--Wybór CB radia--

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

--Wybór CB radia--

Post autor: Marek »

Przed kupnem radia CB jego przyszły użytkownik powinien się zastanowić, do czego będzie radia używał. Jeżeli radio będzie używane jako stacja bazowa do nawiązywania połączeń na duże odległości – wtedy warto zainwestować w droższe radio, posiadające więcej funkcji i różne sposoby modulacji. Jeżeli radio CB ma być używane w samochodzie, jako źródło informacji drogowych w tym jako antyradar – ilość posiadanych funkcji i sposobów modulacji nie ma większego znaczenia. Mobilne radio CB powinno niezawodne, solidne, posiadać funkcje, które będą używane przez użytkownika oraz powinno mieć niewielkie rozmiary zewnętrzne. Radio CB powinno mieć dobrą separację kanałów aby uniknąć przesłuchów pomiędzy kanałami.

Kiedy sygnał dociera do anteny radia CB odbiorcy, przebywa podobną drogę jak w stacji nadawcy: antena, kabel, filtry (tym razem obwodów wejściowych odbiornika), wzmacniacz, demodulator, wzmacniacz małej częstotliwości i głośnik. Dlatego jakość instalacji antenowej i linii transmisyjnej ma jeszcze większe znaczenie niż w przypadku nadajnika.

Sygnał powstający w antenie jest bardzo słaby. Zanim dotrze do odbiornika, zostanie dodatkowo wytłumiony w kablu koncentrycznym. Jeżeli kabel jest kiepskiej jakości, to słabsze sygnały odległych stacji mogą w ogóle nie dotrzeć do odbiornika. Filtry mają za zadanie usunąć niepotrzebne sygnały. Jeśli ta część odbiornika została wykonana niestarannie, radio będzie mało odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia pochodzące ze źródeł przemysłowych, atmosferycznych itd. I odwrotnie – dobrze zaprojektowany, starannie zestrojony odbiornik potrafi sobie poradzić z oddzieleniem sygnału użytecznego od zakłóceń. Krótko mówiąc: jeśli kupimy radiotelefon z kiepskim odbiornikiem, to niewiele pomoże zwiększanie mocy przez naszego rozmówcę.

Z drugiej strony – czuły, selektywny i odporny na modulację skrośną odbiornik radia CB podłączony do anteny dobrej jakości pozwoli odebrać i zrozumieć nawet słabe sygnały oddalonych stacji .No dobrze, wiemy już, mniej więcej, na co należy zwrócić uwagę wybierając radio i antenę, gdzie szukać przyczyn problemów. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie – co i gdzie kupować. W Polsce bardzo dużą popularność zdobyły radia CB takich marek, jak: Alan, Maxon, Midland, President, Uniden. Ceny są bardzo zróżnicowane, podobnie jak parametry urządzeń i stopień nasycenia ich różnymi udogodnieniami. Powiedzmy, że za przyzwoite radio CB średniej klasy kupione w sklepie trzeba zapłacić około 400-600 zł. Decyzja powinna być przemyślana. Trzeba zdecydować, czy rzeczywiście warto instalować w samochodzie radiotelefon wyposażony w niezliczoną ilość „wodotrysków”, czy raczej urządzenie proste, ale niezawodne i wygodne.

Z funkcji jakie są niezbędne w mobilnym radio CB to squelch (blokada szumów) mile widziana jest regulacja czułości toru odbiorczego – filtr ANL, lecz nie jest ona konieczna. Użytkownik radia CB musi sobie zdać sprawę, że w czasie jazdy samochodem nie ma czasu na bawienie się rozmaitymi funkcjami radia, lecz musi skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu. Z modulacji jaką koniecznie musi posiadać radio to AM (modulacja amplitudy). Na drodze nie spotyka się aby ktoś używał innego rodzaju modulacji. Modulacje FM, SSB SA przydatne dla użytkowników stacji bazowych i praktycznie nie stosuje się ich w zastosowaniach mobilnych.

Nie polecamy najtańszego sprzętu CB lub wyprodukowanego przez egzotyczne firmy. Pomijając już utrudnienia w serwisowaniu takiego sprzętu, mogą w nim występować problemy ze słabą odpornością na skrośne lub mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne. Nie polecamy również sprzętu przywożonego z Niemiec lub innych krajów Europy. Z uwagi na inne przepisy panujące w innych krajach, konieczne może być odblokowanie kanałów, co w przypadku sprzętu z nowoczesnymi procesorami jest niewykonalne w warunkach amatorskich. Dodatkowo urządzenia CB produkowane na rynki innych krajów Europy mogą posiadać mniejszą ilość kanałów (Włochy, Szwecja, Niemcy) lub inny rozkład częstotliwości (Włochy, Anglia) .

