Antena w mobilu "na środku dachu działało gorzej".

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

c64club
Posty: 110
Rejestracja: 2016-09-15, 03:04

Antena w mobilu "na środku dachu działało gorzej".

Post autor: c64club »

Spotkałem się parę razy z twierdzeniem, że lepiej komuś działała instalacja w mobilu, kiedy antenę wywalił gdzieś w okolice tyłu dachu albo nawet na klapie w sedanie. Zarówno od gościa, który antenę miał "dostrojoną do radia w poprzednim aucie" jak i takiego, ktory miał jakieś pojecie o pojęciu.

Temu pierwszemu ostatnio z litości dla radia (SWR ~3 na #20) przestawilem magnesówkę na środek dachu i podstroiłem. Uwierzył, że antenę dopasowuje się do auta, kiedy mu pokazałem, ze wysoki SWR to już czerwone pole na mierniku :) Nawet sobie zaznaczył markerem gdzie ją postawić jak zdejmie. Ale jak tydzień później do mnie przyjechał z czymś tam, to znów miał z tyłu bliżej rogu bo "jak mi przestawiłeś to zaczęła bardziej szumieć i gorzej się było dopytać o miśki". Radio Alan 109 "Ladybug Shop Edition", antena marki antena ze "szklaną" cewką.
Pomyślałem sobie "pod podwoziem w poziome zamontuj, to na przyziemnej lepiej pogadasz", ale dałem sobie spokój.

W sobotę albo przy okazji zmiany anteny u brata zdadałem się z paroma gośćmi z jego pracy i nie wiem - moda w danym zakładzie czy jak - ale zgodni byli co do tego, że lepiej do tyłu albo na rogu, bo na środku więcej szumi. I na parkingu rzeczywiście same mobilki tak poustawiane.

Co musi się stać, żeby "gdzieś z brzegu było lepiej"? Antena głuchnie tak ustawiona i mniej szumów dociera do usera więc lepiej? Dalej od silnika i siewników pod maską? Lepsza przeciwwaga w przód i łatwiej się dogadać z tymi z naprzeciwka?
Rzetelnej informacji o poczynaniach dynastii Kim, nie szukaj w koreańskiej gazecie.
pkobierecki
Posty: 103
Rejestracja: 2013-10-12, 17:01
Lokalizacja: Oleśnica

Antena w mobilu "na środku dachu działało gorzej".

Post autor: pkobierecki »

Hipotez jest wiele, może po prostu bardziej głucha w tym miejscu a skoro robią łączności na max 2 kilometry to nawet korzystna sytuacja bo nie trzeba squelchem kręcić. Z moich obserwacji wynika, że niezależnie jak długie anteny się komuś zamontuje on i tak tak ogłuszy to radio, że nic nie odbierze. Prawda jest taka, że ludziom nie chce się kręcić gałami i zwykle mają squelcha ustawionego bez przerwy bardzo wysoko żeby im się szumy w mieście nie przebijały. Jak sobie taki przeciętny mobilek antymiśkowy kupi długa antenę i postawi na dach to dość, że musi pamiętać przy wjeździe do garażu to dodatkowo bardziej szumi bo dotrą słabsze sygnały. A tak to szklana cewka na bagażnik, dostrojenie anteny do radia :D i jazda mobilki jak tam ścieżka. Umówmy się- większość ludzi to ignoranci których nie obchodzi to jak to radio działa a na lekcjach fizyki o falach zajmowali się spaniem. Nie mówiąc już o tym, że nie mają zamiaru w jakikolwiek sposób pogłębić wiedzy w jakimkolwiek temacie. Takie ogólnożyciowe podejście.

Czasem ludzie wiedzą, że interesuję się radiołącznością i spytają się o jakieś dobre radyjko a najważniejszym warunkiem jest to, żeby nie szumiało bo to denerwuje. Ja rozumiem po części takie podejście bo z drugiej strony to radio jest dla nas a nie my dla radia. Ludzie chcą sprzęt łatwy w obsłudze i żeby nie szumiał. Większość ludzi ma tak poskręcane radia, ze chyba lepiej jak by sobie kabel w bagażniku wozili zwinięty bo to bez różnicy a radio rozkręcili. Przynajmniej antena by och nie wkurzała.

