uziemienie anteny bazowej

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

wicherek
Posty: 15
Rejestracja: 2016-06-14, 21:56
Znak/ranga: 161OS202
Lokalizacja: k/Kalisza

uziemienie anteny bazowej

Post autor: wicherek »

Czy koniecznie trzeba uziemiać maszt antenowy z rur metalowych zakopanych na głębokość 1m, grunt wilgotny, woda na spodzie dołka przy zakopywaniu rury
Wiesław 161OS202
Baza Intek HR5500v6 FD1818 + KL203-P Ant.SIRIO 2016 5/8 Mobil TTI8800 Ant.ML 145 Baofeng UV-5R
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

uziemienie anteny bazowej

Post autor: januwojt »

Do sprawnego działania systemu antenowego takie uziemienie wystarczy , ale może być za słabe jeśli chodzi o ochronę odgromową . Kolejna rzecz jeśli teren jest mokry , to uziemienie będzie nieskuteczne w zimie podczas ostrego mrozu . Gdyż zamarznieta gleba nie przewodzi . Punkt przemarzania w Polsce to ok 1,2 m . jeśli to nie kłopot wbij ze dwie stalowe rurki grubości 1/2 cala pocynkowane , o długości ponad 2 m w niewielkiej odległości od masztu i podłącz je do masztu grubym przewodem .
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: uziemienie anteny bazowej

Post autor: AntekPabianice »

januwojt pisze: jeśli to nie kłopot wbij ze dwie stalowe rurki grubości 1/2 cala pocynkowane , o długości ponad 2 m w niewielkiej odległości od masztu
Możesz skorzystać z tego poradnika:
http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?f= ... ead#unread" onclick="window.open(this.href);return false;
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
wicherek
Posty: 15
Rejestracja: 2016-06-14, 21:56
Znak/ranga: 161OS202
Lokalizacja: k/Kalisza

uziemienie anteny bazowej

Post autor: wicherek »

Dziękuje,skorzystam z porad
Wiesław 161OS202
Baza Intek HR5500v6 FD1818 + KL203-P Ant.SIRIO 2016 5/8 Mobil TTI8800 Ant.ML 145 Baofeng UV-5R
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Re: uziemienie anteny bazowej

Post autor: HOŁDYS »

januwojt pisze:Do sprawnego działania systemu antenowego takie uziemienie wystarczy , ale może być za słabe jeśli chodzi o ochronę odgromową . Kolejna rzecz jeśli teren jest mokry , to uziemienie będzie nieskuteczne w zimie podczas ostrego mrozu . Gdyż zamarznieta gleba nie przewodzi . Punkt przemarzania w Polsce to ok 1,2 m . jeśli to nie kłopot wbij ze dwie stalowe rurki grubości 1/2 cala pocynkowane , o długości ponad 2 m w niewielkiej odległości od masztu i podłącz je do masztu grubym przewodem .

Podczas ostrego mrozu ryzyko wyładowań jest znikome
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

uziemienie anteny bazowej

Post autor: SP9 »

:mrgreen: niby tak...ale lepiej zrobić uziemienie jak należy i mieć z głowy, z reguły partyzantka i robienie czegoś na chwilę, z kompromisem po oszczędnościach (czasu, pracy i kasy) lubi się mścić
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

uziemienie anteny bazowej

Post autor: cassiopeia »

Zapraszam do mnie na oględziny instalacji odgromowej anteny ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

uziemienie anteny bazowej

Post autor: SP9 »

:-P tak dobrze ??? Wzorowa ??
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

uziemienie anteny bazowej

Post autor: AntekPabianice »

No, baa... ;-)
Sam widziałem..
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: uziemienie anteny bazowej

Post autor: januwojt »

HOŁDYS pisze:
januwojt pisze:Do sprawnego działania systemu antenowego takie uziemienie wystarczy , ale może być za słabe jeśli chodzi o ochronę odgromową . Kolejna rzecz jeśli teren jest mokry , to uziemienie będzie nieskuteczne w zimie podczas ostrego mrozu . Gdyż zamarznieta gleba nie przewodzi . Punkt przemarzania w Polsce to ok 1,2 m . jeśli to nie kłopot wbij ze dwie stalowe rurki grubości 1/2 cala pocynkowane , o długości ponad 2 m w niewielkiej odległości od masztu i podłącz je do masztu grubym przewodem .

Podczas ostrego mrozu ryzyko wyładowań jest znikome
Nie o wyładowania w czasie mrozu chodzi . Tylko o radiowy aspekt uziemienia w instalacji antenowej . Przy płytkim wkopaniu uziomu i zamarzniętej glebie nie ma uziemienia wcale . W przypadku pionowej anteny CeBe może nie ma decydującego znaczenia poza zwiększonym szumem , snopieniem i trzaskami , a w mrozie powietrze lubi sie jonizować .... W przypadku nie których anten drutowych zwłaszcza LW , antena traci skuteczność .
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Re: uziemienie anteny bazowej

Post autor: HOŁDYS »

januwojt pisze:
HOŁDYS pisze:
januwojt pisze:Do sprawnego działania systemu antenowego takie uziemienie wystarczy , ale może być za słabe jeśli chodzi o ochronę odgromową . Kolejna rzecz jeśli teren jest mokry , to uziemienie będzie nieskuteczne w zimie podczas ostrego mrozu . Gdyż zamarznieta gleba nie przewodzi . Punkt przemarzania w Polsce to ok 1,2 m . jeśli to nie kłopot wbij ze dwie stalowe rurki grubości 1/2 cala pocynkowane , o długości ponad 2 m w niewielkiej odległości od masztu i podłącz je do masztu grubym przewodem .

Podczas ostrego mrozu ryzyko wyładowań jest znikome
Nie o wyładowania w czasie mrozu chodzi . Tylko o radiowy aspekt uziemienia w instalacji antenowej . Przy płytkim wkopaniu uziomu i zamarzniętej glebie nie ma uziemienia wcale . W przypadku pionowej anteny CeBe może nie ma decydującego znaczenia poza zwiększonym szumem , snopieniem i trzaskami , a w mrozie powietrze lubi sie jonizować .... W przypadku nie których anten drutowych zwłaszcza LW , antena traci skuteczność .

Nie zauważyłem szumu, snopień trzasków i innych dziwactw. Rurka jak to piszesz albo zda egzamin, albo i nie więc trzeba to wszystko jeszcze pomierzyć. Grunt to dobry GRUNT!!!!
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

uziemienie anteny bazowej

Post autor: januwojt »

Każdy w domu dysponuje mostkiem do pomiaru uziemień , więc to żaden problem .......
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

uziemienie anteny bazowej

Post autor: olo_r »

ja mam barierkę i innej opcji nie mam - nie mierzyłem, tak czy siak prawdopodobnie czyli w 99,9 procent uziomm pomaga a w dopasowaniu LW w terenie jest niezbędny. Można kombinowac z zamiennikiem czyli przeciwwagami ale to już ekwiwalent.

A grunt to grunt.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”