BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bejo
Posty: 3
Rejestracja: 2017-09-18, 08:37
Lokalizacja: Lublin, Lubelskie

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: Bejo »

Podjąłem męską decyzję o montażu na stałe całego zestawu.
Wszystko zajęło mi jeden dzień pracy w garażu.

1. Główka na dachu ( za czystość dachu przepraszam - pogoda w lublinie w ostatnich dniach nie nakłania do mycia)
Obrazek

2.Główka od środka wozu - płytki montaż - bardzo prosty i szybki montaż wraz z lutowaniem ( jak się później okazało z moim niedopatrzeniem, patrz gumowa osłonka + kolejne zdjęcie)
Obrazek

3. Na poprzednim zdjęciu na gumowej osłonce jest odciśnięte oprawka żarówki z oświetlenia wnętrza ( podczas przymierzania główki na zwróciłem na to uwagi, problem wyszedł przy składaniu wszystkiego) po włożeniu lampki oprawka żarówki opiera się o gumową osłonkę - wydaje mi się że w niczym to nie przeszkadza.
Obrazek

4. Antena po złożeniu - wybrałem składanie do przodu ze względu na długość anteny, przy złożeniu do tyłu za bardzo wystaje za tył wozu.
Obrazek

5. Radio w schowku po lewej stronie kierownicy, klapka schowka zdemontowana ( myślałem o zamontowaniu w taki sposób aby można było zamknąć klapkę, ale wtedy radio musiało by być na tyle głęboko schowane że nie byłoby widoczne w normalnej pozycji za kierownica.) Tylna ścianka schowka wycięta całkowicie.
Obrazek

6. Gniazdo mikrofonowe zamontowane w tunelu środkowym w ostatnim schoweczku pod podłokietnikiem. (również z błędem, niewiele się zastanawiając dziurkę zrobiłem na środku, tak symetrycznie ładnie itp, jak się później okazało mogłem przesunąć dziurkę w stronę którejś ze ścianek co później pozwoliło by na swobodne schowanie "gruszki ze sprężynka". Teraz też można ale trzeba kombinować :mrgreen: )
Obrazek
Obrazek

7. Tak wygląda efekt końcowy. Zdjęcia zrobione tak aby było dobrze widoczne co jak i gdzie, nie z punktu widzenia kierowcy. Siedząc z kierownicą, patrząc się przez przednią szybę wystarczy na chwilkę spuścić wzrok w dół i widać wszystko na radiu. Jedynie gdy jest ciemno nie widać ustawień gałek. Pomysł jest taki aby jakimś lakierem fluorescencyjnym wypełnić zagłębienia na gałkach (volume kropka, gain i sql kreseczki).
Kolorystyka radia pięknie gra z fabrycznym podświetleniem BMW :mrgreen:
Obrazek

8. Schemat podłączenia. Postanowiłem dać zasilanie bezpośrednio z baterii (jest w bagażniku po prawej stronie), kabel położony wzdłuż oryginalnej wiązki - od aku do wiązki idącej za oparciami tylnych foteli, dalej zejście do prawego progu, wzdłuż progu, wyjście po lewej ściance przed grodzią. Tam cała instalacja i wyjście anteny schowane jest nad osłoną nad pedałami.
Zdecydowałem się na podłączenie po przekaźniku, bezpośrednie zasilanie z aku do tego zapominalstwo wyłączenia radia wiadomo jak może się skończyć dla baterii.
Obrazek

Kabel antenowy od główki idzie po dachu (przyklejony taśmą aby nie latał) do trzeciego słupka, po nim schodzi za lewą stronę tylnej kanapy gdzie spotyka się z zasilaniem radia - dalsza droga już opisana.

Działanie i strojenie anteny opisywałem już w temacie o strojeniu anteny ale żeby wszystko było w jednym miejscu skopiuję najważniejsze tutaj:
antena sirio - dokładnego modelu nie podam bo już dobrych kilka lat ją mam i nie pamiętam, do tej pory jeździła na magnesie, teraz już w dziurce (długość od podstawy ok 170, łamana - coś jakby wcześniejszy model turbo 3000), do tego Johny III.

Pomiary miernikiem CRT:
1 - brak wychylenia wskazówki - przyjmuję 1,0
20 - minimalne wychylenie, ale mniejsze od 1,1
40 - pomiędzy 1,1 - 1,2

Test był jeden w mieście i poza.

