Jaka antena na bazę w Norwegi

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
irial
Posty: 49
Rejestracja: 2017-08-29, 19:25
Znak/ranga: 20SC142
Lokalizacja: Narvik

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: irial »

Tak jak pisałem już wcześniej , połaziłem dzisiaj jeszcze po okolicy i znalazłem kolejną bazę blisko mnie , wcześniej nie zwracałem uwagi na to ale tak jak teraz patrzę po dachach to bardzo dużo ludzi ma tu CB anteny nawet znalazłem bat 5/8 fali z trzema przeciwwagami trochę pogięty ale świeci w słońcu :mrgreen: , a tu fotki dla was , interesuje mnie ta antena z zawiniętym kablem w kółko pod spodem .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

januwojt gość ten co kupiłem antenę pisał mi że ją dostroi do 27,555. Pisałem mu że jestem zielony i potrzebuje anteny do DX-ów :shock: .
Alan87, compact LP 30, Alan 28, President Jackson I, baza nie kompletna w trakcie kompletowania, reaktywacja po 20 latach.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: Rafi »

irial, to jest dipol antena typowo kierunkowa, dwu kierunkowa . Szukaj lepiej dookólnej, Sigma Mantowa Turbo i po bólu. Antena dobrze wykonana i z dobrymi parametrami.
Ewentualnie Yagi ale to już większy nakład finansowy, ale warto.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: cassiopeia »

Antena ze zdjecia na samym dole to predzej jakas delta na niskie pasma?
Szkoda ze zdjecie nie pokazuje gdzie sie koncza druty
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
irial
Posty: 49
Rejestracja: 2017-08-29, 19:25
Znak/ranga: 20SC142
Lokalizacja: Narvik

Re: Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: irial »

Rafi pisze:irial, to jest dipol antena typowo kierunkowa, dwu kierunkowa . Szukaj lepiej dookólnej, Sigma Mantowa Turbo i po bólu. Antena dobrze wykonana i z dobrymi parametrami.
Ewentualnie Yagi ale to już większy nakład finansowy, ale warto.
Nie było by problemu z kupieniem Sigma Mantowa Turbo tylko przesyłka jest problemem powyrzej 1kg 100zl czyli za każdy kilogram jak mi policzą a może być np 5kg (masa anteny 4,5kg) to masz prosty rachunek druga antena prawie . Następny problem to długość paczki nie może przekroczyć 1,5m, dlatego dipol półśrodek , mam za daleko do Polski żeby pędzić po antenę :hee: . Kiedy pojadę na wakacje to oczywiście wrzucę do auta i po sprawie :evi: . Teraz muszę jakiś półśrodek zamontować, tu kupić jakąś głupią 1/2 fali to też koszt rzędu 1000 zl , to lepiej poczekać do następnych wakacji i kupić lepszą antenę :hopla:
Alan87, compact LP 30, Alan 28, President Jackson I, baza nie kompletna w trakcie kompletowania, reaktywacja po 20 latach.
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: Almighty »

irial pisze:kupić jakąś głupią 1/2 fali
Antena 1/2 fali nie jest głupia, tylko dookolna. Różnica miedzy nią, a 5/8 będzie dla ciebie niezauważalna. Aluminiowa półfalówka waży z opakowaniem do 2 kg a jej długość transportowa to coś koło 1m. Półfalówkę powiesisz na sośnie / słupie / wysokim maszcie i będzie pracowała.

No, ale jak tam stryjenka uważa :pirat:

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
irial
Posty: 49
Rejestracja: 2017-08-29, 19:25
Znak/ranga: 20SC142
Lokalizacja: Narvik

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: irial »

Almighty tak jak już pisałem trochę tu wieje w zimie i zastanawiam się nad kupnem anteny bardziej wytrzymałej jak Imax2000, lub podobnej do niej z włókna szklanego, tak jak już wcześniej pisałem że w latach 90-tych było prościej, w sklepie były dwa typy anten i koniec :lol: , teraz do wyboru do koloru :shock:. Mam też w planie jakąś kierunkową sobie kupić ale to za rok, macie jakieś propozycje co do kierunkowych :?:.
Alan87, compact LP 30, Alan 28, President Jackson I, baza nie kompletna w trakcie kompletowania, reaktywacja po 20 latach.
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: Speed »

irial pisze:macie jakieś propozycje co do kierunkowych :?:.
Już Ci napisali wyżej, żebyś wziął yagi.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: cassiopeia »

irial pisze:macie jakieś propozycje co do kierunkowych .
QQ albo delta
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: januwojt »

