Instalacja masztu i anteny.

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

witek149 pisze:.Czy odrazu pchać sie na dach?
na dach :-) , 3m masztu i antena 5/8 fali :-D
witek149 pisze:Jeszcze jeśli chodzi o antene na dachu,jestem taki,że wolałbym zrobić ją samemu co dało by mi dużo radochy i czegoś bym sie nauczył.Czy może radzicie kupić.
ja tam bym kupił :-P , Sirio GPE 27 5/8 ECO 160zł viewtopic.php?t=12766
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
witek149
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-25, 14:27
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: witek149 »

Aha, a jak wy macie puszczone przewody antenowe w blokach??.Ma normalnie lecieć z dachu po ścianie(myśle od strony balkonów).Czy może jakoś tym szybem wentylacyjnym,na dachu są te wywietrzniki czy jak tam się to nazywa,mógłbym niby tamtędy puścić przewód,tak się wogóle robi??

Na początek zrobie sobie chyba dipola.
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

witek149 pisze:Czy może jakoś tym szybem wentylacyjnym
jeżeli tak, to raczej po cichu by nikt sie nie dowiedział... :) Ja bym sie do jakiejś rynny doczepił...
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
witek149
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-25, 14:27
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: witek149 »

No właśnie niema rynien,z szybem trzeba pocichu bo każdy ma do niego okienko w łazience.
To jak radzicie zrobić bo jeżeli kabel ma iść na wierzchu no to jest narażony na war. atmosferyczne (ile wytrzyma izolacja?)a jeżeli tym szybem to będzie długo służył.
Najlepiej by mi doradził mieszkniec bloku.
Są dwa rzędy balkonów, a pomiędzy nimi taka wnęka tędy najmniej żucałby się w oczy przewód, to dobry pomysł tamtędy puścić przewód antenowy.
Powiem szczerze,że już nie moge wytrzymać tak chce już nadawać.

[ Dodano: 2011-11-13, 10:58 ]
Na dachu zamierzam na początek bo bez dużych kosztów postawić dipol,jak myślicie zda egzamin?Bo tylko od wschodu blokuje mnie konkretny wierzowiec.I czy h155 będzie dobry do mojej instalacji ant??

Jeszcze niewiem jak będzie wyglądać strojenie tego dipola.

[ Dodano: 2011-11-19, 14:50 ]
Byłem w spółdzielni z prośbą na piśmie bo tam skierował mnie gość z oddziału na moim osiedlu, w ogóle mi doradził jak ją zamontować, powiedział że jak coś to są już gotowe oczka na odciągi.Prośba była ze zdjęciami,wymiarami i danymi anteny.Raz w miesiącu jest jakieś posiedzenie rady nadzorczej czy jakoś tak i wtedy rozpatrzą moją prośbę.
Powinni oddzwonić w tej sprawie a jak nie odezwą się w ciągu miesiąca to mam się pofatygować do administracji(oddziału) na moim osiedlu. Podobno taka antena to poważna sprawa, tak powiedziała sekretarka.
Więc poczekam,ale już w oddziale na osiedlu mi powiedział, że remont dachu się zapowiada na moim bloku(a w ten sam dzień przyszedł gość z informacją,żeby się nie niepokoić pracami remontowymi w najbliższym czasie) i żeby zrobić te antenę przed remontem(jeśli będzie ta zgoda) i wtedy już będzie ok.Bo po remoncie jest gwarancja na dach i już nie wolno tam nawet wchodzić, tak powiedziała mi sekretarka.
Pół biedy jak dostane zgodę w trakcie remontu(a ma się niedługo zacząć), a co jeśli będzie już po??Wtedy co?, już mogę sobie chyba pomarzyć o antenie na dachu.

Czemu przez tydzień nikt się nie odzywa
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

U mnie maszty zamocowane są przy pomocy obejm kominowych do kominów wentylacyjnych poprzez zakleszczenie tymi obejmami.
Maszty nie dotykają połaci dachowej i są na odciągach.
Po odciągach przewody antenowe sprowadzone są do krawędzi dachu i tam schodzą koło balustrad balkonów.
U każdego sąsiada przypiąłem opaskami do balustrady aby nie latały na wietrze.
Na moje szczęście,że o pozwolenie wystąpiłem na początku lat 90' gdzie jeszcze nikt się nie wygłupiał,zgoda była w kilka dni.
Ostatnio występował kolega,który jakiś czas temu zdał egzamin,zgodę uzyskał,ale musial się z nimi trochę pokopać,na wszystko atesty,sto pytań do...po co,jak i gdzie,ogólny strach na myśl,że coś odfrunie i takie tam.
Coraz gorzej z tym.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
witek149
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-25, 14:27
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: witek149 »

