wybór anteny na komin dachu domu

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: kgb14 »

Nie polecam. Możesz na własne ryzyko i bez kabla w przewodzie wentylacyjnym.
Polecam przejrzenie działu instalacje CB w domu - jest ze zdjęciami- powinny coś Ci podpowiedzieć.
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: cassiopeia »

nikt Ci gwarancji nie da,że Cie piorun nie walnie...
ja sie nie odważyłem montować anteny na dachu bez odgromu. zrobiłem go sam i podłączyłem tylko pod antene. Śpię spokojnie, że ładunki elektrostatyczne są odprowadzane do gruntu...
ale znam takich co uważają, że odgrom źle wpływa na odbiór i całe życie ich antena stoi na wieżowcu na długim maszcie bez instalacji odgromowej ;-)

aha- i zamontuj keepera na tym wyższym kominie nawet bez masztu, chyba, że faktycznie ten komin jest taki lichy ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: Lopez »

mormonek pisze:
Lopez pisze:Jak będziesz miał szczęście, to tylko spali Ci instalację w całym domu i rozwali komin. Antena piorunów nie ściąga, inaczej zmieniali byśmy anteny po każdej burzy.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ok. Wciąż nie wiem , czy to sarkazm, żart, czy na poważnie....
Opisałem Ci tylko łagodniejszą wersję zdarzenia i wcale to nie jakiś żart czy sarkazm. Gorsza wersja to jest spalony dom. Podstawa przy takim montażu to odgrom i dobrze wykonany, wraz z pomiarami. Inaczej bym nie zaryzykował. Osobiście anteny dookólnej nie mam uziemionej, ale jest na drzewie i ok. 10 m od zabudowań.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: SP9 »

Antena na maszt, porządna instalacja odgromowa, kabel antenowy rozłączany na beczce za oknem, osobiście bałbym się dawać antenę i nie uziemiać jej a kabel puszczać kominem wentylacyjnym, z burzą i piorunami jak z "totolotkiem" .... trafi nie trafi...raczej nie trafi na 99 :roll: ... ale może trafić się tez kumulacją i będzie płacz, zgrzytanie zębami
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Dziękuję!
Właśnie takich informacji oczekiwałem. teraz wiem, co robić.
Cieszę się, że nie zawiodłem się na tym forum ;)
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: HOŁDYS »

Instalacja odgromowa nie zabezpieczy w 100% budynku nikt nie da Ci takiej gwarancji. Co do anteny zamontuj 2 metrową mobilówke, podepnij do uziomu i po sprawie skoro w grę wchodzą tylko anteny do 2 m.
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: kubaopp »

mormonek pisze:Akurat w przypadku instalacji domowej bardziej zależało by mi na jakichś DX niż lokalnych rozmowach.
Jak myślicie? Jaki realny zasięg mógłbym uzyskać na takich antenach? Albo z jak daleka bym słyszał korespondencję (w AM lub SSB).

Liczę na konstruktywne porady.
Anteny które wymieniłeś raczej się nie sprawdzą do łączności DX w dodatku masz metalowy dach co byś nie postawił tak blisko dachu jak zamierzasz będzie działało źle , przy bardzo dobrych warunkach na tych antenach mógł byś odwiedzić każdy kontynent , ale przy obecnych warunkach będzie bardzo słabo i długo nic się nie zmieni , przy odrobinie szczęścia zrobisz Francję , Hiszpanię , Włochy ...
ML145 +DNT Strato FM
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Przed chwilą kupiłem CRT Mike 2.5, który dziś lub jutro "wyląduje" w aucie. Dzięki temu Alan 87 wejdzie do domu. Będę mógł coś kombinować.
Wystawienie masztu planuję dopiero w okolicach wakacji (czas), tak więc i tak na początek wyjmę z auta Sirio ML 145 i spróbujęnasłuchiwać "na parapecie" w połączeniu z Alanem.
Okno pokoju wychodzi na południe, więc może usłyszę kogoś z Myślenic, Nowego Targu itp. Dla mnie to i tak już będzie DX ;)
Jeszcze raz dzięki za porady. Mam trochę czasu więc przemyślę wszystko dokładnie i podszkolę się z tej tematyki.
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: SP9 »

Maszt nie musi być na dachu , jak masz warunki możesz postawić obok domu, przy stalowej rurze wbitej w ziemię i dobrze zabezpieczonej masz z głowy uziemienie...
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: SQ9RNU »

"Czy mogę zamontować antenę signal keeper na kominie na domu bez instalacji odgromowej nie ryzykując przy tym spalenia domu w przypadku burzy?"
Wystarczyłoby "tak" lub "nie" bez zbędnych komentarzy....
Ja bym nie montował - ze swojego doświadczenia z piorunami .
U mnie antena była powyżej dachu w odległości 15 m od domu - piorun odbił się od niej ładując w linie napowietrzną uszkadzając wszystko co była na 1 fazie.

Gdyby antena była na kominie doszedł by pewnie jeszcze remont komina lub cholera co jeszcze.

