• Dane propagacyjno-pogodowe
  • Mapa

Montaż anteny i jej złamanie

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Sesjusz » 2016-03-10, 13:33

Witam,

W moim bloku - szczyt dachu, na nim balkonik wyjściowy, dach mocno spadzisty, zamontowałem Sirio New Tornado na maszcie 2 metrowym. Antena po 2 latach się złamała, kiedyś podczas mocnego wiatru nakręciłem film jak się zachowuje antena:

https://www.youtube.com/watch?v=3jnV_gleC_Y

Anteny obok są nieużywane lecz nie mogę ich zdjąć, odległość anteny CB do starych anten TV to około 2-3 metrów. Nie psuły mi SW'R'u. Lepiej mieć tak zamontowaną antenę niż w oknie samochodówkę. Tak zezwoliła mi spółdzielnia.

Po 2 latach antena wgląda tak, złamała się (dokładnie ten plastik pod zwojem) i wisiała na drucie uzwojenia:
https://lh4.googleusercontent.com/SIO5yM-xW5kXGYB3ijeuwi6CMFdWxUXQAXOpiLcblc8YjrFHqa2VxTLIQbnrcYeABtGzsg=w1576-h975
https://lh5.googleusercontent.com/X9_MiWLr4II-fG7ted4zRChKdWi2IAfgjWeyYcNiCZuQfblvbonMJRjYf2QxtVE6Dtef8A=w1576-h975
https://lh6.googleusercontent.com/-NYX2lJz9OFsMusP8iv7p6blelTR6hg-O40xZfEVuoun5txc9vXmGINXCHcTBoXjJI0AZQ=w1576-h975

Domyślam się czego nie dopracowałem w montażu, mam już kolejną antenę i chcę w taki sposób ją zamontować by było jeszcze bezpieczniej, by uniknąć złamania.

Antena to Sirio Gain Master z uwagi na lekkość, a to dla mnie ważne gdy operuję nią na spadzistym dachu anteny, oraz z uwagi na prostotę instalacji, brak przeciwwag oraz jej wytrzymałość - włókno. Chcę zminimalizować ryzyko odczepienia się czegokolwiek. Budynek 4 piętrowy w centrum miasta i pod nim kręci się dużo osób.

Co wymyśliłem: do barierki chce zamontować dłuższy maszt, tak by z anteną gibało sie 2 metry masztu a jego reszta (około 1 m) będzie przymocowana do barierki. Tak więc całość masztu to około 3 m. W instrukcji od Gain Mastera piszą, że można zamontować trzy odciągi w postaci linek nylonowych, trzeba je włożyć pod pierścień ściskający 2 i 3 segment anteny. Zamierzam kupić linki o przekroju 4-6mm, włożyć pod ten pierścień i przywiązać antenę w trójkątnym rozstawie linek w różne miejsca na spadzistym dachu (barierka, niski komin, metalowe ucho wystające z dachu na prowadzenie odgromnika, akurat puste bez odgromnika).

Zastanawiałem się nad odciągami i pierścieniem na odciągi do masztu, ale on będzie niski, myślę że lepiej zrobić odciągi na antenie wg. zaleceń Sirio. No i najłatwiej mi będzie operować na dachu linkami nylonowymi (niż metalowymi).

W sprawie uziemienia mam kupiony drut odgromnikowy ocynkowany 8mm, jedna końcówka przymocowana trójnikiem odgromnikowym do instalacji odgromnikowej dachu, druga końcówka wciśnięta i zaciśnięta w cymbat trzymający maszt anteny. Kabel H155 (około 20 metrów ) idzie od gniazda anteny do gniazda w radiu po bloku przy rynnie, nie jest uziemiony w żaden sposób ten kabel. Podczas burzy odkręcam kabel antenowy od radia.

