Kilka pytań

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
tapczan
Posty: 62
Rejestracja: 2013-09-27, 09:57
Lokalizacja: Wąchock Mały

Kilka pytań

Post autor: tapczan »

Witam
Nie wiem w jakim dziale to umieścić więc dałem tu.

Mam parę pytań a w sprawach związanych z CB jestem laikiem.

1. Czy jak chcę sobie sprawdzić jaki zasięg ma moje radio to mogę z drugim mobilem to sprawdzać na innym kanale (np. 20) a pomiar będzie taki sam jak na 19? A może jest tak że na 20 będę miał inny zasięg niż na 20 czy 30?

2. Jeśli złącze ASC a SQ jest lekko przykręcony to mam większy zasięg nadawania niż na włączonym ASC? Jeśli tak to jak ASC wpływa na nadawanie?

3. Jaka instalacja antenowa jest lepsza (zasięg / jakość odbioru):
a) antena na magnesie o długości 45 cm na dachu auta
b) antena na magnesie o długości 100 cm na klapie bagażnika auta magnes na powierzchni pionowej. Antena umieszczona jest z tyłu auta tak że wystaje nad dach o 45 cm.

Obrazek


=================================================================
Pozostałe pytania z informacją na której stronie się znajdują.
=================================================================
4. Czy ASC to po prosty SQ w określonej pozycji (ustawieniu) czy daje to jakieś dodatkowe filtry / ulepszenie? (strona 1)
5. Zasięg w kreskach na wyświetlaczu to odległość nadawcy? Miałem sytuację gdy dobrze odbierałem przy 1 kresce zasięgu a innym razem ktoś nadawał i miałem 3 kreski z 4 i ciężko było go zrozumieć. Od czego to zależy? (strona 1)
6. Czy jeśli mam nie zestrojoną antenę to: żle słyszę innych, inni mnie źle słyszą, słabo mnie słyszą i ja ich też słabo słyszę? (strona 1)
7. Jaki mogę kupić głośnik zewnętrzny z tych tańszych żeby uzyskać w miarę przyzwoity dźwięk? (strona 1)
8. Wiadomo że im dłuższa antena tym dłuższy zasięg. Czy na zasięg wpływa też wysokość samochodu? (strona 3)
9. Jak chronicie lakier swojego samochody przy antenach na magnes? (strona 3)
10. Czy nakładka gumowa na podstawę magnesową anteny wpływa negatywnie na odbiór? (strona 4)
Ostatnio zmieniony 2014-04-24, 10:44 przez tapczan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pawel2113
Posty: 2444
Rejestracja: 2012-02-15, 05:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pawel2113 »

1. Na każdym kanale będziesz miał taki sam. Wybierasz tylko wolny kanał i testujesz. Najlepiej takie testy robić ze stacją bazową ;-)

2. Masz wtedy większy zasięg jak będziesz operował samym SQ. Najlepiej operować RF-Gain'em, ale nie w każdym radio on jest

3. Żadna - minimum antena 1m na dachu. Ewentualnie antena helikalna mająca około 70cm na dachu. Ale to już wg mnie minimum z minimum
Mobil 1: U68XL + FD2020 + Sirio T2000
Baza: Superstar 360FM + Densei EC2002 + Antron A99

Sprzedam: Cobra 21LTD, Alan 18, anteny. Info na PW ;-)
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

Zasięg jest uzależniony od twojego sprzętu i sprzętu rozmówcy, od warunków terenowych. Im dłuższa antenka tym lepiej i antenka na dach a nie na klapie poniżej obrysu auta, z 40 cm to bedzie taki lichy dupochron....będziesz wołać i bedzie cisza tylko nadjeżdżający z naprzeciwka bedą ci odpowiadać, no jeszcze koledzy w trasie za tobą będą się irytować ile razy można się pytać o to samo albo czy mnie słychać ... Antenka minimum metr...jak potrzebujesz krótkiej to w ostateczności pirat lub T3 27
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
tapczan
Posty: 62
Rejestracja: 2013-09-27, 09:57
Lokalizacja: Wąchock Mały

Post autor: tapczan »

poprawka punktu 2

2. Jeśli wyłączę ASC a SQ jest lekko przykręcony to mam większy zasięg nadawania niż na włączonym ASC? Jeśli tak to jak ASC wpływa na nadawanie?
Awatar użytkownika
Pawel2113
Posty: 2444
Rejestracja: 2012-02-15, 05:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Pawel2113 »

Ustawienie pokrętła SQ przy włączonym ASC nie zrobi żadnej różnicy.
ASC nie ma wpływu na nadawanie, jedynie ma wpływ na odbiór
Mobil 1: U68XL + FD2020 + Sirio T2000
Baza: Superstar 360FM + Densei EC2002 + Antron A99

Sprzedam: Cobra 21LTD, Alan 18, anteny. Info na PW ;-)
Awatar użytkownika
tapczan
Posty: 62
Rejestracja: 2013-09-27, 09:57
Lokalizacja: Wąchock Mały

Post autor: tapczan »

Dzięki za odpowiedzi.