Od tamtego czasu mam anteny tylko poziome ( LW 56 m na KF ) i Boomeranga Sirio na 5 m maszcie zamontowany na balkonie ( który jest zniżany z 5m do 2m - by nie wychodził poza linie dachu )

I śpię już spokojnie.

Bo ten kto nie widział LIVE co piorun robi zawsze będzie mądrzejszy :)
-=- SQ9RNU -=-
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

Tak więc po Waszych poradach i ostrzeżeniach chyba sięgnę po nową ideę, a mianowicie dipol na linkach.

http://www.konektor5000.pl/index.php?p2 ... alfa-tango" onclick="window.open(this.href);return false;

Antena nie będzie wystawała ponad dach, bo pociągnę ją od szczytu dachu po skosie w dół.
Czy tą antenę się w jakiś sposób jeszcze dostraja pod kątem SWR?
Czy długość kabla 15 m będzie ok?
Jakiego zasięgu można oczekiwać po takim dipolu?
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: MarcinC5User »

Możesz zamontować Signal Kepper tylko musisz pamiętać żeby przy każdej burzy odpinac przewod antenowy od radiostacji. A najlepiej w przypadku kiedy dom nie ma instalacji odgromowej to puścić kabel tak żeby w razie burzy szło go dac za okno. Rzadko się zdarza żeby piorun trafił w antenę, ale też nie jest wykluczone że będziesz miał pecha i grzmotnie akurat w twoją antenę i nie dość że uszkodzi antenę to jeszcze np. Komin na którym będzie zamontowana i będziesz miał kłopoty ze strony administracji/zarządcy budynku. Ewentulanie mozesz zrobić samemu instalacje odgromowa do anteny ale to pójdzie trochę więcej kasy a i nie wiadomo czy zarządca budynku się zgodzi bo trzeba było by wiercic w jego elewacji.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

MarcinC5User pisze:Możesz zamontować Signal Kepper tylko musisz pamiętać żeby przy każdej burzy odpinac przewod antenowy od radiostacji. A najlepiej w przypadku kiedy dom nie ma instalacji odgromowej to puścić kabel tak żeby w razie burzy szło go dac za okno. Rzadko się zdarza żeby piorun trafił w antenę, ale też nie jest wykluczone że będziesz miał pecha i grzmotnie akurat w twoją antenę i nie dość że uszkodzi antenę to jeszcze np. Komin na którym będzie zamontowana i będziesz miał kłopoty ze strony administracji/zarządcy budynku. Ewentulanie mozesz zrobić samemu instalacje odgromowa do anteny ale to pójdzie trochę więcej kasy a i nie wiadomo czy zarządca budynku się zgodzi bo trzeba było by wiercic w jego elewacji.
Zgody to nie problem, bo jedyną osobą, która może mi się nie zgodzić na cokolwiek to moja osobista małżonka :)
(choć tak jak pisałem wcześniej - mogą być problemy z "estetyką" budynku w stylu kabli biegnących po elewacji itp.)
W grę wchodziły by też względy finansowe, bo taka instalacja też pewno swoje kosztuje, a nie chciałbym na początek na nowe hobby wydawać majątku. Raczej wolałbym wpierw spróbować, a gdy mnie wciągnie - dopiero inwestować większe pieniądze.
Co do tego odpinania kabla, to obawiam się sytuacji , co będzie, gdy w domu nie będzie nikogo i akurat wtedy rozpęta się burza? Pozostaje opcja - kabel cały czas poza radiem , a podłączam tylko , gdy chcę posłuchać/ponadawać.

W sumie pozostaje jeszcze opcja, że podłączę antenę do instalacji odgromowej sąsiada, którego dom łączy się z moim (a on ma instalację odgromową na swoim budynku) .. Jeśli się godzi...
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: cassiopeia »

Najlepsza opcja to podpiac sie do sasiada. Jesli nie jest niereformowalny to da sie przekonac bez problemu, jesli naswietlisz mu sprawe w odpowiedni sposob.

Dipol po skosie domu ro slabo bedzie dzialac. Lepiej by chyba dzialala dwumetrowa mobilowka na magnesie postawiona na czubku dachu ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: wybór anteny na komin dachu domu

Post autor: mormonek »

cassiopeia pisze:
Dipol po skosie domu ro slabo bedzie dzialac. Lepiej by chyba dzialala dwumetrowa mobilowka na magnesie postawiona na czubku dachu ;-)
czyli wracam do punktu wyjścia...

Czyli generalnie jeśli miałbym do wyboru linkowy dipol po skosie lub magnesówkę Sirio megawatt 4000, to iść w magnesówkę?
W sumie to jeśli weekend będzie ładny, to mogę sirio ML145 z mobila dać na chwilę na dach domu i zrobić test jak to "bangla"...

to jest rzut z google maps mojego budynku. Może to ułatwi dalszą konwersajcę:

https://www.easypaste.org/file/X19fJgQI ... pg?lang=pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Myślałem ,żeby tego dipola linkowego rozciągnąć od tego niższego komina do krańca mojego dachu (tj na łączenie dachu białego brązowego sąsiada)
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”