Jakie jeszcze działania byście mi polecili ? Chciałbym zastosować lekki maszt ale odporny na gibanie w wietrze, który się nie złamie czy skrzywi, powiedzmy że będzie to maszt aluminiowy 3,0m 40mm x 1,5mm (na pewno nie chce dłuższego). W instrukcji Sirio zalecają maszt stalowy. Będzie sporo cięższy tak myślę. Czy przy takiej długości masztu faktycznie zawracać sobie głowę masztem stalowym ocynkowanym ? Głównie chodzi mi o niską wagę, dach jest spadzisty, wyjdę na dach ze skręconą anteną i przykręconą do masztu, to łącznie będzie długie i trochę ważyć. Tak więc od razu to chcę przykręcić do barierki bez ryzykowania zsunięcia się czy potknięcia na dachu.
Baza: CRE 8900, Sirio New Tornado, Ham-Master ZETAGI ABV-131S
Auto: President Johnny III, Sirio T3, President Maryland, Super Santiago
Sesjusz
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 1
Podziękowań: 0

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez smugler » 2016-03-10, 13:40

Lepszy kabel zastosuj.
Uziemiaj instalację.
Baza: Alan87 + Sirio 27d dipol
Mobil: Yosan Micro + CB PIRAT helikalna/Peiying CB003/Thunderpole TANK WHIP
--------------------------/MIASTO/------------/TRASA/------------/MOBIL-DX/---------
smugler
 
Posty: 274
Dołączył(a): 2016-01-03, 13:06
Podziękował : 17
Podziękowań: 2
Znak/ranga: dkc063

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Sesjusz » 2016-03-10, 14:24

Smugler dziękuję za rady. Kabel nie jest najlepszy ale jest giętki i wchodzi przez okno. Na ten czas nie mogę sobie pozwolić na lepszy, średnica kabla wzrośnie :/ BTW ten pracuje na prawdę fajnie.

Uziemioną mam tylko antenę. Jaką sposób uziemienia instalacji byś polecił ? W którym miejscu i czego powinienem użyć ?

W sprawie masztu, czy w moim przypadku będzie odpowiedni aluminiowy 3 metrowy czy jego sprawność mechaniczna jest za mała do tej anteny ?
Baza: CRE 8900, Sirio New Tornado, Ham-Master ZETAGI ABV-131S
Auto: President Johnny III, Sirio T3, President Maryland, Super Santiago
Sesjusz
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 1
Podziękowań: 0

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez smugler » 2016-03-10, 14:57

Uziemiając instalację miałem na myśli antenę.

Są jeszcze odgromniki zakładane na kabel ale nie używałem więc trzeba pytać dalej.

Linki wybierz odporne na uv zeby nie rozpadły sie po kilku miesiącach na słońcu deszczu itp
Baza: Alan87 + Sirio 27d dipol
Mobil: Yosan Micro + CB PIRAT helikalna/Peiying CB003/Thunderpole TANK WHIP
--------------------------/MIASTO/------------/TRASA/------------/MOBIL-DX/---------
smugler
 
Posty: 274
Dołączył(a): 2016-01-03, 13:06
Podziękował : 17
Podziękowań: 2
Znak/ranga: dkc063

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez SP9 » 2016-03-10, 15:35

Gain Master jest lekki i odporny na wiatr - ogólnie daje rade i jest wygodny...tylko mniej słyszy niż aluminium ...., jeżeli chcesz dać dłuższy maszt to daj odciągi, co do kabla - zarób wtyk za oknem i daj beczkę by móc rozpiąć kabel, jak nie używasz radia kabel za oknem - nie w domu, a jak w domu to koniecznie musisz go uziemić ze względów bezpieczeństwa, najprościej kupić gniazdo UC1 takie jak do radia połączyć żyłę gorącą z masą jednym przewodem i uziemić np do kaloryfera - jeżeli instalacja jest uziemiona. Najwygodniejsze jest wyjście pierwsze - kabel rozpinany za oknem.....
Warto naprawić uszkodzona antenę - choćby po to by ją sprzedać, jak możesz wytocz z tworzywa lub zleć komuś wytoczenie uszkodzonego elementu i złóż antenkę na nowo
Obrazek
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Baofeng UV5R, Baofeng UV3R+
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Komunica HF-PRO-1 + garść anten do ręczniaków
SP9
Avatar użytkownika
 
Posty: 7969
Dołączył(a): 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH
Podziękował : 36
Podziękowań: 212

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Sesjusz » 2016-03-10, 17:44

Dzięki Wojtek.

