Serbia -brak łącznośc

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

centurion2009
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-29, 15:13
Lokalizacja: Kragujevac

Serbia -brak łącznośc

Post autor: centurion2009 »

Witam serdecznie.

Jako,że jestem nowicjuszem w temacie CB proszę o wyrozumiałość :)
Mój problem polega na tym iż w moim radyjku a może miejscu w którym się znajduję brak jest jakiejkolwiek łączności z innymi użytkownikami CB radia.
Aktualnie znajduję się w mieście Kragujevac w Serbii gdzie po przyjeździe stracił się zasięg CB jak i sygnału GPS.Ciekawostką dla mnie jest fakt że tutejsze taksówki korzystają z nawigacji i CB radia a ja po zjeździe z autostrady prowadzącej z Belgradu straciłem zasięg w obu urządzeniach ale teraz interesuje mnie samo CB.
Posiadam radyjko PRESIDENT JOHNNY III ,które doskonale radziło sobie w Polsce a tu odmawia współpracy :) Ustawiłem je na opcję EU,wiem że podstawowy kanał powinien być 28 ale i na innych nic nie słychać :( Antena jest zestrojona prawidłowo nawet dziś sprawdzałem SWR-em .
Możliwe jest że zrobiłem coś źle ale według wskazówek jakie zamieszczone są w instrukcji powinno wszystko grać.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Post autor: BeBek »

Może nikt z polski z radiem akurat się tam nie kręci. Z tego co widzę to do autostrady masz około 30km to możesz być od niej za daleko żeby kogoś usłyszeć (tam jeździ dużo ciężarówek). Opcję przestaw na PL jak chcesz z Polakami rozmawiać, na EU to gdybyś chciał z innymi nacjami w '5' się porozumieć.
Jak możesz spróbuj podjechać w rejony autostrady na pewno jakichś krajanów dorwiesz :-)
Sprzęt: Apollo Road Blues 2.5, President Taylor III, CRT 2000H, CRT MIKE, AT-5555N, UBC125XLT, Baofeng UV-3R;
SP9PP
'AKTUALNE' Sprzedam: CRT MIKE v2 (RFG, bez ARFG), Sirio MEGAWATT 4000 i FLEX LOG 4, Baofeng UV-3R możliwa wymiana na: radia CB i UKF i anteny CB
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Daj standard PL i nasłuchuj 19-tki . Propagacja się otworzy to usłyszysz rodaków , wtedy krzycz.
centurion2009
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-29, 15:13
Lokalizacja: Kragujevac

Post autor: centurion2009 »

Jak pisałem wcześniej taksiarze korzystają z CB więc jakiś zasięg musi być..Jednak podjadę do Fiata tam jest pełno naszych ,zapytam czy u nich wszystko pracuje jak należy..
Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

skąd pewność że to cb? skąd wiesz na jakich częstotliwościach to pracuje?
! HAM I AM !
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Post autor: SQ9RNU »

W Polsce CB to już jak komórki - przodujemy w tym temacie.
Trzeba wziąść popawkę na to ,że za granicą to nadal temat Tabu
-=- SQ9RNU -=-
FelekPL
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-05, 03:24
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: FelekPL »

Dokładnie, jedynie jeszcze wschód (Białoruś, Ukraina, Litwa, Rosja) ale i tak nie w takim stopniu jak my.
President JohnnyII + Sirio ML145

Ręczniak:
Alan 38
centurion2009
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-29, 15:13
Lokalizacja: Kragujevac

Post autor: centurion2009 »

Okazało się,że taksiarze i policja mają swoje prywatne jak by to nazwać centrale,nadajniki,anteny..Z tego co mi wiadomo to nie ma tu możliwości korzystania z CB tak jak u nas :(
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

słabe masz te informację albo google ci nie działa

Kod: Zaznacz cały

„W Republice Serbii jest dozwolone posiadanie i korzystanie z SW urządzenia radiowego, choć chwilowo nie ma obowiązujących przepisów regulujących korzystanie z tego typu radiostacji.
Opracowywane są aktualnie przepisy regulujące korzystanie z tego typu urządzeń. W dniu 30 czerwca 2010 roku uchwalona została Ustawa o komunikacji elektronicznej, w oparciu o postanowienia której, zgodnie ze standardami europejskimi, sporządzony został nowy projekt Planu Przeznaczeń Zasięgów Radiofrekwencyjnych, definiującego przeznaczenie zasięgów radiofrekwencyjnych oraz tryb wydawania zezwoleń (znajduje się on w końcowej fazie uchwalania, http://www.ratel.rs/informacije/novosti.234.html?article id=1203), a przygotowywane są także przepisy wykonawcze oraz regulaminy z dziedziny radio-komunikacji. W nowym Regulaminie obejmującym radio-stacje nie wymagające zezwoleń, który jest w trakcie opracowywania, przewidziane zostało, że standardowe SW radio-stacje używane są w oparciu o „generalne zezwolenie”, bez uprzedniego uzyskiwania odrębnego zezwolenia na radio-stację, ale z obowiązkiem wprowadzenia jej do ewidencji Republikańskiej Agencji ds. Komunikacji Elektronicznej”..
! HAM I AM !
centurion2009
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-29, 15:13
Lokalizacja: Kragujevac

Post autor: centurion2009 »

Po co komu zezwolenie jak nie można z radia korzystać :)
Jestem tu już 6 miesięcy i czuję się jak 100 lat przed murzynami. Takie zacofanie widziałem 25 lat temu na wsiach a piszą że Kragujevac to czwarte miasto pod względem wielkości w Serbii tylko zapomnieli dodać jak zacofane :) Jak nie pracujesz w Fiacie za 350 euro albo na taksówce to nigdzie nie pracujesz :)
Trzeba wracać do kraju albo bić na wyspy :)
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

to teraz za pracą do Serbii się jedzie? :roll:
! HAM I AM !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Międzynarodowe”