Wybór dostawców jest dość duży, można skorzystać z oferty wielu dystrybutorów, także tych prowadzących sprzedaż wysyłkową. Rynek wtórny kusi niskimi cenami, ale radia „z drugiej ręki” należy wybierać bardzo ostrożnie, zwłaszcza jeśli zakupu dokonujemy przez Internet, na aukcji albo korzystając z ogłoszenia i nie mamy możliwości obejrzenia urządzenia przed dokonaniem zapłaty. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy dokładnie obejrzeć radio z zewnątrz i w środku, zwracając uwagę na następujące szczegóły:

Z zewnątrz
Wszelkie uszkodzenia mechaniczne, zagniecenia obudowy, pęknięcia elementów plastikowych, które mogłyby sugerować, że radio CB zostało uderzone, upuszczone z pewnej wysokości. Otarcie lakieru na obudowie, nawet znaczne, może świadczyć o normalnej eksploatacji i, na przykład, częstym wyjmowaniu radia z uchwytu w samochodzie. Z drugiej strony oznaki korozji sugerują, że radio zostało zalane wodą albo miało kontakt z substancjami agresywnymi chemicznie – w takim przypadku zdecydowanie należy zaglądnąć do środka.

Wyświetlacz LCD
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy wyświetla wszystkie znaki oraz czy nie został uszkodzony mechanicznie. Podejrzenie powinien budzić niski kontrast wyświetlanych napisów, ciemne pola, rysy, brak możliwości wyświetlenia wszystkich dostępnych komunikatów, nierównomierne podświetlenie wyświetlacza. Sprawdzenie wyświetlacza może utrudnić przysłaniająca go część panelu czołowego radia.

Wyświetlacz LED
Czy świecą wszystkie segmenty cyfr, kropki dziesiętne itp.

Elementy sterujące
Wytarte oznaczenia na przyciskach to rzecz normalna, jedyne utrudnienie polega na tym, że trzeba nauczyć się na pamięć ich znaczenia. Gorzej, jeśli przyciski działają niepewnie albo nie działają w ogóle. Przy pobieżnych oględzinach trudno stwierdzić, czy przyczyną są zabrudzone styki, czy też uszkodzenie jest poważniejsze. Może się zdarzyć i tak, że któraś z funkcji radia CB nie będzie dostępna nie dlatego, że niesprawny jest przycisk, ale że uszkodzeniu uległ któryś z podzespołów radia. Pokrętła powinny się obracać bez dużych oporów, nie powodując trzeszczenia (regulacja głośności i blokady szumów). Pokrętło wyboru kanałów nie może się obracać zbyt swobodnie – jeśli tak jest, radio, zwłaszcza poddane wibracjom w pojeździe, może samoczynnie zmieniać ustawioną częstotliwość. Mikrofon i przewód łączący go z radiem trzeba sprawdzić wyjątkowo starannie. Te elementy są szczególnie podatne na uszkodzenia. Przewód bywa naciągany, oplątywany wokół lusterka wstecznego lub innych elementów wyposażenia kabiny, w takich warunkach izolacja może się przetrzeć, a żyły poszczególnych przewodów przerwać.

Wewnątrz
Spora część urządzeń jest skonstruowana w sposób umożliwiający łatwy dostęp do wnętrza. Najczęściej wystarczy wykręcić kilka śrub lub wkrętów mocujących obudowę. Wewnątrz sprawdzamy ślady lutowania, wymiany elementów, instalowania dodatkowych płytek, korozji itp. Lutowanie fabryczne albo wykonane przez elektronika można już na pierwszy rzut oka odróżnić od efektów „dłubania” w radiu przez przypadkowe osoby. Jeśli widać, że radio było przerabiane, „udoskonalane”, lepiej rezygnować z zakupu. Ostatecznym testem będzie podłączenie anteny i zasilania i nawiązanie kilku łączności z umówionymi wcześniej znajomymi, którzy potrafią ocenić siłę i jakość sygnału. Z drugiej strony, znając sposób nadawania ich urządzeń, możemy – przynajmniej prowizorycznie – ocenić stan odbiornika w testowanym radiotelefonie CB. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest zapewnić sobie pomoc zaprzyjaźnionego elektronika lub krótkofalowca. Możemy przecież trafić na bardzo dobre radio, którego cena została mocno obniżona z powodu niewielkiej i łatwej do usunięcia usterki. Zakup radia „z drugiej ręki” niesie ze sobą jeszcze jedno ryzyko. Jeśli jest to urządzenie kupione przez pierwszego właściciela w Polsce lub innym kraju europejskim, najczęściej będzie posiadało niezbędną homologację. Natomiast radia kupowane w USA i przywożone do Polski najprawdopodobniej nie będą miały wymaganej homologacji ani nie będą spełniały warunków technicznych wymaganych przez odpowiednie przepisy. Takie radia nie mogą być w Polsce legalnie eksploatowane w paśmie CB.

tekst pochodzi z http://www.e.strefa.pl/articles.php?lng=pl&pg=60
Zablokowany

Wróć do „Alan/Midland”