Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tarnus »

Często na złomie można kupić za 15-20zł starą wiertarkę udarową. Najczęściej mają uszkodzone silniki.
Moja kiedyś też wyzionęła ducha i postanowiłem przerobić ją na obrotnicę do anteny.
Krótka fotorelacja nie obejmuje wszystkich etapów ale myślę że to wystarczy.
Uzyskałem naprawdę mocną obrotnicę napędzaną małym silnikiem szczotkowym 24V (za 10zł ze złomu) który posiada już własną przekładnię. Z tego silnika należy przekazać napęd na oryginalną zębatkę zdawczą, za pomocą dodatkowych dobranych zębatek.
Uzyskałem 1 impuls na stopień oraz niecałe 2minuty pełnego obrotu 360stopni przy zasilaniu 24V. Pobór prądu na luzie około 50mA. Przy próbie blokowania wału rośnie do około 200mA. Dla porównania fabryczny obrót żyrardowski ma czas pełnego obrotu 1 minuta 30 sekund.


To co zbędne wywalamy na złom
Obrazek

Zębatkę trzeba odciąć od wirnika, następnie część wałka zeszlifować pod wymiar
Obrazek

Szlifowanie wałka zębatki domowym sposobem za pomocą wkręconej szlifierki w imadło
Obrazek

Gotowa zębatka
Obrazek

Zębatka z nabitą i zabezpieczoną klejem drugą zębatką.
Obrazek

Dociągnięcie odtłuszczonego wcześniej sprzęgiełka i zablokowane nakrętki (Uwaga lewy gwint) klejem anaerobowym
Obrazek

To trzeba unieruchomić
Obrazek

Unieruchomione części klejem anaerobowym
Obrazek

Wyczyszczone i ponownie nabite łożysko oraz zawleczka zabezpieczająca
Obrazek

Przymiarki do różnych silników
Obrazek

Smar. Przed skręceniem obudowa została uszczelniona silikonem
Obrazek

Wykonanie tarczki laminatu z wklejonymi magnesami neodymowymi oraz nalutowaną tulejką pod oś.
Obrazek

Gotowy impulsator kontaktronowy ale tu wersja z czterema magnesami
Obrazek

Dodatkowe łożysko w tulei to stary napinacz paska rozrządu który zostawiłem po ostatniej wymianie w samochodzie. Pozostaje jeszcze założyć na wałek gumową osłonę zabezpieczającą przed wodą itp.
Obrazek

Gotowa obrotnica jeszcze bez założonej osłony silnika.
Tokarz za 60zł wytoczył tuleję stalową w której umieściłem dodatkowe górne łożysko, oraz wałek aluminiowy który został wsunięty w hartowaną tuleję wiertarki na kleju anaerobowym. Uszczelnienie z obudową wiertarki silikonem. Obrót zostanie przymocowany do masztu ta tuleją za pomocą dwóch cybantów.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 22:35 przez tarnus, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: kubaopp »

no panie gratulacje :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: SP9 »

Nono....fajnie, kawał roboty
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
tiamat
Posty: 42
Rejestracja: 2014-11-11, 12:25
Lokalizacja: podkarpacie

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tiamat »

Wszystko ładnie pięknie....ja bym zębatkę foto nr5 dał na klinie i pod nakrętkę foto nr6 specjalna podkładkę zabezpieczającą(takie słoneczko),tylko trzeba by było frezować na wałku mały kanalik,zarówno pod zębatkę pod klin jak i pod podkładkę zabezpieczającą
W szkole życia nie ma wakacji
_____________________________________________________________ Mobil 1-HERBERT I+SIRIO T3;SIRIO SNAKE 27 115cm+DENSEI EC-2002 po tuningu+NOKIA SP-3
Mobil 2 HERBERT I+SIRIO TURBO 5000+ASTATIC ROAD DEVIL+MOTOROLA RSN 4001
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: Almighty »


Kawał dobrej roboty. Jest warsztat i możliwości, to można robić ciekawe rzeczy.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: olo_r »

Kiedy odpalasz ????? :)
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tarnus »

