurek alu - będzie budżetowo
..a jakie grube te rurki?
Do moich testów kupiłem małe cienkie rurki po 1m, ale za ~6zł widziałem 2m. Niestety dłuższych do auta nie wsadzę. Został by więc tylko rower latem (to by fajnie wyglądało).
kubab pisze:oszczędności spowodują, że zapłacisz jakieś 1,5x więcej niż jakbyś coś kupił od razu docelowo
Coraz bardziej skłaniam się w stronę tego rozumowania.

Ja chciałem Skyppera, ale wpadłem na genialny pomysł by zrobić rotor ręcznie i trochę mnie strona mechaniczna przeraża. Na elektrodzie mnie nie lubią, więc już się tam nie dopytam (wychodzi mój wybuchowy charakter i brak zgodności z regulaminem). Chciałem bazówkę CB z przeznaczeniem na DXa. Wylicytowałem RCI 2950 i mikrofon Sadelta mc 7 (bez wtyczki). Czekam aż dotrze i przebieram nogami bo chciał bym zrobić jakiś test łączności. W aucie mam Duńskiego Pirata i Alan 28.

Odnośnie bazówki to nie upieram się, że musi być własnoręcznie zrobiona, ale bardzo bym chciał zrobić własną dobrze działającą antenę.

Z tym dipolem to chętnie bym bo powiesił tylko nie wiem na czym i jak wysoko musi wystawać ponad dach. Niestety drzew narazie brak (za jakieś 5lat może się jedno pojawi oile urośnie). Budynek wysoki nie jest. Poziomo dipol mogę wstawić bo na dachu mam wystarczająco dużo miejsca. Tyle, że już go sobie nie obrócę.

hmmm....
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=q2UzgyjQsSU[/youtube]
Można z tego nadawać?
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

Jak się liczy baloon?

Linka stalowa mogła by być na początek?
heh... tylko jak ją podłączyć...

Warto wziąć takie przyłącze: http://allegro.pl/barker-williamson-prz ... 39832.html? Czy lepiej kupić puszkę elektryczną natynkową i zrobić to samemu?
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

vbfun pisze:Wędki z włókna węglowego?

A no nie - ze szklanego bo wungiel to łapie ładunki za bardzo niczym long Wire i sie można zdziwić czasem

PS: balun jak się liczy na 11 m - Wujek G a rurki to z Allmighty trza sie na audiencje umówić :)
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

hmmm... znalazłem gotowy balun: Balun 1:1 lub ugly balun. Taki by starczył? Nie znalazłem wzoru, ale zapewne słabo szukam. Wstanę rano to pewnie znajdę.

Czemu mówi się na niego ugly balun? Pewnie na mniejszej średnicy PCV nie można go nawinąć... no ale właściwie na dachu to by go nie było widać (nie wiem czy właśnie sam sobie nie odpowiedziałem na wcześniejsze pytanie). Muszę tylko kabel nabyć by móc sobie potestować.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: olo_r »

vbfun pisze:Czemu mówi się na niego ugly balun?
bo za ładny nie jest :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
kubab
Posty: 227
Rejestracja: 2011-10-20, 12:43
Znak/ranga: 161WKP072
Lokalizacja: JO82HG

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: kubab »

vbfun, co do rurek dałbym 8mm i "oczko wyżej" (to chyba będzie 12mm). Rurki 12mm po 2m, a z rurek 8mm zrobić brakujące 70cm ( lepiej nie docinać idealnie na wymiar, najwyżej wsuniesz rurkę głębiej jedną w drugą - może będziesz chciał kiedyś antenę wystroić niżej niż 27 MHz).
161WKP072
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: Almighty »

kubab pisze:vbfun, co do rurek dałbym 8mm i "oczko wyżej" (to chyba będzie 12mm). Rurki 12mm po 2m, a z rurek 8mm zrobić brakujące 70cm ( lepiej nie docinać idealnie na wymiar, najwyżej wsuniesz rurkę głębiej jedną w drugą - może będziesz chciał kiedyś antenę wystroić niżej niż 27 MHz).
Rurki 12/8 mm będą lekkie i spełnią swoje zadanie - ale jak się bawić to po całości - minimum - 28x1/25x1 (układ spasowany idealnie, 1mm luzu). Szersza rura 200cm, węższa 55-60cm (dostrojenie). Szersze rury nacinasz fleksem i dajesz opaski zaciskowe ze stali nierdzewnej. Całość montujesz na izolatorze (np. na kawałku deski | kantówki), wysięgnik też z izolatora - minimum 2m od balkonu | ściany.

Zasilanie bezpośrednie - gorąca żyła do jednej rury, ekran do drugiej. Symetryzator prądowy 1:1 obowiązkowo. Dipol powieś w poziomie. Na wysokości 2m nad ziemią impedancja anteny w punkcie zasilania będzie wynosiła 50Ω (rezystywne, SWR = 1.0); na wysokości 4m nad ziemią 90Ω, 5.5m nad ziemią 73Ω; na większych wysokościach impedancja będzie oscylować w okolicy 73Ω. Przewód zasilający H-155 albo lepszy - odcinki wyłącznie półfalowe albo pełnofalowe (N x λ/2, dla N=1,2,3,4,5...), długość przewodu obliczasz na bazie współczynnika skrócenia (patrz karta produktu).

Druga funkcjonalność rur to grzęda; stawiasz na niej karmnik dla ptaków & dzieciaki mają frajdę :mrgreen:

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
vbfun
Posty: 12
Rejestracja: 2014-12-30, 11:41

Instalacja anteny na tymczasowym wysięgniku

Post autor: vbfun »

Almighty pisze:Szersze rury nacinasz fleksem i dajesz opaski zaciskowe ze stali nierdzewnej.
W sensie coś takiego:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lUU6EXs9eac[/youtube]

Bardzo fajny pomysł :). W życiu bym na to nie wpadł. Jeszcze jakiś mini maszt z kawałka stali i mogło by być. Jak tylko będzie można wejść na dach (aura pozwoli) to zmierzę gdzie mi te 2m nad kominem wychodzą (w sensie 2m od czubka dachu).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”