Yosan 3031 Turbo (odsłuch z #19)

Wideo prezentacje sprzętu, porady, tutoriale. Wszystko na Filmach.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

waglik pisze:Najwięcej odzywają się Ci którzy najwięcej mieli do czynienia z tymi radiami.
O to chodzi :-)
Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

Skorupa pisze:
waglik pisze:Najwięcej odzywają się Ci którzy najwięcej mieli do czynienia z tymi radiami.
O to chodzi :-)
A więc teraz się odezwę gdyż właśnie dzięki uprzejmości Przemka mam to radio na testy (szkoda że darmowe ale jakoś to przeżyje :-P ) . Na co dzień jeżdżę w konfiguracji Jackson I ASC, Densei 2002 (by Szpara), w dachu za dziurkowane Sirio T5K, głośnik zew KLS 250, ustawienia radia jeżeli nie ma syfu w mieście to wszystko max, jeżeli jest szczyt weekendowy to tylko ASC reszta max :mrgreen: . Po podpięciu Yosana 3031 Turbo osłuch bardzo poprawny, czytelny i zrozumiały przy ustawieniach max, delikatne ruszenie SQ wycina szumy ale nie ogranicza mocno zasięgu, jeżeli tylko pojaw się modulacja to SQ ją puszcza (oczywiście czasami razem ze śmieciami) , samo SQ nie zamyka radia do końca u mnie przy skręceniu na max dolatywały komunikaty z odległości 1.5-2 km dla mnie super bo masz pewność, że nawet jak zakręcisz mocnej gałę to i tak to co chcesz usłyszysz 8-) nie wiem jak z krótszymi antenami. ASQ w tym modelu działa bardzo podobnie jak w nowych H/J III czyli ogólnie poprawnie w normalnych warunkach z tendencją do zadowalająco/dobrze poza miastem, do momentu "nie wiem co robić i co się dzieje puszczam wszystko" w godzinach szczytu. Inne funkcje są dla mnie zbędne Loc/DX DW, kolory itp. więc ich nie oceniam. Na koniec kilka słów o modulacji z fabrycznego mika wszyscy pytania odpowiadają super zrozumiała, czytelna tylko cicha (może to kwestia regulacji poziomu mod w radiu - ale o to trzeba pytać już Przemka lub jego serwisanta Kamila być może jest patent żeby to radio wymiatało nadawczo też) na chwile obecną proponuje coś wzmocnionego ale kosztem zmiany kanałów i wł/wył ASQ w miku. Pozostałe rzeczy jak filtry i jakość montażu oceniam bardzo wysoko, filtry działają podobnie do Jacksona I (jedyne co delikatnie słychać to spryskiwacze, el szyby, wycieraczki, audio itp. nie robią na oby dwóch radiach wrażenia po prostu ich nie słychać. A co do jakości montażu i materiałów to są na pewno na wyższym poziomie niż oferowane przez H/J III i masę innego plastikowego badziewia. Materiały są przyjemne w dotyku, gałki chodzą z należytym oporem bez luzów osiowych, wyświetlacz czytelny nawet w słońcu, z czytelnymi piktogramami. Samą obsługę można ograniczyć do 2 gałek i jednego przycisku :-P. Jeżeli chodzi o "sianie po kanałach" to nie zaobserwowałem nic niepokojącego oczywiście po podpięciu mika ze wzmocnieniem to może się zmienić ale na "defaulcie" wszystko jest OK, w obiorze na #18 i #20 cisza jak po śmierci organisty. to na razie tyle jak macie jakieś pytania to ewentualnie mogę pomyśleć na odpowiedzią :-P :mrgreen:
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
karola44-81
Posty: 64
Rejestracja: 2010-12-06, 20:15
Lokalizacja: Połaniec

Post autor: karola44-81 »

Napisałeś, że używałeś do testow z : "Sirio T5K, głośnik zew KLS 250"

Do tego zestawiania mam pytania.
1.Ponieważ 3031 Turbo jest wyposażony w ASQ i stwierdziłeś, że z taaaką anteną jest ok.
Czy wobec tego ośmielisz się podważyć tezę spotykaną ogólnie na forach, że jak radio nie ma rf-gain to nie ma sensu zakładać dłuższej niż 1m?
Pytam dla tego, że w Cieniasku mam tego Yosana i centralnie w dachu AT1200. Nie założyłem AT1700 , czy AT71 właśnie, aby nie katować się wszystkim co puści to radio na głośnik. Czy może w przyszłości warto jednak założyć coś pod 2m długości?

2. Co do głośnika zewnętrznego. Jak mógłbyś ocenić moc na wyjsciu dla głośnika. Bo mi się wydaje, że jest raczej słabo. Przynajmniej używając tego samego głośnika z Maxon CM10, Yosana PRO110 o raz z Turbo. I szczerze powiem w Yosanie cieniutko, natomiast z maxonem bez tego głośnika jechać się nie dało.
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

SQ rzeczywiście nie zamyka całkowicie radia. ASQ rzeczywiście fajnie działa i pozwala radiu swobodnie "oddychać" i jest nieco lepsze niż w HIII, ale wpuszcza czasem szumy. Natomiast jakość wykonania to lipa wg mnie - połyskujący i pofalowany plastik nie wygląda "apetycznie", a gałki są jakby nie centralnie w otworach panelu. Mnie mocno drażni brak jakiegokolwiek znacznika na SQ - nie wiadomo w jakiej jest pozycji - trzeba go samodzielnie stuningować.

