Uniden 520XL zaczął strasznie szumieć.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

dizel1988
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-28, 20:53

Uniden 520XL zaczął strasznie szumieć.

Post autor: dizel1988 »

Witam.
Od nieco ponad miesiąca mam dość irytujący problem ze swoim radiem. Efekt jest taki że radio w samochodzie mam ale w ogóle z niego nie korzystam. Otóż bez przerwy radio mi szumi. Jak przejeżdżam dziennie trasę 30km tak bez przerwy mam w głośniku jeden wielki szum, czasem tylko usłyszę jak ktoś nadaje ale ta osoba musi znajdować się naprawdę dosłownie kilkaset metrów ode mnie. Na wyświetlaczu pali się cały czas jedna zielona kreska i co chwila pomruguje druga. Radio to tak jak w temacie Uniden 520XL natomiast antena to Sirio Turbo 800. Na antenie jeżdżę już ponad rok i nigdy nie było żadnych problemów. Nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie ale ostatnio zamontowałem światła do jazdy dzienne Philips DRL ale one są podpięte bezpośrednio pod aku. Nie mam pojęcia gdzie szukać problemu. Może coś podpowiecie i pomożecie ... Poniżej daję link do filmu gdzie nagrałem jak ustawione jest radio i co za dźwięk się z niego wydobywa. Oto link:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-wcjbd4kMG0[/youtube]

Dodam że silnik był wtedy wyłączony, światła żadne nie działały, do okoła było cicho, radio nie grało. Ten cały szum który słyszycie na filmie pochodzi właśnie z radia. Sami chyba przyznacie że jest to dość wkurzające jechać gdy radio tak szumi. Ten szum nie ustaje nawet na chwilę. Muszę naprawdę ostro skręcić SQ żeby ustał ale wtedy słyszę tylko ludzi znajdujących się przy mnie a wcześniej po takiej trasie podmiejskiej łapałem sygnał spokojnie z 4-5km. Pomóżcie proszę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Nie wiem co koledzy na to ale jak dla mnie to tylko silna propagacjia i nawet okres od którego to ci się dzieję też by sie zgadzał
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Hmmm...
Wynikiem takiego działania radia może być propagacja...
Lub gdzieś obok Ciebie znajdował się straszliwy siewnik (jakieś urządzenie które emituje zakłucenia)...

Sprawdź na innej antenie czy będzie tak samo i sprawdź również jak "szumi" radio bez podłączonej anteny.
Ostatnio zmieniony 2011-11-17, 18:12 przez Ferbus, łącznie zmieniany 1 raz.
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
dizel1988
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-28, 20:53

Post autor: dizel1988 »

Być może kolego, o propagacjach słyszałem, miałem ale nigdy nie trwały one tak długo. Też mi się to dziwne wydało bo z radiem nic nie robiłem, po prostu z dnia na dzień tak się zaczęło dziać. Wcześniej jeździłem na trochę mniej rozkręconym SQ i szumu nie było a teraz mogę go skręcić do połowy i dalej to samo. Zasięg też muszę skrócić jak chcę mieć ciszę no ale wtedy jest cisza totalna. Nawet nie wiem co się na drodze dzieje.
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Będzie tylko gorzej ;-) Szczyt propagacji przypada chyba w czerwcu 2012. Jeżeli się nie mylę jest to cykl 11-to letni a my właśnie zbliżamy się do jego szczytu :-)

P.S. Sprawdź, czy z anteną wszystko ok i zmierz SWR.
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
dizel1988
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-28, 20:53

Post autor: dizel1988 »

Ferbus pisze:Hmmm...
Wynikiem takiego działania radia może być propagacja...
Lub gdzieś obok Ciebie znajdował się straszliwy piewnik (jakieś urządzenie które emituje zakłucenia)...

Sprawdź na innej antenie czy będzie tak samo i sprawdź również jak "szumi" radio bez podłączonej anteny.

Sprawdzę sprawdzę. Jutro odepnę antene. Ale czy radio może działać na odpiętej antenie? Nie popalą się końcówki?

Nie sądzę aby to było jakieś urządzenie zakłócające bo jak już wspomniałem robię trasy po 30km dziennie (w jedną stronę) i szum przez cały czas jest, bez względu na to gdzie się znajduję. Jedyne co podłączyłem do samochodu to te światła do jazdy dziennej ale na ich temat już czytałem i nigdzie nikt nie pisze aby powodowały zakłócenia przy CB także myślę że to nie jest ich wina.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Jak masz zamontowaną antenę- magnes , dziura czy jak , może problem z umasowieniem rdza itp.

