Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
_OsTrY_
Posty: 332
Rejestracja: 2014-07-14, 22:12
Lokalizacja: JO80PW
Kontakt:

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: _OsTrY_ »

Zabezpiecz czymś do blachy koło otworu porządnie aby Ci nie korodowało. Woda aby nie daj boże się dostała to będziesz trochę blachy ciął. A jakie SWR ?
Bezpiecznik na plusie powinien być jak najbliżej aku. A masa jak najbliżej radia. Wszystko z resztą Koledzy z forum już napisali. Popraw proszę i Instalacja. Malinka :) :bravo:
QTH Lokator: JO80PW
Obrazek

https://www.facebook.com/SP6AO" onclick="window.open(this.href);return false; - Polub Moją stronę SP6AO
https://www.facebook.com/pages/SP6PYP/576487832492093" onclick="window.open(this.href);return false; Polub stronę klubu SP6PYP
http://www.qrz.com/db/SP6AO" onclick="window.open(this.href);return false;
Korzystajmy z google i opcji szukaj. Przecież nie gryzą...
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Almighty »

M.A.G. pisze:Na pokład trafiło radyjko koreańskie Yosan 120PRO po modyfikacjach u "Konektora" i antenka Sirio ML-145 Export.
No i ładnie. Daj tylko bezpiecznik na "+" jak piszą koledzy i pociągnij "-" DC 12V z karoserii. Wprawdzie taka instalacja pod opisany zestaw to armata na wróble, ale jest przyszłościowa. Jak będziesz chciał montować na postoju promiennik ćwierćfalowy vertical, albo podłączyć radio wstęgowe wewnątrz auta, to już będzie do czego ;-)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Caps

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Caps »

Elegancko wygląda. teraz tylko czekać na bakcyla i następne radio ;-)
Awatar użytkownika
Kilobajt
Posty: 476
Rejestracja: 2010-01-11, 22:43
Lokalizacja: Opole

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Kilobajt »

djmarco pisze:Ale masy się nie ciągnie z aku. Dodatkowo plus powinien być groszy. Bezpiecznik jakiś dałeś dodatkowo na plusie?
Nie zgodze się z tym żę masy nie ciągine się z aku. Gdy weźmiesz plusa z akumulatora a mase z karoseri to masz spadek napięcia. Na akumulatorze będziesz mial ~14,4V* a plus względem masy będziesz miał 12,5V-13V czyli spadek o blisko 1,5V (spadek o ~14%). Niektóre radia przy niższym napięciu mogą mieć spadek mocy na końcówce.

Faktycznie przewód powinin być grubszy. Conajmniej 1,5mm^2 no i bedziepicznik na pusie jak nabliżej akumulatora aby w razie czego spalić bezpiecznik a nie samochód. Bezpeicznik o wartości 5A lub 7,5A w zupełności wystarczy.

Odnośnie instalacji anteny to bardzo profi i to się chwali!

*Przy pracującym silniku.
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Almighty »

Kilobajt pisze:Gdy weźmiesz plusa z akumulatora a mase z karoseri to masz spadek napięcia. Na akumulatorze będziesz mial ~14,4V* a plus względem masy będziesz miał 12,5V-13V czyli spadek o blisko 1,5V (spadek o ~14%).
Zacisk "+" na akumulatorze "-" na akumulatorze = 12.60V
Zacisk "+" na akumulatorze "-" na bloku silnika = 12.60V
Zacisk "+" na akumulatorze "-" na karoserii auta (zawias drzwi) = 12.60V

Jak będziesz mierzył napięcie na końcu kabla "+" DC 12V ciągniętego do wnętrza auta, to będzie spadek, wiadomo - im grubszy przewód tym mniejszy ten spadek.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
bastek_m
Posty: 84
Rejestracja: 2014-07-17, 10:07
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: bastek_m »

Kilobajt pisze: Nie zgodze się z tym żę masy nie ciągine się z aku. Gdy weźmiesz plusa z akumulatora a mase z karoseri to masz spadek napięcia. Na akumulatorze będziesz mial ~14,4V* a plus względem masy będziesz miał 12,5V-13V czyli spadek o blisko 1,5V (spadek o ~14%). Niektóre radia przy niższym napięciu mogą mieć spadek mocy na końcówce.

Faktycznie przewód powinin być grubszy. Conajmniej 1,5mm^2 no i bedziepicznik na pusie jak nabliżej akumulatora aby w razie czego spalić bezpiecznik a nie samochód. Bezpeicznik o wartości 5A lub 7,5A w zupełności wystarczy.

Odnośnie instalacji anteny to bardzo profi i to się chwali!

*Przy pracującym silniku.
Zaciekawiła mnie kolegi teoria, jutro na pewno sprawdzę w moim mondku, choć nie wydaje mi się aby przy prawidłowym (zdrowym) miejscu styku alternatora z masą pojazdu występowały tak duże spadki napięcia. Jestem przekonany, że podane przez kolegę spadki są spowodowane właśnie korozją na połączeniach masy z alternatorem, akumulatorem, sama karoseria nie może mieć rezystancji powodującej takie spadki napięcia.