Ta baza na tych zdjęciach to baza krótkofalarska i nie ma tam anten na CB , pionowa to antena na VHF/UHF czyli 2m/70cm , druty to pewnie delta , a zwinięty kable to czoke balun , rodzaj transformatora-dławika , który ma ograniczyć latanie w.cz. po oplocie kabla .
Awatar użytkownika
irial
Posty: 49
Rejestracja: 2017-08-29, 19:25
Znak/ranga: 20SC142
Lokalizacja: Narvik

Re: Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: irial »

Speed pisze:
irial pisze:macie jakieś propozycje co do kierunkowych :?:.
Już Ci napisali wyżej, żebyś wziął yagi.
Ok Yagi ale jaki model ?, czy wszystkie modele są takie same, nie mają wad ?!?...
Alan87, compact LP 30, Alan 28, President Jackson I, baza nie kompletna w trakcie kompletowania, reaktywacja po 20 latach.
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: marekb »

Kup jakąś 5 -7 elementową ,do tego maszt 10 metrów rotor,sterownik .Na początek powinno wystarczyć . http://www.innovantennas.com/our-antenn ... ../23.html" onclick="window.open(this.href);return false; i jeszcze to http://sp3gem.smoczyk.pl/index.php?opti ... &Itemid=64" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: Lopez »

irial pisze: Ok Yagi ale jaki model ?, czy wszystkie modele są takie same, nie mają wad ?!?...
Trzymałbym się tej wersji:
cassiopeia pisze:QQ albo delta
Antena pętlowa, czyli taka Delta Loop lub Qubical Quad, sprawdzi się lepiej w terenie górzystym i na 3m wysokości, osiąga 100% sprawności. Yaga potrzebuje z 15m nad gruntem, żeby pokazała pazur.
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: olo_r »

irial, a to ma być CB only do lokalu czy tu z Polską w razie propy chcesz pogadać??

Ja zaczynałem od dipola klasycznego zasilanego w środku w poziomie albo pionie.
Jak do lokalu to pion a do DX- to jak tam natura będzie łaskawa to bez znaczenia.
Ale nie ma sensu ganiać na dach i co chwila zmieniać i się łudzić, że będzie lepiej niż ostatnio dlatego z takich sklepowych to zwykła pół fali - łatwo się stroi i działa w zadzie zawsze i wszedzie.
A z takich co promieniuja niżej i niby dają lepszy efekt to 5/8 - czyli dłuższa/wyższa od dipola o 1/8 fali i do tego ma cewkę i 3 lub 4 przeciwwagi.
I jak ją zestroisz i przymocujesz na własnym dachu to zapomnisz że masz i tyle, że co sezon burzowy sprawdzisz czy ci nie zwiało z dachu :)
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
mario78
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-11, 18:33
Znak/ranga: TS43
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: mario78 »

Powitać z Fjordolandii
To moja antenka stoi koło domu na co dzień a jak podróżuję kamperem zabieram ją ze sobą

https://tufotki.pl/bRDDQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Tango Sierra 43
Mam: Lincoln, Lincoln Gold, Yaesu VR500, Yaesu VR5000, Uniden 510, Merx mini mk3, Yaesu FT1000
Sadelta Echo Master Pro, Pan DM-432MT ....i wiele wiele innych.........
Awatar użytkownika
mario78
Posty: 8
Rejestracja: 2018-03-11, 18:33
Znak/ranga: TS43
Lokalizacja: Norwegia
Kontakt:

Jaka antena na bazę w Norwegi

Post autor: mario78 »

Witajcie
Dołączę sie do tematu ja uzywam zasilacz z x-boxa bez ingeręcji w środku tylko dolozylem na zewnątrz ferytów tyle ile tylko mialem i jestem bardzooo zadowolony https://tufotki.pl/l0G08" onclick="window.open(this.href);return false;

jak mieszkalem na wyspie zrobilem antene taka http://boungler.pl/forum/showthread.php?tid=276#" onclick="window.open(this.href);return false;

sa filmiki na yout po wpisaniu mariusz norwegia
Tango Sierra 43
Mam: Lincoln, Lincoln Gold, Yaesu VR500, Yaesu VR5000, Uniden 510, Merx mini mk3, Yaesu FT1000
Sadelta Echo Master Pro, Pan DM-432MT ....i wiele wiele innych.........
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”