Tak coraz gorzej.Mi jeszcze powiedział odnośnie mocowania anteny w aministr. na osiedlu, że w centralnym miejscu tych oczek odciągowych jest już zabetonowany ceownik i żeby sobie jako maszt zrobić rurke jakąś mocniejszą i przewiercic ją albo na takie jarzemka do ww. ceownika zamocować, odciągi poprowadzić i gitara.
A jak prowadziłeś przewód i mocowałeś do balustrad to sąsiedzi od tak też się zgodzili???
Jednak ,jeśli bedzie zgoda to założe tą sirio gpe5/8λ eco..Nie pozostaje mi nic tylko czekać.

[ Dodano: 2011-11-20, 13:30 ]
Paweł, a powiedz mi jeszcze jaki masz przewód do anteny?
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Na górze mam różne anteny.
Dla pasma 10 i 11m używam jednej anteny i mam ok 35m RG 213U zakupiony w Telesforze Kraków.
Przy tego typu długości lepiej dać lepszy przewód(o mniejszym tłumieniu).
Co do anteny możesz dać np 1/2 fali spokojnie będzie pracować,ja mam Radmor 32817 wygląda jak Skylab,chodzi świetnie.
Nie wiem ile kosztuje ta GPE 5/8 ale nawet najlepsza antena nie będzie chodziła dobrze,gdy przewód będzie mizerny.
Co do instalacji na dachu to trzeba by tam wejść i zobaczyć jak wyglądają kominy i czy jest jakiś sposób do bezpiecznego montażu.
Co do sąsiadów to nie było problemów.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
witek149
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-25, 14:27
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: witek149 »

Aha, a przewód to puściłeś w jakimś wężu ochronnym,w jakiejś osłonie,rurce plastikowej czy normalnie bez żadnych osłon?
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Przewody mam puszczone w peszlach ochronnych - harmonijka,one niczego nie dotykają,a dodatkowo są mocowane do balustrad balkonowych.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Kierowca 1996
Posty: 48
Rejestracja: 2012-12-29, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Kierowca 1996 »

Panowie czy te pozwolenie co jest napisane w pierwszym poście lub które napisał wcześniej Marek w innym temacie pozwoli mi na zamocowanie anteny typu SIRIO 2016 na dachu wieżowca? Mieszkam na 10 piętrze i ostatnim.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Panowie czy te pozwolenie co jest napisane w pierwszym poście lub które napisał wcześniej Marek w innym temacie pozwoli mi na zamocowanie anteny typu SIRIO 2016 na dachu wieżowca? Mieszkam na 10 piętrze i ostatnim.
To wszystko zależy od tego jak spółdzielnia będzie patrzyła na twoją sprawę, a każda może mieć inne podejście oraz twojej wytrwałości. To że wyślesz im takie pisemko nie znaczy że wyrażą zgodę, powody mogą być różne, ale jak uzbroisz się w cierpliwość i powalczysz to jest duża szansa że osiągniesz swój cel.

Gdzieś w internecie widziałem historię krótkofalowca, który spory czas walczył sądownie o możliwość montażu anten. Walczył, postawił na swoim i wygrał, choć z opisu wynikało że kosztować musiało sporo nerwów.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Kierowca 1996
Posty: 48
Rejestracja: 2012-12-29, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Kierowca 1996 »

Jeśli ktoś chce i postawi na swoim na dobre argumenty i wie że morze wygrać to cały czas musi próbować. Więc ja w tym tygodniu co będzie za niosę im odpowiednie pisemko i zobaczymy co będzie się działo :-).
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

masz dostęp na dach czy klucz jest w posiadaniu kogoś ze spółdzielni?
! HAM I AM !
Kierowca 1996
Posty: 48
Rejestracja: 2012-12-29, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Kierowca 1996 »

No tak konikks ktoś tam zawsze się znajdzie ;-)
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

wiem że to nie "popularne" ale... po prostu zamontuj antenę. zrób to wszystko schludnie i bezpiecznie.
z doświadczenie wiem że jak zapytasz to... dużo czasu opłynąć musi zanim "legalnie" ją postawisz.
! HAM I AM !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”