znowu DXy po dłuuuugiej przerwie ;)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:W wojsku się nadaje, nic niezwykłego od dziesięcioleci.
Tylko przy jakiej skuteczności? I przy jakiej różnicy nadawczo-odbiorczej...
Defcio pisze:Wynika to z tego że jednak mając dwie podobne czy te same anteny pionowe nie każda ze stron się słyszy.
A zgodnie z teorią wzajemności powinna, prawda?
Defcio pisze:A jeśli elementy radiacyjne są te same , promieniują pod tym samym kątem to nie pozostaje nic innego jak winić obszar między stacjami.
Tylko że praktyka pokazuje, iż nigdy nie występują stacje dysponujące takimi samymi warunkami sprzętowymi i urbanistycznymi... To dlatego ci co mogą sobie na to pozwolić, posiadają na jedno pasmo różne anteny. To dlatego niektórzy wręcz stosują anteny o zmiennej wysokości montażu lub zmiennym kącie elewacji.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Piszemy o łączności przy odbiciu jonosferycznym, wysokość anten(pionowych GP) i lokalizacja i jest mało istotna, w stosunku do łączności lokalnej. Pomijam zakłócenia.
Celowo to napisałem bo omawiany tu problem to brak słyszalności a to różnica poziomów o tak dużej wartości jest nie do uzyskania poprzez zmianę wysokości anteny czy sprzętu, nie w paśmie KF, to nie UHF-SHF-EHF.

Inna sprawa że nie jesteśmy sami i jak są zawody to setki, może tysiące nadawców bije się o jedną stację dlatego wydaje się nam że nie jesteśmy słyszalni, po prostu ktoś jest w lepszej odległości dla propagacji jonosferycznej i/albo ma 10 razy tyle mocy i "przykrywa nas".
Ludzie z 1W ręczniaków z zintegrowaną teleskopową anteną na KF w SSB robią pół świata, a anteny mają słabe właściwości dla DX. Natura rządzi absolutnie.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:Piszemy o łączności przy odbiciu jonosferycznym,
Tu jesteśmy zgodni...
Defcio pisze:wysokość anten(pionowych GP) i lokalizacja i jest mało istotna
.
Ale już wysokość pojedynczego dipola lub x-elementowego beama ma wpływ zasadniczy.
Defcio pisze:w stosunku do łączności lokalnej
Jeśli mowa o DX, to po co wtrącasz coś o lokalu?
Defcio pisze:Inna sprawa że nie jesteśmy sam...<...>
Baju, baju... dorabiasz ideologię do faktów. Ale ok, setki razy miałem sytuację, gdy stacja powtarzała CQ, nie odpowiadała na moje wywołanie, nie prowadziła qso z nikim innym i w końcu ogłaszała qrt. Więc nie pierdziel o pylapie i kilowatach.
Defcio pisze:Ludzie z 1W ręczniaków z zintegrowaną teleskopową anteną na KF w SSB robią pół świata, a anteny mają słabe właściwości dla DX. Natura rządzi absolutnie.
Dupa Jasio. Zrobisz qso ze wszystkiego, pod warunkiem że warunki pozwolą. I jak twoja wiązka trafi w punkt lepiej niż wiązka gościa z kilowatem, to też zrobisz. Powtarzam, przy dobrych warunkach..
Ale niech się warunki pogorszą, wówczas na verticalu gówno słyszysz, a na wielu elementach o dziwo spokojnie qso robisz.

Sugeruję mimo wszystko więcej kręcenia gałą... :evi:
Młody

Post autor: Młody »

Defcio pisze:Piszemy o łączności przy odbiciu jonosferycznym, wysokość anten(pionowych GP) i lokalizacja i jest mało istotna, w stosunku do łączności lokalnej
Dziwne, mnie sie wydaje, że zamontowanie anteny 5/8 na 2m a 5.5m maszcie robi różnice.
Tak jak zawieszenie dipola czy lw 2m nad dachem a 15m nad gruntem.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

W sumie nie napisałeś nic przeciwko moim twierdzeniom., zresztą znanym wszędzie - głównie warunki propagacyjne i moc ale o tym już ktoś napisał wiele postów wcześniej.
koszmar pisze:Baju, baju... dorabiasz ideologię do faktów. Ale ok, setki razy miałem sytuację, gdy stacja powtarzała CQ, nie odpowiadała na moje wywołanie, nie prowadziła qso z nikim innym i w końcu ogłaszała qrt. Więc nie pierdziel o pylapie i kilowatach.
Nie dorabiam tylko opisuję co słyszę, co nie znaczy że to jest jedyna możliwość.
Tak jak sam sam napisałeś że warunki były nadrzędne nad efektywnością twojej stacji.
No i prawdziwy radiowiec z tego co mnie uczono nie używa takich słów obraźliwych dla innej osoby.
Ale to inne czasy, poszanowanie innego człowieka jest mało istotne, ważne aby zrobić sobie agresywne , podobające się "masą" PR.