Denerwujące jest też to, że nie można na stałe włączyć czerwonego podświetlenia. Głośnik wbudowany nie wymusza kupna zewnętrznego, ale szału nie robi.

Gdyby miało RFG i matowy panel byłoby idealne.
Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

karola44-81 pisze:1.Ponieważ 3031 Turbo jest wyposażony w ASQ i stwierdziłeś, że z taaaką anteną jest ok.
Czy wobec tego ośmielisz się podważyć tezę spotykaną ogólnie na forach, że jak radio nie ma rf-gain to nie ma sensu zakładać dłuższej niż 1m?
Pytam dla tego, że w Cieniasku mam tego Yosana i centralnie w dachu AT1200. Nie założyłem AT1700 , czy AT71 właśnie, aby nie katować się wszystkim co puści to radio na głośnik. Czy może w przyszłości warto jednak założyć coś pod 2m długości?
Tak ośmielam się podważyć ponieważ moim zdaniem antena 1.5-2 m ma DUŻO lepszy stosunek sygnał użyteczny/szum dla tego IMO to samo radio może lepiej pracować na długiej antenie niż na krótkiej ok 1m dobrym przykładem takiego zachowania jest President Walker (po Sinadzie) który u mnie przy antenie Sirio T1K działał hmmmm jak by to ująć mało atrakcyjnie, po zmianie anteny na T2K a później na M 3000 dostał skrzydeł i gdyby nie fakt, że Walker wręcz histerycznie reaguje na wszelkiego rodzaju zakłócenia z trakcji tramwajowej/sygnalizatorów itp. to z długa anteną jest to bardzo dobre radio. Podobnie sprawa wygląda z U68/78. Ja osobiście jestem wielkim przeciwnikiem teorii, że krótsza antena zapewnia komfort użytkowania - ja osobiście wolę mieć się z czego skręcić choćby samym SQ niż co chwila prosić o przedłużenie bo nie doleciało, podobnie sprawa się ma z nadawaniem inni się pytają kilka razy - ja się pytam raz i to mi wystarczy,a jak nie mam ochoty na "ściskanie gruchy" to sam nasłuch wystarczy :mrgreen: :-P

P.S w swoim Jacku I nie używam RF Gain w ogóle radio jest albo na max albo na ASC oczywiście jeżdżę głównie w Łodzi lub trasy po połowie RP :mrgreen:

[ Dodano: 2012-03-03, 23:01 ]
Skorupa pisze:Natomiast jakość wykonania to lipa wg mnie - połyskujący i pofalowany plastik nie wygląda "apetycznie", a gałki są jakby nie centralnie w otworach panelu. Mnie mocno drażni brak jakiegokolwiek znacznika na SQ - nie wiadomo w jakiej jest pozycji - trzeba go samodzielnie stuningować. Denerwujące jest też to, że nie można na stałe włączyć czerwonego podświetlenia. Głośnik wbudowany nie wymusza kupna zewnętrznego, ale szału nie robi. Gdyby miało RFG i matowy panel byłoby idealne.
Pisząc jakość wykonania bardziej miałem na myśli pracę potencjometrów i klawiszy natomiast co do reszty zgadzam się w 100% 8-) z jednym wyjątkiem jest to jeden z niewielu TRX'ów gdzie brak RFG nie dyskwalifikuje go z użytkowania nawet w centrum miasta, niestety o innych tego nie można powiedzieć.
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

To prawda - brak rfg w tym przypadku nie jest wyrokiem (loc/dx to totalne nieporozumienie). Potencjometry SQ i VOL działają przyjemnie, ale ten od "czaneli" przyprawia mnie o stres czy aby przy przełączaniu coś nie pęknie w środku i w dodatku ma jakiś luz.

Ponadto połowę przycisków bym usunął - ich zaletą jest niewątpliwie profesjonalny wygląd, ale nic poza tym.
Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

Skorupa pisze:ale ten od "czaneli" przyprawia mnie o stres czy aby przy przełączaniu coś nie pęknie w środku i w dodatku ma jakiś luz.


To zmieniaj up/down w miku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A tak na poważnie radio nie powaliło mnie na kolana ale przyjacielowi polecił bym z czystym sumieniem + min 1.5 m na dachu i myślę, że dalej bym mógł z nim spokojnie pic wódkę co weekend. reasumując fajne zgrabne radio spełniające oczekiwania większości użytkowników w zakresie zakłóceń/ergonomii/funkcji/dizajnu 8-)
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

Przem78, na szczęście to radio jest u taty w aucie, więc nie często przeżywam ten stres :-) ale masz rację - śmiało można korzystać z przełączników w mikrofonie, o ile się w nie trafi.

