Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenowego.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Esthan
Posty: 77
Rejestracja: 2014-07-29, 06:15
Lokalizacja: Trzebinia

Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenowego.

Post autor: Esthan »

Hej,

przez weekend zajmowałem się montowaniem Jacksona II na stałe w aucie i zrobiło się ciekawie...

Do tej pory wyglądało to tak:
Jackson II (rozblokowany) podpięty był 4m kablem do gniazda osadzonego na Nagoy'a i potem Turbo 5000.

Jako że brakowało parunastu cm kabla aby przenieść radio na stałe obok siedzenia pasażera dokupiłem dodatkowy kabel z zalutowanym wtykiem po jednej stronie (po drugiej nie, bo miałem już kątowy wtyk). Po zalutowaniu wtyku kątowego sprawdziłem czy nie ma przebicia (nie było) i czy jest przejście (jest). Dokręciłem go na przedłużce do istniejącego kabla - sprawdziłęm miernikiem - przejście masy i sygnału było, przebicia między nimi brak - więc w teorii idealnie.

No to podpiąłem cały zestaw i postanowiłem sprawdzić SWR miernikiem na radiu, zdążyłem tylko pokręcić przez sekundę pokrętłem CAL i bum, zgasło. Sprawdziłem bezpiecznik - podziękował za współpracę (2,5A było zamiast przepisowych 6A (ale przez 2 tygodnie chodziło bez zarzutu)). Postanowiłem zobaczyć co się dzieje, wpiąłem amperomierz w obwód. Wykazał 5,4xx A na poborze prądu (AM) ale radio charczało dziwnie więc wypiąłem miernik.

Wyjąłem też dorabiany kabel z obiegu i wpiąłem 20cm przedłużkę od miernika SWR z braku bezpiecznika połączyłem kablem wtyki bezpiecznika i sprawdziłęm SWR. Niby 1, niby mnie słychać (bałem się, że końcówka mocy padła)

Aby zobaczyć co się wydarzy wpiąłem jeszcze 2A bezpiecznik w obwód i 3h zestaw popracował, potem się poddał ;) Niemniej zestaw 6A już w drodze do mnie jest.

Czy jest możliwe, że coś sknociłem przy robieniu kabla?
Jackson II (z bogatą forumową historią ;))
Sirio Turbo 5000
Awatar użytkownika
Piotrek-TJE
Posty: 771
Rejestracja: 2010-12-25, 14:38
Znak/ranga: 161CBF147
Lokalizacja: TJE

Re: Odp: Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla an

Post autor: Piotrek-TJE »

Raczej nie ma możliwości żeby paliło bezpiecznik z powodu uszkodzenia kabla antenowego. Poza tym za mały bezpiecznik - najlepiej włożyć 10A.
161CBF147
Mobil: Yosan PRO-120 Tuning Konektor + SIRIO AS-100
Awatar użytkownika
Esthan
Posty: 77
Rejestracja: 2014-07-29, 06:15
Lokalizacja: Trzebinia

Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenowego.

Post autor: Esthan »

Z bezpiecznikiem to sam się gryzę, do nierozblokowanego 6A proponują, a co z rozblokowanym to już nie napiszą w manualu ;)
Jackson II (z bogatą forumową historią ;))
Sirio Turbo 5000
marcin7
Posty: 21
Rejestracja: 2014-11-05, 20:41

Re: Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenow

Post autor: marcin7 »

Skoro amperomierz pokazywał ponad 5 A to co najmniej 10A
Awatar użytkownika
Pietern
Posty: 944
Rejestracja: 2013-02-05, 22:37
Lokalizacja: JO90LF

Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenowego.

Post autor: Pietern »

Ja mam rozblokowane radio i 6A bezpieczniki, jeszcze nigdy nie padły.
~2 - 3A spaliłem przy próbie mierzenia SWR.
Prezio Jackson II, Albrecht NM500 (cyna&kalafonia)/Farun FD1818 (mod Pherni), Sirtel Gamma 1R/Sirio; Hi-Power 4000/Super Carbonium/Omega 27
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7817
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenowego.

Post autor: Hasan-Łódź »

Do rozblokowanego bezpiecznik 10A.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Re: Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenow

Post autor: killer »

Hasan-Łódź pisze:Do rozblokowanego bezpiecznik 10A.
Kłóciłbym się :)

Nawet odblokowane radio nie dysponuje takim szwungiem żeby pobierać wiecej niż 6A. Moje ma włożone 3A i nic się nie dzieje.

W jednym z tematów było opisywane dlaczego radia pobierają więcej prądu niż powinny, miało to związek z nadmiernym nagrzewaniem się i bodajże jeszcze z końcówkami i ich wysterowaniem.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Jackson II problemy po zamontowaniu nowego kabla antenow

Post autor: tarnus »

Esthan pisze:No to podpiąłem cały zestaw i postanowiłem sprawdzić SWR miernikiem na radiu, zdążyłem tylko pokręcić przez sekundę pokrętłem CAL i bum, zgasło. Sprawdziłem bezpiecznik - podziękował za współpracę (2,5A było zamiast przepisowych 6A (ale przez 2 tygodnie chodziło bez zarzutu)). Postanowiłem zobaczyć co się dzieje, wpiąłem amperomierz w obwód. Wykazał 5,4xx A na poborze prądu (AM) ale radio charczało dziwnie więc wypiąłem miernik.

Wyjąłem też dorabiany kabel z obiegu i wpiąłem 20cm przedłużkę od miernika SWR z braku bezpiecznika połączyłem kablem wtyki bezpiecznika i sprawdziłęm SWR. Niby 1, niby mnie słychać (bałem się, że końcówka mocy padła)

Aby zobaczyć co się wydarzy wpiąłem jeszcze 2A bezpiecznik w obwód i 3h zestaw popracował, potem się poddał ;) Niemniej zestaw 6A już w drodze do mnie jest.
Twój przypadek pokazuje że masz ewidentnie coś nie tak z anteną. Prawidłowo wykonana i zestrojona antena ma czystą rezystancję 50ohm na częstotliwości rezonansowej i długość kabla jest w takiej sytuacji bez znaczenia.
Wygląda na to, że antena nie ma 50ohm i kabel o dotychczasowej długości robił za dopasowanie bo tak zestroiłeś antenę by z tej długości kablem było minimum SWR. Wpiąłeś potem dodatkowy odcinek i SWR poszedł w górę, gdyż kabel o innej długości już inaczej transformuje impedancję. Zwiększenie SWR-a zawsze skutkuje wzrostem poboru prądu, stąd uwaliło bezpiecznik. A to że nie palił się wcześniej to wynika z charakterystyki bezpiecznika. Mogłeś mieć wersję zwłoczną bezpiecznika która potrafi dłużej wytrzymać przekroczony amperaż. Uszkodzony kabel to też zwiększenie wartości SWR, a co za tym idzie też wzrost pobieranego przez radio prądu. Jak bezpiecznik będzie na granicy amperażu to zadziała.
Wniosek jest taki że powinieneś najpierw zająć się anteną, tak zestrajając, by długość kabla nie miała wpływu na wartość SWR całości, czyli anteny i kabla.
ODPOWIEDZ

Wróć do „President”