Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Deiksowiec »

Za 2 stówki ciężko będzie kupić filipińczyka. Mit robi swoje i trzymają cenę.
Caps

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Caps »

Niestety, ale za wieksze kwoty używki można kupic dużo lepsze, np. radio z SSB. ;-)
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: stevie13 »

A to ja dorzucę swoje 3 grosze:

Miałem 6 lat U520XL i radio sprawowało się oraz sprawuje cały czas bardzo dobrze. Pierwotnie zakupiłem go z Hustlerem, którego udało się zestroić tak, że wskazówka reflektometru na 19 kanale ledwo drgała. Po 2 latach Hustler "się spsuł", co podobno jest normą. Z czasem doczytałem, że trzeba wymienić kondzioł 130pF/1KV i jechać dalej. No ale kupiłem drugiego Hustlera, on już tak dobrze nie stroił się. Potem trafiłem na antenkę Farun Calgary. Kosztowało to coś 80zł ale trwałość mnie zamordowała. Antena działa do dzisiaj, a kupiłem ją w 2010 roku. Znajoma też miała identyczną, ale traktowała ją jak starą szmatę (non stop na dachu). I tamten egzemplarz padł po 4 latach głownie z powodu erozji plastiku. Ale wracając do tematu - na U520 nie narzekałem nigdy. Nadawanie miał zawsze jak najbardziej w porządku, odbiór - rewelacja. Parę razy wpadało mi w ręce inne radyjko, więc miałem okazję przetestować. I tutaj albo nie było większej różnicy, albo ja nie wiedziałem, czego szukać. Jeśli chodzi o odsłuch to porównywalny do Presidenta JOHNNY III. Dopiero po filmach Saxona zacząłem się zastanawiać nad zmianą radia. No i kupiłęm M-Techa Legend II. Pierwsze wrażenie - tragedia. Szum, szum i jeszcze raz szum. Jak się okazało trafiłem na ogólnie zaszumiony eter (było na forum o dziwnych piskach).
Ale w końcu siadłem do tematu, sprawdziłem zestrojenie anteny (trzyma SWR idealnie) i chyba też wtedy skończyła się propagacja, przez którą leciało świństwo. Wrażenia szumowe w porównaniu do U520 - kilka razy aż sprawdzałem, czy mi kobieta nie kopnęła rozdzielacza i nie wyłączyła tym samym radia (nie używam SQ, jedynie RFG) Jedyne szumy, które się pojawiały, to przy przejeżdżaniu pod liniami WN, ale i tak kilkakrotnie mniejsze, niż w U520. Czyli wąski nadajnik ma swoje potężne zalety.

A teraz wady. Dla mnie subiektywnie w odsłuchu U520 był milszy. W Legend II jest bardzo duże zróżnicowanie w odbiorze innych stacji mobilnych. Prawdopodobnie jest to spowodowane jakością przestrojeń (na pałę lutujemy elementy i nie sprawdzamy na mierniku, czy radyjko stoi w zerach) i bardzo wąski odbiornik M-Techa już tak dobrze tych stacji nie łapie. U-Boot z racji zerowej selektywności sobie radził.

Konkludując. Kiedy kupowałem U520 radio to w swojej półce cenowej (200zł) było fenomenalne. Szczególnie ważny był dobrze działający RF-Gain. Nadajnika też nie można było się czepić - modulacja bardzo przyzwoita. Druga sprawa jest taka, że UKE ubił je właśnie za zbyt szerokie nadawanie - a to akurat na jakość dźwięku wpływa dobrze.

Czyli w zasadzie jedyna wada poczciwego U-Boota to podatność na szumy i związana z tym konieczność częstego operowania gałką RFG. Oczywiście przy założeniu, że ktoś przyłożył się do dokładnego przestrojenia. Nie mam miernika częstotliwości, ale myślę, że DEGEN nada się na komparator. Pozostaje kwestia anteny, która będzie miała bardzo kiepski zysk, ale nie zjara mi końcówki mocy (kawałek drutu przylutowany do sztucznej anteny?)