W mieście gain i sql mniej więcej na 12 godzinie, żeby było bez szumów i zbierało tylko najlepsze.
Za miastem sql dalej na 12, a gain na max, łapie szumy i trzaski ale mobile na 2-3 kilometrach słychać tak jakby siedzieli obok. Ze względu na nocne testy i mały ruch dłuższych łączności nie ustaliłem.

Obecnie będąc na urlopie troszkę kręciłem się po mieście z włączonym radiem i odbierałem tak na ok 4km.

A teraz pytania ode mnie:
1. Czy instalacja na przekaźniku wpływa na pracę całego zestawu?
2. Czy temu miernikowi można wierzyć? (chodzi o fakt że na "pusto" wskazówka nie jest idealnie na "0"
Obrazek
Bejo
Posty: 3
Rejestracja: 2017-09-18, 08:37
Lokalizacja: Lublin, Lubelskie

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: Bejo »

Błąd w opisie zasilania. Oczywiście wszystko idzie lewym progiem.

Poprawka do schematu. Zaraz za radiem jest bezpiecznik, a za bezpiecznikiem kostka aby w każdej chwili można było zabrać radio do innego wozu podlaczajac do kostki kabel z wtykiem zapalniczkowym.

Jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje. Obecnie wszystko jest dobrze słyszalne z wbudowanego głośnika. Ale zastanawiam się nad zewnętrznym głośnikiem.
W osłonie nad pedalami na samym środku jest wytłoczone kółko średnicy na oko 10-15 cm. Można by tam zamontować głośnik nawiercajac w tym kółku dziurki małym wiertlem.
Potrzebowałbym zwykłego głośnika odpowiedniej średnicy bez żadnej obudowy.
Zwykły od car audio się nada?
Bo nie ma sensu kupować dedykowanego do CB żeby go rozbierać z obudowy.

Chciałbym również zrobić instalacje pod mikrofon VOX, lub zamiast gruszki, umiejscowiony przy zegarach, sterowany z nieuzywanych przycisków na kierownicy. Dwa najniższe po lewej stronie są wolne.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: cassiopeia »

Glosnik do CB radia ma 8ohm ale taki 4 tez bedzie dzialac. Instalacja zrobiona tak jak byc powinno. Gratki za montaz.
Instalacja na przekazniku jak najbardziej ok i nic jej nie szkodzi.
Miernik to taki pokazuje tylko czy antena jest na dachu :-)

Swietny pomysł z wykozystaniem wolnych przyciskow, ale wtedy masz zabawe na przekaznikach zamiast izostatu. Voxa nie polecam bo potem slucham pogawedek o dupie maryni jak ktos przez tel gada...

Ogolnie gratki :bravo:
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: kgb14 »

Ładnie zrobione , dobry opis , przydatny innym . Przedłużenie mikrofonu , świetny pomysł. Oby takich więcej. :bravo:
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: domino.pl »

Aż się prosi o negatyw.W radiu. :-P
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Lagunasnk16
Posty: 976
Rejestracja: 2015-08-13, 22:30
Lokalizacja: Podkarpackie

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: Lagunasnk16 »

Super, kawał dobrej roboty :bravo:
President Harry III ASC + Konektor Mini 40/Sirio ML145 Power mag + Albrecht CB-250
Awatar użytkownika
Slawo13
Posty: 800
Rejestracja: 2014-06-21, 17:49
Lokalizacja: Polska

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: Slawo13 »

Wszystko elegancko, bardzo fajny montaż :bravo:
Mobil: Albrecht AE 485 S/KPO 532/Performer 2000/Sigma Stinger CL/TRC-474 + SG-CB 1000
Baza: KPO DX 5000 V6/Densei 2002 tuning Konektor/Astatic 104M6B/Sirio 2008/Sonar LS-350/color]
Awatar użytkownika
myszaty
Posty: 295
Rejestracja: 2014-05-14, 15:20
Lokalizacja: Wielkopolska

BMW e46 320d Touring - Johny III + sirio na dachu w dziurze

Post autor: myszaty »

porządna, solidna robota :-)
Magnum MX / Teddy / Yosan JC-350 / Johnny II

Hustler IC-100 / AT-71 / AT-900 / Omega Sirio 27

Densei EC-2002 / Nokia SP-3 /// Alan 38

Baza: SHC SS-485 + Sirio Boomerang 27A
ODPOWIEDZ

Wróć do „BMW”