Uziemienie

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

mrwiniar
Posty: 1
Rejestracja: 2017-08-04, 17:09

Uziemienie

Post autor: mrwiniar »

Witam, mam problem. Mieszkam w starym budownictwie, które z tego co się dowiedziałem nie posiada piorunochronu. Czwarte piętro, nade mną jest strych oraz płaski dach. Mam zamiar umieścić na kominie antenę 5/8 Fali Sirio new tornado 27. Problem stanowi uziemienie, gdyż nie mam zupełnie pojęcia do czego mam się z tym podłączyć skoro budynek nie posiada instalacji odgromowej. W domu mam ogrzewanie co2 więc to odpada. Macie jakieś pomysły???
Rysiek9
Posty: 30
Rejestracja: 2014-05-25, 17:57
Znak/ranga: 161BD866

Uziemienie

Post autor: Rysiek9 »

Ja też nie mam piorunochronu i zrobiłem to tak.Antena stoi na płaskim dachu nie uziemiona a radio uziemiłem do śruby odpowietrzenia kaloryfera i sprawdziłem czy licznik wody ma przejście.Bo jak nie to trzeba go zmostkować tylko tak żeby ten mstek był niewidoczny bo mogą być problemy.No i za każdym razem kiedy wyłączasz stacje koniecznie odłącz od stacji antenę.73.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Uziemienie

Post autor: olo_r »

uziemienie do kaloryfera - no cóż :) z braku laku.

A wracając do uziomu anteny. No do niczego. Mozesz dopiero uziemić ekran kabla w mieszkaniu albo przed burzą odpinać się od radiostacji. Stary pewny sposób. Uziemienie anteny może pomóc w ograniczeniu tła czyli szumów z eteru przed burzą gdy ładunki elektrostatyczne "ładują" antenę. Tak działaja te szpice na nowych blokach.

Polecam w domu do uziomu radiostacji podpiąć 2 przeciwwagi w przeciwległych kierunkach o długości 1 fali najdłuższego pasma. czyli 11 m zgaduję.
Jak ci przywali w antenę to Ci żadna odgromówka nie pomoże. I jeszcze jedno - ten kto zgadnie kiedy przywali ma z marszu nagrodę Nobla :) Serio

Anteny dipole np nie potrzebują uziomu.

PLACEBO - możesz podpiąć się do rynny albo do opierzenia dachu lub do jakiegoś elementu stalowego zbrojenia, które widzisz np na kominie etc. Jest to jedna k placebo i jedynie może zmnieszyć tło w radiu ale "rasowego" uziomu to nie stanowi. jak ci wyjdzie na takim elemencie rezystancja kilka Ohm to mozliwe że to będzie pseudo uziom.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Uziemienie

Post autor: januwojt »

olo_r pisze:uziemienie do kaloryfera - no cóż :) z braku laku.

A wracając do uziomu anteny. No do niczego. Mozesz dopiero uziemić ekran kabla w mieszkaniu albo przed burzą odpinać się od radiostacji. Stary pewny sposób. Uziemienie anteny może pomóc w ograniczeniu tła czyli szumów z eteru przed burzą gdy ładunki elektrostatyczne "ładują" antenę. Tak działaja te szpice na nowych blokach.

Polecam w domu do uziomu radiostacji podpiąć 2 przeciwwagi w przeciwległych kierunkach o długości 1 fali najdłuższego pasma. czyli 11 m zgaduję.
Jak ci przywali w antenę to Ci żadna odgromówka nie pomoże. I jeszcze jedno - ten kto zgadnie kiedy przywali ma z marszu nagrodę Nobla :) Serio

Anteny dipole np nie potrzebują uziomu.

PLACEBO - możesz podpiąć się do rynny albo do opierzenia dachu lub do jakiegoś elementu stalowego zbrojenia, które widzisz np na kominie etc. Jest to jedna k placebo i jedynie może zmnieszyć tło w radiu ale "rasowego" uziomu to nie stanowi. jak ci wyjdzie na takim elemencie rezystancja kilka Ohm to mozliwe że to będzie pseudo uziom.
Szczerze to popisałeś kilka bzdur , że aż mi się nie chce tego prostować nie chce .... Poczytaj coś więcej niż forum .... 8-)
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Uziemienie

Post autor: olo_r »

szczerze to czytam więcej niż forum, a jak już tak cię moje herezeje kłuja w oczy to prostuj, chętnie się czegoś nauczę. Nie znasz mnie i nie wiesz co czytam. Także w ocenach zalecam powsciągliwość.