P.S. President, o którym pisałem trafił do mnie, bo jego właściciel... ...zapomniał podpiąć anteny :mrgreen: i kilka sekund wystarczyło, aby końcowy tranzystor poszedł się paść.
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
Awatar użytkownika
Kenora
Posty: 16
Rejestracja: 2014-10-09, 08:11

Re: Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Kenora »

Zapraszam do obejrzenia filmu jak działa mój Uniden made in China. Film jest na yotube: https://www.youtube.com/watch?v=wsAL1uRwwUU" onclick="window.open(this.href);return false;

Moim skromnym zdaniem wersja made in China wcale nie jest taka zła jak to większość opisuje.
Awatar użytkownika
Deiksowiec
Posty: 433
Rejestracja: 2013-12-30, 23:03
Lokalizacja: Daleka kraina

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Deiksowiec »

stevie13 pisze:Szum, szum i jeszcze raz szum. Jak się okazało trafiłem na ogólnie zaszumiony eter (było na forum o dziwnych piskach).
Ale w końcu siadłem do tematu, sprawdziłem zestrojenie anteny (trzyma SWR idealnie)

Chciałeś zmniejszyć poziom szumów w radiu sprawdzając SWR ? No nie powiem ciekawa metoda.
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: DR-DM »

Kenora pisze:Moim skromnym zdaniem wersja made in China wcale nie jest taka zła jak to większość opisuje.
O ile dobrze kojarzę, to wszystko zależy od roku wypustu. Starsze były lepsze.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
Kenora
Posty: 16
Rejestracja: 2014-10-09, 08:11

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Kenora »

Też o tym słyszałem. Ja ze swojego jestem bardzo zadowolony, mimo że made in China. To już drugi który użytkuję, pierwszy sprzedałem ponieważ wydawało mi się że jest to sprzęt już trochę przestarzały i kupiłem sobie M-tech legend II. Małe gabaryty, fajny nowoczesny wygląd i ... nic poza tym. Wytrzymałem z tym radiem jakieś 2 tygodnie. W porównaniu do Unidena to masakra, i te ciągłe "kszszsz" na końcu każdego komunikatu ("kszszsz" znane chyba ze wszytskich Presidentów - wiecie o czym mówię :-)
Sprzedałem i kupiłem U-boota, do auta to radio jest idealne.
Awatar użytkownika
Kenora
Posty: 16
Rejestracja: 2014-10-09, 08:11

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Kenora »

Pomożecie mi rozszyfrować z którego roku jest mój Uniden. Numer seryjny zaczyna się od 1401......
Awatar użytkownika
wotek2
Posty: 200
Rejestracja: 2011-07-10, 13:00
Lokalizacja: stalowa wola

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: wotek2 »

stawiam na rocznik 2014 made in vietnam. ;-)
Harry III /Sirio Omega 27 / NOKIA HFS-12
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Ferbus »

To raczej nie będzie Vietnam... No chyba, że Uniden cofnął się w numerach seryjnych... W Chińcu kupionym jako nowy ok 2 lata temu początek jest (o ile się nie mylę) 58.........
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
gracek
Posty: 300
Rejestracja: 2011-05-13, 22:09
Lokalizacja: Radom

Re: Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: gracek »

Kenora pisze:Pomożecie mi rozszyfrować z którego roku jest mój Uniden. Numer seryjny zaczyna się od 1401......

Rozkręć go i tam na płycie jest nadrukowana data.
Awatar użytkownika
Kenora
Posty: 16
Rejestracja: 2014-10-09, 08:11

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Kenora »

Kupiony w zeszłym roku (2013) więc rok 2014 raczej odpada, no chyba że walą datę naprzód :shock:
Jakoś specjalnie nie chce mi się rozkręcać... Jestem bardzo zadowolony z działania tego radyjka. :hopla:
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Ferbus »

No to raczej będzie ten nowy wypust jednak... Szczerze dziwie Ci się jak można być zadowolonym z pracy tego radia... :shock: bez urazy oczywiście, ale proponuję Ci posłuchać chociażby Valerego, Alana 28, czy lepiej Jack, PC122.
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
Kenora
Posty: 16
Rejestracja: 2014-10-09, 08:11

Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Kenora »

No i, przynajmniej tak wynika z tabliczki, jest to made in China. Czyli nie może być Vietnam.
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Re: Uniden 520XL Philippines vs China kontra inne modele CB

Post autor: Ferbus »

Kenora pisze:No i, przynajmniej tak wynika z tabliczki, jest to made in China. Czyli nie może być Vietnam.
A, no to jeszcze nie ma takiej tragedii :-)
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uniden”