Mam jeszcze kilka pytań:

4. Czy ASC to po prosty SQ w określonej pozycji (ustawieniu) czy daje to jakieś dodatkowe filtry / ulepszenie?

5. Zasięg w kreskach na wyświetlaczu to odległość nadawcy? Miałem sytuację gdy dobrze odbierałem przy 1 kresce zasięgu a innym razem ktoś nadawał i miałem 3 kreski z 4 i ciężko było go zrozumieć. Od czego to zależy?

6. Czy jeśli mam nie zestrojoną antenę to:
a) żle słyszę innych
b) inni mnie źle słyszą
c) słabo mnie słyszą i ja ich też słabo słyszę?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

tapczan pisze: Czy ASC to po prosty SQ w określonej pozycji
zależy jakie radio. często tak jest. niektóre radia oferują ASC na zasadzie odczytu wybijającej się modulacji powyżej poziomu szumu.
tapczan pisze:Zasięg w kreskach na wyświetlaczu to odległość nadawcy
poniekąd. ale nie zawsze. ja z dłuższą anteną będąc dalej przy tej samej mocy mogę wypalać więcej niż ktoś blisko z kikutem na dachu :-P
tapczan pisze:Czy jeśli mam nie zestrojoną antenę to
możesz mniej słyszeć, mogą Ciebie też słabiej odbierać. to zależy jab bardzo jest niedopasowana antena.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
tapczan
Posty: 62
Rejestracja: 2013-09-27, 09:57
Lokalizacja: Wąchock Mały

Post autor: tapczan »

7. Jaki mogę kupić głośnik zewnętrzny z tych tańszych żeby uzyskać w miarę przyzwoity dźwięk? Mam President Teddy i fabryczny głośnik jest taki sobie.
Mobil: M-Tech Legend III + President Wyoming UP 68 cm + Nokia SP-3
Zapas: President Teddy + President Florida 45cm
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

Poszukaj noki - od zestawu głośnomówiącego lub satelitki z kina domowego, od głośników do kompa...
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Filar
Posty: 311
Rejestracja: 2012-11-11, 07:54
Lokalizacja: Kal

Post autor: Filar »

Wojtek KR pisze:Poszukaj noki - od zestawu głośnomówiącego
masz na myśli głośnik Nokia SP-3?
Mobil: President Jack (Bess) + oryginalny mikrofon + Sirio Turbo 5000.
Rezerwa/do sprzedania (leży w szafie): President Johnny II, President Walker.
Awatar użytkownika
Crazy_Frog
Posty: 84
Rejestracja: 2013-04-13, 22:47
Lokalizacja: JO81MB

Post autor: Crazy_Frog »

Ja mam i to 2 takie głośniczki , tylko teraz pytanie gdzie ?? a gdzieś mi się walały kurcze
Baza:<- KLIK
Mobil:<- KLIK
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AntekPabianice »

W zasadzie każdy poprawi jakość odsłuchu. Kiedyś używałem Sonar LS-150 i byłem w sumie zadowolony, chociaż miał za dużo wysokich tonów i na dłuższą metę trochę męczył ucho. Zmieniłem na Uniden ESP-12 i jest super.
Polecić mogę też Motorolę RSN4001, ale to już duży głośnik i musisz wiedzieć, czy będziesz go miał gdzie zamontować (ESP-12 też do małych nie należy)
Dobre efekty dają też satelitki od kina domowego.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Post autor: SP9 »

Sp3 lub HFS12 miałem oba, sp3 mam dalej dość przyjemny, na Allegro można wychaczyć za 15zl - 20zł
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

Pawel2113 pisze:1. Na każdym kanale będziesz miał taki sam. Wybierasz tylko wolny kanał i testujesz. Najlepiej takie testy robić ze stacją bazową
Chm... a jak antena stroi się wąsko i w okolicach #20 SWR miarka pokazuje dajmy na to 1.1, a na #1 i #40 pokazuje 3... Nie będzie różnicy w zasięgu???
Caps

Post autor: Caps »

tapczan, z mojego doświadczenia Nokia HFS - 12, a teraz używam maas KLS 250. Nie drogie a ładnie grzmią ;-)
No chyba, że chcesz full wypasik to Motorolka ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „inne”