wybór anteny na komin dachu domu

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Dzień dobry. CB zaczyna mnie wciągać.
Mam teraz ochotę wyjąć z auta Alana87 i podłączyć go w domu (a do mobila wrzucić coś mniejszego).
Pomysł jest taki, że mam dom ze skośnymi dachami pokryty blachodachówką, a na szczycie dachu mam bity blachą prostokątny komin do wentylacji. Myślałem, aby otworem wentylacji zrzucić kabel do pokoju (wychodziłby kratką wentylacyjną. Dł. kabla ok. 15m). Komin na wysokości 10m od ziemi. Dookoła mnie kilka innych domów ( każdy w odległości ok. 50 - 100 m od mojego domu).

I teraz pytanie: jaka antena na ten komin? Od razu zaznaczam, że nie może być wyższa niż 2m, gdyż nie chcę, aby robiła za piorunochron (musi być niższa niż anteny w pobliskich domach). Poza tym z uwagi na moją "połowicę" musi być w miarę "dyskretna", aby nie psuć estetyki domu :( )

Myślałem o 2 opcjach:

1/ Sirio 4000 Megawatt (2m) na podstawie magnesowej na górze komina.
http://www.konektor5000.pl/index.php?p1 ... abel-3-60m" onclick="window.open(this.href);return false;

2/ Sirio 27 Thunder na obejmie kominowej
http://www.konektor5000.pl/index.php?p5 ... b-1-4-fali" onclick="window.open(this.href);return false;

Myślałem o Sirio Signal Keeper, ale już wydaje się za długa i za ciężka na ten komin (nie jest to komin murowany - to dobudowana do dachu konstrukcja z blachy). Tą antenę mógłbym postawić niżej (na innym kominie, który jest solidny), ale wtedy antena byłaby w całości zasłonięta połacią dachu).
http://www.konektor5000.pl/index.php?p1 ... -boomerang" onclick="window.open(this.href);return false;


Akurat w przypadku instalacji domowej bardziej zależało by mi na jakichś DX niż lokalnych rozmowach.
Jak myślicie? Jaki realny zasięg mógłbym uzyskać na takich antenach? Albo z jak daleka bym słyszał korespondencję (w AM lub SSB).

Liczę na konstruktywne porady.
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: SP9 »

Daj sobie spokój z antenami mobilowymi na dachu....I nie puszczaj kabla kominem ... Znajdź miejsce na uczciwy maszt , są do kupienia podstawy z rantem na szczyt dachu - skośny czy prosty, bez różnicy do tego odciągi, zrób raz a porządnie
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Co do masztu i anteny - przemyślę. Ale o co chodzi z tym kablem? Czemu nie może być w przewodzie wentylacyjnym?
Jeśli go tak nie puszczę z dachu, to jak go wprowadzę do domu? Dziury w futrynie okna?
p.s. też jestem z KR ;)
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Coś mi poprzedniego postu nie zapisało, więc ponawiam:

Z antena i masztem jeszcze przemyślę, ale o co chodzi z kablem w wentylacji? Jak mam go wpuścić z dachy do wnętrza domu inaczej? Prze nawiert w futrynie okna? W przewodach wentylacji byłby niewidoczny, a tak - będzie leżał luzem na połaci dachu..trochę nieładnie będzie wyglądać :(

p.s.
też jestem z KR ;) ale nie z NH
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Tak więc ostatecznie wybór padł na Signal Keeper (umieszczona będzie na innym kominie, ale niestety trochę niżej, niż szczyt. Nie mam innej opcji, bo żona nie zgadza się na "choinkę" na środku dachu, a poza tym antena robiłaby za piorunochron (a dom nie ma intsalacji odgromowej).

Ponawiam tylko pytanie, czemu nie prowadzić kabla przewodami wentylacyjnymi? A jeśli to takie zło, to jak Wy rozwiązaliście wejście kabla do domu/mieszkania z dachu?
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: scoffer »

Zło jak zło. Po prostu zabraniają tego przepisy. Po wpuszczeniu kabla przewód wentylacyjny według przepisów przestaje być przewodem wentylacyjnym ;-). Osobiście ja nigdy nie robiłem z tego zagadnienia ;-). Ty zrób jak uważasz.

Pozdr.
Paweł

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
---
AdamJas
Posty: 269
Rejestracja: 2013-01-31, 12:38
Znak/ranga: SQ9AJ
Lokalizacja: JN99LW - Goczałkowice

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: AdamJas »

mormonek pisze:, a poza tym antena robiłaby za piorunochron (a dom nie ma intsalacji odgromowej)
Czyli, wg tego co napisałeś antena by chroniła przed wyładowaniami, za nim by do nich doszło.
Czyli dla Ciebie, rodziny i domu to dobrze :-) jeżeli nie masz instalacji odgromowej ;-)
Piorunochron ma za zadanie odprowadzać ładunki, by nie doszło do wyładowania. Nie ma zadania "ściąganie pioruna", na zasadzie "tu ładuj ile wlezie".