Pozdrawiam.
Mobil: Legend III + główka PL + Sirio ML 145 -> montaż
Baza: może kiedyś ?
Awatar użytkownika
Kilobajt
Posty: 476
Rejestracja: 2010-01-11, 22:43
Lokalizacja: Opole

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Kilobajt »

Almighty, sprawdziłem taki stan w kilku ,starszych, samochodach -golf 2,3; seat toledo; passat b4. Być może w nowszych samochodach jest lepiej ale nie sądze. Należy pamiętać że takie pomiaty wykonuje się na odpalonym silniku gdy alternator łąduje conajmniej 14V.

Sorry za OT.
Awatar użytkownika
thinkpad
Posty: 147
Rejestracja: 2013-05-04, 13:27
Lokalizacja: Serock / Katowice Ligota
Kontakt:

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: thinkpad »

Kabel masz dobry, jak kto nie wierzy niech sobie policzy spadek napięcia na takim kablu przy prądzie pobieranym przez radyjko, nawet w trakcie nadawania (bo przy odbiorze to już w ogóle nic nie bierze). Daj bezpiecznik 5-10A jak najbliżej akumulatora i tyle.
Volvo 440, Honda CB250N Superdream, Yamaha Slider
Mój montaż - President Herbert I, Sirio Titanium 1400 / T3 27
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 461
Rejestracja: 2014-05-27, 12:56
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: kurdolf »

Jakie 10 A do tego yosana zaloz 3A
Mobil: CRE8900 FD-1818 mod. Sirio Turbo 5000 w dziurce.
Motorola RSN4001A
Baza:
Uniden USC 230 + Dipol
Caps

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Caps »

kurdolf, po co 3A? Yosan pewnie niebawem poleci i będzie lepsze radio. Więc lepiej od razu zrobić raz a dobrze.
Awatar użytkownika
bastek_m
Posty: 84
Rejestracja: 2014-07-17, 10:07
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: bastek_m »

Kilobajt pisze:Almighty, sprawdziłem taki stan w kilku ,starszych, samochodach -golf 2,3; seat toledo; passat b4. Być może w nowszych samochodach jest lepiej ale nie sądze. Należy pamiętać że takie pomiaty wykonuje się na odpalonym silniku gdy alternator łąduje conajmniej 14V.

Sorry za OT.
Zrobiłem pomiar w swoim MK3, który potwierdził moje przypuszczenia. Niezależnie od miejsca pomiaru - akumulator, zaciski przy radiu, zaciski alternatora - napięcie waha się w przedziale 14,45V -:- 14,40V, oczywiście przy uruchomionym silniku. Zasilanie do radyjka mam puszczone z aku, masa podpięta pod punkt w okolicy skrzynki bezpiecznikowej wewnątrz (na razie instalacja w trakcie modernizacji, jak skończę to zamieszczę foty w swoim temacie). Może mój ponad 10cio letni mondek jest jakiś nietypowy :-P a tak na poważnie, jak są takie spadki jak kolega Kilobajt przytoczył to wystarczy wyczyścić miejsca styku połączenia z masą alternatora i akumulatora ewentualnie jeżeli widać, że przewody masowe alternatora lub akumulatora są w kiepskim stanie - wymienić na nowe. Będzie ok przynajmniej dla radia. :bravo:
Mobil: Legend III + główka PL + Sirio ML 145 -> montaż
Baza: może kiedyś ?
Awatar użytkownika
M.A.G.
Posty: 45
Rejestracja: 2011-07-07, 23:20
Lokalizacja: Lubin

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: M.A.G. »

Hej :-)

Masę przełożyłem blisko radyjka - jakieś 20cm od niego - do wkrętu przy dźwigni otwierania maski.

Niestety nie mam teraz pogody żeby dać gniazdo bezpiecznika, ale planuję dać przy aku 3 lub 5A.

Radyjka nie będę zmieniać na lepsze bo to w zupełności mi starcza (w Galaktyce Yosana 120PRO mam od 3 lat) ;-)

Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
M.A.G.
Posty: 45
Rejestracja: 2011-07-07, 23:20
Lokalizacja: Lubin

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: M.A.G. »

Update końcowy ;-)

Po sugestiach kolegów kabel masowy przeniosłem na karoserię pod osłonę dźwigni podnoszenia maski:

Obrazek

Dołożyłem dodatkowy bezpiecznik jak najbliżej akumulatora:

Obrazek

Grucha jest "przerzucona" przez kierownicę i leży sobie koło "wajchy" zmiany biegów :mrgreen:

Obrazek

SWR 1 - 1.2 / 20 - 1.2 / 40 - 1.3

Pozdrawiam :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ford”