Projekt masztu...

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Projekt masztu...

Post autor: maroosz »

Obrazek
żeby powiększyć klikajcie w obrazek ;)


Zaprojektowałem sobie jakiś czas temu coś takiego... jak na obrazku...
chwilowo mam maszt 4,5m... ale chcę go rozbudować a raczej zrobić nowy w myśl powyższego tylko ok 9-10m...

I teraz moje pytania:

1. Jak widać jest to coś z namiastką masztu teleskopowego.... i teraz czy jest sens łączyć poszczególne elementy masztu za pomocą dodatkowego wiązania (to niebieskie na rysunku)
w zamyśle miało chodzi o lepsze połączenie w ramach uziomu...wykorzystał bym jakiś drut i skręcił śrubami.

2. Czy potrzebne są szpile? i czy połączenie ich z masztem jak na rysunku będzie odpowiednie... ??
Szpile planowałem zrobić z gwintowanego pręta i wbić w ziemię na ok 50-100cm połączyć z masztem za pomocą śrub i takiego samego drutu jak wyżej?

3. W jakiej odległości od metalowego ogrodzenia powinien być maszt ? żeby było bezpiecznie podczas walnięcia pioruna??

4. O czym jeszcze powinienem pomyśleć?



a dolny element będzie wbity w ziemię na głębokość ok 1m

p.s. przeciwwagi będą szerzej (do rysunku dałem tak żeby nie był rozjechany)
Obrazek
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

www.ochrona.net.pl
Szpile sąp otrzebne ale nie takie jak masz zamiar zrobić.
Tu jest ładnie opisane jak się uziemienie robi.
Dodatkowo na odciągach trzeba zrobić izolatory aby nie wpływały negatywnie na pracę anteny. Należy unikać odcinków 1/2 fali dla izolowanych i 1/4 fali dla uziemionych odciągów.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

Besserwisser pisze:Dodatkowo na odciągach trzeba zrobić izolatory aby nie wpływały negatywnie na pracę anteny.
dla odciągów z linek stalowych czy dla każdych innych też ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Na przewodzących w.cz.
Na nylonowej lince nie potrzeba czkolwiek jak bedzie mokra po deszczu to będzie stawowić jakiś przewodnik.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Besserwisser pisze:Należy unikać odcinków 1/2 fali dla izolowanych i 1/4 fali dla uziemionych odciągów.
Dlaczego?

Jeżeli odciągi stalowe będą 2 - 3m poniżej przeciwwag anteny nie mają wpływu dla strojenie i pracę anteny.

Co do izolatorów, można sobie je darować.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Chociażby po to, że maszt 10m nie ustoi na jednym piętrze odciągów 3m pod anteną, która też będzie miała około 7m.
Po drugie 3 nie rezonansowe przeciwwagi nie zapewniają wystarczającej przeciwwagi i tę rolę będą spełniać odciągi psując charakterystykę anteny.
Dodatkowo mogą same zacząć pracować jako antena gdy będzie się w nich indukowało napięcie w.cz. i mogą powodować RFI.
Nigdy nie wnikałem czy dzieje się to tak samo dla anten pionowych jak poziomych, stawiając maszty zawsze robiłem izolowane odciągi. Niezależnie czy było to jedno piętro odciągów czy 8.
Jak wrócę z urlopu zerknę do literatury, może coś więcej na ten temat jest napisane w ARRL Handbook czy Antenna Book.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Jeżeli maszt będzie teleskopowy (stopniowany)o wysokości około 10m to odciągi na wysokości 2/3 czyli 6.5 - 7m są wystarczające dla tego typu anteny, i tym sposobie mocowania. Można dołożyć odciągi na wysokości 1/3 - 3m nad ziemią
Jak to będzie maszt typu "kanarek" to ma on 2 lub 3 komplety odciągów, zależnie od jego wysokości.

Sam mam maszt stalowy 9m wysokości i jednakowej średnicy 1 1/4" dlatego dałem 2 komplety odciągów. I też z innego powodu, mam na nim przełącznik antenowy i podłączane do niego anteny i czasami trzeba oprzeć drabinkę i do tego przełącznika dostać się.
Izolatorów nie stosuję pomimo używania mocy do 150W. Była na tym maszcie antena AT-92 zamontowana i po zestrojeniu pracowała poprawnie, odciągi 2.5m pod przeciwwagami.
Maszty są uziemione, nie pracujące anteny zwarte do uziemienia.

Sprawa izolatorów - jak już dawać to porządne. Ale dla anten CB moim zdaniem są zbędne. Przy poprawnie wykonanej instalacji antenowej straty w.cz. są znikome, a już przy mocach do 12W na pewno.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”