[ Dodano: 2012-04-16, 16:02 ]
Młody pisze:Dziwne, mnie sie wydaje, że zamontowanie anteny 5/8 na 2m a 5.5m maszcie robi różnice.
Tak jak zawieszenie dipola czy lw 2m nad dachem a 15m nad gruntem
Anteny poziome a pionowe, to istotna różnica. Lata temu naukowcy walczyli uniezależnienie parametrów anteny od gruntu tworząc antenę GP.

Dobrze mieć maszt teleskopowy z antenę GP, regulując wysokość jej zainstalowania z 12 m do około 1,7 metra słychać tylko minimalne zmiany w sygnale jonosferycznym i około dwukrotne w sygnale lokalnym.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
koszmar

Post autor: koszmar »

Defciu, nie uderzaj znów w płaczliwy ton, bo tak kończysz każdą rozmowę, gdy brakuje ci argumentów.
Defcio pisze:Tak jak sam sam napisałeś że warunki były nadrzędne nad efektywnością twojej stacji.
Nie, napisałem, że moja instalacja nie pozwalała na zmianę charakterystyki promieniowania. Ale ty i tak odczytasz to, co będziesz chciał.
Defcio pisze:W sumie nie napisałeś nic przeciwko moim twierdzeniom.
W sumie to napisałem wszystko przeciw twoim twierdzeniom, tylko nie potrafisz tego zrozumieć, ale cóż... pewne prawdy przychodzą wraz z ilością zrobionych qso i przerobionych anten.
Jak tego nie ma, to wychodzi i straszno i śmieszno...
matti201

Post autor: matti201 »

Defcio pisze:.....
Anteny poziome a pionowe, to istotna różnica. Lata temu naukowcy walczyli uniezależnienie parametrów anteny od gruntu tworząc antenę GP....
I niebardzo im wyszło , bo jak wykazuje literatura fachowa, kąt promieniowania głównej wiązki jest uzależniony od tego jak wysoko nad gruntem zainstalowana jest antena GP

na 2 rycinie jest przedstawiony dipol w zależności od wysokości, na 1 i 3 GP.... nie ma wiekszej różnicy prawda ?

Jak widać może zaistnieć DUŻA różnica w kącie promieniowania anten GP , co doprowadza do sytuacji jaką narysowałem od ręki - ja słysze, mnie nie słyszą
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Poza tym nie zapominajmy o tym, że propagacja może być tylko w jedną stronę. Doswiadczyłem tego wiele razy. Do tego stacja, którą słyszymy mocno może mić po sqojej stronie duży poziom zakłóceń, przez który się po prostu nie przebijamy. Zdarza sie tak często ze stacjami nadajacymi z okolic równika.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
koszmar

Post autor: koszmar »

Tak Bess, ale ja mówię o sytuacji, gdy odwracasz się grabiami w stronę słyszanej stacji, odbierasz ją bardzo mocno, wołasz bez efektu. Zmieniasz antenę na pion i okazuje się, że wyjmujesz gościa od strzału. Co zmieniłeś? Wbrew teorii Defcia nie dodałeś mocy... Wbrew jego teorii użyłeś anteny o gorszej wydajności. W czym więc była różnica...
Nie odpowiadaj, ja wiem że ty wiesz. Pytanie czy on wie? :->
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

koszmar pisze:Defciu, nie uderzaj znów w płaczliwy ton, bo tak kończysz każdą rozmowę, gdy brakuje ci argumentów.
Dziwie się że tak to odbierasz.

Właściwe argumentów to Ty nie masz, robisz tylko łączności i ja się w nie nie wtrącam.
Ja tworze od podstaw anteny a Ty nie, to wszystko.

Na rycinach są ewidentne błędy. Ale nie chce mi się tłumaczyć już jakie bo po co zbędne komentarze nie na temat.