Fajnie że Wam się podoba. :mrgreen:
tiamat pisze:Wszystko ładnie pięknie....ja bym zębatkę foto nr5 dał na klinie i pod nakrętkę foto nr6 specjalna podkładkę zabezpieczającą(takie słoneczko),tylko trzeba by było frezować na wałku mały kanalik,zarówno pod zębatkę pod klin jak i pod podkładkę zabezpieczającą


Tiamat. Myślałem o dodatkowym zablokowaniu zębatki ale póki co odpuściłem, więc chwilowo jest tylko na kleju.
Licząc zęby na zębatkach od tego wałka zeszlifowanego (jeszcze bez tej dużej naklejonej zębatki) aż do uchwytu anteny, przekładnia ma przełożenie 1:25.025. To dużo. Może nic się nie popuści. Próbowałem zablokować obrót w rękach. Nie mam tyle pary by go unieruchomić. Na tej zębatce nie ma jeszcze tak momentu. ale jak się popuści, to zwyczajnie nawiercę pionowo otwór fi 1mm tak aby był pół na pół w zębatce i w wałku i wbiję okrągłego klina.

Natomiast co do foto nr 6 to wszystkie elementy jakie tam widać są oryginalne i nawet nie ma miejsca na żadną podkładkę dodatkową gdyż zwyczajnie brakło by gwintu. Jest to lewy drobnozwojowy gwint. Poniżej tej nakrętki ten tależyk to jest stalowa hartowana podkładka o wybrzuszonym kształcie. Działa jak bardzo silna sprężyna. Nakrętka dociskając powoduje taki docisk że ta podkładka robi się płaska. Tak więc na nakrętkę działa ciągle bardzo duży nacisk od tej specjalnej podkładki. Mało tego, nakrętka ma specjalne podtoczenie od dołu dzięki czemu wchodzi dość pasownie w otwór podkładkę na jej grubość. Oryginalnie nie była na żadnym kleju.
Klej dałem bo wiem że te kleje dość konkretnie unieruchamiają połączenia skręcane.
Jak budowałem kompresor, to połączenia złączek uszczelniałem tego typu klejem. Siła klejenia jest tak duża, że jakbyś chciał rozkręcić takie połączenie bez podgrzania do około 150stC, to zwyczajnie urwiesz połączenie, zerwiesz gwint a nie rozkręcisz go.
W simsonie pewnej znajomej osoby remontowałem silnik. Jedno gniazdo łożyska wału było tak wybite że łożysko dosłownie wyklepywało coraz większy otwór. Osadziłem łożysko na tym kleju. Simson przejechał już ponad 3tys km i nic się nie dzieje. Jedyne co może zaszkodzić takim połączeniom to temperatury powyżej bodaj 130stC, zależnie od rodzaju kleju. Wtedy klej mięknie i daje się w ten sposób poluzować połączenie lub np. wybić łożysko z gniazda.

Jeszcze jedna ciekawostka. W obudowie jest okrągły otwór zaślepiany plastikowym wkręcanym korkiem. Służył do smarowania wiertarki. Po usunięciu tłoczka oraz jego korbowodu, w tej komorze jest sporo miejsca na bardzo łatwy montaż potencjometru wieloobrotowego którego oś można połączyć z osią korbowodu. Można więc także zrobić pozycjonowanie anteny na wskaźniku analogowym, choćby nawet wyskalowaną w stopniach skalą miernika wychyłowego.
Awatar użytkownika
tiamat
Posty: 42
Rejestracja: 2014-11-11, 12:25
Lokalizacja: podkarpacie

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tiamat »

