Uziemienie

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Uziemienie

Post autor: AntekPabianice »

Wojtek KR pisze:Dla chcącego nic trudnego 12m pneumatyki nie da rady??? ;-)
Przy takich sąsiadach - niestety nie.
Skonstruuj mi taki maszt z niewidzialnym odcinkiem na wysokości okien sąsiadów i już jutro jadę do gory z anteną :evi:
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Uziemienie

Post autor: januwojt »

cassiopeia pisze:Ale ze niby z Antkiem na czubku? :mrgreen:
Sorry za OT
:musik:
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Uziemienie

Post autor: olo_r »

a tak wracajac do tematu bez skakania :) INV V i dipole bez uziomu dadzą radę o ile konstrukcja anteny nie potrzebuje przeciwwag i uziomów w terenie a dipol raczej nie wg mej skromnej wiedzy :hopla:

InV V działa w polaryzacji poziomej a maszt można sklecić 3-5 m i to nawet z włókna wskazane także nawet na dachu da radę. Wracajac do oplotu feedera i jego uziemienia dla polepszenia warunków i bezpieczeństwa.

Czy to nie jest tak, ze jak się będzie wlókł np po dachu alboi jeszcze dotknie nawet metalowej obudowy to część ładunków i wszelakich prądów podczas QSO może przypadkiem bez kontroli się rozejść. Poza tym w dipolu i wariacjach na temat wszelkie symetryzatory i chooke mają odciąć feeder jako nadprogramowy element anteny (chyba, że ktoś robi z premedytacją windoma i tak stroi).
Poza tym można wierzyć (tu też niby PLACEBO) że w poziome elementy i V raczej rzadko wala pioruny.
Miałem na poprzednim QTH LW 10.5 m od balkonu do drzewa na 2 piętrze i klasycznie unun 9:1 i bolec uziomu do barierki. Nigdy nie mierzyłem i nigdy nie strzeliło. Zanjomy na tym samym dachu miał na niskim maszcie 3 m antene G5RV. I blok bez odgromu - pisałem o tym. I nigdy nie strzeliło.

Pozdro i tzreba być optymistą. Januszu i dzięki za wszelkie uwagi to zawsze nauka. Moze się spotkamy gdzieś na 80/40 m przy okazji. SQ5AR
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”