[ Dodano: 2011-11-17, 18:16 ]
Nie spalisz radia tylko nie nadawaj wtedy tak na wszelki
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
dizel1988
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-28, 20:53

Post autor: dizel1988 »

Antena jest zamocowana na magnesie ale nie jakimś tam małym tylko solidnym magnesie od ML-ki 145. Rdzy daję sobie głowę uciąć że nie ma :). Skąd wiem? Bo regularnie antenę przeglądam, sprawdzam i czyszczę jak tylko coś się pojawi. W środku w antenie też wszystko ładnie i suchutko.

A tak na marginesie zapytam, można tam w środek trochę psiuknąć smaru białego pół stałego? Chodzi mi o te miejsce lutów. Biały smar wypiera wodę i chroni przed korozją ale nie wiem czy to nie zaszkodzi antenie.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Sirio Turbo to porządny sprzęt przynajmniej jak widziałem bo nie korzystałem i uważam że nie ma potrzeby tam psiukać :-D , wychodzi na to że zestaw ok i to tylko propagacja , u mnie też są takie zakłócenia tyle tylko że radio ma lepsze filtry i tego tak nie słychać
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
dizel1988
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-28, 20:53

Post autor: dizel1988 »

Czy porządny? Tego nie wiem :) Nie miałem do czynienia z innymi antenami prócz ML-145. Niestety z ML-ki musiałem zrezygnować. Po pierwsze nie mieściłem się w garażu a po drugie jeżdżąc po mieście i po obrzeżach miasta ML-ka ściągała mi za dużo szumów. Oczywiście nie pozbyłem się jej bo zakładam ją zawsze na trasy. Natomiast Sirio Turbo 800 na miasto i pod nim sprawdza mi się idealnie, czysto odbiera, czysto nadaje. Nie narzekałem nigdy. Tylko teraz te szumy irytujące. Nie pisałem nic wcześniej bo myślałem że to przejściowe ale widzę że to cały czas trwa i trwa i żadnej poprawy więc postanowiłem zapytać co może być nie tak.

A czy ewentualnie Unidena można doposażyć w jakieś dobre filtry? Bo rozumiem że tu nie chodzi o filtr który eliminuje zakłócenia pochodzące z instalacji samochodowej tylko o ten eliminujący zakłócenia pochodzące z anteny?
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Chodzi o sprawdzenie szumów "własnych" radia...
Końcówki nie spalisz jeśli nie będziesz w tym czasie nadawał.
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

dizel1988 pisze:A czy ewentualnie Unidena można doposażyć w jakieś dobre filtry?
dizel1988 pisze:eliminujący zakłócenia pochodzące z anteny?
chyba lepiej było by już sprzedać U520 dołożyć troszkę i kupić coś z lepszymi filtrami

np. viewtopic.php?t=13609
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
dizel1988
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-28, 20:53

Post autor: dizel1988 »

Ale to jest takie raczej większe radyjko. A możesz polecić coś dobrego ale mniejszego i bardziej poręcznego? Czytałem o tych nowych unidenach. Prawdę powiedziawszy to design świetny. Ciekawe jak w działaniu. Generalnie to na swojego nie mogę narzekać. Miałem do czynienia z Alanem, z TTI i mój uniden w porównaniu z tymi dwoma to jest lux radyjko. Mi jet radio potrzebne nie tyle do dowiadywania się gdzie stoją lecz bardziej do uzyskiwania informacji o korkach albo jak szukam np jakiejś ulicy. I może to wyda się dziwne ale uwierzcie mi że moim zdaniem CB sprawdza się dużo lepiej niż nawigacja. Mam nawigację i leży w koncie bo na CB szybciej uzyskam informację jak i gdzie dojechać niż z nawigacji i dodatkowo wiem czy dana droga jest zamknięta czy nie. Super sprawa.
Awatar użytkownika
JAROCE
Posty: 1513
Rejestracja: 2010-05-06, 16:14
Lokalizacja: Sosnowiec / JO90OG

Post autor: JAROCE »

Ciężko mi będzie doradzić ci jakieś nie duże radio z dobrymi filtrami pewnie polecą propozycje typu yosan 120 , osobiście uważam że jak masz choć troszkę miejsca to kup większe np. President Valery ( nieduże w porównaniu z innymi np. Cobra 29 )
mobil: Uniden PC-122/Santiago 1200/Motorola RSN 4001A
baza: Kenwood TS-480/Sirtel BSA-601A /New Spacelab 5λ8/Power xbox
Olo.

Post autor: Olo. »

To raczej nie jest problem radia bo tydzień temu jechałem w Twoje strony i nawet Herbert "wariował" :-|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uniden”