Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
M.A.G.
Posty: 45
Rejestracja: 2011-07-07, 23:20
Lokalizacja: Lubin

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: M.A.G. »

Hej :-)

Wreszcie moja "Strzała" doczekała się pakietu "wsparcia drogowego" :bravo:

Na pokład trafiło radyjko koreańskie Yosan 120PRO po modyfikacjach u "Konektora" i antenka Sirio ML-145 Export.

Ponieważ w Galaktyce antenka jest na uchwycie i po jakimś czasie jednak widać jego ingerencję na karoserii w MDO postanowiłem antenę zamontować w dziurce na dachu.

Zaczęło się od obniżenia tyłu podsufitki (na fotce podtrzymywana jeszcze przez dwie spinki):

Obrazek

Potem nastąpił problem przy dziurawieniu dachu (sam się tego nie podjąłem - bałem się, że poniszczę lakier), fachowiec po oględzinach stwierdził, że nie ma miejsca na montaż główki PL. Okazało się, że osłona mechanizmu szyberdachu jest tak rozległa, że dochodziła do pasa wzmacniającego tylną część dachu:

Obrazek

Po namyśle postanowiłem wyciąć część osłony mechanizmu i krawędzi pasa tylnego - zrobiło się dosyć miejsca, żeby zrobić montaż anteny (osoby wrażliwe proszone są o nieoglądanie tego zdjęcia :-P ):

Obrazek

Radyjko zamontowałem we wnęce po lewej stronie kierowcy:

Obrazek

Zasilanie CB pociągnąłem bezpośrednio do aku, dokupiłem metr przewodu i dwa oczka i wziąłem się za przepchanie kabelków do komory silnika (przy tej czynności napociłem się najbardziej :evil: ). Kable przepchałem przez otwór linki otwierającej maskę a po całej operacji otwór zapchałem silikonem neutralnym ponieważ oryginalna uszczelka już tam się nie mieściła ;-)

Obrazek

Oczka założyłem pod nakrętki śrub mocujących klemy:

Obrazek

Kable poprowadziłem przy wiązce na nadkolu i skrzynce bezpieczników:

Obrazek

Poniżej efekt końcowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec mogę powiedzieć (napisać), że wiercenie otworu w dachu nie było takie straszne - myślę, że następne dziurawienie karoserii zrobię już sam :mrgreen:

Pozostał mi problem gdzie umieścić "gruchę" od radia, żeby była pod prawą ręką i nie przeszkadzała w czasie jazdy - ale to już mały problem ;-)

Dodatkowo "Strzała" została wyposażona w rejestrator G1WH od kolegi Rob^, co pewnie zaowocuje zwiększeniem ilości filmików na YT :evill:

Pozdrawiam :-)
Ostatnio zmieniony 2014-08-23, 22:09 przez M.A.G., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
djmarco
Posty: 350
Rejestracja: 2014-07-16, 21:11
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: djmarco »

Ale masy się nie ciągnie z aku. Dodatkowo plus powinien być groszy. Bezpiecznik jakiś dałeś dodatkowo na plusie?
Obrazek

Renault Espace IV 2.0dci 150KM
Yosam Turbo 3031 Tuning KONEKTOR v3 + Nokia NFS-12
SIRIO ML-145 mag 125
Awatar użytkownika
M.A.G.
Posty: 45
Rejestracja: 2011-07-07, 23:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: M.A.G. »

djmarco pisze:Ale masy się nie ciągnie z aku. Dodatkowo plus powinien być groszy. Bezpiecznik jakiś dałeś dodatkowo na plusie?
Ad.1 - tego nie wiedziałem :-? - jutro przełożę masę "gdzieś" na karoserię w takim razie

Ad.2 - plus jest grubszy, ale czy to ma jakieś znaczenie, jeśli i tak przedłużka jest połączona z kablami o takiej samej grubości :?:

Ad.3 - jest tylko bezpiecznik przy radyjku - 3A - jeśli koledzy polecają to żaden problem dołożyć jeszcze jeden, np. przy aku.

Pozdrawiam i dziękuję za sugestie :-)
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: AntekPabianice »

M.A.G. pisze: Ad.1 - tego nie wiedziałem :-? - jutro przełożę masę "gdzieś" na karoserię w takim razie
Najlepiej blisko radia
M.A.G. pisze: Ad.3 - jest tylko bezpiecznik przy radyjku - 3A - jeśli koledzy polecają to żaden problem dołożyć jeszcze jeden, np. przy aku.
Najlepiej. Jak coś, nie spalą Ci się przewody.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
djmarco
Posty: 350
Rejestracja: 2014-07-16, 21:11
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: djmarco »

Dajesz grubszy kabel i bezpiecznik na nim (mowa o plusie) po to by nie popaliło kabli. Jak walnie to bezpiecznik. Ja nie mówię o kablu o średnicy 1cm ale ten co masz na pewno jest za cienki i bym go wywalił. Bezpiecznik najlepiej dać pod maską, blisko aku.
Obrazek