Anteny GP bardzo się "udały" , spróbuj takiej anteny bez przeciwwag.
Ciężko się rozmawia w środowisku nie konstruktorskim, znaczna większość projektantów anten nie rozmawia z użytkownikami bo oni wiedzą zawsze lepiej.
Ale że kolega Koszmar nie zauważył jakie głupoty wypisuje Sirio na swojej antenie 1/4 "singal keeper" - zysk 0dB , radzę napisać do Sirio, ale myślę że nie wypowiedzą się na ten temat bo i po co się kłócić jak to nic nie wnosi.

Szkoda że Polacy mają taką mentalność poniżania innych, tu na forum czytam że ktoś potrzebuje pomocy to pięciu innych go powyzywa i nie da żadnej odpowiedzi.
Co do mojej niby "płaczliwości", ja nie muszę atakować i sobie czegoś przed innymi udowadniać, forum nie jest miejscem zrewanżowania się za bycie nieudolnym czy nie szanowanym.
Jeśli ktoś myśli jednak inaczej to nie będę z nim rozmawiać, proponuje worek bokserski.
Na stronach firmy "Konektor" anteny 1/4 fali są opisane jako 5/8, czyżby nikt tego nie zauważył ?
Midland 77-092, Onwa K6111b.
koszmar

Post autor: koszmar »

Defcio pisze:, znaczna większość projektantów anten nie rozmawia z użytkownikami bo oni wiedzą zawsze lepiej.
Użytkownicy po prostu wiedzą, która antena im się sprawdza, a która nie.
Defcio pisze:Właściwe argumentów to Ty nie masz, robisz tylko łączności i ja się w nie nie wtrącam.
Ja tworze od podstaw anteny a Ty nie, to wszystko.
To uprzejmie proszę o przekazanie do testów jednej z twoich mitycznych anten. Bardzo chetnie przekonam się, że nie mam racji.
Defcio pisze:Jeśli ktoś myśli jednak inaczej to nie będę z nim rozmawiać, proponuje worek bokserski.
Przechodzisz samego siebie... ale rozumiem: jak brakuje argumentów silnych, użyjmy argumentu siły.
Defcio pisze:Na stronach firmy "Konektor" anteny 1/4 fali są opisane jako 5/8, czyżby nikt tego nie zauważył ?
Odbiegasz od tematu, rozmydlasz wątek. Wiedza praktyczna się skończyła...?
matti201

Post autor: matti201 »

nie rozmawiamy o tym jakiej długości elektrycznej jest taka czy owaka antena , ani jaki ma zysk, czy producenci i sprzedawcy podają prawidłowe dane, tylko jak się rozchodzi fala radiowa.

Widząc poziom twoich argumentów w szczególności dotyczących negacji informacji drukowanych w nakładzie kilkunastu tysięcy ( a może nawet kilkuset tysięcy), domyślam się, że zapewne też przedstawisz nam ( czyli środowisku niekonstruktorskiemu ) jakiegoś swojego projektu anteny z wyliczeniami i symulacjami , bo jak mniemam zasłonisz się prawami autorskimi , albo jakimiś innymi cudami..

A ja bym naprawde chciał wiedzieć, co na tych skanach jest nie tak , zanim następnym razem posłużę się nimi jako przykładem, i naprawdę chciał bym zobaczyć antene twojej konstrukcji.
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7783
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Uprzejmie zapytuję: gdzie jest to zjawisko? Jak jest błąd to poprawię.
Na stronach firmy "Konektor" anteny 1/4 fali są opisane jako 5/8, czyżby nikt tego nie zauważył ?
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Witam.
Hasan-Łódź pisze:Uprzejmie zapytuję: gdzie jest to zjawisko? Jak jest błąd to poprawię.
http://konektor5000.pl/index.php?p180,l ... kabel-3-5m
Jest więcej takich opisów.

Anten nie przekaże z wiadomych względów, ale były pokazane na zlocie kilka lat temu.
jedna nawet spaliliśmy 200W wzmacniaczem podobnie jak President'a Iowa.

Mati, antena 5/8 fali nie ma wyższego zysku o 3 dB od anteny pół-falowej.
Nawet ten śmieszny symulator Mmana pokazuje inne wykresy promieniowania przy podnoszeniu anteny nad ziemie - bardziej realne.
matti201

Post autor: matti201 »

Defcio pisze: Anten nie przekaże z wiadomych względów, ale były pokazane na zlocie kilka lat temu.
jedna nawet spaliliśmy 200W wzmacniaczem podobnie jak President'a Iowa.
To tylko świadczy o rozgarnięciu konstruktora , który pozwolił podać 200W na antenę, którą zaprojektował do wypromieniowania mniejszej mocy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Międzykontynentalne”