Co do anteny SIRIO New Tornado to oddałem ją w ramach reklamacji, kontaktowałem się z Sirio z Włoch i uznali to za słabą stronę posiadanej przeze mnie anteny. Uzyskałem możliwość wymiany za dopłatą. Znam minusy Gain Mastera, długo się zastanawiałem i idę na kompromis, jak kiedyś będę miał płaski dach to założę inną, cięższą antenę alu. Teraz niestety Gain Master.

Maszt jak piszesz zrobię ciut dłuższy, o metr. Czy odciągi, o których pisałem, będą odpowiednie ? Chodzi mi o te z instrukcji do Gain Mastera - nylonowe linki (pewnie podobne do tych namiotowych) włożone w pierścień zaciskowy 2 i 3 segmentu anteny. Czyli linki by odochodziły powyżej połowy anteny w dół. Antena by była już ustabilizowana powyżej jej połowy. Druga opcja z instrukcji od GM to odciągi stalowe wysokich masztów. Ale pamietajmy, że u mnie to tylko 3 metry masztu, może nawet 2,5-2,7m.

A dlaczego muszę wyższy maszt - by na wietrze antena nie uginała się u jej nasady co by mogło znów spowodować złamanie przy uzwojeniu dolnym, w Gain Master też widzę w tym miejscu czarny plastik (chociaż pewnie to jakieś inne tworzywo). Natomiast by antena pracowała wraz z masztem, by maszt również się uginał. Dlatego ważną informacją dla mnie jest - czy maszt w tym wypadku musi być stalowy, czy może być aluminiowy. Chciałbym maszt lekki. Dach mam niewygodny.

Uziemienie - tak, kaloryfer mam uziemiony, kiedyś miałem kabel antenowy wkręcony do radia i masę kabla antenowego podłączoną pod kaloryfer do gołego metalu. Kabel się majtał a przy okazji uznałem, że to rozwiązanie bardzo mnie nie zabezpieczy, więc odłączyłem masę kabla antenowego od kaloryfera. Może jednak powinienem zostwić to rozwiąznie ? Jaki powinien być przekrój w milimetrach zastosowanego przewodnika ?

Twoja sugestia, bym połączył żyłę gorącą z masą i to do kaloryfera, to rozumiem tylko po wyjęciu kabla antenowego z radyjka ? Inaczej mówiąc - w czasie burzy mam przykręcać do gniazda zamocowanego na kalorywerze :) Albo - wywalac kabel za okno na parapet. Dobrze to zrozumiałem ?
Ostatnio edytowano 2016-03-10, 17:52 przez Sesjusz, łącznie edytowano 1 raz
Baza: CRE 8900, Sirio New Tornado, Ham-Master ZETAGI ABV-131S
Auto: President Johnny III, Sirio T3, President Maryland, Super Santiago
Sesjusz
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 1
Podziękowań: 0

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez kedar1 » 2016-03-10, 17:52

GM daje sobie radę z wiatrami, ja mam na bloku na wysokości pona 30m i u mnie bardzo mocno dmucha.
na początku za lekko dokręciłem obejmy anteny co mocują ją do masztu mi mi się przekrzywiła.
poza tym incydentem jest OK,
ja bym masztu z aluminium nie dawał, to jest materiał nieodporny na zmęczenie, sto razy zegniesz w tym samym miejscu i się złamie, stal jest o tyle lepsza że się nie rozrywa.
usztywnianie masztu na siłę odciągami to też nie jest dobre rozwiązanie, będzie bardziej gieło antenę, a tak to całość się gibie.
dla bezpieczeństwa można w maszt i antenę wpuścić cienką i mocną linkę z ( nie stalową ofkorz) żeby w razie W po złamaniu części nie spadły na ziemię i nikogo nie uszkodziły.

co do uziemiania kabla, ja to bym nie uziemiał anteny do niczego w domu, tylko zostawił końcówkę za oknem.
jakby j...ło w antenę to masz piorun w domu
kaloryfery kiedyś były żeliwne i na rurach stalowych, teraz to się tak porobiło, że doprowadzenie w nowszym budownictwie jest zrobione na plastikach. nawet w starych instalacjach jak były robione modernizacje to plastik się pojawia. kaloryfer to zły pomysł.
857d
kedar1
Avatar użytkownika
 
Posty: 1396
Dołączył(a): 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami
Podziękował : 13
Podziękowań: 34

Re: Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez kedar1 » 2016-03-10, 17:56

Sesjusz napisał(a):(...ciach...)