Zastanawia mnie fakt, dlaczego Yosan nie ma w ofercie żadnego porządnego - ergonomicznie - modelu.

Turbo brakuje rfg, a 120 asq. Szkoda, ale widac taka polityka.
Awatar użytkownika
Przem78
Posty: 598
Rejestracja: 2009-10-24, 10:14
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: Przem78 »

Skorupa pisze:Turbo brakuje rfg, a 120 asq. Szkoda, ale widac taka polityka.
Ja to widzę tak:

- 120 ma frgain ale nie ma nawet prostego s-metra, ma pomylone 0/5 na wyświetlaczu itp. (miało być tanio) to radio wyszło im super przez zupełny przypadek 8-)
- 3031 nie ma takich błędów i pomimo braku rfgaina działa super (miało być tanio i dobrze) wyszło super 8-)
- Excalibur ma to samo co 3031 + rfgain a nie działa to rewelacyjnie - nie wyszło bo zaczęli myśleć i kombinować :mrgreen:

P.S oczywiście "wyszło super" odnosi się do konkretnej półki cenowej
Mobil: Yosan 3031 Turbo (mod by Konektor)+Densei 2002+Comet 840+Sirio 3K+ESP12 a to wszystko upchane do niemieckiej Skody
Obrazek
Pozdr. Przemek :)
karola44-81
Posty: 64
Rejestracja: 2010-12-06, 20:15
Lokalizacja: Połaniec

Post autor: karola44-81 »

Co do "czaneli" Ja nie boję się ich używać. W mojej okolicy spisuje się to b. dobrze. Mam ustawiony 1: ch19, 2: ch22, 3: ch 15- ot takie mam akurat potrzeby. I działa dobrze- zadowolony jestem z tego faktu. Szczerze mówiąc nie przyzwyczajony jestem do korzystania z przycisków w mikrofonie. nuetuje mnie zastosowanie anteny 1,5- 2,0 m. Czy rzeczywiście stosunek sygnału użytecznego do szumu będzie na korzyść Yosana 3031 Turbo.
Osobiście nie mam mu prawie nic do zarzucenia. Jedynie denerwuje mnie gdy nakładają się na siebie respondenci. Yosan wszelkie sygnały odbierane jednocześnie sprowadza do "jednego poziomu" i w głośniku tylko pisk.
Natomiast np. w wyśmiewanym jako szumofon Alanie 102 zauważyłem , że odbiornik rozróżnia trochę moc odbieranego sygnału. Słyszę to jako nakładkę respondentów, ale najsilniejszy( najbliższy, najmocniejszy) jest raczej słyszalny i da się go zrozumieć.
Oczywiście przy zakłóceniach z auta Yosan wypada zdecydowanie lepiej.
Ot takie moje spostrzeżenia , które można zaliczyć do tematu typu : " czepiam sie" :).
PS. OT:
Jaką antenę kupić tanią o długości 1,5-2m główka LEMM DV ? Powiedzmy za antenę pasującą do główki LEMM DV max 100-110 zł.
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

karola44-81 pisze:Jaką antenę kupić tanią o długości 1,5-2m główka LEMM DV ?
Lemm at 1700 albo 1500, ewentualnie lemm at 71 Magnum, lub Sirio super 9
karola44-81 pisze:Co do "czaneli" Ja nie boję się ich używać. W mojej okolicy spisuje się to b. dobrze. Mam ustawiony 1: ch19, 2: ch22, 3: ch 15- ot takie mam akurat potrzeby.
Koledze Skorupie nie chodziło o przyciski szybkiego wybierania a o potencjometr do zmiany kanałów...
Najdzel
Posty: 213
Rejestracja: 2011-08-16, 21:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Najdzel »

lasmen pisze:emm at 1700 albo 1500, ewentualnie lemm at 71 Magnum, lub Sirio super 9
Ja bym Ci polecił Alana 9plus (1,6m).
President Valery + Densei 2002 Tuning Konektor + Sirio ML 145
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

Najdzel, a to ciekawe, bo producent podaje że ma 150cm, i jak dla mnie jest kopią sirio super 9, więc żadna różnica.
Najdzel
Posty: 213
Rejestracja: 2011-08-16, 21:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Najdzel »

A to przepraszam za błąd, a jeśli faktycznie nie ma zbytniej różnicy w obu antenkach to niech wybierze którą bardziej mu się podoba ;-)
President Valery + Densei 2002 Tuning Konektor + Sirio ML 145
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

Tak właściwie jeśli chcesz coś długiego ( > 1,5m) pod DV to poza wymienionymi ogólnodostępnymi antenami Lemm, Sirio i Alan, zostaje Ci jeszcze Wa27, i to już max ;D co możesz chcieć.
Polecał bym lemma at 1700 (188cm) lub at 1500 (163cm), po uszczelnieniu powinno jakoś to chodzić :D, są jeszcze podobne do lemma anteny CTE.
Jeśli jest jeszcze coś pod DV i ma więcej niż 150-160cm to chętnie i ja się dowiem :D co to :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CB RADIO FORUM TV”