Renault Espace IV 2.0dci 150KM
Yosam Turbo 3031 Tuning KONEKTOR v3 + Nokia NFS-12
SIRIO ML-145 mag 125
Awatar użytkownika
ivan161
Posty: 299
Rejestracja: 2013-09-04, 09:54
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: ivan161 »

Nie przesadzacie z tą grubością przewodu? Toż to tylko 120pro.
Wg mnie starczy w zupełności.
Dołóż bezpiecznik, przenieś masę i będzie cacy.
Ortodoksi to i kabel 10mm2 by złożyli.
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: kedar1 »

do mocy standardowych 1,5mm2 jest ok, 2,5mm2 to z zapasem jakby kiedyś naszła chęć na coś mocniejszego
ponad to to już przerost formy nad treścią i zaczynają się problemy typu złącza, przepychanie przewodów itp.

jedyne co można poprawić to założenie peszla na przewody pod maską, dołożenie bezpiecznika na "+" w pobliżu podłączenia do klemy i przeniesienie "-" na karoserię w pobliżu akumulatora, ale do blachy a nie do miejsca mocowania wiązek masowych ( z dala od podłączeń komputera, centralek i innych )
857d
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: SP9 »

Fajnie ładnie... Jak wyżej ...kabelek zasilania grubszy....2,5-3mm minimum z bezpiecznikiem na "+" jak najbliżej podpięcia pod aku, a co do masy ...jak nic nie sieje...zostawiłbym tak .. No i antenka :mrgreen: jakoś nowa seria Presidenta - Export
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Maxon
Posty: 33
Rejestracja: 2014-08-19, 18:57

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: Maxon »

Ale po co mu kablem 3mm ? Z tego Yosanka wychodzi 100W, żebyście mu takie grube kable proponowali ?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: cassiopeia »

Wojtek KR pisze:2,5-3mm minimum
do Yosana 120 :?: :shock: :rofl: musiałby mieć z 50 metrów tego przewodu, żeby taki gruby puszczać :rofl:
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
mrc
Posty: 472
Rejestracja: 2012-11-22, 10:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: mrc »

Antenka nie sirio ml jak napisałeś tylko president ml :)

Wystukane z Galaxy S4 przez Tapatalk
Harry III ASC + SIRIO ML 145/SIRIO OMEGA 27
Jeździłem z: alan 48 plus multi, Uniden 520, Johnny II, Harry II, Johnny I, Yosan PRO-120, Yosan Turbo, Johnny III
Awatar użytkownika
pikustbg
Posty: 752
Rejestracja: 2014-04-12, 15:48
Lokalizacja: KO00UO

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: pikustbg »

Brawo ;)

Wszystko ładnie ;-) kabla nie zmieniaj na grubszy bez sensu
2,5mm2 dałem do CRE i jakoś nic się z nim nie dzieje ;) a moc dużo większa z niego.

jaki swr ??
PIKUŚ 161CBF144
AnyTone AT-6666 - DENSEI EC-2002 KNKTR
SIRIO Hi-Power 4000 PL - Solarcon Prowler 204
Uniden UBC 72 XLT - Nagoya NA-707

najszybszy kontakt przez GG:930025.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Re: Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: SP9 »

cassiopeia pisze:
Wojtek KR pisze:2,5-3mm minimum
do Yosana 120 :?: :shock: :rofl: musiałby mieć z 50 metrów tego przewodu, żeby taki gruby puszczać :rofl:
Tia...instalacje sie robi raz a porządnie i warto zrobić z zapasem...ale jak kto tam woli
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
bastek_m
Posty: 84
Rejestracja: 2014-07-17, 10:07
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: bastek_m »

Ale poszarpałeś te blachy osłony i wzmocnienia, wycinałeś nożycami :?: Poza tym poprawka masy i dodanie bezpiecznika na + przy aku i będzie cacy. :bravo:
Mobil: Legend III + główka PL + Sirio ML 145 -> montaż
Baza: może kiedyś ?
Awatar użytkownika
M.A.G.
Posty: 45
Rejestracja: 2011-07-07, 23:20
Lokalizacja: Lubin

Mondeo MK2 - CB z anteną w dachu

Post autor: M.A.G. »

Dzięki za porady :bravo:

Kabelek ma 1,5mm2 (oryginał ma 0,5mm2) a masę poprawię dzisiaj.

Blachę wyszarpywałem... najpierw nacięcia nożycami a potem wyłamywanie po kawałku kombinerkami - masakra z dostępem i nie było miejsca żeby nożycami ciąć wzdłuż krawędzi :evil:

Co do antenki... faktycznie dopiero teraz zwróciłem uwagę :shock: miał być wg opisu Sirio... muszę z Hasanem porozmawiać.

Po poprawkach dodam jeszcze fotki końcowe.

Pozdrawiam :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ford”