Piorunochron - instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych. Stosowana najczęściej w budownictwie mieszkalnym.
Obrazek

Yaesu ft 857D) / UV-8HX HD / DR-135-DX / Legend II / MFJ-969 / MAAS SPS-30II 30A / Patyk 5/8 fali / MA-200 2m/70cm / President Ml-145 / Sirtel Santiago 1200
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: SP9 »

:bravo:
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

AdamJas pisze:
mormonek pisze:, a poza tym antena robiłaby za piorunochron (a dom nie ma intsalacji odgromowej)
Czyli, wg tego co napisałeś antena by chroniła przed wyładowaniami, za nim by do nich doszło.
Czyli dla Ciebie, rodziny i domu to dobrze :-) jeżeli nie masz instalacji odgromowej ;-)
Piorunochron ma za zadanie odprowadzać ładunki, by nie doszło do wyładowania. Nie ma zadania "ściąganie pioruna", na zasadzie "tu ładuj ile wlezie".

Piorunochron - instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych. Stosowana najczęściej w budownictwie mieszkalnym.
powiem szczerze - nie znam się na elektryce, a z fizyki w szkole miałem raczej kiepskie oceny :oops:
Nie oznacza to jednocześnie, że gdy już taki Signal keeper ściągnie piorun, to nie "pójdzie " on po kablu do CB spalając radio i wywalając w domu wszystkie bezpieczniki przy okazji?
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: Lopez »

Jak będziesz miał szczęście, to tylko spali Ci instalację w całym domu i rozwali komin. Antena piorunów nie ściąga, inaczej zmieniali byśmy anteny po każdej burzy.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Lopez pisze:Jak będziesz miał szczęście, to tylko spali Ci instalację w całym domu i rozwali komin. Antena piorunów nie ściąga, inaczej zmieniali byśmy anteny po każdej burzy.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ok. Wciąż nie wiem , czy to sarkazm, żart, czy na poważnie....
Więc reasumując : czy w takiej konfiguracji : antena na kominie w domu bez instalacji odgromowej, a antena nieuziemiona (bo nie ma do czego) to bezpieczna zabawa?
Czy po prostu dać sobie spokój, a te parę stówek, które miałem przeznaczyć na instalację wydać na inne przyjemności?
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: SP9 »

Tia....Jeszcze koniecznie zrób uziom na instalacji gazowej, albo na "bolcu" w gniazdku.....Ten temat to jakaś prowokacja ????
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Wojtek KR pisze:Tia....Jeszcze koniecznie zrób uziom na instalacji gazowej...Ten temat to jakaś prowokacja ????
Nie, nie prowokacja. Po prostu szukam porady. Nie każdy ma doktorat z elektrotechniki, a nie chciałem na początek czegoś spaprać w nieświadomości.
Dziękuję za pomoc tym, którzy chcieli naprawdę pomóc, a tym którzy się ponabijali - też życzę wszystkiego najlepszego. Mam nadzieję, że mieli ubaw.

W sumie szkoda, że w latach 90tych dałem sobie na wiele lat spokój z CB (a były to czasy, gdy jeszcze musiałem mieć pozwolenie PAR na zakup i używanie CB) - może dziś miałbym większe doświadczenie w tym temacie i nie musiałbym nikogo prosić o pomoc, a pewno sam mógłbym komuś SZCZERZE pomóc.

Jestem na tym forum "świeżakiem" i nie wiem, jakie tu macie zasady, ale na innych forach gdzie aktywnie działam - staramy się pomagać początkującym, dawać jasne odpowiedzi na ich nawet śmieszne dla nas pytania, a nie się z nich nabijać.

Widać rzeczowych odpowiedzi będę musiał poszukać gdzie indziej, albo zostanę na mobilu nie tracąc nerwów i pieniędzy...
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: AntekPabianice »

mormonek, nie unoś się i nie obrażaj. Tu czasem trafiały się prowokacje "grubszymi nićmi szyte", ale jednak.
Poczytaj trochę forum, to zobaczysz, że jednak tu się pomaga tzw. "świerzakom" ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

AntekPabianice pisze:mormonek, nie unoś się i nie obrażaj. Tu czasem trafiały się prowokacje "grubszymi nićmi szyte", ale jednak.
Poczytaj trochę forum, to zobaczysz, że jednak tu się pomaga tzw. "świerzakom" ;-)
Spokojnie. Za stary jestem, żeby się przejmować drobnostkami.
Ale czy na prawdę aż tak ciężko jest odpowiedzieć na pytanie:

"Czy mogę zamontować antenę signal keeper na kominie na domu bez instalacji odgromowej nie ryzykując przy tym spalenia domu w przypadku burzy?"
Wystarczyłoby "tak" lub "nie" bez zbędnych komentarzy....
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”