Przełącznik antenowy 5:1

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Przełącznik antenowy 5:1

Post autor: tarnus »

Od dawna nosiłem się z zamiarem zmniejszenia ilości fiderów które wchodzą do mojego radioshacka, aby zmniejszyć bałagan z kablami.
Idea jest taka. Na "polu antenowym" posadowić małą hermetyczną skrzynkę do której będą doprowadzone fidery ze wszystkich anten KF-owych. Dwie anteny UKF pozostaną po staremu osobnymi fiderami. Rury w ziemi już są wkopane a fidery powciągane.
Od skrzynki do radioshacka w rurze zakopanej w ziemi około 20mb kabla Airom plus (tłumienie 0,3dB/20m przy 28MHz). W skrzynce będzie zamontowany mojego projektu i wykonania przełącznik na przekaźnikach. Przełącznik zdolny do przełączania pięciu anten. Przełącznik poprzedzony będzie uziemionym odgromnikiem na każdy doprowadzony do skrzynki fider.
Przełącznik przekaźnikowy działa tak, że nie wybrane anteny są zwierane do masy. Można oczywiście wybrać też pozycję zero, czyli wszystkie anteny odłączone i uziemione.
Sterowanie zdalne z radioschacku w pierwszym stadium rozwojowym to zwykły przełącznik obrotowy 6 pozycyjny 0-1-2-3-4-5, w niewielkiej obudowie wraz z zasilaczem 12V. Połączenie z przełącznikiem anten skrętką w tej samej rurze w ziemi co fider główny.
Oto kilka zdjęć z poszczególnych faz wykonania przełącznika.

Płytka po naniesieniu ścieżek metodą termotransferu.
Obrazek

Płytka po wytrawieniu.
Obrazek

Przymiarka kołków oraz gniazd. Wszystkie kołki będą wlutowane z drugiej strony. Niektóre z obu stron.
Obrazek

Przymiarka przekaźników. Jak widać druga strona płytki ma pozostawioną miedź na całości. Nie chciało mi się trawić zbędnych miejsc więc wokół pinów tylko nieco rozwierciłem miedź aby nie było zwarć.
Docelowo miejsca miedzi gdzie po drugiej stronie biegną ścieżki sygnałowe w.cz. wyfrezowałem ręcznie. Następnie wlutowałem kołki, zabezpieczyłem tą stronę lakierem i dopiero wtedy wlutowałem przekaźniki na stałe.
Obrazek

Strona przekaźników po wlutowaniu.
Obrazek

Strona gniazd po wlutowaniu.
Obrazek

Czas na stwierdzenie co to z tego wyszło, czyli pomiary.
Zmierzony SWR jaki wprowadza przełącznik nie przekracza wartości 1,09 na 30MHz. Im niżej tym lepiej. Na 3,7MHz już tylko 1,03. Pomiar wykonałem analizatorem MAX4. Przełącznik podczas pomiaru był obciążony sztucznym obciążeniem 50ohm firmy Micronde. Przed pomiarem kontrolnie podłączyłem sztuczne obciążenie bezpośrednio do MAX4 aby mieć porównanie. Bez przełącznika SWR wynosił 1,06 na 30MHz oraz 1,03 na 3,7MHz.
Tłumienie między nie wybranymi wejściami a wejściem wybranym 62dB przy 30MHz. Tłumienie wtrącenia (spadek mocy) 0,1dB przy 30MHz. Im niższe częstotliwości tym lepiej. Na 3,7MHz tłumienie wtrącenia niemierzalne moimi przyrządami. Pomiary tłumienia wykonałem generatorem sygnałowym ADRET 740A, miernikiem modulacji Marconi 2305 oraz kontrolnie własnego wykonania miernikiem mocy wcz.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Przełącznik antenowy 5:1

Post autor: tarnus »

W końcu znalazłem więcej czasu i dzisiaj skończyłem "skrzynkę" antenową.
Jej zawartość to opisany wyżej przełącznik antenowy 5:1 oraz odgromnik 5x.
Pozostało tylko dorobić brakujące patchcordy i wprowadzić fidery pozostałych anten.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”