No malowany wręcz President Teddy i Florida :D

Powiem Wam, że jak przychodzi do mnie człowiek który ma w głębokim poważaniu radiołączność i nawet nie ma w planie zrozumieć czym jest bramka szumów to mam go namawiać na dwumetrową antenę i drogie manualne radio? Najtańszy szajs z sprawnym Autosquelchem i to wszystko co potrzeba takiej osobie. Nawet pokrętło od kanałów nie jest potrzebne bo i tak nigdy nie przejdą na inny kanał. Trzeba im nastawić na montażu kanał 19 bo sami nie wiedzą nawet na jakim kanale mówią mobilki o smerfach.

I teraz wracając do twojego tematu to spróbuj takiej osobie powiedzieć, ze jak radio szumi to znaczy, ze odbiera więcej sygnałów a te pokrętełka to trzeba używać i dostosowywać do warunków miasto/teren pozamiejski. Nie pojmą tego a Twoja ewangelizacja zostanie wyśmiana :D
Apollo Road Blues V2 + Virginia
Motorola GP360
Motorola XT660d
c64club
Posty: 110
Rejestracja: 2016-09-15, 03:04

Antena w mobilu "na środku dachu działało gorzej".

Post autor: c64club »

Ewangelizować nie ma sensu, choć można w miarę kumatego delikwenta przewieźć swoim i niech na własne uszy usłyszy:
- jak przez przypadek pogadasz Katowice-Trzebinia i "kilka" km wcześniej wiesz o korku na DK79 i jak go ominąć (+ twój komentarz: do tego służy radio, ale trzeba trochę gałą pokombinować)
- klikadziesiąt komunikatów, których na swoim by nie usłyszał (reakcja: ale dzisiaj gadają dużo, normalnie to prawie cisza jak jadę)

Z tym kanałem to racja. Przełączyć "knefel" na 19, a jak radio startuje na 9 i ma szybką 19 na monostabilnym, to zapałkę wrazić żeby cały czas na 19 szło. Rozmowy na 9 (bo tak radio wystartowalo) nie raz słyszałem. Jacy goście zdziwieni, że nie mogli się niczego dowiedzieć o migracjach niedźwiedzi..

ALE - rozmowy o "laikach" to tutaj offtop. Nie chodziło mi o gości którzy ustawili antenkę w dziwnym miejscu, bo szwagier gdzieś wyczytał że tak lepiej (a szwagier się zna, kiedyś widzial cb-radio).

Zaciekawiło mnie, że praktyka komuś wykazała, że gdzieś z boku lepiej i po próbach na słuch (niechby i nie rozumiejąc) nawet dołożył wysiłku żeby tam antenę zostawić. Jeździ taki, próbuje, anteny nie przestroi (bo nie wie że trza) i mu w ktorymś miejscu odsłuch bardziej się spodoba.
Głuchota zestawu może rzeczywiście komuś pasować.
Rzetelnej informacji o poczynaniach dynastii Kim, nie szukaj w koreańskiej gazecie.
marjanek
Posty: 91
Rejestracja: 2013-01-18, 13:08
Lokalizacja: biora sie dzieci

Re: Antena w mobilu "na środku dachu działało gorzej".

Post autor: marjanek »

Mnie to nawet nie dziwi że ktoś ma taka tezę że na środku dachu szumi i słaby zasięg, bo jak auto po dachowaniu i na dachu tona szpachli....:p

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
AdamJas
Posty: 269
Rejestracja: 2013-01-31, 12:38
Znak/ranga: SQ9AJ
Lokalizacja: JN99LW - Goczałkowice

Antena w mobilu "na środku dachu działało gorzej".

Post autor: AdamJas »

Jak nie chce żeby mu szumiało, to niech sobie Yanosika kupi.
Przepraszam za "fajsbukowy" komentarz, ale nie rozumiem zupełnie, że ktoś kupuje radiotelefon do auta i ma pretensje, że szumi. Musi szumieć to jest w tym najlepsze. Na środku dachu zestrojona antena z autem i radiem pewnie więcej szumi bo więcej słyszy. Rozwiązanie - daj mu antenę tam gdzie była, ustaw SWR na 3 - 4 i sam zobaczysz jaki "będzie Pan zadowolony", że mu ustawiłeś wszystko na święta. :bravo:
Obrazek

Yaesu ft 857D) / UV-8HX HD / DR-135-DX / Legend II / MFJ-969 / MAAS SPS-30II 30A / Patyk 5/8 fali / MA-200 2m/70cm / President Ml-145 / Sirtel Santiago 1200
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”