Audi A4 B5 by My son Mati

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

jano0244
Posty: 187
Rejestracja: 2014-02-03, 09:44
Lokalizacja: Mrągowo

Audi A4 B5 by My son Mati

Post autor: jano0244 »

Radio CB - Johnny III
Antena - Sirio AS100

Poprzednie miejsce i sposób instalacji radia - fabryczna kieszeń pod prawą stroną deski rozdzielczej. Kabel zasilający, poprowadzony pod deską rozdzielczą w stronę tunelu, dalej wzdłuż tunelu do rozgałęźnika przy gnieździe zapalniczki.

Poprzednie miejsce położenia podstawy magnetycznej 9cm Sirio - lewy tylny narożnik dachu.

Wady dotychczasowego montażu:
1. Kabel zasilający radio naciągnięty i widoczny w kilku miejscach. Konieczność stosowania rozgałęźnika gniazda zapalniczki w przypadku częstego używania ładowarki do telefonu.
2. Oryginalny kabel mikrofonowy zbyt krótki do montażu uchwytu po prawej stronie kierownicy.
3. Zaokrąglony w rogu dach powodował, że podstawa magnetyczna nie przylegała do niego dokładnie, co zaskutkowało dwukrotnym oderwaniem się od dachu przy prędkości powyżej 120km/h. Antena z podstawą zawisła na kablu, wystającym przez uszczelką drzwi. Lakier oczywiście został porysowany, a przewód masowy w podstawie zerwany.

Po wizji lokalnej i przemyśleniach syn zaaprobował moje sugestie.
I tak, radio pozostało na swoim miejscu, gdyż tu akurat najlepiej pasuje, a specjalnego wyboru w Audi A4 raczej nie ma. Kabel zasilający przeciąłem zaraz za gniazdem bezpiecznika, montując na nim złącze konektorowe MATE-N-LOCK 2 PIN. Końcówka kabla z wtykiem zapalniczki z jednej, a złączem konektorowym z drugiej strony stała się zapasem, gdyby trzeba było radio przenieść tymczasowo do innego auta.
Nowy kabel zasilający pociągnąłem od skrzynki bezpieczników krótkim odcinkiem wewnątrz deski do szczeliny w tylnej części fabrycznej kieszeni, tu akurat przeznaczonej dla radia.
Żeby nie grzebać zbytnio w instalacji zastosowałem adapter bezpiecznika, tzw. bypass.
http://zapodaj.net/04fe3183f9f7a.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Założyłem go w okablowanej, ale wolnej pozycji bezpiecznika. Dodatkowo, pozycja ta zostaje zasilona po przekręceniu stacyjki, a zasilanie pozostaje po cofnięciu kluczyka w pozycję I. Umożliwia to korzystanie z radia CB na postoju, choć priorytetem było włączania/wyłączania radia po odpaleniu/zgaszeniu auta. Kabel masowy podłączyłem pod śrubę nad gniazdami bezpieczników. Kabel po wprowadzeniu od tyłu do kieszeni, zakończyłem złączem konektorowym. Złącze umożliwi teraz szybką "ewakuację" radia w razie potrzeby. Kabel mikrofonowy wzbogaciłem o przedłużacz z wtykiem kątowym, co sprawiło, że wisząc na uchwycie w środkowym nadmuchu, jest wystarczająco długi do swobodnego korzystania.
http://zapodaj.net/aa5ca7e4ae48b.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Obok radia pod kierownicą zamontowałem zakupioną używkę głośnika Nokia HFS-12.
http://zapodaj.net/c1c5bd15ca6bc.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
W tylnej części kieszonki (za radiem) umieszczono zapas kabla od głośnika.

Kabel antenowy poprowadziłem wzdłuż listwy progowej do bagażnika i dalej wzdłuż klapy tak, aby wychodził blisko jej lewej strony. Upięty do amortyzatora klapy, nie plącze się w bagaźniku. Antena z podstawą znalazła miejsce po lewej stronie znacznie bardziej płaskiej niż róg dachu klapy.
http://zapodaj.net/a296519a3da63.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Opisany sposób instalacji jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Moim zdaniem jest również bezpieczny dla laików grzebania w instalacji elektrycznej auta.
Antenę zestroiłem SWR miarką we własnym zakresie, a kolega fachowym przyrządem potwierdził wynik 1,3 na #20.
Wysoko położona tylna klapa przy niskim dachu sprawia, że odbiór wydaje się niezmieniony w stosunku do anteny na skraju dachu.

Ciekawostka:
Tak przy okazji okazało się, że zmiana miejsca zasilania spowodowała bardzo znaczne ograniczenie zakłóceń od przetwornicy kamerki, podłączanej do gniazda zapalniczki.

Sorki za dość kiepska jakość zdjęć.
President TaylorIII z zewn. rf-gain Samlex PR27M + Densei EC2002 po tuningu + Sirio Performer1000/Sirio Megawatt3000 Yosan Pro120 + Konektor Mini40 (rezerwa) / President Johnny III + Sirio AS100 (w aucie syna)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Audi”