Jak nie ma uziomu na dachu - pytanie - jak ma zrobic uziom - bzura czy nie te moje wypociny
Przeciwwagi - u mnie działają
Odpinanie się od radiostacji - bzdura??? - lepszego zabezpieczenia nie znam.

Ale chętnie poczytam Twoje uwagi - serio bez żadnych przepychanek ani urazy. Skoro Ci się chciało zaznaczyć że Ci się nie chce to moze Ci sie zachce . Namawiam
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Uziemienie

Post autor: januwojt »

1 Uziemienie do kaloryfera zdecydowanie nie , zwłaszcza w bloku gdyż nie wiemy co kto jeszcze podpiął do tego ,,uziemienia'' i co pracuje w sieci CO typu np pompa . Kolejna przeciw kaloryferowi to rezystancja takiego ,,uziemienia'' stal , złącza skrecane na konopie , czy nawet miedź ale lutowana boraksem , albo mieszane . Każda rezystancja podczas przepływu prądu powoduje odkładanie sie napięć , jeśli tych urządzeń jest sporo to powstaje zakłócająca mieszanka i zamiast obniżenia tła , to mamy je zwiększone .
2 . Każda antena lepiej pracuje z uziemieniem , nawet dipol pracujący przez balun 1/1 , uziemiamy oplot od strony wyjścia 75 om . Uziemienie musi być nie zależne od instalacji energetycznych , ale może być współne z odgromową instalacją . Natomiast twierdzenie że antena nie uziemiona jest niewidoczna dla pioruna to stek powielanych bzdur . Nie uziemiona antena jest szczególnie nie bezpieczna , ponieważ jeśli piorun w nią uderzy nie ma się jak rozładować i szuka sobie ujścia w najprostszy sposób , może to być nawet przeskok do zbrojenia w betonie , a wtedy potencjał albo się rozładuje w ścianie , albo wyskoczy gdzieś w którymś pomieszczeniu na kaloryfer lub inne urządzenie . Innymi słowy nie kontrolujemy w żadnym razie tego co się dzieje z piorunem . Przy uziemieniu piorun sie rozładuje , czasem oczywiście niszcząc nam instalacje antenową , ale dla nas to jest bezpieczne , antenę zawsze można odbudować lub dać nową. Zresztą sporo anten aluminiowych zwartych 5/8 ma na tyle dużą wytrzymałość że potrafi przeżyć strzał bez uszczerbku np AT92 , Sigma Mantowa Turbo , Sirio 827 , Sirio New Wector .
3 Przeciwwagi przy radiu , nie wiem w czym maja pomóc jeśli od anteny dzieli nas kilkanaście lub często kilkadziesiąt metrów kabla ? Chyba tylko do zbierania syfu zakłócającego z mieszkania . Owszem daje się przeciwwagi ale przy antenie np antena typu LW . Przeciwwagi przy radiu można dać tylko wtedy jeśli w gniazdo antenowe mamy włożony od razu drut np Long Wire bez kabla antenowego , albo z bardzo krótkim kablem , 2-3 m . Kiedy piorun nigdy nie wiadomo , możemy przeżyć stokrotne burze , a nasza instalacja nie zostanie draśnięta , zaś u innego będzie takie uwarunkowanie , że co burza będzie walić koło niego lub w niego . To wszystko zależy od przewodności gruntu w danym miejscu , jego wilgotności gdyż wyładowanie zawsze szuka najłatwiejszej drogi do rozładowania , co wcale nie znaczy , że najkrótszej .
4 Anteny dipole nie potrzebują uziomu - patrz punkt drugi .
5 PLACEBO tego nie skomentuje , powiem tylko że w żadnym razie tego robić nie wolno jeśli nie wiemy w co się podpinamy .

Na koniec od siebie dodam , dobre uziemienie zrobione własnoręcznie w postaci żelastwa (rur , bednarki itp )zakopanego głębiej niż punkt przemarzania o niskiej impedancji to nie tylko dobra praca anten , lepsze strojenie ATU , ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo i mieszkańców danego budynku . Mówię to jako radiowiec i jako energetyk z zawodu .
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Uziemienie

Post autor: olo_r »

januwojt,

Z tymi przeciwwagami - w domu - mozliwe że będa zbierać a możliwe, że pomogą. Tu faktycznie eksperyment.
Dobry uziom to dobry uziom i zmierzony żeby ładunek szedł po najmniejszej linii oporu do gleby.
Przeciwwagi w polu nie sa alternatywą dla uziomu ale raczej dla uspokojenia w.cz. .
Nigdy nie twierdziłem, ze antena nie uziemiona jest niewidoczna dla pioruna, nawet więcej może trafić zarówno w uziemiona jak i w nieuziemioną. Za to bym właśnie dał Nobla jeśli ktoś da głowę w 100% i powie że trafi albo nie trafi.
Kaloryfery i inne bolce zerowe w mieszkaniu - napisałem z braku laku + placebo a nawet zagrożenie b o pętla się zamyka i przy kumulacji pecha i głupoty wszystko razem poleci w kosmos i porazi operatora.

