Mój Uniden chyba kończy żywot.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Chiniec
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-23, 16:08

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Chiniec »

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym się najpierw przedstawić.
Swoją przygodę z CB zacząłem jakiś czas temu w 2005roku i przez jakiś czas byłem aktywny na forum cb-radio.pl, oraz stałem się członkiem klubu Radio Defending Club. Niestety po kilku latach wszystko się posypało. Kiedyś całą wiedzę czerpałem właśnie z tego forum i z długich rozmów przy ognisku podczas zlotów krajowych. Dziś postanowiłem zapisać się do Was gdyż potrzebuję pomocy.
Jeszcze raz witam i do rzeczy.

Od samego początku posiadam U520 i dziś chyba będę musiał podjąć decyzję o wymianie radia.
Jakiś czas temu pogorszył się w nim odsłuch i nadawanie.
Po wymianie całej instalacji i anteny nic się nie zmieniło dalej kicha - słyszę tylko mobilki z 1km.
Antena zakupiona u Hasana Firestik FL-3 na uchwycie klapowym zestroiła się dość dobrze 1- 1.4, 20 - poniżej 1 i 40 - 1.4. Wszystko dobrze podłączone, umasowienie uchwytu dobre (dla pewności dodatkowo, kablem zmasowałem uchwyt z karoserią).
Zauważyłem jednak, że radio ma dość wysokie szumy własne. Przy odłączonej antenie, RF-Gain rozkręconym na maxa, oraz wyłączonym SQL i ANL - bardzo mocno szumi i palą się aż 2 diody RX.
Czy to możliwe, że coś się posypało?

Z góry dziękuję za sugestie.
Pozdrawiam Maciek.
Radio - Uniden 520 xl
Antena - Firestik FL-3 na uchwycie Nagoya RB-66
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: AntekPabianice »

SWR poniżej 1? Hmm...

A nie podłączałeś ostatnio jakiegoś urządzenia, typu rejestratora, czy jakiejś ładowarki, świateł LED?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Chiniec
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-23, 16:08

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Chiniec »

Napisałem poniżej 1 bo wskazka ani dygnie na 20 kanale.
Nic się nie zmieniło. Cały czas mam włączony wideorejestrator i nawigację tak jak i wcześniej kiedy było dobrze.
Radio - Uniden 520 xl
Antena - Firestik FL-3 na uchwycie Nagoya RB-66
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: AntekPabianice »

A jak wyłączysz?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Chiniec
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-23, 16:08

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Chiniec »

Nie ma znaczenia, czy dodatkowe urządzenia działają czy nie.
Zakłócenia mam nawet jak podłączę CB bezpośrednio do akumulatora poza autem.
Radio - Uniden 520 xl
Antena - Firestik FL-3 na uchwycie Nagoya RB-66
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Witek3212 »

Nie żebym się czepiał:
- ilość szumów/zakłóceń jest obecnie spora i to wszędzie, więc radio może być OK - ale wysłałbym je do przeglądu
- Długość anteny i jej montaż na klapie bagażnika ( tak zrozumiałem ) raczej nie zapewni dalekich osiągów, pomimo górnocewkowości i przy takich zakłóceniach-
- Zwróć uwagę na, nie obrażając, kumatość teraźniejszych CBstów... Co 20ty cokolwiek i kiedykolwiek odpowiada na zapytania... Zasięg 1km może być złudny.
Jest sposób na częstsze odpowiedzi na 19# : zamiast pytać jak słychać, zapodaj, że jedzie nieoznakowany i nagle może Twoje radio ożyje ;)))
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
Awatar użytkownika
Chiniec
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-23, 16:08

Re: Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Chiniec »

Witek3212 pisze:Nie żebym się czepiał:
- ilość szumów/zakłóceń jest obecnie spora i to wszędzie, więc radio może być OK
Nie mniej jednak nie powinno ich być aż tyle przy odłączonej antenie.
Witek3212 pisze:- Długość anteny i jej montaż na klapie bagażnika ( tak zrozumiałem ) raczej nie zapewni dalekich osiągów, pomimo górnocewkowości i przy takich zakłóceniach-
Uchwyt zamocowany w górnej części klapy, także prawie cała antena wystaje ponad dach.
Witek3212 pisze:- Zwróć uwagę na, nie obrażając, kumatość teraźniejszych CBstów... Co 20ty cokolwiek i kiedykolwiek odpowiada na zapytania... Zasięg 1km może być złudny.
Jest sposób na częstsze odpowiedzi na 19# : zamiast pytać jak słychać, zapodaj, że jedzie nieoznakowany i nagle może Twoje radio ożyje ;)))
Święta racja. Już coraz trudniej o dobrego rozmówcę w paśmie CB. Teraz nawet wolę wyłączyć radio jak mam słuchać tych żałosnych dywagacji, a zwłaszcza jak jadę z wnukiem - aż uszy więdną.
Wracając do tematu, to już chyba nie będę reanimował tego staruszka, czas na nowe. W
święta jadę do szwagra i podepnę jego U520 i zobaczymy.
Radio - Uniden 520 xl
Antena - Firestik FL-3 na uchwycie Nagoya RB-66
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Sahim »

Dodam tylko że szumy wzrastają znacząco kiedy uchwyt anteny straci połączenie z masą pojazdu. No ale piszesz że szumi i bez anteny - więc radio do sprawdzenia. Co do zakupu nowego zamiast reanimacji starego dobrego radia - ja bym się poważnie zastanowił..
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: marekb »

Od kiedy i dla kogo U 520 jest dobrym radiem ,co najwyżej znośnym.
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Sahim »

marekb pisze:Od kiedy i dla kogo U 520 jest dobrym radiem ,co najwyżej znośnym.
Oczywiście. A z nowych, dużo lepszych w działaniu, zaproponujesz: ...? :mrgreen:
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: marekb »

Niema się z czego cieszyć, śmiać ,nowych dobrych brak.
Awatar użytkownika
Chiniec
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-23, 16:08

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Chiniec »

Wiem, że nie jest dobry i nie wiem skąd te superlatywy w necie i wysoka cena, ale w czasach gdy go kupowałem były tylko Presidenty, Unideny i Alany. Szczerze mówiąc byłem z niego mega zadowolony. Łączności między mobilami to średnio 15km, ale to stare czasy - golf III, dziura w dachu i Lem AT-1700. Tak na marginesie to zanim zdjąłem Lema z VW, to zmierzyłem SWR i na 20 - 3.5.
Nie wiem jak długo tak jeździłem, ale może miało to wpływ na pogorszenie parametrów radia.
Jeśli kupię nowe, to zdecyduje się na jakieś od Hasana po tuningu.
Radio - Uniden 520 xl
Antena - Firestik FL-3 na uchwycie Nagoya RB-66
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Mój Uniden chyba kończy żywot.

Post autor: Sahim »

Ja wiem że nowe kusi. I że każdy musi się przekonać na własnej skórze - choć teoretycznie forum jest po to żeby właśnie tego uniknąć.. ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uniden”