Twoja sugestia, bym połączył żyłę gorącą z masą i to do kaloryfera, to rozumiem tylko po wyjęciu kabla antenowego z radyjka ? Inaczej mówiąc - w czasie burzy mam przykręcać do gniazda zamocowanego na kalorywerze :) Albo - wywalac kabel za okno na parapet. Dobrze to zrozumiałem ?


generalnie to kabel antenowy powinien być podłączony tylko i wyłącznie w momencie kiedy korzystasz z radia.
857d
kedar1
Avatar użytkownika
 
Posty: 1396
Dołączył(a): 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami
Podziękował : 13
Podziękowań: 34

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Sesjusz » 2016-03-10, 18:03

Kedar, a w Twojej instrukcji od GM tez powinno być napisane o trzech linkach nylonowych, by przywiązać je do anteny na pierścieniu zaciskającym 2 i 3 element anteny (licząc od dołu). Nie myślałeś o tym rozwiązaniu ?

Dokładnie tak samo uważam, że maszt będzie tak krótki, że linek odciągowych w nim nie powinienem stosować do masztu, maszt też ma pracować z anteną by ją odciążyć. Natomiast linki nylonowe odciągowe pośrodku anteny (na łączeniu elementu 2 i 3) wydają mi się dobrym pomysłem od Sirio. Jak sądzicie ?

Bardzo fajny pomysł z linką w segmentach anteny, kupił bym więc więcej metrów nylonowej linki. Chcę robić tak , by było bezpiecznie.

Ok, czyli jednak głos za masztem stalowym, szkoda bo będzie mi ciężej na dachu :) Ale jak ma większą wytrzymałość na wyginanie na wietrze to warto go zastosować.
Baza: CRE 8900, Sirio New Tornado, Ham-Master ZETAGI ABV-131S
Auto: President Johnny III, Sirio T3, President Maryland, Super Santiago
Sesjusz
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 1
Podziękowań: 0

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez SP9 » 2016-03-10, 19:07

jak miałem Gainmastera nie robiłem mu odciągów...nie miałem jak i przetrwał wszystkie wichury
Obrazek
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Baofeng UV5R, Baofeng UV3R+
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Komunica HF-PRO-1 + garść anten do ręczniaków
SP9
Avatar użytkownika
 
Posty: 7969
Dołączył(a): 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH
Podziękował : 36
Podziękowań: 212

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Slawo13 » 2016-03-10, 20:24

Mam Gainmastera na maszcie stalowym 3m, rura o średnicy zewnętrznej 32mm nie robiłem żadnych od ciągów
nic się nie dzieje a kilka razy już nie żle dmuchało.
Mobil: Albrecht AE 485 S/KPO 532/Performer 1000/Solarcon 204/Sigma Stinger CL/TRC-474
Baza: KPO DX 5000 V6/Densei 2002 tuning Konektor/Astatic 104M6B/Sirio GM/Sonar LS-350/KL 203-P
161 OS 164
Slawo13
Avatar użytkownika
 
Posty: 740
Dołączył(a): 2014-06-21, 17:49
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Podziękował : 26
Podziękowań: 30
Znak/ranga: 161OS164

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Sesjusz » 2016-03-10, 20:30

Slawo, a czy maszt masz aluminiowy czy stalowy ? Jak długi odcinek masztu jest powyżej ostatniego uchwytu/cybatu ? Inaczej: jak długi odcinek masztu gibocze się wraz z anteną ? U mnie IMHO był za krótki odcinek masztu wyginającego się na wietrze wraz z anteną. Tak za duża siła działała na dół anteny ... i się złamała ! :/

No właśnie, czy maszt stalowy też pracuje na wietrze ? Wygina się odciążając antenę ? W jak dużo mniejszym stopniu się wygina maszt stalowy ?
Baza: CRE 8900, Sirio New Tornado, Ham-Master ZETAGI ABV-131S
Auto: President Johnny III, Sirio T3, President Maryland, Super Santiago
Sesjusz
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 1
Podziękowań: 0