Wszystko będzie grać do końca świata i o jeden dzień dłużej :musik: :hopla: .Oby zębatka w stosunku do wałka nie puściła bowiem z nawierceniem samej zębatki mogą być problemy w warunkach domowych,jeśli jest hartowana lub utwardzana powierzchniowo, ale wszystko jest do zrobienia.
W szkole życia nie ma wakacji
_____________________________________________________________ Mobil 1-HERBERT I+SIRIO T3;SIRIO SNAKE 27 115cm+DENSEI EC-2002 po tuningu+NOKIA SP-3
Mobil 2 HERBERT I+SIRIO TURBO 5000+ASTATIC ROAD DEVIL+MOTOROLA RSN 4001
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tarnus »

tiamat pisze:Oby zębatka w stosunku do wałka nie puściła bowiem z nawierceniem samej zębatki mogą być problemy w warunkach domowych,jeśli jest hartowana lub utwardzana powierzchniowo, ale wszystko jest do zrobienia.
Ten otwór w tym wałku który widzisz na zdjęciu nr 4 to ja go wywierciłem :-) Wiertłem kobaltowym idzie jak w masełku. Oczywiście z chłodziwem.

Obrazek

Tylko ta część z zębatką jest utwardzana powierzchniowo a reszta wałka jest w zasadzie miękka. Wierciłem ten otwór, go gdyż miałem na początku w planie inną zębatkę. Myślałem wtedy zrobić jeszcze gwint m4 w tym otworze. Od dołu pod zębatką miał być seger a od góry byłaby dociśnięta śrubą M4 z szeroką podkładką. W sumie można to też tu zrobić, ale jak napisałem wcześniej, puści to się poprawi.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: SP9 »

Czekam na finał, sterowanie tez sam robisz czy skorzystasz z czegoś gotowego ?
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tarnus »

Wojtek KR pisze:Czekam na finał, sterowanie tez sam robisz czy skorzystasz z czegoś gotowego ?
Sterownik też jest mojego pomysłu i projektu. Możliwość pracy samodzielna lub w połączeniu z komputerem z popularnymi programami logującymi itp. Komunikacja z komupeterem w protokole Yaesu GS232.

Tu jest filmik nakręcony jakiś czas temu kiedy to wszystko jeszcze raczkowało i było w fazie eksperymentalnej.
https://www.youtube.com/watch?v=GPrqegtnmXY" onclick="window.open(this.href);return false;
Od tego czasu wiele się zmieniło zarówno w obrotnicy jak i w programie sterownika.
Jak tylko będzie finał to nagram film.
Ostatnio wpadłem na pomysł aby zamiast impulsatora na części obracanej masztu wstawić cyfrowy układ 3 osiowego kompasu z arduino. Takie układy są dostępne na allegro po kilkadziesiąt zł. Bez większych ceregieli w postaci kalibracji dają powtarzalność nastaw z dokładnością nawet do 2 stopni. Idea jest taka aby w głowicy zamontowanej na maszcie był sterownik wraz z kompasem oraz układem sterującym silnika i wzmocnioną wersją modułu bluetooth do 100W. Są takie moduły. Kto wie, może kiedyś...
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: SP9 »

Robi wrażenie, czekam na ciąg dalszy
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tarnus »

tarnus pisze: wzmocnioną wersją modułu bluetooth do 100W
Oczywiście miało być 100mW :-)
Awatar użytkownika
tiamat
Posty: 42
Rejestracja: 2014-11-11, 12:25
Lokalizacja: podkarpacie

Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tiamat »

A jak to wszystko myślisz zabudować,cały układ napędowy wraz ze sterownikami?
W szkole życia nie ma wakacji
_____________________________________________________________ Mobil 1-HERBERT I+SIRIO T3;SIRIO SNAKE 27 115cm+DENSEI EC-2002 po tuningu+NOKIA SP-3
Mobil 2 HERBERT I+SIRIO TURBO 5000+ASTATIC ROAD DEVIL+MOTOROLA RSN 4001
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Doświadczalny obrót anteny z wiertarki udarowej.

Post autor: tarnus »

tiamat pisze:A jak to wszystko myślisz zabudować,cały układ napędowy wraz ze sterownikami?

W tej wersji co jest teraz, sterownik w domu a na maszcie tylko obrotnica. Na połączenie między sterownikiem a obrotnicą mam teletechniczny wieloparowy przewód żelowany który wciągnę do kanału ziemnego na przewody który jest między domem a antenami.
Natomiast w wersji z kompasem cyfrowym, gdybym robił, byłoby to urządzenie niezależne w całości na maszcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”