Także nie jest tak źle - może zapanował chaos w mych wypowiedziach ale w 100 procentach się z Tobą zgadzam.

Pytam tylko - co ma Kolega zrobić na dachu jak nie ma uziomu? Uziemiony oplot kabla w dipolu - nie zaszkodzi na wypadek gdy się okaże, że u niektórych ten feeder pracuje jako 3 noga bo nie zastosował symetryzatora albo choke i po oplocie zasuwa prąd.
"Mozesz dopiero uziemić ekran kabla w mieszkaniu albo przed burzą odpinać się od radiostacji. Stary pewny sposób." to moje sowa :)

I nadal twierdze, ze z tymi piorunami to loteria i strzeżonego Pan Bóg strzeże (czytaj prawidłowy uziom) ale mimo to przed burzą bym dodatkowo odpiął się od radia.
Pozdrawiam
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Uziemienie

Post autor: SP9 »

Równie dobrze można dać na balkon wiaderko z ziemią i tam sobie wpic uziom ... Nie uziemiać do instalacji CO , a już na pewno nie do "bolca 0" jak nie ma to trudno...wtyczka za oknem z beczką i jak nie używasz radia rozpięta cały czas...
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Uziemienie

Post autor: SP9 »

;-) placebo
Obrazek
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Uziemienie

Post autor: olo_r »

:) no owszem, radia KF mja bolec uziemiający i teraz pytanie, gdzie to podpiąć jak kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, instalacja co z plastiku, do bolca zerowego jak już było wspomniane - zabawa dla laików i ryzykantów. Za okno do barierki możliwe, że się da i możliwe że pomiary wyjdą OK. A w innym przypadku?

I tu chyba kończy się pakiet mozliwosci.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Uziemienie

Post autor: SP9 »

mieszkam na 12 pietrze - blok ma 12 lat ...teoretycznie mogę kupić dużo, dużo kabla, pościć go z balkonu na dół a na dole wpić szpilę - i też będzie ;-) ( ciekawe jak szybko by mi ten kabel panowie co łażą po śmietnikach urwali - na sztukę można by pościć uziom PKLką żeby wyszło taniej, a do kabla zamontować dzwoneczek żeby wiedział kiedy go kradną :mrgreen: - ale to by była taka troszkę sztuka )
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Uziemienie

Post autor: olo_r »

dlatego napisałem, że lepiej już znaleźć na dachu element zbrojenia - moze wystaje i zobaczyć jak tam z rezystancją. Poza tym to też rzeźba w g.... bo o ile szumy może spadną o tyle uziomem z prawdziwego zdarzenia to nie jest i przy odrobinie niesprzyjających okoliczności może stanowić zagrożenie dla innych mieszkańców bloku.

A ten kabel który by był zbyt długi może stanowić długość rezonansową jednego z pasm KFi masz wtedy kolejną odnogę anteny :)

O uziomach napisano wiele ale o alternatywach juz nie i dlatego w polu łatwo sobie poradzić natomiast w mieście już nie tak różowo.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Uziemienie

Post autor: januwojt »

Wojtek nie wierzę , że Twój blok nie posiada instalacji odgromowej , w takich wysokich budowlach jest to wymagane . Trzeba ją znaleźć i się do niej podłączyć.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Uziemienie

Post autor: januwojt »

olo_r pisze:
O uziomach napisano wiele ale o alternatywach juz nie i dlatego w polu łatwo sobie poradzić natomiast w mieście już nie tak różowo.
Nigdzie nie napisano , że będzie łatwo . Powtarzam bloki i zabudowa miejska musi mieć instalację odgromową .
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Re: Uziemienie

Post autor: DR-DM »

januwojt pisze:Wojtek nie wierzę , że Twój blok nie posiada instalacji odgromowej , w takich wysokich budowlach jest to wymagane . Trzeba ją znaleźć i się do niej podłączyć.
Tak wysoki blok jak Wojtka powinien mieć instalację odgromową. Gdzieś w necie wyczytałem, że instalacja odgromowa musi być zainstalowania na budynkach o wysokości minimalnej 15 metrów. Mój blok instalacji odgromowej nie ma. Pewnie dlatego, że nie przekracza tej wysokości.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”