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Slawo13 » 2016-03-10, 20:40

Maszt stalowy ,wystaje po wyżej ostatniego mocowania jakieś 2,2m , w czasie bardzo mocnego wiatru maszt
delikatnie pracuje .
Mobil: Albrecht AE 485 S/KPO 532/Performer 1000/Solarcon 204/Sigma Stinger CL/TRC-474
Baza: KPO DX 5000 V6/Densei 2002 tuning Konektor/Astatic 104M6B/Sirio GM/Sonar LS-350/KL 203-P
161 OS 164
Slawo13
Avatar użytkownika
 
Posty: 740
Dołączył(a): 2014-06-21, 17:49
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Podziękował : 26
Podziękowań: 30
Znak/ranga: 161OS164

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez Sesjusz » 2016-03-10, 22:42

Dzięki za odzew. No właśnie tego aspektu pracowania masztu we wietrze nie do końca rozumiem, jak mocno powinien pracować maszt. Maszty stalowe prawie że stoją w miejscu i proszę jak to się kończy dla anteny, na którą działają zbyt duże siły:

ten film warto zobaczyć, od 30 sekundy zaczyna się masakra z Gain Masterem, rozpada się:
https://www.youtube.com/watch?v=z__-GTd-O0w

Kolejny film z tą anteną i wiatrem, maszt stoi w miejscu, w estremalnych momentach widac ze antena w tym samym miejscu ma słaby punkt:
https://www.youtube.com/watch?v=P-NXGQeFAPY

I kolejny, jest wiele zdjęć w necie ze antena jest połamana nad samym uzwojeniem:
https://www.youtube.com/watch?v=CKdRFO0_5PI

I tu, maszt jak ze stali, ani drgnie, w końcu stalowy, film pewnie jakiegoś forumowego kolegi:
https://www.youtube.com/watch?v=SHWnNHNHZhI

Tak samo siły działały na moją antenę Sirio New Tornado, miałem którki maszt aluminiowy, chyba za krótki, maszt mało gibał się, za dużo sił działało na antenę i tak pękła:
https://goo.gl/8AbKXv
https://goo.gl/ca8tcR

Jak wypośrodkować by maszt nie był za sztywny ? Maszt aluminiowy przynajmniej bardziej pracuje niż stalowy. Bardziej by mi odpowiadał maszt aluminiowy bo jest lżejszy, o długości 2metry-3metry i przekroju 40mm x 1,5mm. Ale jeśli ma się złamać na wietrze lub masz ma za mało pracować we wietrze to lipa, nie chce złamać kolejnej anteny :/
Baza: CRE 8900, Sirio New Tornado, Ham-Master ZETAGI ABV-131S
Auto: President Johnny III, Sirio T3, President Maryland, Super Santiago
Sesjusz
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2014-01-27, 11:48
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 1
Podziękowań: 0

Montaż anteny i jej złamanie

Postprzez SM147 » 2016-04-23, 16:14

Też mam antenę New Tornado, stoi od 2 lat na maszcie wolno stojącym, maszt ma 9,5 metra, do niego dokręcona jest rura aluminiowa 3m, a do niej dopiero antena. W życiu nie widziałem, żeby się tak gięła jak te na filmach. Najlepiej postaw to na maszcie alu, będzie pracować razem z anteną.
SP9WAT
TRX: Yaesu ft950, FT2800, Lincoln I, Grant II, Midland CT790, Jimmy
Anteny: Tornado, Delta M0PLK, Lafayette 6000 (x510), FD4, FD3, LW33
Mikrofony:HM300, EC-2002, BEHRINGER MIC SYSTEM
Mobile: Sirio 145
KF/UKF PALOMAR 200X, ALAN HQ1818, przełącznik SP1BKS, MUSB1014 SP3CHT
SM147
Avatar użytkownika
 
Posty: 118
Dołączył(a): 2015-11-29, 21:05
Lokalizacja: KO00AA
Podziękował : 1
Podziękowań: 4
Znak/ranga: SP9WAT

Następna strona

Powrót do Maszty i Instalacje Antenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości